لیست پرکاربردترین ابزار و وسایل طراحی لباس؛ از مبتدی تا حرفه‌ای

هر هنرمندی برای خلق آثار هنری خیره‌کننده به ابزار مناسبی نیاز دارد. طراحان مد نیز برای خلق شاهکارهای طراحی‌شان به وسایل طراحی لباس مناسبی نیاز دارند. در ادامه فهرستی از لوازم و وسایل موردنیاز برای طراحی لباس و دوخت نمونه‌های اولیه آن را ارائه می‌دهیم.  

دفتر طراحی

می‌توانید از دفتر طراحی استفاده کنید که دارای اطلاعات طراحی مد و الگوهای فیگور کم‌رنگی هستند. دفترهای طراحی معمولا در اندازه‌های A4 و A5 موجودند. اندازه کوچک‌تر A5 را به‌راحتی می‌توانید با خود به هرجایی ببرید تا هر زمان که ایده جدیدی به ذهنتان رسید آن را رسم کنید. اندازه A4 نیز برای رسم طرح‌های دقیق‌تر و کامل‌تر مناسب است.

وسایل طراحی لباس - طراحی لباس با کمک الگوی فیگور
طراحی لباس با کمک الگوی فیگور

همچنین می‌توانید از فلش کارت فیگورهای موجود برای تصویرسازی مد استفاده کنید. با قراردادن این فلش کارت‌ها زیر کاغذ طراحی راحت‌تر می‌توانید طرح لباس موردنظرتان را رسم کنید و نیازی به طراحی فیگور مانکن ندارید.  

مداد طراحی، مدادتراش و پاک‌کن

مدادهای طراحی H، HB، ۲B و ۴B برای ترسیم خطوط اصلی طرح‌ها عالی‌اند. از برندهای خوب مداد طراحی نیز می‌توان به Faber Castell، Tombow Mono و Utrecht اشاره کرد.

وسایل طراحی لباس - مداد طراحی

کشیدن طرح‌ها با خطوط ظریف و باریک بسیار مهم است. برای ترسیم خطوط ظریف باید مدادهایمان را تیز نگه داریم. بهتر است که به‌جای تراش‌های پلاستیکی از انواع فلزی آنها استفاده کنید. برندهای Radar، Staedtler و Pink Pearl پاک‌کن نیز گزینه‌های خوبی هستند.

خودکارهای ظریف

استفاده از خودکارهایی با ساچمه یا سر کوچک برای افزودن جزئیات ظریف به طرح لازم است. می‌توانید از خودکارهای طراحی پایلوت استفاده کنید.

وسایل طراحی لباس - خودکار طراحی
خودکار طراحی پایلوت

ست آبرنگ

پس از کشیدن طرح موردنظر می‌توانید از آبرنگ برای رنگ‌کردن طرحتان استفاده کنید. با قلم‌مو رنگ‌های مختلف را روی پالت با هم مخلوط کنید تا به رنگ موردنظرتان برسید. حتما قلم‌مو را قبل از انتخاب رنگ جدید بشویید تا رنگ‌های آبرنگ‌تان با هم مخلوط نشوند.

ماژیک

طراحی لباس با ماژیک نیز ایده خوبی است، چون ماژیک‌های طراحی لباس به‌خوبی با سایر لوازم مانند مداد و خودکار ترکیب می‌شوند. از برندهای خوب ماژیک می‌توان به برند ژاپنی Copic و برند کره‌ای Touch اشاره کرد. در زیر ماژیک دوسر تاچ براش را می‌بینید. نوک این ماژیک‌ها در یک سمت پهن و در سمت دیگر ظریف است.

وسایل طراحی لباس - ماژیک تاچ براش

مدادرنگی

مدادرنگی ابزار خشکی است که استفاده از آن آسان و نسبتا ارزان است. البته رنگ‌کردن قسمت‌های بزرگی از طرح با مدادرنگی دشوار است. از مارک‌های خوب مدادرنگی می‌توان به Staedtler یا Faber Castell اشاره کرد.

متر نواری

متر خیاطی چیزی است که حتما باید در فهرست تجهیزات و وسایل طراحی لباس شما وجود داشته باشد. در فیلم‌ها طراحان مد در حالی به تصویر کشیده می‌شوند که متری را به دور گردنشان انداخته‌اند و بر تمام فعالیت‌های پشت صحنه نظارت می‌کنند. ولی در واقعیت طراحان مترشان را در جعبه قرار می‌دهند یا دور مچ دستشان می‌پیچند. طراحان لباس، به‌ویژه طراحان مبتدی، علاوه بر متر یک گونیا و خط‌کش نیز دارند.

قیچی

قیچی از وسایل مورد نیاز طراحی لباس است، چه مبتدی باشید و چه حرفه‌ای. طراحان لباس از انواع مختلفی از قیچی استفاده می‌کنند که هریک کاربردهای خاص خود را دارند. مثلا قیچی‌های بزرگ و سنگین با تیغه‌های بلند برای برش پارچه و گاهی چند لایه پارچه با هم استفاده می‌شوند. قیچی‌های خیاطی کوتاه نیز برای خیاطان و کارهای صنایع دستی مناسب‌اند. این قیچی‌ها مواد محکمی مانند چرم را نیز می‌برند.

وسایل طراحی لباس - انواع قیچی خیاطی

صابون یا گچ خیاطی

گچ یا صابون خیاطی نیز از وسایل لازم برای طراحی لباس است. طراحان لباس مجموعه کاملی از گچ‌های خیاطی را دارند، زیرا آنها به‌راحتی گم می‌شوند. از گچ یا صابون خیاطی برای کشیدن خطوط الگو روی پارچه استفاده می‌شود. صابون خیاطی ابزار مفیدی برای طراحان است، زیرا در صورت نیاز به اصلاحات یا زمانی که دیگر نیازی به علامت‌ها و خطوط ندارند، به‌راحتی شسته و پاک می‌شوند.

وسایل طراحی لباس - صابون خیاطی

مانکن قابل‌تنظیم سوزن‌خور

بسیاری از اوقات طراحان باید طول لباس یا حالت آن روی بدن را بررسی کنند. ولی آیا می‌توانند همیشه از مدل‌های واقعی بخواهند که لباس را بپوشند؟ اینجاست که مانکن قابل‌تنظیم به کار می‌آید. طراحان لباس از مانکن برای بررسی تناسب قسمت‌های مختلف و اندازه‌های لباس استفاده می‌کنند. مانکن‌ها آدمک‌هایی در اندازه‌های مختلف هستند.

وسایل طراحی لباس - مانکن قابل تنظیم سوزن خور

طراحان لباس‌هایی با اندازه و شکل‌های متفاوت طراحی می‌کنند و آنها را روی این مانکن‌ها امتحان می‌کنند. با این کار آنها در زمان لازم برای طراحی لباس صرفه‌جویی می‌کنند، زیرا می‌توانند از بروز اشتباهات در اندازه‌گیری و طراحی شکل قسمت‌های مختلف جلوگیری کنند.

نخ و سوزن

نخ و سوزن نیز از موارد ضروری در کیت ابزار هر طراح لباس است. معمولا از نخ و سوزن در هنگام خلق لباس استفاده نمی‌شود، ولی وقتی که باید در هنگام پرو لباس تغییرات و اصلاحاتی ایجاد شود، نقشی مهم و حیاتی دارند. طراحان لباس بر اساس نیازشان از سوزن‌هایی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده می‌کنند.

خط‌کش‌های منحنی

برای کشیدن خطوط مربوط به قسمت‌های منحنی بدن در الگوی لباس به ابزار ویژه‌ای نیاز داریم. این ابزار خط‌کش منحنی خیاطی نام دارد. خط‌کش منحنی فرانسوی متداول‌ترین خط‌کش منحنی مورداستفاده است که بیشتر برای رسم الگو و انجام تنظیمات به کار می‌رود.

وسایل طراحی لباس - خط کش منحنی فرانسوی

پارچه ململ یا موسلین

پارچه موسلین پارچه‌ای نخی است که در انواع ظریف و نازک تا ضخیم وجود دارد. طراحان لباس به‌دلایل مختلفی از پارچه موسلین استفاده می‌کنند. این پارچه طبق شکلی که طراح می‌خواهد به‌راحتی شکل می‌گیرد. هنرجویان خیاطی و طراحی لباس از این پارچه زیاد استفاده می‌کنند. این پارچه از بسیاری از پارچه‌های دیگر ارزان‌تر است. بنابراین طراحان از آن برای آزمایش لباس در مراحل ابتدایی کار استفاده می‌کنند.

وسایل طراحی لباس - پارچه ململ یا موسلین

نرم‌افزارهای طراحی لباس

درحالی‌که بسیاری از طراحان هنوز هم با کاغذ و مداد کار می‌کنند، بعضی ترجیح می‌دهند که از فناوری استفاده کنند. نرم‌افزارهای طراحی مد در صنعت طراحی لباس انقلابی به پا کرده‌اند. آنها ابزارهای قدرتمندی را در اختیار طراحان قرار داده‌اند تا خلاقیت خود را رها کنند و به ایده‌هایشان جان ببخشند. امروزه برنامه‌های نرم‌افزاری از ابزارهای ضروری در فرایند طراحی مد شده‌اند که قابلیت‌های فراوانی دارند، از طراحی و تصویرسازی طرح‌ها گرفته تا ایجاد لباس‌های سه‌بعدی و شبیه‌سازی حرکت مدل‌ها.

وسایل طراحی لباس - نرم‌افزار طراحی لباس سه‌بعدی CLO 3D

ابزارهای طراحی مد فراوانی وجود دارد که می‌توان از آنها در طراحی لباس استفاده کرد. در میان نرم‌افزارهای پولی می‌توان به Adobe Photoshop و Autodesk اشاره کرد. این نرم‌افزارها، بسته به پروژه‌ای که انجام می‌دهید، عملکردهای متنوعی دارند. البته نرم‌افزارهای رایگانی نیز وجود دارد که در ادامه بعضی از آنها را معرفی می‌کنیم.

برنامه Fotor

برنامه Fotor یک نرم‌افزار آنلاین همه‌کاره برای طراحی لباس است که ابزارهای قدرتمندی را ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار دارای رابط کاربری ساده و طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها و ویژگی‌های طراحی است، ازجمله مدل‌سازی سه‌بعدی، الگوسازی و طراحی پارچه. در فوتور طراحان می‌توانند رنگ‌ها، بافت‌ها و جزئیات مختلفی را آزمایش کنند. این به آنها کمک می‌کند که بتوانند طرح‌هایشان را به‌خوبی مجسم کنند. علاوه بر اتمام طراحی لباس با مولد تصویر هوش مصنوعی می‌توانید طراحی لباس خود را با ابزارهای ویرایش عکس قدرتمندی نیز ویرایش کنید. نسخه پایه‌ای و ابتدایی این نرم‌افزار رایگان است، ولی برای استفاده از نسخه Pro باید ماهانه ۳٫۳۳ دلار پرداخت کنید.

نرم‌افزار طراحی لباس سه‌بعدی CLO 3D

این نرم‌افزار طراحی مد از قابلیت‌های مهمی مانند مدل‌سازی دوبعدی یا سه‌بعدی برای رسم الگوی خیاطی برخوردار است. ولی تمرکز اصلی CLO 3D روی دنیای سه‌بعدی است، زیرا طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها در رنگ‌بندی (color scheme)، سبک‌ها و اندازه‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهد. در این نرم‌افزار می‌توانید بعضی از ترفندها را در طراحی سه‌بعدی لباس انجام دهید، مانند افزودن لایه‌ها و چین‌ها به طرح سه‌بعدی یا حتی ایجاد حالتی که در آن به نظر می‌رسد که لباس درحال حرکت است. در دوره آزمایشی ۳۰روزه می‌توانید از این نرم‌افزار به‌صورت رایگان استفاده کنید. هزینه ماهانه استفاده از نرم‌افزار پس از دوره آزمایشی نیز ۵۰ دلار است.

نرم‌افزار Adobe Illustrator

Adobe Illustrator یک نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی پرکاربرد در صنعت مد برای تصویرسازی طراحی لباس است. این نرم‌افزار دارای مجموعه‌ای جامع از ابزارهای طراحی و تصویرسازی است. Adobe Illustrator با رویکرد مبتنی بر وکتور خود انعطاف‌پذیری و دقت را در ایجاد طرح‌های مد پیچیده افزایش می‌دهد. دوره آزمایشی و رایگان این نرم‌افزار ۷روزه است. 

نرم‌افزار Browzwear

Browzwear یک نرم‌افزار طراحی مد سه‌بعدی است که ویژگی‌های هیجان‌انگیز زیادی دارد، مانند آزمایش تناسب طرح قبل از شروع تولید. این نرم‌افزار از قابلیت‌های مدل‌سازی سه‌بعدی پیشرفته، شبیه‌سازی پارچه واقعی و ویژگی‌های پرو مجازی لباس برخوردار است. طراحان با Browzwear می‌توانند لباس‌های دیجیتالی شبیه واقعیت بسازند و آنها را با مدل‌های مجازی مجسم کنند. این نرم‌افزار همکاری میان تیم‌های طراحی، طراحان الگوی لباس و تولیدکنندگان را نیز تسهیل می‌کند. Browzwear برای طراحان آزاد (freelance designers) رایگان است.  

Marvelous Designer بهترین نرم‌افزار برای رسم الگو

Marvelous Designer ابزارهای طراحی متنوعی را ارائه می‌دهد، گرچه شبیه‌سازی پارچه تنها بخشی از تمرکز اصلی آن است. دو قابلیت دیگر این برنامه رسم الگو و طراحی دوبعدی است. اگر می‌خواهید مدل‌های سه‌بعدی را خلق کنید که شبیه شخصیت‌های بازی‌های ویدیویی باکیفیت هستند، این برنامه ارزش امتحان‌کردن را دارد. Marvelous Designer از گزینه‌های متحرک‌سازی و مدل‌سازی گوناگونی نیز برخوردار است و اضافه‌کردن جزئیات فانتزی و حاشیه را به طرح لباستان آسان می‌کند. این برنامه یک دوره آزمایشی ۳۰روزه رایگان دارد و هزینه ماهانه استفاده از آن نیز ۳۹ دلار در ماه است.

سخن پایانی 

در اینجا با مهم‌ترین وسایل طراحی لباس شامل ابزارهای سنتی مانند دفتر طراحی و مداد و ابزارهای دیجیتالی آشنا شدیم. بعضی از این وسایل در دسته لوازم‌التحریر قرار می‌گیرند و بعضی نیز از وسایل مورداستفاده در خیاطی هستند. بنابراین برای خرید وسایل طراحی لباس می‌توانید به فروشگاه‌های لوازم‌التحریر یا لوازم خیاطی مراجعه کنید یا آنها را از فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنید. البته با توجه به بالابودن هزینه وسایل طراحی لباس شاید بهتر باشد که تا جای ممکن از لوازم و ابزارهای دیجیتالی استفاده کنیم، چون با یک بار پرداخت هزینه می‌توانیم تا مدت‌ها از آنها استفاده کنیم.

منابع: isdithreadsmagazinefotor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.