آزمون GRE چیست؟ بهترین منابع آزمون جی ار ای

آزمون GRE یک آزمون استاندار بین‌المللی برای پذیرش متقاضیان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های بین‌المللی و کسب بورسیه تحصیلی محسوب می‌شود. این آزمون در واقع یک آزمون مهارت زبانی، تحلیلی و استدلالی متقاضیان تحصیلات تکمیلی است که در رده آزمون‌های سخت زبان انگلیسی قرار دارد. این آزمون به دو صورت آزمون GRE جنرال و سابجکت برگزار می‌شود. نتایج این آزمون در بیش ۱۶۰ کشور و برای بیش هزاران دانشگاه معتبر است. بر همین اساس ما در این مقاله به صفر تا صد آزمون GRE خواهیم پرداخت. پس در ادامه مطب همراه ما باشید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE چیست؟
جدول راهنمای ازمون GRE

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Record Examination نوعی آزمون بین‌المللی استاندارد است. این آزمون برای سنجش مهارت‌های کلامی(درک مطلب)، استدلالی(ریاضی) و تحلیلی(مقاله‌نویسی) برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف جهان طراحی شده است. از نمره این آزمون برای پذیرش در رشته‌های مختلف در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا استفاده می‌کنند.

ساختار آزمون GRE چگونه است؟

ساختار آزمون GRE شامل دو بخش آزمون جنرال و آزمون سابجکت می‌شود که هر کدام شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

آزمون GRE جنرال(GENERAL)

جدول بررسی آزمون GRE GENERAL
جدول راهنمای آزمون gre general

آزمون GRE جنرال یا GRE GENERAL  به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود که در ایران نسخه کامپیوتری آن برگزار می‌شود. ساختار این آزمون در سه بخش رایتینگ، واژگان زبان و استدلال ریاضی است.

بخش استدلال ریاضی آزمون جی آر ای

بخش استدلال ریاضی آزمون GRE خاص‌ترین و شاید سخت‌ترین بخش این آزمون باشد. در این بخش از آزمون که مدت زمان پاسخگویی به سؤالات آن ۷۰ دقیقه است؛ شرکت‌کنندگان باید به ۴۰ سؤال پاسخ دهند. این سؤالات به صورت دو مجموعه ۲۰ سؤالی به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود. نمره این آزمون بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ است که نمرات آن به طور تک نمره‌ای تغییر می‌کند.

بخش درک زبانی لغت و درک مطب یا واژگان آزمون جی ار ئی

آزمون جی ار ئی مرتبط با درک زبانی لغت و درک مطلب(verbal Reasoning) شامل ۴۰ سؤال با مدت زمان پاسخگویی ۳۰ دقیقه است. این آزمون شامل دو مجموعه ۲۰ تایی است که شما می‌توانید در این آزمون به طور کلی ۱۳۰ تا ۱۷۰ نمره را به دست بیاورید. البته لازم به ذکر است که این نمرات به طور یک نمره‌ای تغییر پیدا می‌کنند.

بخش نگارش تحلیلی یا رایتینگ آزمون جی آر ای

در آزمون نگارش تحلیلی جی آر ای متقاضی باید در مدت زمان ۶۰ دقیقه به ۲ سؤال پاسخ دهد. این آزمون شامل دو سؤال در دو بخش به قرار زیر است:

Issue writing: در این بخش از آزمون رایتنیگ شرکت‌کننده باید به یک سؤال در مدت زمان ۳۰ دقیقه پاسخ دهد. توجه داشته باشید که پاسخ این سؤال را باید به صورت تایپی وارد کنید. این بخش از آزمون GRE به بخش Task2 آزمون آیلتس شباهت دارد.

Argument writing : در این بخش از آزمون جی آر ای شرکت‌کننده پاراگرفی از  تحلیل‌ها و شواهد موجود بر یک مبحث خاص از یک از نویسندگان را مطالعه می‌کند، سپس باید به از استدلال‌ها، شواهد و نتیجه مبحث نویسنده به صورت منطقی انتقاد و نظرات و مستندات خود را به صورت کتبی در قالب متن ارائه کند. مدت زمان این آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. 

نکته: این آزمون ۶ نمره دارد که تغییر در نمره این آزمون به صورت نیم نمره است.

آزمون GRE SUBJECT

بررسی آزمون GRE SUBJECT
جدول راهنمای آزمون GRE SUBJECT

آزمون جی ار ئی سابجکت یا GRE SUBJECT برای سنجش دانش زبانی در موضوعات آکادمیک است. این آزمون صرفاً به صورت کاغذی برگزار می‌شود؛ به همین دلیل تنها برخی از مراکز برگزاری آزمون GRE قابلیت برگزاری این آزمون مهم را دارند. نمره این آزمون بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ نمره است که نمره آن ۱۰ نمره‌ای تغییر می‌کند.

این آزمون برای دروس تخصصی طراحی شده است که تمرکز آن بر روی موضوع رشته‌ای است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.  آزمون جی آر ای  سابجکت برای رشته‌های آکادمیک زیر در نظر گرفته شده است. برای آنکه بتوایند سطح زبان خود با بسنجید می‌توانید آزمون تعیین سطح رایگان انگلیسی آموزال را بدهید.

زیست‌شناسی:

سؤالات درس زیست‌شناسی شامل سه بخش ۱-زیست سلولی و مولکولی۲- زیست ارگانیسم۳- زیست محیط‌زیست و تکامل است. این آزمون ۱۹۰ سؤال  به صورتی تستی ۵ گزینه‌ای دارد.

ادبیات انگلیسی:

سؤالات این بخش جغرافیای خاصی را شامل نمی‌شود و شما باید به سؤالات ادبیات بخش اروپا و آمریکا پاسخ دهید. از منابع این آزمون می‌توان به شناسایی نویسندگان به همراه آثار آنها، تحلیل ادبی و تاریخ ادبیات اشاره نمود. در این آزمون باید به ۲۳۰ سؤال مطرح شده پاسخ دهید.

ریاضیات:

سؤالات این آزمون از سؤالات دروس دوره کارشناسی با تمرکز بر روی ریاضیات عمومی، جبر و همچنین معادلات دیفرانسیل است. در این آزمون معمولاً ۶۶ سؤال مطرح می‌شود.

شیمی:

منابع این آزمون شامل شیمی آلی، شیمی تجربی، شیمی فیزیک و شیمی معدنی است. این آزمون ۱۳۰ سؤال دارد.

روانشناسی:

سؤالات آزمون روانشناسی در حوزه‌های مختلفی از موضوعات عمومی روانشناسی، روانشناسی اجتماعی و تجربی را شامل می‌شود. البته در این میان از مبانی روانشناسی اخلاقی نیز سؤالاتی پرسیده می‌شود. در این آزمون ۲۰۵ سؤال مطرح می‌شود.

فیزیک:

سؤالات فیزیک این آزمون شامل مکتبتی از دروسی است که متقاضیان در دوران کارشناسی آنها را خوانده‌اند. این آزمون به صورت تستی ۵ گزینه‌ای است. این آزمون موضوعاتی همچون الکترومغناطیس، مکانیک، اپتیک، موج و فیزیک اتمی را شامل می‌شود.  این آزمون ۱۰۰ سؤال دارد.

نحوه نمره دهی آزمون جنرال

در آزمون جنرال برای نمره دهی فرمول معینی برای نمره دهی تمامی سؤالات وجود ندارد و نمرات براساس سختی و آسانی متغیر است متقاضیان باید در این آزمون نمره ۸۵ درصد به بالا را برای پذیرش دریافت کنند.

نحوه نمره دهی آزمون سابجکت

نمره آزمون جی آر ای سابجکت بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ نمره است که ۱۰ نمره‌ای بالای می رود. آزمون‌های بیوشیمی، سلولی ، مولکولی، زیست‌شناسی، روانشناسی نیز امتیازات فرعی ۲۰ تا ۹۹ نمره با یک نمره ارفاق را گزارش می‌دهند. در این آزمون برای هر سالی که کاربری به درستی پاسخ می‌دهد یک امتیاز محاسبه و برای هر سؤال اشتباه ¼ امتیاز را از دست می‌دهد. این نمره خام به نمره مقیاس شده بین ۲۰۰ تا ۹۰۰ تبدیل می‌شود.  نمرات بالای ۷۰۰ نمره خوبی هستند.

نمونه سوالات آزمون GRE

نمونه سوالات

منابع آزمون جی ار ای

از منابع مهم آزمون GRE جنرال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

منابع آزمون بخش لغات

کتاب Barron’s Essential Words For The GRE

کتاب Magoosh Vocabulary Flashcards

کتاب Barron s 1100 Words you Need to Know

کتاب Manhattan 500 Essential Words _GRE

کتاب Manhattan 500 Advanced Words _GRE

منابع بخش ریاضیات آزمون جی ار ای جنرال

کتاب Official GRE Quantitative Reasoning Practice Question

کتاب Magoosh Very Hard Question

کتابNova s GRE Math Bible

منابع بخش نگارش آزمون جی ار ئی جنرال

کتابETS Pool Of Issue and Argument

کتاب GRE Analytical Writing:Solutions to the Real Essay Topics

کتابOn Writing Well: the Classic Guide to Writing Nonfiction

کتاب The Elements of Style

هزینه آزمون جی ار ئی

هزینه شرکت در آزمون جی ار ئی برای قسمت عمومی ۲۲۰ دلار است که برای تغییر تاریخ امتحان باید ۵۰ دلار دیگر پرداخت کنید. البته برای تغییر محل حوزه امتحانی نیز باید هزینه جداگانه‌ای را پرداخت کنید. هزینه آزمون جی آر ای سابجکت نیز ۱۵۰ دلار است که برای تغییر تاریخ آزمون نیز باید ۵۰ دلار پرداخت کنید.

نحوه ثبت‌نام آزمون جی ار ای

برای ثبت‌نام در آزمون جی ار ای به قسمت ETS سازمان سنجش مراجعه نمایید. با مراجعه به این بخش می‌توانید تاریخ و زمان برگزاری آزمون‌ها را مشاهده کنید. سپس با پرداخت هزینه شرکت دز آزمون سریالی برای ثبت‌نام شما ارسال می‌شود. با وارد کردن سریال فرم مورد نظر شامل مشخصات شخصی خود را پر کنید و در نهایت محل آزمون خود را از میان محل‌های برگزاری آزمون انتخاب کنید.

تفاوت آزمون جی ار ای و ایلتس و تافل

آزمون جی آر ای با آزمون آیلتس و تافل تفاوت‌هایی دارد. آزمون TOEFL و آزمون IELTS مهارت شرکت‌کننده را در ۴ زمینه نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن مورد سنجش قرار می‌دهند؛ ولی آزمون GRE مهارت تخصصی شرکت‌کننده را در زمینه تحلیل، استدلال ریاضی و واژگان مورد سنجش قرار می‌دهد.

درباره تافل یا ایلتس ؟ کدام بهتر است بیشتر بخوانید.

تفاوت آزمون جی ار ای با GMAT

آزمون جی ار ای با آزمون جی مت دارای تفاوتی‌هایی است؛ اولین تفاوت آزمون GRE با آزمون GMATدر موضوع آزمون است؛ چرا که آزمون جی مت برای رشته مدیریت مانند MBA و DBA در نظرگرفته شده و این در حالی است که آزمون جی آر ای برای امتحان ورودی دانشگاه برای رشته‌های غیر مدیریتی همچون مهندسی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این دو آزمون از لحاظ ساختار آزمون، سیستم نمره دهی، مدت زمان آزمون و هزینه شرکت در آزمون با یکدیگر تفاوت دارند.

آزمون جی ار ای برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی آزموش زبان انگلیسی آن در این روزها امری مهم است و آزمون جی ار ئی برای تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند مناسب است. بیشتر مدارس کسب کار در ایالات‌متحده آمریکا و کشورهای اروپایی برای پذیرش نمره آزمون GRE را درخواست می‌کنند.

آزمون جی ار ای برای چه رشته‌های مناسب است؟

آزمون جی ار ئی بیشتر برای تحصیل در رشته‌هایی همچون علوم انسانی، علوم پایه، هنر و مهندسی مناسب است. برای رشته حقوق و پزشکی نیاز به آزمون جی ار ئی نیست و این افراد باید در آزمون‌های LSAT , MCAT شرکت کنند.

اعتبار آزمون جی ار ای چقدر است؟

اعتبار آزمون GRE 5 سال است و ETS نمره شما را تا ۵ سال حفظ و در پرونده‌تان نگه می‌دارد. شما در طی این مدت می‌توانید برای دریافت پذیرش از نمره جی آر ای استفاده کنید.

زمان برگزاری آزمون جی ار ای

آزمون جی آر ئی در تمام ماه‌های سال برگزار می‌شود. ولی آزمون سابجکت در برخی از ماه‌های سال همچون سپتامبر، اکتبر و نوامبر برگزار می‌شود.

قوانین آزمون GRE

  • برای شرکت در آزمون جی آر ای هیچ محدودیتی برای شرکت وجود ندارد. برای شرکت در این آزمون باید ۴ روز قبل از شرکت در آزمون ثبت‌نام کنید 
  • این آزمون به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود
  • اگر چنانچه پس از امتحان نسبت به نمره آزمون اعتراض داشتید تا سه ماه پس از آزمون می‌توانید به بخش کتبی آزمون اعتراض کنید و هزینه آن را که ۶۰ دلار است پرداخت کنید
  • این آزمون تا ۵ سال اعتبار دارد؛  بنابراین پس از شرکت در آزمون تا ۵ سال می‌توانید از نتیجه آن برای پذیرش، اقامت و … استفاده کنید.
  • امکان انصراف در این آزمون برای شرکت‌کنندگان وجود دارد؛ با این توصیف که نصف مبلغ پرداخت‌شده عودت داده می‌شود و مابقی به عنوان جریمه کسر می‌شود

مراکزی که آزمون جی آر ای را برگزار می‌کنند در ایران

از مراکز برگزارکننده این آزمون می‌توان به سازمان سنجش، دانشگاه شیراز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال آمل، دانشگاه زنجان و … اشاره نمود.

سوالات متداول

آیا آزمون GRE نمره منفی دارد؟

آزمون GREجنرال نمره منفی ندارد و نمره آن براساس پاسخ‌های صحیح محاسبه می‌شود؛ ولی آزمون GRE سابجکت نمره منفی دارد.

هزینه آزمون GRE چقدر است؟

هزینه آزمون GRE جنرال ۲۲۰ دلار و هزینه آزمون سابجکت ۱۵۰ دلار است.

مدت زمان آزمون  GREچقدر است؟

به طور کلی مدت آزمون GRE بسته به نوع آزمون و مدت زمان استراحت و موارد دیگر ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد.
منابع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.