اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری

گاهی اوقات ما زبان انگلیسی رایج و روزمره را به‌خوبی می‌شناسیم اما اگر در موقعیت‌های خاص قرار بگیریم با اصطلاحات مربوط به آن آشنا نیستیم. یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری به ما کمک می‌کند تا حرفه‌ای‌تر به نظر برسیم و بتوانیم به‌خوبی منظور خود را به دیگران برسانیم و مقصود آنها را نیز خیلی بهتر درک کنیم. در نتیجه بهتر است قبل از آنکه وارد حوزه کاری شویم از اصطلاحات انگلیسی رایج در کسب‌وکار آگاه باشیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تعدادی از پرکاربردترین کلمات روزمره در حوزه کاری و ترفندهایی برای یادگیری بهتر این کلمات آشنا شوید.

اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری.

اصطلاحات ساده و عمومی پرکاربرد

بیایید با چند اصطلاح ساده که در هر شغلی مورد نیاز شما خواهند بود شروع کنیم:

He’s in a meeting.

او در یک جلسه است.

The reception’s on the first floor.

پذیرش در طبقه اول قرار دارد.

She’s having a leaving-do on Friday. (colloquial)

او در روز جمعه تعطیل است. (اصطلاح عامیانه)

She’s resigned.

او استعفا داده است.

کلمات پرکاربرد انگلیسی در حرفه‌کاری.

This invoice is overdue.

این صورت‌حساب عقب‌افتاده است.

He’s been promoted.

او ترفیع گرفته است.

اصطلاحات پرکاربرد و پیشرفته در محیط کاری

یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری از اصطلاحات ساده و عمومی مانند آنچه در ابتدای مقاله اشاره کردیم آغاز می‌شود. اما برای آنکه حرفه‌ای به نظر برسید، نیاز دارید تا اصطلاحات پرکاربرد پیچیده‌تر را نیز یاد بگیرید. در این بخش شما را با چند اصطلاح رایج که کمی پیشرفته‌تر هستند آشنا می‌کنیم.

I appreciate your attention to this matter

این اصطلاح یعنی از توجه شما به این موضوع قدردانی می‌کنم. این جمله معادلی گرم و مؤدبانه برای اصطلاح ساده Thank you است. البته ممکن است استفاده از این اصطلاح در مکالمه‌های روزانه بیش از اندازه رسمی باشد اما برای پایان دادن به یک ایمیل کاری رسمی بسیار مناسب خواهد بود.

همچنین اگر خواستید در پایان ایمیل‌های خود، راه را برای مکالمات آینده باز بگذارید می‌توانید از اصطلاح Should you have questions, please feel free to contact me استفاده کنید. این جمله یعنی: درصورتی‌که سؤالی داشتید، حتماً با من تماس بگیرید.

Let me look into that

به احتمال زیاد گفتن جمله نمی‌دانم یا I don’t know در مکالمات کاری چندان خوشایند نیست. به جای استفاده از این جمله می‌توانید برای خودتان کمی وقت بخرید تا پاسخ مناسبی برای مسئله یا پرسش مطرح شده پیدا کنید. در این موارد می‌توانید از یکی از اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری استفاده کنید و بگویید:

Let me look into that.

استفاده از این جمله به این معنی است که در فرصت مناسب موضوع را با دقت بیشتری بررسی خواهید کرد.

Get the ball rolling

اگر در یک شرکت انگلیسی زبان کار کنید هر زمان که بخواهید کار تازه‌ای را شروع کنید، این جمله را زیاد خواهید شنید. این جمله درواقع معادل جمله قدیمی‌تر Let’s get started است. یکی دیگر از کاربردهای این اصطلاح زمانی است که یک نفر می‌خواهد کار کوچکی را انجام دهد که در نهایت به شروع یک پروژه بزرگ‌تر ختم می‌شود.

اصطلاح انگلیسی Get the ball rolling.

A win-win situation

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری win-win situation یا موقعیت برد – برد است. شاید این اصطلاح را در زبان فارسی هم شنیده باشید. زمانی که نتیجه یک معامله یا یک مذاکره برای هر دو طرف با سود همراه است می‌گویند این یک معامله برد – برد است.

Think outside the box

گاهی اوقات نتیجه منفی که ما در کار خود می‌گیریم نتیجه شیوه فکر کردن و طرز تفکر ما است. در این زمان ما باید تفکر سنتی و قدیمی خود را کنار گذاشته و به شیوه‌ای خلاقانه فکر کنیم. Think outside the box یعنی فکر کردن به شیوه‌ای متفاوت و خلاقانه. برای مثال ممکن است برای طراحی محصولی جدید به همکار خود بگویید:

To come up with a new design that haven’t been done before, we need to think outside the box.

برای دستیابی به یک طرح جدید که قبلاً انجام نشده است، باید به شیوه‌ای خلاقانه فکر کنیم.

عبارت think outside the box به معنای فکر کردن به شیوه‌ای خلاقانه است.

To pencil it in

یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد زبان انگلیسی در محل کار To pencil it in است. اگر کسی چیزی را با مداد بنویسد خیلی راحت می‌تواند آن را پاک کرده و تغییر دهد. پس اگر شما مطمئن نیستید برای شرکت در یک قرار کاری وقت کافی دارید، آن را با مداد می‌نویسید. این اصطلاح از همین‌جا آمده و زمانی به کار می‌رود که می‌خواهید یک برنامه یا قرار را قطعی نکنید. برای مثال وقتی همکار شما ازتان می‌خواهد دوشنبه هفته آینده یک قرار کاری داشته باشید و شما مطمئن نیستید که وقت داشته باشید، می‌گویید:

I’m not too sure about my schedule. Let’s pencil it in and see closer to the date, ok? 

در مورد برنامه‌ام خیلی مطمئن نیستم. بیا موقتاً قرار بگذاریم و ببینیم وقتی به تاریخ نزدیک‌تر می‌شویم چه پیش می‌آید، خوب؟

Learn the ropes

اگر در کار خود تازه‌کار هستید این یکی را زیاد خواهید شنید. این اصطلاح از دل دریاها به درون سازمان‌ها و شرکت‌ها راه پیدا کرده است. اولین کاری که یک ملوان در قایق‌های بادبانی قدیمی یاد می‌گیرد این است که چطور با طناب‌ها کار کند و آنها را گره بزند. اصطلاح learn the ropes در معنای لغوی به معنی یاد گرفتن طناب‌ها است و به همین موضوع اشاره دارد. پس اگر وارد یک شغل جدید شوید و مشغول یاد گرفتن اصول اولیه آن باشید می‌توانید بگویید:

I’m still learning the ropes.

همچنین می‌توانید با کمی تغییر از این اصطلاح برای توصیف کسی که چیزهای جدید را به شما یاد می‌دهد استفاده کنید. برای مثال بگویید:

My manager is teaching me the ropes.

عبارت انگلیسی learn the ropes به معنای یادگیری اصول اولیه یک کار تازه است.

اینها تنها بخشی از اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری هستند. ده‌ها اصطلاح گوناگون دیگر هم وجود دارد که می‌توانید با کمی جست‌وجو و تمرین یاد بگیرید و در محیط کار خود استفاده کنید تا حرفه‌ای‌تر از پیش به نظر برسید. همچنین اگر می‌خواهید بتوانید با دوستان خود در محل کار مکالمات دلنشینی داشته باشید مقاله مکالمه انگلیسی بین دو دوست را از دست ندهید.  

ترفندهایی برای یادگیری اصطلاحات انگلیسی در حوزه کاری

برای آنکه بتوانید کاربردی‌ترین اصطلاحات رایج انگلیسی در حرفه کاری را یاد بگیرید می‌توانید از ترفندهای زیر کمک بگیرید:

  • بر روی اصطلاحات ساده با کاربردهای فراوان تمرکز کنید: برای مثال اصطلاح کوتاه و ساده I’m sorry در موقعیت‌های بسیار زیاد و متنوعی به کار می‌رود. جملاتی مانند “I’m sorry I’m late to the meeting,” یا “I’m sorry, I didn’t quite catch that,” و  “I’m sorry, but I disagree”از نمونه‌های استفاده از این اصطلاح پرکاربرد هستند.
  • اخبار کسب‌وکار را دنبال کنید: یک راه خوب برای یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری خواندن اخبار کسب‌وکار به زبان انگلیسی است. اگر هر روز صبح اخبار روز گذشته را در سایت‌های خبری دنبال می‌کنید، بد نیست حالا این کار را به زبان انگلیسی انجام دهید.
  • از وقت‌های مرده برای یادگیری استفاده کنید: زمان‌هایی که در اتوبوس یا مترو سپری می‌کنید یا وقت‌هایی که در تاکسی نشسته‌اید، زمان‌های خوبی برای یادگیری چند جمله جدید یا مرور کلمات و اصطلاحات قبلی است.
ترفندهایی برای یادگیری اصطلاحات انگلیسی در حوزه کاری.
  • برنامه‌های تجاری ببینید: دیدن فیلم و سریال برای گسترش واژگان و آموزش اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری بسیار مفید است. اما زبانی که در تجارت استفاده می‌شود نسبت به زبان روزمره کمی رسمی‌تر است و اصطلاحات مخصوص به خود را دارد. پس برای یادگیری سبک زبانی مخصوص تجارت می‌توانید به سراغ برنامه‌های تلویزیونی مانند مستندهایی که درباره کسب‌وکارها هستند، اخبار کسب‌وکار و حتی سریال‌هایی که در محیط کاری اتفاق می‌افتند بروید.
  • منابع مناسب خود را پیدا کنید: برای یادگیری زبان انگلیسی مناسب شغل و تجارت منابع متعددی وجود دارد. سعی کنید بهترین منابع را برای خود گلچین کنید. بهتر است از منابعی استفاده کنید که با سطح زبان شما مطابقت دارند. این منابع باید نه آن‌قدر سخت باشند که نتوانید از آنها سر در بیاورید و نه آن‌قدر ساده که اطلاعات تازه‌ای برای شما به همراه نداشته باشند.

منابع آموزش اصطلاحات انگلیسی در کار

یادگیری اصطلاحات جدید بسیار پرکاربرد است و البته پروسه یادگیری هم می‌تواند جالب و جذاب باشد، اما دانستن تعداد زیادی کلمه و اصطلاح تنها زمانی برای شما مفید خواهد بود که از آنها استفاده کنید. در نتیجه برای یادگیری بهتر لازم است، تمرین کردن در موقعیت‌های واقعی یا حتی موقعیت‌های خیالی را در اولویت قرار دهید. اما برای داشتن یک تمرین خوب بهتر است منابع آموزشی خوبی هم در اختیار داشته باشید. چند تا از منابع مناسب برای یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری شامل موارد زیر هستند:

  • پادکست: در دنیا هزاران پادکست مختلف وجود دارد. شما می‌توانید تقریباً درباره هر موضوعی که در ذهن دارید یک پادکست جذاب پیدا کنید. بنابراین در پلتفرم‌های مربوط به پادکست شغل خود یا به طور کل کسب‌وکار یا تجارت را جست‌وجو کید تا خیلی زود به پادکست مورد علاقه خود برسید. همچنین می‌توانید برای شروع سری به پادکست‌های بریتیش کانسیل درباره کسب و کار بزنید.
  • مجلات و روزنامه‌های اقتصادی: برای یادگیری جدیدترین اصطلاحات رایج انگلیسی در محل کار باید به سراغ بروزترین منابع بروید. مجلات اقتصادی از منابع بروز و مطمئن در این زمینه محسوب می‌شوند. اگر سطح زبان انگلیسی شما در حد پیشرفته است می‌توانید به سایت مجله فوربز سر بزنید. اما اگر هنوز در ابتدای راه هستید سایت‌های آموزشی مانند speaklanguages برای شما مفید خواهند بود.
  • کتاب‌های آموزشی: به طور قطع کتاب‌ها از بهترین منابع آموزشی در زمینه‌های مختلف هستند. در زمینه اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری هم کتاب‌های مفید بسیاری وجود دارد. یکی از بهترین کتاب‌های موجود ESL Business English است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا در مکالمات تلفنی، نوشتن ایمیل‌های کاری، مکالمات کوتاه و سخنرانی پیشرفت کنید.
کتاب ESL Business English یکی از منابع مفید برای یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری است.

کلام آخر

سعی کنید هرکدام از اصطلاحات جدیدی که یاد می‌گیرید را در محیط کار خود تکرار کنید. اگر هنوز وارد بازار کار نشده‌اید و یا امکان تمرین اصطلاحات جدید برای شما وجود ندارد می‌توانید با یک دوست و حتی جلوی آینه تمرین کنید. می‌توانید از منابع مختلف مانند سایت‌ها، کتاب‌ها و پادکست‌ها برای یادگیری بهتر کمک بگیرید. علاوه بر این اگر هنوز زبان عمومی خود را تقویت نکرده‌اید بهتر است در ضمن یادگیری اصطلاحات پرکاربرد و رایج زبان انگلیسی در حرفه کاری زبان عمومی خود را هم تقویت کنید. مدرسه زبان انگلیسی آموزال دوره‌های آموزشی متنوعی دارد که به شما کمک می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.