به من آنلاین یاد بده تا سریعتر کار پیدا کنم!    

داستان تولد آموزش آنلاین

با آنلاین شدن همه چیز در تمدن انسانی، نخستین صنعتی که دگرگون شد آموزش بود. این تحول در ادامه‌ی روش آموزش از راه دور  و بهترین پاسخ برای عطش فلسفی انسان برای کسب دانش از هر نقطه ای از دنیا محسوب می‌شد تا با هر ظرفیت زمانی که دارد زمان و فضای آموزش را به دلخواه خود تسخیر کند. آموزش آنلاین در یک کلام عملی شده ترین شعار در راستای عدالت آموزشی است که توسط موجود بشر برای از بین بردن تبعیض و با بهره گرفتن از تکنولوژی برای همنوع خود عملی شده است. با وجود این پدیده دموکراتیک و مسلما سودمندهنوز هم هستند عده ای که در خصوص استفاده از آن ابهام دارند.در این مقاله سعی میکنم ضمن توضیح ابهامات حل نشده، شما را با این اعجاب انسان‌دوستانه بیشتر آشنا کنیم.

حضوری بودن یا نبودن؟ مساله این است!

سرعت تولید علم به شدت بالا رفته است و تقویت روز افزون زیرساخت اینترنت این فرصت را ایجاد کرده که بدون مراجعه حضوری از بهترین ها به بهترین شکل بتوان یاد گرفت. مهم نیست در کدام  قاره، کشور، استان، شهرستان یا روستا هستید، مهم این است که با وبسایت‌های آموزش آنلاین به بهترین استادها با بهترین کیفیت یادگیری دسترسی دارید. این اراده شماست که ادامه مسیر را محقق می‌کند.تنها نکته مسلم آن است که دیگر فاصله نمیتواند بهانه باشد.

چرا نسبت به بقیه آموزش‌ها برتری دارد؟

 • استفاده از فضای اینترنت به جای کلاس درس حضوری ُ هزینه های بالای رفت وآمد علم جویان را صفر می‌کند!
 • هزینه کل دوره آموزشی تا یک سوم نسبت به آموزش حضوری ُ کاهش پیدا میکند (چون تنها یکبار حضور استاد را نیاز خواهد داشت و هزینه استقرار دانش پذیران نیز حذف میشود)
 • پیشنیازهای آموزشی برای یادگیری به یک دیوایس و یک خط اینترنت در هر زمانی که بخواهد خلاصه میشود( هر وقت از روز در هر کجا که اراده کند بر روی تلفن همراه یا رایانه شخصی مطالب را باز میکند.)
 • هر چند بار که لازم باشد و با همان یک بار هزینه‌کرد ُ مطالب را میتوان مرور و تکرار کرد. بدون معذرت خواهی و خجالت از نفهمیدن مطلب و یا از دست دادن چیزی به خاطر تاخیر در رسیدن سر کلاس

چرا باید آموزاش آنلاین را جدی بگیریم؟

آموزش مجازی در آینده نزدیک تنها راه حل یادگیری است. این حدس و گمانه و خوش خیالی نیست. بزرگترین کارآفرینان حوزه آموزش در دنیا این را می‌گویند برای آن که از قطار یادگیری جا نمانیم بهتر است از الان خود را با آن همسو کنیم.

از آموزش تا مهارت 

صنعت آموزش برخلاف ظاهر، صنعت پیچیده ای است علت آن است که نیاز پنهان کاربران تا نیاز آشکار آنها از هم فاصله زیادی دارد. در نگاه اول افراد به دنبال آموزش یک موضوع می‌گردند غافل از آنکه ممکن است زمان زیادی را برای آن تلف کنند درحالی که جز قاب کردن مدرکش و بیکار ماندن عایده ای برایشان نداشته باشد. حال آنکه چیزی که عمیقا به دنبالش باید بروند کسب مهارت است، که دسترسی به آن آنچنان راحت نیست و به جز صرف وقت زیاد در همان صنعت کمتر جایی میتوان پیدایش کرد.

یک فرآیند یاددهی، اگر و تنها اگر خصوصیات زیر را داشته باشد میتواند آموزش را به یادگیری و مهارت گره بزند:

 • منطبق بودن با نیازهای کاربردی بازار: مهارت‌آموز مطالبی را که لازمه ورود به بازار کار باشد در قالب پروژه های واقعی یاد بگیرد.
 • استفاده از اساتید کارکشته: انتقال مطالب از زبان اساتیدی باشد که در وهله اول خود ایشان بر مهارتهای مذکور کاملا اشراف داشته باشند و نه صرفا از شنیده هایشان حکایت کنند.
 • فیلمبرداری و ضبط مطالب کلاس به گونه ای باشد که بتواند همه محتوا را در چارچوب درست جای دهد و نت‌برداری و تکرار مطلب را برای مهارت آموز تسهیل کند.

مهارت آموزی در دنیای مجازی شدنی است؟

وبسایت‌های آموزشی بسیاری وجود دارند که تنها به ابتدای نردبان ارزش مشتریان رسیده اند. در ایران امروز هم بسیاری از بازیگران حرفه ای بازار پای نخستین پله نیازهای کاربران ایستاده اند اما در دنیا وضع به صورتی کاملا متفاوت تغییر کرده است و کسب و کارهای موفق در جستجوی سیستماتیک کردن یاددهی کاربردی با عنوان «سامانه های مهارت آموزی»قدم بر پله های بالاتر گزارده‌اند .

در این بازار رنگارنگ اموزش آنلاین چگونه انتخاب کنم؟

نحوه انتخاب سرویسهای یادگیری و مهارت آموزی به هدف شما به عنوان مخاطب بستگی دارد.این که هدفتان از آموزش چیست مسیرهای متفاوتی پیش روی شما میگذارد اما موارد زیر مثل یک قطب نما به انتخاب شما کمک خواهد کرد:

 • یک آموزش آنلاین اصولی انواع روشهای یادگیری را پوشش می‌دهد(چه فرد خودیادگیرنده ای باشید چه برای پیش بردن درسها نیاز به نیروی پیش‌برنده مربی یا دستیار استاد داشته باشید)
 • آموزشی سودمند است که بتواند با تکنیکهای تعاملی بیشترین فیدبک را از دانشجو دریافت کند.
 • برای مشاهده ویدیوهای آموزشی به دانلود نیاز نباشد و و با تکنولوژی استریمینگ بتوان به مشاهده بی دردسر مطالب نشست(در تکنولوژِ استریمینگ کاربران می توانند هر زمانی که اراده کنند به صورت آنی(vod) به ویدیوها دسترسی داشته باشند)
 • آموزش ها با تمرینات و پروژه های واقعی همراه باشد.
 • امکان مشاوره و رفع اشکال برای هر فرد از سمت استاد یا یک نفر مسلط به محتوای درس در طول آموزش وجود داشته باشد
 • شبیه سازی اثر اجتماعی-رقابتی محیط کلاس و توجه به نقش پررنگ همکلاسی‌ها
 • قابلیت دریافت گواهی نامه های معتبر پس از اتمام دوره
 • ارتباط سیستماتیک با سایر موسسات دانشگاهی رسمی

آیا وبسایتی ایرانی وجود دارد که همه نکات بالا را رعایت کرده باشد؟

خوشبختانه موج «سامانه های مهارت محور» به ایران نیز وارد شده و سامانه آموزال به عنوان اولین «سامانه مهارت آموزی آنلاین» و با تمرکز بر پرفاصله ترین رشته آکادمیک از بازار کار (رشته معماری) موفق به ایجاد جایگاه ویژه ای در حوزه مهارت آموزی نرم افزارهای معماری در بین رقبا شده است . همه آموزشها در این سامانه به صورت کاملا آنلاین و توسط حرفه ای های مسلط به آموزش تدریس شده. مهترین ویژگی این سرویس، تکیه بر مهارت اموزی و یادگیری عمیق است و تمام خصوصیات یک سامانه موثر مهارت اوزی را که در بندهای بالا بدان اشاره کردیم دارا هست. در آموزال افراد در خصوص روش یادگیری قدرت انتخاب دارند.چه در حالتی که برای پیشرفت نیاز به استاد و مربی مصحح فرایند داشته باشید یا خودتان تمایل به گذراندن دوره به صورت خودخوان باشید یا حتی اگر قصد اپلای و تاییدگرفتن از یک مرجع علمی ذی صلاح را داشته باشید، برای هر یک بسته متفاوتی ارایه میشود.علاوه بر این شما فرصت خواهید داشت از زمان ثبت نام تا مدت ۳ ماه رفع اشکال و پشتیبانی شوید.که در صورت موفقیت در گذراندن دوره گواهی نامه معتبر و رسمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر را دریافت خواهید کرذ.

این سامانه اموزشی پس از تجربه موفق در حوزه معماری به تولید محتوای کاملا کاربردی مخصوص بازارکار رشته های پرمتقاضی دیگر نیز مشغول است و به زودی دوره های جدید را در این حوزه ها در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داد.

چگونه در دوره های مهارتی آموزال شرکت کنم؟

فارغ التحصیلان معماری جویای کار و حتی معمارانی که به دنبال ارتقای مهارتهای دیجتال خود هستند میتوانند با مراجعه به Amoozal.com/explore  به لیست عناوین و توضیحات هر یک از دوره های مهارتی سر بزنند یا در صورت نیاز به مشاوره رایگان تلفنی، بررسی روشهای یادگیری منعطف در آموزال و سایر جزییات، عدد  ۲ را به شماره ۵۰۰۰۱۳۳۷ پیامک کنید تا در اولین فرصت توسط تیم پشتیبانی با شما تماس گرفته شود.

عناوین دوره های معماری ارائه شده در سامانه مهارت آموزی آموزال:

آموزال با امید به بهبود اینده برای تحقق دسترسی همه فارسی زبانها در تمام نقاط به محتوای آموزشی غنی و کاربردی فارسی شبانه روز تلاش میکند تا به سهم خود حلقه های مفقودشده ی مابین صنعت و دانشگاه را زنجیروار بهم متصل کند. اگر خواندن این مقاله توانسته یا نتوانسته کمکی در حل سوالات یا ابهامات شما بکند آن را با ما در میان بگذارید.تیم ارتباط با مشتری آموزال همواره مشتاق به شنیدن و دیدن پیشنهادات و سوالات مخاطبین خواهد بود و در راستای حس خوب مشتریان تمام تلاش فردی و گروهی خود را به کار میبندد.

ما را در اینستاگرام و اپارات دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.