تافل یا آیلتس، کدام بهتر است؟

مدرک تافل بهتر است یا آیلتس؟ برای دریافت نمره در کدام‌یک تلاش می‌کنید؟ سالانه، دانشجویان بسیاری برای تحصیل در کشورهای دیگر اقدام می‌کنند. افراد پرشماری هم قصد مهاجرت دارند. کسب مدرک معتبر زبان انگلیسی دغدغه مشترک تمام این افراد است. آزمون‌های زبان معتبر بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند اما دو امتحان آیلتس و تافل بیشتر از هر آزمون دیگری معتبر و مشهور هستند. در این بین یک سوال ذهن بسیاری را درگیر می‌کند؛ کدام یک از آزمون‌های تافل یا آیلتس بهتر است؟ برای پیداکردن پاسخ این سوال، باید کمی بیشتر درباره هریک و البته تفاوت‌هایشان بدانیم.

امتحان تافل چیست؟

تافل بهتر است یا آیلتس؟ تافل (TOEFL) آزمون زبان انگلیسی است که در کشور آمریکا طراحی شده است. کلمه TOEFL مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language  به معنای آزمون انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی است. اگر برای تحصیل در کشور دیگری اقدام می‌کنید، احتمالا باید در آزمونTOEFL iBT  شرکت کنید. این آزمون طوری است که توانایی‌تان در استفاده از زبان انگلیسی در محیط‌های آکادمیک را بسنجد. تافل چهار بخش دارد:

 • شنیدن (listening)؛
 • ·         خواندن (reading)؛
 • ·         نوشتن (writing)؛
 • صحبت کردن (speaking) .

تمام این مهارت‌ها را به طور کامپیوتری امتحان می‌دهید و بیشتر سوال‌ها به صورت چهارگزینه‌ای هستند. هرکدام از این بخش‌ها ۳۰ نمره داره و در مجموع نمره کامل تافل معادل ۱۲۰ است.

برای شرکت در آزمون تافل باید وارد سایت زیر شوید:

 بعد از ورود به این سایت، برای خودتان یک حساب کاربری بسازید. با ورود به حساب کاربری و انتخاب کشور، شهر و تاریخ مورد نظرتان، فهرستی از مراکز باز در محل و زمان مورد نظرتان ارائه می‌شود. از میان آنها انتخاب کنید و یادتان باشد که تا ۷ روز پیش از آزمون تافل می‌توانید، برای ثبت‌نام اقدام کنید.

امتحان آیلتس چیست؟

تافل یا آیلتس را انتخاب می‌کنید؟ برای انتخاب باید درباره هریک از این دو آزمون اطلاعات داشته باشید. آزمون آیلتس (IELTS) نوعی امتحان زبان  انگلیسی است که در کشور انگستان طراحی می‌شود. کلمه IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System به معنی نظام بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی است. در آزمون آیلتس هم مانند تافل چهار توانایی مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • خواندن؛
 • شنیدن؛
 • نوشتن ؛
 •  صحبت ‌کردن.

داوطلب از هرکدام از این بخش‌ها نمره‌ای بین ۱ تا ۹ دریافت می‌کند و میانگین نمراتش هم به‌عنوان نمره‌ی نهایی اعلام می‌شود. نمره نهایی هر فرد میانگین نمراتی است که از هر مهارت دریافت کرده و عددی که به او اعلام می‌شود از ۹ است. در واقع، بیشترین نمره آیلتسی که می‌توانید دریافت کنید، ۹ است.

در گذشته آزمون آیلتس تنها به شیوه‌ی کاغذی انجام می‌شد. امروز اما نوع کامپیوتری آن هم وجود دارد که در ایران هم انجام می‌شود. برای شرکت در آزمون آیلتس باید یکی از مراکز آزمون نزدیک به خودتان را انتخاب کنید. فهرست مراکز معتبر نزدیکتان را می‌توانید در سایت رسمی IELTS پیدا کنید. سپس در سایت مرکز مورد نظرتان ثبت نام کنید.

انواع آزمون آیلتس

به طور کل چند نوع آزمون آیلتس وجود دارد که دو نوع آن معروف‌تر و کاربردی‌تر هستند:

 • آزمون آیلتس آکادمیک
 • آزمون آیلتس جنرال

نوع آکادمیک این امتحان طوری است که بیشتر توانایی‌های مربوط به دانشگاه و محیط‌های علمی را بسنجد. در نتیجه برای کسانی‌که قصد ثبت‌نام در دانشگاه‌ها را دارند مناسب است. نوع جنرال آزمون آیلتس عمومی‌تر است و بیشتر انتخاب کسانی است که قصد مهاجرت دارند.

اگر نمی‌دانید برای آزمون آیلتس باید چه منابعی را مطالعه کنید، کتاب‌های رسمی وجود دارند که نمونه‌هایی از آزمون‌های آزمایشی برای آیلتس را چاپ کرده‌اند. به‌علاوه بسیاری از آموزشگاه‌ها هم آزمون‌های آزمایشی تحت عنوان ماک در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند تا قبل از امتحان اصلی آماده‌تر باشند. در این مطلب از سایت آموزال می‌توانید جزئیات بیشتری را از آزمون آیلتس بخوانید.

فرق آزمون تافل و آیلتس چیست؟

 تافلآیلتس
کشور اصلیایالات متحده آمریکاانگلیس
برگزارکنندهEducation Testing Service, United States of AmericaBritish Council, University of Cambridge, ESOL, Examinations and IDP Education Australia
مدت زمان آزمون۳ ساعت و ۴۰ دقیقه برای مهارت‌های مختلف در یک روز۲ ساعت و ۴۵ دقیقه برای سه بخش شنیدن، خواندن و نوشتن در یک روز و صحبت کردن در یک روز جدا
نوع سوالعموما چهار گزینه‌ایجای خالی، پاسخ کوتاه، چهار گزینه‌ای و موارد دیگر
نوع آزمونبا کامپیوتر و بخش صحبت کردن با کامپیوترروی کاغذ یا با کامپیوتر و بخش صحبت کردن رودرروی مصاحبه‌گر
لهجهداوطلب می‌تواند با هر لهجه‌ای که دوست دارد، صحبت کند.داوطلب می‌تواند با هر لهجه‌ای که دوست دارد، صحبت کند.
بخش شنیداریداوطلب بعد از شنیدن فایل به سوالات پاسخ می‌دهد.داوطلب می‌تواند هنگام شنیدن فایل به سوالات پاسخ دهد.
بخش نوشتاریدو بخش دارد. بخش اول: در بیست دقیقه و ۱۵۰ کلمه  بخش دوم:در سی دقیقه و بیشتر از ۳۰۰ کلمهآکادمیک و جنرال: دو بخش دارد. بخش اول: در بیست دقیقه و ۱۵۰ کلمه  بخش دوم: در چهل دقیقه و ۲۵۰ کلمه
نمره‌دهیبین ۰ تا ۱۲۰بین ۰ تا ۹
نحوه ارسال نمرهبا پست به داوطلب ارسال می‌شود. (دو تا سه هفته زمان می‌برد)توسط ETS به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌شود. (تا چهار دانشگاه به صورت رایگان)
کاربرد مدرکتافل بیشتر برای موسسات و دانشگاه‌های کشور آمریکا شناخته شده است. هرچند امروز در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا مورد قبول است.آیلتس بیشتر برای موسسات و دانشگاه‌های اروپا شناخته شده است. هرچند امروز در بیشتر از ۱۳۰ کشور دنیا مورد قبول است. آیلتس جنرال برای مقاصد غیرتحصیلی فراگیرتر است.

دو آزمون تافل و آیلتس تفاوت‌هایی جدی دارند که باید پیش از شرکت در هریک با آنها آشنا باشید.

تفاوت دقیق‌تر آزمون toefl و ielts

حال که کمی درباره‌ی شیوه برگزاری هرکدام از این آزمون‌ها دانستیم، بد نیست کمی درباره تفاوت‌هاشان بدانیم تا بهتر بتوانیم بین آزمون تافل یا آیلتس انتخاب کنیم.

 با اینکه هر دو این آزمون‌ها به‌طور نسبتا دقیقی مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبان را می‌سنجند، اما تفاوت‌های ساختاری در این دو امتحان وجود دارد که می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد:

 • مدت زمان امتحان تافل طولانی‌تر است. آزمون تافل چیزی در حدود ۳:۴۰ دقیقه طول می‌کشد و تمام مهارت‌ها در یک روز سنجیده می‌شوند. درحالی‌که آزمون آیلتس چیزی در حدود ۲:۳۰ زمان می‌برد و مهارت صحبت کردن در روزی جداگانه در طول حدود ۱۵ دقیقه بررسی می‌شود.
 • نوع سوال‌های دو آزمون هم متفاوت است. سوال‌های آزمون تافل به طور معمول چهارگزینه‌ای هستند، درحال‌که سوال‌های آیلتس از تافل متنوع‌تر است و انواع مختلفی مانند جای خالی، پاسخ کوتاه و چهارگزینه‌ای را شامل می‌شود.
 • بخش صحبت کردن در آزمون آیلتس به صورت رودررو با یک مصاحبه‌کننده حرفه‌ای صورت می‌گیرد. اما در آزمون تافل بخش صحبت کردن در مقابل کامپیوتر و با یک میکروفن صورت می‌گیرد. به این صورت که پاسخ‌های شما ضبط می‌شود و بعدا توسط گروهی از متخصصین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 • در بخش شنیداری آزمون تافل باید به چیزهایی با موضوعاتی که عموما به دانشگاه مربوط هستند، مثل یک سخنرانی دانشگاهی یا یک مکالمه در محوطه دانشگاه گوش دهید. در این حین می‌توانید نکاتی را یادداشت کنید و سپس به سوالات پاسخ دهید. اما در امتحان آیلتس می‌توانید هم‌زمان با شنیدن فایل صوتی به سوال‌ها پاسخ بدهید.
 • به طور اساسی، در امتحان تافل یا آیلتس تفاوتی ندارد که شما با لهجه کدام کشور صحبت می‌کنید یا املای کلمات را به شیوه‌ کدام کشور می‌نویسید. اما لهجه فایل‌های صوتی یا املای کلمات در این دو آزمون متفاوت است. امتحان تافل به طور کل با لهجه‌ی آمریکایی انجام می‌گیرد اما در مورد آیلتس طیف وسیع‌تری از لهجه‌های مختلف وجود دارد.

نکته: هر دو این آزمون‌ها به صورت فراگیری در سراسر دنیا مورد قبول‌اند. بنابراین اگر کشور یا دانشگاه خاصی را مد نظر دارید، بهتر است به سایت خود دانشگاه و یا سفارت مراجعه کنید و از آزمون‌های مورد پذیرش آنجا باخبر شوید.

تافل یا آیلتس را چطور انتخاب کنم؟

شاید تا همین‌جا و با دانستن تفاوت‌های بین این دو امتحان، تا حدی به پاسخ دوراهی تافل یا آیلتس برسید، اما بد نیست برای داشتن انتخاب بهتر به نکات زیر توجه کنید:

 • قصد مهاجرت به کدام کشور را دارید؛
 • قصد تحصیل در کدام دانشگاه را دارید؛
 • کدام امتحان برای شخصیتتان مناسب‌تر است.

می‌خواهید برای کدام کشور یا دانشگاه اقدام کنید؟

در گذشته هرکس می‌خواست برای دانشگاه‌های کشور آمریکا اقدام کند، آزمون تافل را انتخاب می‌کرد و کسانی‌که راهی اروپا بودند هم برای گرفتن نمره بالاتر در آیلتس تلاش می‌کردند. جالب است بدانید امروز این موضوع تا حد بسیاری تغییر کرده و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا هر دو آزمون را به رسمیت می‌شناسند و نتایج هر دو را می‌پذیرند.

 با این حال ممکن است در مورد هر دانشگاه یا کشور اولویت‌هایی وجود داشته باشد. پس بهتر است قبل از آنکه انتخابتان را نهایی کنید، فهرستی از دانشگاه‌ها و کشورهای مورد نظرتان تهیه کنید و به سایت رسمی هرکدامشان سر بزنید. اگر دانشگاه‌های مد نظر شما فقط یک آزمون را می‌پذیرند یا برای یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس اولویت بالاتری قائل هستند، احتمالا باید آن آزمون را انتخاب کنید.

اینکه تافل یا آیلتس برای مهاجرت مناسب‌تر است، پاسخ دقیقی ندارد و باید بدانید که این روزها، هردو مدرک از سوی طیف وسیعی از کشورهاپذیرفته می‌شوند.

کشورها و تافل

استرالیابرای دریافت ویزای تحصیلی و ورود به این کشور نیاز به مدرک زبان است. تافل مدرک مورد قبول این کشور است.
نیوزلندبرای تحصیل در نیوزلند و دریافت ویزای تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان تافل برای بیشتر دانشگاه‌ها است.
کانادابیشتر دانشگاه‌های کانادایی برای پذیرش دانشجو، مدرک زبان تافل را به مدارک دیگر ترجیح می‌دهند.
انگلیسدانشگاه‌های انگلستان مدرک تافل را برای پذیرش دانشجویان خارجی و غیراروپایی قبول دارد.
اروپابرای پذیرش دانشگاه‌های اروپا هم باید مدرک تافل یا آیلتس ارائه بدهید.

کشورها و آیلتس

استرالیاحداقل نمره مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا در شرایط مختلف یکسان نیست اما این آزمون از سوی استرالیا موردقبول است.
کانادابرای دریافت ویزای این کشور، نمره بالای ۶ آزمون آیلتس از سوی اداره مهاجرت پذیرفته می‌شود.
انگلیسآیلتس برای مهاجرت و تحصیل در انگلیس هم قابل‌قبول است و هرچقدر نمره‌تان بالاتر باشد، شانستان هم بیشتر می‌شود.
ایرلندبرای دریافت پذیرش دانشگاه‌های ایرلند، نباید هیچ‌یک از مهارت‌های آیلتستان زیر ۶ باشد.
آمریکاجهت دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا باید در بسیاری از موارد مدرک آیلتس دست‌کم ۶ داشته باشید.
نیوزلندموسسات و دانشگاه‌های این کشور هم معمولا آیلتس بالای ۶ونیم را برای پذیرش قبول دارند.

حداقل نمره‌ای که هر دانشگاه از نمره تافل و آیلتس از متقاضیان می‌خواهد، با هم متفاوت است. بنابراین، پیش از پذیرش و مهاجرت باید درباره این موضوعات تحقیق کنید.

ببینید کدام امتحان برای شخصیت شما مناسب‌تر است؟

 نقاط قوت و ضعف خودتان را بشناسید تا ببینید در کدام آزمون می‌توانید با صرف کم‌ترین وقت و هزینه موفقیت بیشتری بدست آورید. علاوه‌بر توانایی‌هایی که در زبان انگلیسی دارید، باید به موارد زیر هم نگاهی بیاندازید و ببینید که شرکت در کدام آزمون با شخصیت‌تان متناسب‌تر است:

 • ببینید شیوه برگزاری کدام آزمون برای شما بهتر است. برای مثال ترجیح می‌دهید قسمت نوشتاری آزمون را تایپ کنید یا نوشتن در کاغذ برایتان راحت‌تر است؟
 •  اگر در حضور مصاحبه‌گر امتحان بدهید، استرس می‌گیرید؟ صحبت‌کردن داخل میکروفن درحالی‌که مصاحبه‌کننده‌ای در مقابلتان نیست به نظرتان بی‌معنی می‌آید؟
 • در مورد مدت امتحان چطور؟ در امتحان‌های طولانی زیادی خسته می‌شوید یا برایتان تفاوتی ندارد؟

اگر درگیر این پرسش هستید که تافل راحت‌تر است یا آیلتس، باید بگوییم که این دو آزمون از امتحانات مطرح بین‌المللی هستند و برای دریافت نمرات خوب و مطلوب در هریک باید از سطح زبان قابل‌قبولی برخوردار باشید.

مقایسه این دو از نظر سختی و آسانی کار درستی نیست. در واقع، بنا به اینکه در چه سطحی از دانش زبان انگلیسی قرار دارید، این آزمون‌ها برایتان سخت یا آسان خواهند بود. به طور کلی هم شرکت در هردو نیازمند تمرین و آشنایی با روند کار است. در نتیجه، هیچ‌یک آسان نیستند اما با تمرین و یادگیری می‌توانید در هر دو موفق شوید.

چطور برای امتحان تافل یا آیلتس آماده شوم؟

تافل یا آیلتس را انتخاب کرده‌اید؟ برای آماده‌شدن باید به موارد زیر دقت کنید:

 • قبل از هرچیز، سطح زبان خودتان را بدانید.
 • ·         در مرحله بعد، نوع آموزشتان را انتخاب کنید.
 • اگر در خودآموزی قوی هستید، از کتاب‌ها و جزوات موجود بهره ببرید.
 • اگر شخصیت‌تان طوری است که در حضور معلم و ناظر بهتر می‌آموزید به کلاس‌های مناسب مراجعه کنید.
 • بعد از کسب آمادگی در آزمون‌های ماک یا همان نسخه‌های آموزشی امتحان اصلی شرکت کنید تا فضا و سوالات را در آزمونی مشابه تجربه کنید.

در این مقاله از آموزال می‌توانید بیشتر در مورد منابع آزمون آیلتس اطلاع پیدا کنید.

 بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای آنکه سریع‌تر برای امتحان زبان آماده شوند در کلاسی مناسب سطحشان شرکت کنند. آموزال دوره‌های آموزشی متنوعی برای زبان‌آموزان در نظر گرفته که با توجه به سطح زبان افراد متفاوت‌اند با آگاهی از تفاوت ielts و toefl و شرایط شخصی‌تان، برای یادگیری زبان، آستین‌ها را بالا بزنید.

سوال‌های رایج درباره آزمون‌های تافل و آیلتس

در بخش آخر به سوالات شما درباره آزمون‌های تافل و آیلتس نگاهی خواهیم داشت.

۱.کدام مدرک معتبرتر است؟

از نظر ارزش و اعتبار تفاوتی بین آزمون آیتلس و تافل وجود ندارد. بزرگ‌ترین ملاک برای انتخاب آزمون، هدف افراد از خواندن زبان و در بسیاری از موارد دانشگاه و کشورش مقصدشان خواهد بود.

۲.چقدر زمان برای آمادگی آزمون لازم دارید؟

پاسخ این سوال دقیقا به سطح زبان شما بستگی دارد. به نظر می‌رسد اگر کسی سطح زبان متوسط یا ضعیفی داشته باشد، دست کم به شش تا هشت ماه مطالعه نیاز دارد تا به نمره قابل قبول برای بیشتر دانشگاه‌ها دست پیدا کند. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که باید هر روز به میزان کافی برای مطالعه وقت بگذارید و مناسب‌ترین منابع را برای مطالعه انتخاب کنید.

۳.برای قبولی در مقطع دکتری دانشگاه‌های ایران کدام مدرک بهتر است؟

برای آزمون دکتری در ایران، داشتن مدرک زبان امتیاز محسوب می‌شود. در این مورد هر دو مدرک آیلتس یا تافل معتبر هستند. به‌علاوه برای دانشگاه‌های داخل کشور می‌توانید از آزمون‌های زبان داخل کشور مثل MSRT، MHLE، تولیمو، آزمون زبان دانشگاه تهران و EPT هم استفاده کنید. این آزمون‌ها بین‌المللی نیستند. پس آزمون آیلتس و تافل برای دانشگاه‌های داخل و خارج از ایران کاربرد دارند اما آزمون‌های زبان داخل کشور هم برای دانشگاه‌های داخل ایران معتبر هستند.

۴.اگر برای یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس آماده اما به دلایلی مجبور به انتخاب آزمون دیگر شویم به چقدر زمان احتیاج خواهیم داشت؟

چنین شرایطی به سطح زبان شما بستگی دارد. اگر بتوانید زبانتان را به سطح پیشرفته برسانید، به‌راحتی می‌توانید طی دو یا سه ماه تکنیک‌های آزمون دیگر رابیاموزید. اما اگر سطح زبانتان متوسط است، دست‌کم به شش ماه فرصت احتیاج دارید.

۵.مدرک تافل یا آیلتس تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در این مورد تفاوتی بین این دو آزمون وجود ندارد و مدرک هر دو این امتحان‌ها تا دو سال اعتبار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.