مکالمه انگلیسی بین دو دوست

بیشتر ما وقتی زبان انگلیسی را یاد می‌گیریم کارمان را با مکالمات رسمی دانشگاهی یا مکالمات ضروری در محل کار شروع می‌کنیم. اما بسیاری از اوقات در زندگی واقعی یک گفت‌وگوی دوستانه نیمه رسمی یا غیر رسمی بسیار پرکاربرد است. مثلا شاید خیلی از ما ندانیم در زبان انگلیسی چطور سر یک صحبت دوستانه را باز کنیم؟ و چطور آن را ادامه دهیم که طبیعی و مثبت به نظر برسد؟ بنابراین یاد گرفتن مکالمه انگلیسی بین دو دوست از اهمیت زیادی برخوردار است. چنین مکالماتی اگر درست انجام شوند می‌توانند روابط ما را قوی‌تر و بهتر بسازند.

شروع یک مکالمه انگلیسی بین دو دوست مهم‌ترین قسمت مکالمه.

شروع مکالمات دوستانه

شروع مکالمه انگلیسی بین دو دوست احتمالا تاثیرگذارترین بخش مکالمه است. معمولا مکالمات دوستانه با حال و احوال‌پرسی آغاز می‌شود. به طور کل دو نوع احوال‌پرسی وجود دارد. احوال‌پرسی‌های رسمی و غیر رسمی. در احوال‌پرسی‌های رسمی عبارات زیر استفاده می‌شوند:

Hello

سلام

It’s a pleasure to meet you.

از دیدار شما خوشحالم

Good morning/afternoon/evening.

صبح/بعد از ظهر/عصر بخیر

در موارد غیر رسمی و دوستانه‌تر عبارات زیر کاربرد دارند:

Hi

سلام

Hello

سلام

Hey

سلام

Yo!

سلام

What’s up?

چه خبر؟ ( این یک عبارت غیر رسمیست و می‌تواند جایگرین عبارت حال شما چطور است؟ باشد.)

اگر تازه‌کار هستید لازم نیست به دنبال عبارات پیچیده و دشوار باشید. شاید عبارت مشهور How are you? به معنای حال شما چطور است؟ برای شروع کافی باشد. اگر دوست، همکار یا کسی که به تازگی در سوپرمارکت با او آشنا شدید این سوال را از شما پرسید می‌توانید به سادگی به او بگویید حالتان خوب است I am fine thank you البته می‌توانید توضیح بیشتری هم بدهید مثلا بگویید I’m feeling great after having been to the gym یعنی چون باشگاه بودم احساس فوق‌العاده‌ای دارد. شاید هم بخواهید خیلی صادقانه بگویید که احساس خوبی ندارید چون کمی سرماخورده‌اید. در این صورت می‌توانید مکالمه ساده خود را اینطوری ادامه دهید: I’m not feeling the best because I caught a cold.

می‌توانید مکالمات دوستانه خود را به جای یک نفر با چند نفر تمرین کنید.

نمونه شروع مکالمه دوستانه

حالا بیایید با هم به شروع یک مکالمه انگلیسی بین دو دوست با ترجمه فارسی نگاه کنیم:

Sara: Hi Sabila, how’s going your time?

سارا: سلام سابیا، اوضاع چطوره؟

Sabila: Going good, what about you?  

سابیا: خوبه، در مورد تو چطور؟

Sara: It’s fine. What about your study?

سارا: خوبه، از درس‌هات چه خبر؟

Sabila: It’s not that good. I am having some problems with Math. 

سابیا: خیلی خوب نیست. با ریاضی یکم مشکل دارم.

به این ترتیب می‌توانید مکالمه را با احوال‌پرسی‌های معمول و عمومی مثل صحبت کردن درباره ترافیک، آب‌وهوا، کار و تحصیل شروع کنید. با توجه به میزان صمیمیتی که با فرد مقابلتان دارید مکالمه ممکن است کمی خصوصی‌تر شود یا در حالی عمومی باقی بماند.

ادامه مکالمه

بعد از احوال‌پرسی‌های اولیه برای ادامه مکالمه می‌توانید از روش سوال پرسیدن استفاده کنید. سعی کنید سوال‌های عمومی و ساده‌ای از طرف مقابلتان بپرسید تا مکالمه را به‌خوبی پیش ببرید. می‌توانید با سوال How’s your day going? به معنای روزت رو چطور می‌گذرونی؟ شروع کنید. اگر خانواده طرف مقابل را می‌شناسید یا از روابط کاری و تحصیلیش باخبر هستید می‌توانید درباره آنها بپرسید.

اما گاهی ممکن است به تازگی با طرف مقابل آشنا شده باشید. در این صورت می‌توانید در مکالمه از سوال‌هایی برای آشنایی بیشتر کمک بگیرید. برای مثال سوال‌های زیر را می‌توانید در هر زمان از هر کسی بپرسید:

What’s your name?

نام شما چیست؟

Where do you live?

شما کجا زندگی می‌کنی؟

Where are you from?

اهل کجا هستی؟

What do you do?

شغل شما چیست؟

نمونه شروع مکالمه دوستانه بین دو دوست.

مکالمه انگلیسی بین دو دوست درباره امتحان

بسیاری از ما زبان انگلیسی را برای ادامه تحصیل در کشوری دیگر می‌خوانیم. به همین دلیل بد نیست انواع مکالمه زبان انگلیسی بین دو نفر در محیط دانشگاهی و تحصیلی را از قبل تمرین کرده باشیم. می‌توانید در ادامه یک نمونه متن مکالمه انگلیسی ساده بین دو دوست درباره امتحان را ببینید:

Rohit: How is your preparation for the exam going on?

روهیت: آماده شدنت برای امتحان‌ها چطور پیش می‌ره؟

Mahesh: Not too bad, overall. I’m worried about English and chemistry, though. How is yours going on?

ماهش: روی هم رفته، خیلی بد نیست. با این حال درباره انگلیسی و شیمی نگرانم. مال تو چطوره؟

Rohit: Mine is alright. I’m also finding chemistry to be bit challenging because of its vast syllabus and too much memorization in organic chemistry.

روهیت: مال من خوبه. شیمی به خاطر برنامه درسی وسیع و حفظیات بیش از حد شیمی الی برای من هم کمی چالش‌برانگیزه.

Mahesh: Organic chemistry has been a problem for me too. Can we study chemistry together, at least the organic part?

ماهش: شیمی الی برای من هم مشکله. می‌تونیم شیمی رو با هم بخونیم؟ حداقل بخش الی رو؟

Rohit: Sure. I think it’s a good idea. Can you help me with English though?

روهیت: البته. فکر خیلی خوبیه. می‌تونی درباره زبان انگلیسی هم به من کمک کنی؟

Mahesh: Yes, I can. Where exactly in English you’re facing problem?

ماهش: بله، می‌تونم. دقیقا در کدوم قسمت انگلیسی به مشکل برخوردی؟

Rohit: Thanks. Prepositions and reading comprehension are the main problem areas for me.

روهیت: ممنون. حروف اضافه و درک مطلب برای من اصلی‌ترین مشکل‌ها هستند.

Mahesh: As far as prepositions are concerned, I can help you in understanding the rules. But for reading comprehension, you need to put in lots of practice to get better at it.

ماهش: در مورد حروف اضافه می‌تونم در درک قوانین بهت کمک کنم. اما درباره درک مطلب، باید آنقدر تمرینات مختلف را انجام بدی تا بهتر بشی.

Rohit: OK. Will do. How’s your preparation going on for other subjects?

روهیت: باشه، این کار رو خواهم کرد. آمادگیت در درس‌های دیگه چطور پیش می‌ره.

Mahesh: Other subjects are more or less on track. Economics, however, seems to have an inexhaustible syllabus and I don’t think I’ll have enough time to revise the subject.

ماهش: باقی درس‌ها هم کم‌وبیش تو مسیر خودشون هستن. هرچند انگار برنامه درسی اقتصاد تموم‌نشدنیه و فکر نکنم زمان کافی برای دوره کردنش داشته باشم.

Rohit: Thankfully, I don’t have Economics. But, yes, I’m also struggling to get enough time for revision. Anyway, we’ve to manage in whatever time we have.

روهیت: خوشبختانه من اقتصاد ندارم. اما بله، منم در تلاشم تا زمان کافی برای دوره کردن دروس پیدا کنم. به هرحال باید زمانی که داریم رو مدیریت کنیم.

Mahesh: That’s right. OK, enough of talk. Let’s get back to study. All the best for your next exam.

ماهش: درسته. باشه، حرف زدن کافیست. برگردیم سراغ درسمون. در امتحان بعدی موفق باشی.

Rohit: Thanks. All the best to you as well.

 روهیت: ممنون. تو هم موفق باشی.

مکالمه انگلیسی بین دو دوست در موقعیت‌های مختلف

ممکن است شما در زندگی واقعی مکالمات بسیاری را در موقعیت‌های مختلف تجربه کنید. شاید بعضی از موقعیت‌ها را از قبل تمرین کرده باشید. اما بسیاری از موارد به‌طور ناگهانی پیش می‌آیند بنابراین بهتر است از قبل تا جاییکه می‌توانید تمرین کنید. موقعیت‌های خیالی محتمل که ممکن است مکالمه انگلیسی بین دو دوست شکل بگیرد را تجسم کنید. مثلا فرض کنید یک دوست قدیمی را در کافه ملاقات کردید. یا دوستتان از شما برای نوشیدن قهوه یا چای دعوت کرده است. حالا سعی کنید مکالمه‌ای طبیعی را در نظرتان تجسم کنید. چه سوال‌هایی از دوستتان می‌پرسید؟ او ممکن است چه سوال‌هایی از شما بپرسد؟ سعی کنید با جملات متنوع و تازه تمرین کنید و هرچیز را که بلد نبودید یاد بگیرید.

درواقع کلید اصلی آموزش مکالمات تمرین و تکرار بسیار است. می‌توانید برای آموزش بهتر جلوی آینه تمرین کنید یا از یک دوستی که زبان می‌خواند یا بلد است کمک بگیرید. دوره آموزش مکالمه انگلیسی ICC آموزال هم می‌توانند به شما در پیشرفت بهتر کمک کنند. یکی از ویژگی‌های اصلی این دوره این است که فقط ۵۰ جلسه می‌باشد و شما در کمترین زمان ممکن، با صرفه‌جویی در وقت و زمانتان می‌توانید به راحتی مکالمه انگلیسی خود را در هر موقعیت و جایگاهی تقویت کنید!

بهتر است مکالمات انگلیسی خود را در موقعیت‌های فرضی مختلف تمرین و تکرار کنید.

عبارت‌های کاربردی

معمولا در یک مکالمه انگلیسی ساده بین دو دوست عبارات غیر رسمی و دوستانه کاربرد بسیاری دارند. شما می‌توانید برای نمونه چند عبارت ساده را برای احوال‌پرسی و گپ زدن‌های رایج یاد بگیرید و در مواقع مختلف از آنها استفاده کنید. تنها چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که گاهی عباراتی که در مکالمه بین دو دوست به کار می‌روند غیر رسمی هستند. پس اگر در یک مکالمه رسمی مانند مصاحبه کاری قرار داشتید سعی کنید از عبارات رسمی‌تر استفاده کنید و عبارات خیلی صمیمی را برای دوستان خود کنار بگذارید. در جدول زیر می‌توانید چند عبارت کاربردی و ترجمه آنها را ببینید.

ترجمه فارسیعبارت انگلیسی
از دیدنت خوشحالم (وقتی کسی را برای مدت طولانی ندیدیم)!Good to see you
خوش به حالت (وقتی کسی به موفقیتی رسیده)!Good for you
اوضاع چطوره؟ (ممکن است در پاسخ به این سوال فرد مقابل فقط با کلمه yes جواب بدهد یا جمله را تکرار کند)?How’s it going
می‌تونم این موضوع رو درک کنم. (از این عبارت برای تصدیق احساسات یا نظرات طرف مقابل استفاده می‌کنیم.)I can understand that
این آخر هفته سرت خلوته؟ (این یک عبارت رایج و دوستانه برای زمانی است که می‌خواهید دوستتان کاری برای شما انجام دهد. مثلا شاید بخواهید برای آخر هفته برنامه پیک‌نیک یا تفریح داشته باشید.)?Are you free this weekend
به نظر سرگرم‌کننده میاد؟ (وقتی دوستتان از شما برای کاری دعوت می‌کند این یک عبارت خوب برای گفتن بله است.).That sounds like fun
حالت خوبه؟ / موضوع چیه؟ (اگر احساس کردیم مشکلی وجود دارد می‌توانید با یکی از این عبارات از دوستمان درباره مشکلش سوال کنیم.)Are you okay? / What’s the matter

اینها تنها چند نمونه از عبارات رایج در یک مکالمه انگلیسی بین دو دوست هستند. شما می‌توانید ده‌ها عبارت دیگر را یاد بگیرید یا خلق کنید. تنها کافیست تمرین کنید و اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات همین مقاله با ما مطرح کنید تا کمکتان کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.