تکنیک ترانسکرایب چیست؟ مراحل ترانسکرایب کردن به روش اصولی

تکنیک ترانسکرایب تبدیل گفتار به نوشتار یک از متدهای جدید علمی برای تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی در عصر مدرن به شمار می رود. به همین دلیل بیشتر مدرسین زبان برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده از این روش را توصیه می‌کنند. در این روش شما با گوش دادن به فایل صوتی یا ویدئویی و یادداشت آن می‌توانید خیلی سریع تر و بهتر زبان انگلیسی را با تلفظ صحیح واژگان یاد بگیرید. این تکنیک به شما در تقویت لیسنینگ، تقویت حافظه و تند نویسی کمک می‌کند. ما در این مقاله از سری مقاله خود قصد داریم شما را با تکنیک ترانسکرایب چیست و فواید آن آشنا کنیم. پس در ادامه مطب همراه ما باشید.

تکنیک ترانسکرایب

تکینک ترانسکرایب  کردن چیست؟

تکنیک ترانسکرایب از مهم‌ترین تکنیک‌های آموزش زبان انگلیسی محسوب می‌شود که با کمک آن خیلی راحت می‌توانید مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید. تکنیک ترانسکرایب کردن در اصل به معنی تبدیل گفتار به متن نوشتاری است.

در این روش شما با گوش دادن به فایل صوتی یا ویدئویی زبان انگلیسی و یادداشت آن می‌توانید یادگیری زبان خود را در زمینه لیسنینگ تقویت کنید. البته شما با انجام تمرین عبارات و کلمات به درست‌ترین شکل ممکن می‌توانید درک شنیداری خود را برای مفاهیم انگلیسی بالا ببرید و با تلفظ درست کلمات به زبان بومی خیلی راحت زبان انگلیسی را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که تکرار در شنیدن و یادداشت آنها شما را با کلمات و واژگان انگلیسی آشنا می‌کند. در تکنیک transcriotion شما باید یک فایل صوتی یا ویدئویی انگلیسی را انتخاب و با گوش دادن به آن، آنچه را که شنیده‌اید را به صورت متن یادداشت کنید.

مراحل انجام تکنیک ترانسکرایب چگونه است

ترانسکرایب از تکنیک‌های تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی است که برای پیاده‌سازی آن باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول ترانسکرایب : انتخاب فایل صوتی یا ویدئویی

در نخستین گام برای تکنیک ترانسکرایب کردن شما باید یک فایل صوتی یا ویدئویی انگلیسی را انتخاب کنید. برای شروع کار بهتر است مدت زمان فایل انتخابی شما کمتر از ۱۲۰ ثانیه(۲ دقیقه) باشد، تا شما بتوانید در زمان کمتری صوت را به متن تبدیل کنید. در انتخاب فایل صوتی شما باید متناسب با سطح خود فایل صوتی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر فایل انتخابی از سطح شما سخت باشد باعث دل زدگی شما می‌شود و اگر زیادی آسان باشد در واقع هیچ سودی برای شما ندارد و دانشی به اندوخته شما اضافه نمی‌کند. موضوع انتخابی برای تکنیک transcriotion باید مورد علاقه شما نیز باشد تا شما را تشویق به یادگیری کند. اگر از سطح زبان خودتان اطلاعی ندارید میتوانید در آزمون تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی آموزال شرکت کنید

مرحله دوم تکنیک ترانسکرایب : گوش دادن به فایل صوتی

در مرحله دوم شما باید به طور کامل فایل مورد نظر را گوش کنید بدون آنکه کار اضافه‌ای را انجام دهید. در این مرحله کار شما صرفاً گوش دادن به فایل صوتی است، که این کار را باید با دقت و تمرکز بالایی انجام دهید.

مرحله سوم تکنیک transcriotion : یادداشت

پس از آنکه فایل صوتی را شنیدید زیاد عجله نکنید. جمله به جمله فایل مد نظر را باز کنید و آن را بر روی تکه کاغذی یادداشت کنید. اگر چنانچه قسمتی از متن را متوجه نشدید آن بخش را خالی بگذارید و ادامه متن را بنویسید. توجه داشته باشید که بخش‌هایی را که درست متوجه نشده‌اید را هم حتی شده به صورت غلط املایی ای یادداشت بنویسید. در این مرحله از تکنیک ترانسکرایب کردن شما باید هر آن چیزی را که می‌شنوید یادداشت کنید.

مرحله چهارم ترانسکرایب : مطالعه متن

پس از یادداشت فایل صوتی و ویدئویی آن را مطالعه کنید. در این بخش باید متن را از لحاظ املایی و گرامری بررسی کنید. در این مرحله می‌توانید قسمت‌های خالی یا املای کلمات را با دانش و توانایی خود و استفاده از کلمات هم معنی پر کنید. البته جملات را باید طوری پر کنید که مفهوم اصلی متن دچار تغییر نشود.

مرحله پنجم تکنیک transcriotion : گوش دادن و یادداشت

گوش دادن و یادداشت کردن

در این مرحله از تکنیک ترانسکرایب دوباره فایل مورد نظر را گوش دهید و اینبار با تمرکز بیشتری به جملات گوش و آن بخش‌هایی را که در دور قبلی به اشتباه نوشته‌اید را شناسایی و پر کنید. این مرحله از تکنیک ترانسکرایب کردن برای یادگیری کلمات جدید توصیه می‌شود. این مرحله را به قدری تکرار کنید تا بتوانید تمامی کلمات جدید را کشف نمایید.

مرحله ششم ترانسکرایب : بررسی متن و تصحیح

در این مرحله می‌توانید متنی را که از گوش دادن به فایل صوتی یا ویدئویی نوشته‌اید را در اختیار فردی مسلط به زبان انگلیسی یا هوش مصنوعی همچون chat GPTبدهید تا متن شما را تصحیح نماید.

مرحله هفتم تکنیک ترانسکرایب کردن : مقایسه متن با فایل صوتی یا ویدئویی

در مرحله هفتم تکنیک transcriotion متن اصلی فایل نوشته شده را با فایل صوتی یا ویدئویی بررسی و مقایسه کنید. در این مرحله در صورت یافتن کلمات جدید آنها را به دفعات تکرار کنید تا ذهنتان با این کلمات جدید آشنا شود.

مرحله نهم ترانسکرایب : ضبط صدا

در این مرحله از تکنیک  ترانسکرایب کردن برای درک بهتر صدای خود را ضبط و چندین بار گوش دهید.

ترانسکرایب کردن چه تأثیری بر روی زبان انگلیسی دارد

استفاده از تکنیک ترانسکرایپ کردن به درک بهتر لهجه، تلفظ، نوع گفتار و یادگیری لغات متداول در زبان انگلیسی کمک شایانی می‌کند. گوش دادن به صوت و تمرین نوشتن باعث می‌شود تا شما بتوانید تلفظ صحیح کلمات را ادا کنید. تکنیک ترانسکرایب یک روش ایده آل و مفید برای لیسنینگ زبان محسوب می‌شود که به معنی رونویسی کردن صوت است.

بنابراین مهم‌ترین تأثیر تکنیک transcriotion بهبود لهجه و تلفظ در کنار آموزش صحیح لغات زبان انگلیسی است. تکنیک ترانسکرایب کردن برای یادگیری زبان بسیار زمان بر است ولی تأثیر فوق‌العاده ای در یادگیری زبان دارد. درست است که گفته می‌شود که تکنیک ترانسکرایب کردن برای تقویت لیسنینگ است ولی ناگفته نماند که استفاده از این روش تأثیر فوق‌العاده­ای در اسپیکینگ نیز دارد. البته به خاطر داشته برای آمادگی برای آزمون هایی مانند آزمون آیلتس، آزمون gre و … شما نیاز به یادگیری زبان به صورت حرفه‌ای تری دارید پکیج آزموش زبان انگلیسی آموزال میتواند در زمینه به شما کمک کند

فواید استفاده از تکنیک ترانسکرایب کردن

ترانسکرایب کردن بر روی مهارت شنیداری ما تاثیر میزارد

استفاده از تکنیک ترانسکرایب علاوه بر تقویت لیسنینگ فواید زیادی به قرار زیر دارد:

  1. تقویت مهارت شنیداری
  2. تقویت حافظه به دلیل درگیر بودن همزمان هر دو نیم‌کره مغز
  3. تند نویسی
  4. تقویت writing
  5. درک لغات و مکالمه کلمات با لهجه‌های جدید و بومی
  6. یافتن کلمات و واژگان جدید
  7. ادای صحیح تلفظ کلمات
  8. افزایش دقت و تمرکز

آیا ترانسکرایب کردن تأثیری بر روی آزمون آیلتس

یکی از سؤالات پر تکرار کاربرانی که آزمون آیلتس دارند از ما این است که آیا تکنیک ترانسکرایب کردن تأثیری بر روی آزمون آیلتس دارد؟ در پاسخ به این سؤال و سؤالات مشابه از این دست باید عرض کنیم که یکی از بخش‌های مهم آزمون آیلتس بخش لیسنینگ است. بنابراین استفاده از این تکنیک در آزمون آیلتس کمک شایانی به کاربران برای برقراری ارتباط و همچنین گرفتن نمره مناسب از بخش لیسنینگ آیلتس دارد.

منابع ترانسکرایب کردن

برای تکنیک ترانسکرایب شما باید از منابع معتبر هم سطح خود استفاده کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. بنابراین دانستن اینکه از چه منابعی برای آموزش لیسنینگ زبان برای ترانسکرایب کردن استفاده کنید بسیار مهم است. ما در این بخش تنها به برخی از منابع تکنیک transcriotion اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

وب‌سایت British Council

وب‌سایت IELTS Liz

چنل English with lucy در یوتیوب

چنل Rachel s English در یوتیوب

چنل TED- Ed در یوتیوب

نرم‌افزار Express scribe

نرم‌افزار Transcriber

پاکدست BBC Learning English این پاکدست به لهجه بریتانیایی است

پاکدست VOA Learning English این پاکدست به لهجه آمریکایی است

پاکدست TED Talks شامل سخنرانی­های کوتاه و جذاب است

سخن پایانی

تقویت لیسنینگ زبان با کمک تکنیک ترانسکرایب یک روش نوآورانه برای یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شود. در این روش شما با تبدیل گفتار به متن علاوه بر تقویت لیسنینگ به تقویت اسپیکینگ خود نیز کمک می‌کنید. همچنین با کشف واژگان جدید و تلفظ صحیح کلمات و واژگان انگلیسی می‌توانید به درک بهتری از زبان انگلیسی دست پیدا کنید. اگر شما نیز به دنبال تقویت و یادگیری زبان انگلیسی هستید استفاده از تکنیک transcriotion می‌تواند برایتان مثمر به ثمر باشد.

آیا استفاده از ترانسکرایب به بهبود اسپیکینگ نیز کمک می‌کند؟

استفاده از تکنیک ترانسکرایب علاوه بر تقویت لیسنینگ به تقویت اسپیکینگ نیز کمک می‌کند.

ترانسکرایب یعنی چه؟

ترانسکرایب به معنی تبدیل فایل صوتی یا ویدئویی به متن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.