آزمون CFA چیست؟ زیر و بم معروف‌ترین آزمون حوزه مالی

آزمون CFA از آزمون‌های مالی معتبر بین‌المللی محسوب می‌شود. این آزمون یک آزمون پرطرفدار بین‌المللی است که توسط موسسه CFAI  در سه سطح برگزار می‌شود. این آزمون شرکت‌کنندگان را در زمینه شناخت مفاهیم مالی و اصول سرمایه‌گذاری مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد. در اصل یک مدرک معتبر جهانی در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که فرصت‌های شغلی مناسبی را برای دارندگان مدرک CFA با حقوق و مزایای بیشتر فراهم می‌کند. در حال حاضر تقاضا برای ثبت‌نام آزمون سی اف ای در حال افزایش است. بر همین اساس ما در این مقاله به اینکه، این آزمون چیست و هزینه آزمون CFA چقدر است خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطب همراه ما باشید.

آزمون CFA چیست؟

آزمون cfa چیست؟

آزمون CFA مخفف عبارت Certified Financial Analyst یک آزمون مالی بین‌المللی برای تجزیه تحلیل سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی است. CFA یکی آزمون کامپیوتری بین‌المللی برای ارزیابی و سنجش مفاهیم مالی و اصول سرمایه‌گذاری است. آزمون cfa یک آزمون تخصصی بر پایه تمرکز بر مهارت دنیای واقعی در زمینه تحلیل سرمایه‌گذاری است. بیشتر افرادی که توانسته‌اند مدرک CFA را دریافت کنند هم اکنون در سطح بین‌المللی همچون بانک‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پوشش ریسک، شرکت‌های مشاوره، شرکت مدیریت دارایی و غیره مشغول به کار هستند. این آزمون یک آزمون معتبر در رده سخت قرار دارد که برای گذراندن سطوح مختلف آن باید تلاش و کوشش مضاعفی انجام دهید.

ساختار آزمون CFA

آزمون سی اف ای در سه سطح(سطح۱، سطح ۲ و سطح ۳) برگزار می‌شود. لازمه شرکت در سطوح بالاتر آزمون این است که از سطح قبلی نمره قبولی دریافت کنید(برای مثال اگر قصد ثبت‌نام آزمون CFA سطح ۲ را دارید، باید در آزمون سطح ۱ نمره قبولی را کسب کرده باشید و به همین منوال برای شرکت در آزمون سطح ۳ باید در دو سطح دیگر ۱ و ۲ نمره قبولی کسب کرده باشید). توجه داشته باشید که در صورت قبولی در هر سه سطح گواهینامه CFA  برای شرکت‌کننده صادر می‌شود.برای آشنایی شرکت‌کنندگان در این آزمون ما در ادامه مطب به معرفی سه سطح آزمون سی اف ای می‌پردازیم.

آزمون CFA سطح ۱

آزمون cfa سطح 1

آزمون CFA سطح ۱ چهار بار در سال در ماه‌های آگوست، نوامبر، فوریه و می برگزار می‌شود. این آزمون ۲۴۰ سؤال چند گزینه‌ای دارد. زمان اعلام نتایج آن ۶۰ روز پس از آزمون است. میانگین قبولی در این آزمون، پاسخ دادن به ۴۵ درصد از سؤالات است.

آزمون CFA سطح ۲

آزمون CFA سطح ۲ نیز به مانند آزمون قبلی چهار بار در سال در ماه‌های آگوست، نوامبر، فوریه و می برگزار می‌شود. این آزمون دارای سؤالات چند گزینه مبتنی بر تصویر است. زمان اعلام نتایج دو ماه پس از آزمون است. میانگین قبولی در این آزمون پاسخ دادن به بیش از ۴۵ درصد از سؤالات است. تعداد سؤالات این آزمون ۱۲۰ سؤال است.

آزمون CFA سطح ۳

آزمون cfa سطح 3

آزمون CFA سطح ۳ در دو بار در سال در ماه‌های آگوست و فوریه برگزار می‌شود. سؤالات این آزمون به صورت سؤالات تشریحی و چند گزینه‌ای مبتنی بر تصویر است. تعداد سؤالات این آزمون بین ۱۹ الی ۲۳ سؤال است. مدت زمان اعلام نتایج در آزمون ۹۰ روز پس از برگزاری آزمون است. میانگین نرخ قبولی در این آزمون ۵۲ درصد است. اگر از سطح زبان خود مطمئنی نیستید میتوانید با شرکت در آزمون تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی آموزال شرکت کنید

توجه داشته باشید که نمره دهی به سؤالات چند گزینه‌ای به صورت کامپیوتری و براساس کلید انجام می‌شود؛ همچنین نمره دهی به سؤالات تشریحی توسط افراد دارای گواهینامه CFA براساس دستورالعمل موسسه صورت می‌گیرد.

سرفصل‌های آزمون CFA

از سر فصل‌های آزمون CFA می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. اخلاق و استاندارهای حرفه‌ای
 2. روش‌های کمی
 3. اقتصاد
 4. گزارش و تجزیه و تحلیل مالی
 5. ناشران شرکتی
 6. سرمایه‌گذاری در سهام
 7. اوراق درآمد ثابت
 8. اوراق مشتقه
 9. سرمایه‌گذاری‌های جایگزین
 10. مدیریت پرتفوی و ثروت

مدارک لازم برای آزمون CFA

برای ثبت‌نام آزمون CFA و شرکت در آن داشتن مدرک تحصیلی لیسانس(کارشناسی) الزامی است، البته لازم به ذکر است که اگر دانشجوی دوره کارشناسی هستید و کمتر از ۲۳ ماه به فارغ‌التحصیلی شما مانده می‌توانید در آزمون سطح ۱ شرکت کنید. توجه داشته باشید که برای شرکت در سطح ۲ این آزمون باید حتماً در دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شده باشید.

برای ثبت‌نام آزمون سی اف ای علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی معتبر لازم است شرکت‌کنندگان بیش از ۴۰۰۰ ساعت سابقه کار حرفه‌ای و تحصیلات عالی طی سال را داشته باشند. دوره تحصیل و سابقه کاری نباید با هم همپوشانی داشته باشند. لازم به ذکر است که داشتن تجربه حرفه‌ای مورد نیاز نیست و داشتن دوره کارآموزی نیز کفایت می‌کند.

علاوه بر این داشتن مدرک تحصیل کارشناسی و سابقه کاری موارد زیر از پیش‌نیازهای آزمون CFA محسوب می‌شوند:

 • داشتن دانش زبان کافی؛ برای اطلاع از تعیین سطح خود میتوانید در آزمون تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی شرکت کنید
 • زندگی در کشور واجد شرایط(کشورهایی چون سوریه، کره شمالی و کوبا و همچنین منطقه کریمه جزء کشورهای واجد شرایط نیستند)
 • داشتن پاسپورت
 • تکمیل و ارسال فرم بیانیه رفتار حرفه‌ای

نحوه ثبت‌نام آزمون CFA

برای ثبت‌نام آزمون CFA لازم است مراحل زیر را طی کنید

 1. ابتدا به وب‌سایت موسسه cfa به آدرس اینترنتی https://www.cfainstitute.org/ مراجعه کنید.
 2. در قسمت منوی سایت بر روی گزینه Programs کلیک کنید
 3. بر روی گزینه Register Now کلیک کنید
 4. بر روی لینک Enrol and Register کلیک کنید
 5. یک آدرس ایمیل معتبر وارد کنید و سپس گزینه CFA Level 1 را انتخاب نمایید
 6. اطلاعات مورد نظر را وارد نمایید
 7. هزینه آزمون CFA را پرداخت کنید

هزینه ثبت‌نام آزمون CFA

هزینه آزمون سی اف ای بسته به زمان ثبت‌نام و همچنین افزایش سالانه هزینه ثبت‌نام کمی متغیر است. هزینه ثبت‌نام در این آزمون در سال ۲۰۲۳ ،۹۰۰ دلار و هزینه ثبت‌نام استاندار آن ۱۲۰۰ دلار در هر سطح از آزمون بود. با این وجود هزینه آزمون CFA در سال ۲۰۲۴ با افزایش اندکی به ۹۴۰ دلار برای ثبت‌نام زودهنگام و ۱۲۵۰ دلار برای ثبت‌نام استاندار در هر سطح تعیین شد. در ارتباط با هزینه آزمون سی اف ای لازم است به این مورد نیز توجه داشته باشید که اگر برای اولین بار است که برای شرکت در آزمون CFA ثبت‌نام می‌کنید علاوه بر هزینه ثبت‌نام باید ۳۵۰ دلار به عنوان پیش ثبت‌نام پرداخت کنید. اگر قصد تغییر زمان آزمون را نیز دارید باید ۲۵۰ دلار پرداخت کنید.

نحوه پرداخت هزینه آزمون CFA در ایران

برای پرداخت هزینه آزمون CFA در ایران می‌توانید از روش‌های مختلفی به قرار زیر استفاده کنید:

 • استفاده از ویزا کارت
 • استفاده از مستر کارت
 • استفاده از سایت های واسطه ایرانی

اعتبار مدرک CFA

اعتبار مدرک cfa

با کسب مدرک CFA اعتبار آن در طول زمان منقضی نمی‌شود، بنابراین شما تا سالهای سال می‌توانید از این مدرک استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت مدرک علاوه بر ثبت‌نام و پرداخت هزینه آزمون CFA باید در هر ۳ سطح آزمون شرکت کنید و بتوانید نمره قبولی کسب کنید. 

مدت زمان دریافت مدرک CFA

برای دریافت مدرک آزمون سی اف ای هیچ‌گونه محدودیت زمانی وجود ندارد و شما در هر زمانی که دوست داشتید می‌توانید در سطوح مختلف این آزمون شرکت کنید. با داشتن تمامی شرایط شرکت  در آزمون و گذراندن ۴۰۰۰ ساعت سابقه برای تکمیل هر سه سطح از آزمون حداقل یک سال زمان مورد نیاز است. البته به طور متوسط مدت زمان دریافت مدرک CFA حدود ۴ سال است.

مراکز برگزار کننده آزمون CFA

آزمون CFA از جمله آزمون‌های بین‌المللی است که در ایران برگزار نمی‌شود؛ ولی محدودیتی برای ثبت‌نام در این آزمون و پرداخت هزینه آزمون CFA برای ایرانیان وجود ندارد. به همین دلیل شرکت‌کنندگان در این آزمون باید به کشورهای همسایه مراجعه کنند. از کشورهای همسایه برگزار کننده این آزمون می‌توان به کشور ترکیه، امارات عربی متحده و ارمنستان اشاره نمود.

مزایای دریافت مدرک آزمون سی اف ای

با ثبت‌نام آزمون CFA و کسب گواهینامه آن می‌توانید از پتانسیل‌های بالای این مدرک بین‌المللی برای کسب درآمد بالا استفاده کنید. چرا که افراد دارای گواهینامه آزمون cfa نسبت به سایر متخصصین مالی حقوق و مزایای بیشتری را دریافت می‌کنند. از مزایای شرکت در آزمون و کسب مدرک آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با دریافت مدرک CFA می‌توانید دانش و مهارت خود در حوزه مالی را اثبات کنید
 • با دریافت مدرک آزمون CFA به عضویت جامعه بزرگ CFA هولدرها می پیوندید
 • می‌توانید اعتبار حرفه‌ای کسب کنید
 • چشم‌اندازی روشن از آینده شغلی با حقوق و مزایای بالا را پیش‌رویتان قرار می‌دهد
 • راه استخدام را برایتان هموار می‌کند
 • شما را از انجام برخی کارهای معاف می‌کند
 • امکان مهاجرت به کشورهای پیشرفته را فراهم می‌کند

فرصت‌های شغلی CFA

افراد دریافت‌کننده مدرک CFA می‌توانند در مشاغلی مالی مختلفی مشغول به کار شوند. برخی از مهم‌ترین این مشاغل عبارت‌اند از:

 • تجزیه و تحلیل ریسک و مدیریت ریسک
 • مدیریت روابط و مدیریت ثروت
 • کارشناس بیمه
 • کارشناس بورس
 • کارشناس حسابداری
 • کارشناس حسابرسی
 • استراتژی سرمایه‌گذاری
 • پژوهشگر در حوزه مالی
 • مشاور و برنامه‌ریزی مالی
 • مدیریت دارایی
 • تحلیل اعتباری
 • بانکداری تجاری
 • مدیریت سبد

تفاوت آزمون CFA و CFTE

آزمون CFA و CFTE هر دو از آزمون‌های بین‌المللی معتبر محسوب می‌شوند که تفاوت‌های به قرار زیر با هم دارند:

 1. آزمون cfa نوعی تحلیل بنیادی است ولی آزمون CFTE به صورت تحلیل تکنیکال است
 2. آزمون CFA در سه سطح برگزار می‌شود و این در حالی است که آزمون CFTe در دو سطح برگزار می‌شود.
 3. هزینه ثبت‌نام در آزمون CFTe در مرحله اول ۸۵۰ دلار و در مرحله دوم ۱۱۵۰ دلار است. هزینه آزمون CFA در پیش ثبت‌نام ۳۵۰ دلار، ثبت‌نام زودهنگام ۹۴۰ دلار و ثبت‌نام آزمون سی اف ای استاندار ۱۲۵۰ دلار در سال ۲۰۲۴ است.
 4. براساس آمار منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی آمار تکنیکال IFTA درصد قبولی در آزمون سی اف ای بیشتر از آزمون CFTe است. به گونه‌ای که تنها ۳۰ درصد شرکت‌کنندگان در آزمون سطح ۱ و ۲ CFTe قبول می‌شوند و این در حالی است که در آزمون cfa بیش از ۵۰ درصد شرکت‌کنندگان قبول می‌شوند.

آیا با مدرک CFA می‌توان مهاجرت کرد

اگر قصد مهاجرت دارید باید بدانید که با استفاده از مدرک CFA به تنهایی نمی‌توانید مهاجرت کنید. کسب مدرک CFA در واقع به عنوان رزومه در سابقه شما درج می‌شود که به هنگام مهاجرت می‌توانید از مزایای آن نسبت به سایر افراد مهاجرت کننده برخوردار شوید.

منابع آزمون سی اف ای

از اصلی‌ترین منابع برای شرکت در آزمون CFA کتاب‌های شش جلدی موسسه با نام CBOK است. البته لازم به ذکر است که هرساله کتب آزمون تغییر می‌کند. بنابراین شما برای شرکت در آزمون و قبولی در آن باید منابع جدید را تهیه و مطالعه کنید.

سخن پایانی

در حال حاضر داشتن مدرک بین‌المللی CFA فرصت‌های شغلی بین‌المللی زیادی را در زمینه بازارهای مالی کشورهای پیشرفته در اختیار شرکت‌کنندگان مدرک CFA قرار می‌دهد. برای دریافت مدرک لازم است متقاضیان در هر سطح از آزمون شرکت کنند. توجه داشته باشید که این آزمون بین‌المللی در زمره آزمون‌های سخت تخصصی قرار دارد. اگر چنانچه تجربه شرکت در آزمون CFA را دارید خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

آیا آزمون CFA در ایران برگزار می‌شود؟

خیر، آزمون CFA در ایران برگزار نمی‌شود. برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه ترکیه، ارمنستان و امارات مراجعه کنید.

هزینه آزمون CFA چقدر است؟

هزینه ثبت‌نام در آزمون CFA برای ثبت‌نام زودهنگام ۹۴۰ دلار و برای ثبت‌نام استاندار ۱۲۵۰ دلار برای هر سطح است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.