تافل یا آیلتس، کدام بهتر است؟

هر ساله دانشجوهای بسیاری برای تحصیل در کشورهای دیگر اقدام می‌کنند. افراد زیادی هم هستند که قصد دارند از کشور مهاجرت کنند. کسب مدرک معتبر زبان انگلیسی دغدغه مشترک تمام این افراد است. آزمون‌های زبان معتبر بسیاری در سراسر دنیا وجود دارد اما دو امتحان آیلتس و تافل بیشتر از هر آزمون دیگری معتبر و مشهور هستند. در این بین یک سوال ذهن بسیاری را درگیر می‌کند؛ کدام یک از آزمون‌های تافل یا آیلتس بهتر است؟ برای پاسخ دادن به این سوال بد نیست کمی بیشتر درباره این دو آزمون و تفاوت‌هاشان بدانیم.

امتحان تافل چیست؟

تافل (TOEFL) یک آزمون زبان انگلیسی است که در کشور آمریکا طراحی شده است. کلمه TOEFL مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی است. اگر برای تحصیل در کشور دیگری اقدام می‌کنید، احتمالا باید در آزمونTOEFL iBT شرکت کنید. این آزمون طوری طراحی شده تا توانایی شما در استفاده از زبان انگلیسی در محیط‌های آکادمیک را بررسی کند. این آزمون چهار بخش دارد: توانایی شنیدن (listening)؛ توانایی خواندن (reading)؛ توانایی نوشتن (writing) و توانایی صحبت کردن (speaking). همگی این بخش‌ها در مقابل یک کامپیوتر انجام می‌شود و بیشتر سوال‌ها به صورت چهارگزینه‌ای هستند. هرکدام از این بخش‌ها ۳۰ نمره داره و در مجموع امتحان تافل ۱۲۰ نمره دارد.

برای شرکت در آزمون تافل باید از طریق همین لینک وارد سایت ETS شوید و برای خودتان یک حساب کاربری بسازید. با ورود به حساب کاربریتان و انتخاب کشور، شهر و تاریخ مورد نظرتان فهرستی از مراکز باز در محل و زمان مورد نظرتان ارائه می‌شود که می‌توانید از بینشان انتخاب کنید. اما یادتان باشد ثبت نام تا هفت روز قبل از آزمون ممکن است.

آزمون تافل

امتحان آیلتس چیست؟

برای انتخاب بین دوراهی تافل و آیتلس بهتر است کمی اطلاعات راجع به هر دو امتحان داشته باشید. آزمون آیلتس (IELTS) امتحان زبان انگلیسیت که در کشور انگلیس طراحی شده است. کلمه IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System به معنی نظام بین‌المللی ارزشیابی زبان انگلیسی است. در آزمون آیلتس هم مانند تافل چهار توانایی خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن مورد بررسی قرار می‌گیرد. داوطلب از هرکدام از این بخش‌ها نمره‌ای بین ۱ تا ۹ دریافت می‌کند و میانگین نمراتش هم به‌عنوان نمره‌ی نهایی در نظر گرفته می‌شود.

در گذشته آزمون آیلتس تنها به شیوه‌ی کاغذی انجام می‌شد. امروز اما نوع کامپیوتری آزمون آیلتس هم وجود دارد که به تازگی در ایران هم انجام می‌شود. برای شرکت در آزمون آیلتس باید یکی از مراکز آزمون نزدیک به خودتان را انتخاب کنید. فهرست مراکز معتبر نزدیکتان را می‌توانید در سایت رسمی IELTS پیدا کنید. سپس در سایت مرکز مورد نظرتان ثبت نام کنید.

انواع آزمون آیلتس

به طور کل چند نوع آزمون آیلتس وجود دارد که دو نوع آکادمیک و جنرال آن بیشتر مورد استفاده است. نوع آکادمیک این امتحان طوری طراحی شده تا بیشتر توانایی‌های مربوط به دانشگاه و محیط‌های آکادمیک را بسنجد. در نتیجه برای کسانی‌که قصد ثبت‌نام در دانشگاه‌ها را دارند مناسب است. نوع جنرال آزمون آیلتس عمومی‌تر است و بیشتر انتخاب کسانیست که قصد مهاجرت دارند.

نام بخشآیلتس آکادمیکآیلتس جنرال
خواندنسه متن بلند توصیفی، تحلیلی یا علمیمتن‌های عمومی که در زندگی روزمره کاربرد دارند. مانند اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌ها
شنیدن: در این بخش تفاوتی بین آزمون آکادمیک و جنرال نیست.چهار بخش دارد: مکالمه روزمره بین دو نفر؛ صحبت یک نفر در مورد موضوعی اجتماعی و عمومی؛ مکالمه بین دو تا چهار نفر در محیط دانشگاه؛ صحبت‌های یک نفیر در مورد موضوعی دانشگاهیچهار بخش دارد: مکالمه روزمره بین دو نفر؛ صحبت یک نفر در مورد موضوعی اجتماعی و عمومی؛ مکالمه بین دو تا چهار نفر در محیط دانشگاه؛ صحبت‌های یک نفیر در مورد موضوعی دانشگاهی
صحبت کردن: در این بخش تفاوتی بین آزمون جنرال و آکادمیک نیست.سه بخش دارد: اطلاعات شخصی؛ دو دقیقه صحبت درباره موضوعی خاص؛ مصاحبه‌گر سوالات بیشتری درباره بخش دوم می‌پرسد.سه بخش دارد: اطلاعات شخصی؛ دو دقیقه صحبت درباره موضوعی خاص؛ مصاحبه‌گر سوالات بیشتری درباره بخش دوم می‌پرسد.
نوشتندو بخش دارد: نوشتن تحلیل برای نمودار، جدول یا نقشه؛ نوشتن متنی تحلیلی در مورد یک مشکل یا نظر در مورد چیزی. هر دو متن با لحن رسمیدو بخش دارد: نوشتن یک نامه (به منظور درخواست چیزی با دادن اطلاعات)؛ نوشتن متنی برای بیان یک نظر یا مشکل متن‌ها با لحن رسمی یا غیررسمی

اگر نمی‌دانید برای آزمون آیلتس باید چه منابعی را مطالعه کنید، کتاب‌های رسمی وجود دارند که نمونه‌هایی از آزمون‌های آزمایشی برای آیلتس را چاپ کرده‌اند. به‌علاوه بسیاری از آموزشگاه‌ها هم آزمون‌های آزمایشی تحت عنوان ماک در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند تا قبل از امتحان اصلی آماده‌تر باشند. در این مطلب از سایت آموزال می‌توانید جزئیات بیشتری را از آزمون آیلتس بخوانید.

ویژگی‌های آزمون آیلتس

فرق آزمون تافل و آیلتس

حال که کمی درباره‌ی نحوه برگزاری هرکدام از این آزمون‌ها دانستیم بد نیست کمی درباره تفاوت‌هاشان بدانیم تا بهتر بتوانیم بین آزمون تافل یا آیلتس انتخاب کنیم. با اینکه هر دو این آزمون‌ها به‌طور نسبتا دقیقی مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبان را می‌سنجند، اما تفاوت‌های ساختاری در این دو امتحان وجود دارد که می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد:

  • مدت زمان امتحان تافل طولانی‌تر است. آزمون تافل چیزی در حدود ۳:۴۰ دقیقه طول می‌کشد و تمام مهارت‌ها در یک روز سنجیده می‌شوند. درحالی‌که آزمون آیلتس چیزی در حدود ۲:۳۰ زمان می‌برد و مهارت صحبت کردن در روزی جداگانه در طول حدود ۱۵ دقیقه بررسی می‌شود.
  • نوع سوال‌های دو آزمون هم متفاوت است. سوال‌های آزمون تافل به طور معمول چهارگزینه‌ای هستند، درحال‌که سوال‌های آیلتس از تافل متنوع‌تر است و انواع مختلفی مانند جای خالی، پاسخ کوتاه و چهارگزینه‌ای را شامل می‌شود.
  • بخش صحبت کردن در آزمون آیلتس به صورت رودررو با یک مصاحبه‌کننده حرفه‌ای صورت می‌گیرد. اما در آزمون تافل بخش صحبت کردن در مقابل کامپیوتر و با یک میکروفن صورت می‌گیرد. به این صورت که پاسخ‌های شما ضبط می‌شود و بعدا توسط گروهی از متخصصین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  • در بخش شنیداری آزمون تافل شما باید به چیزهایی با موضوعاتی که عموما به دانشگاه مربوط هستند مثل یک سخنرانی دانشگاهی یا یک مکالمه در محوطه دانشگاه گوش دهید. در این حین می‌توانید نکاتی را یادداشت کنید و سپس به سوالات پاسخ دهید. اما در امتحان آیلتس می‌توانید همزمان با گوش دادن به فایل صوتی به سوال‌ها جواب دهید.
  • اساسا در امتحان تافل یا آیلتس تفاوتی ندارد که شما با لهجه کدام کشور صحبت می‌کنید یا املای کلمات را به شیوه‌ی کدام کشور می‌نویسید. اما لهجه فایل‌های صوتی یا املای کلمات در این دو آزمون متفاوت است. امتحان تافل به طور کل با لهجه‌ی آمریکایی انجام می‌گیرد اما در مورد آیلتس طیف وسیع‌تری از لهجه‌های مختلف وجود دارد.
 تافلآیلتس
کشور اصلیایالات متحده آمریکاانگلیس
برگزارکنندهEducation Testing Service, United States of AmericaBritish Council, University of Cambridge, ESOL, Examinations and IDP Education Australia
مدت زمان آزمون۳:۴۰ در یک روز۲:۴۵ سه بخش شنیدن، خواندن و نوشتن در یک روز و صحبت کردن در یک روز جدا
نوع سوالعموما چهار گزینه‌ایجای خالی، پاسخ کوتاه، چهار گزینه‌ای و موارد دیگر
نوع آزمونبا کامپیوتر بخش صحبت کردن با کامپیوترروی کاغذ یا با کامپیوتر بخش صحبت کردن رودرروی مصاحبه‌گر
لهجهآمریکایی داوطلب می‌تواند با هر لهجه‌ای دوست دارد صحبت کند.لهجه‌های متنوع داوطلب می‌تواند با هر لهجه‌ای دوست دارد صحبت کند.
بخش شنیداریداوطلب بعد از شنیدن فایل به سوالات پاسخ می‌دهد.داوطلب می‌تواند هنگام شنیدن فایل به سوالات پاسخ دهد.
بخش نوشتاریدو بخش دارد. بخش اول: در بیست دقیقه و ۱۵۰ کلمه بخش دوم:در سی دقیقه و بیشتر از ۳۰۰ کلمهآکادمیک و جنرال: دو بخش دارد. بخش اول: در بیست دقیقه و ۱۵۰ کلمه بخش دوم: در چهل دقیقه و ۲۵۰ کلمه
نمره‌دهیبین ۰ تا ۱۲۰بین ۰ تا ۹
نحوه ارسال نمرهبا پست به داوطلب ارسال می‌شود. (دو تا سه هفته زمان می‌برد)توسط ETS به دانشگاه مورد نظر ارسال می‌شود. (تا چهار دانشگاه به صورت رایگان)
کاربرد مدرکتافل بیشتر برای انستیتوها و دانشگاه‌های کشور آمریکا شناخته شده است هرچند امروز در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا مورد قبول است.آیلتس بیشتر برای انستیتوها و دانشگاه‌های اروپا شناخته شده است هرچند امروز در بیشتر از ۱۳۰ کشور دنیا مورد قبول است. آیلتس جنرال برای مقاصد غیرتحصیلی فراگیرتر است.

نکته: هر دو این آزمون‌ها به صورت فراگیری در سراسر دنیا پذیرفته شده هستند. بنابراین اگر کشور یا دانشگاه خاصی را مد نظر دارید بهتر است به سایت خود دانشگاه و یا سفارت مراجعه کنید و از آزمون‌های مورد پذیرش آنجا باخبر شوید.

تافل یا آیلتس، چطور انتخاب کنم؟

شاید تا همین‌جا و با دانستن تفاوت‌های بین این دو امتحان توانسته باشید تا حدی به پاسخ دوراهی تافل یا آیلتس برسید، اما بد نیست برای داشتن انتخاب بهتر به نکات زیر توجه کنید.

می‌خواهید برای کدام کشور یا دانشگاه اقدام کنید؟

در گذشته هرکس می‌خواست برای دانشگاه‌های کشور آمریکا اقدام کند آزمون تافل را برمی‌گزید و کسانی‌که راهی اروپا بودند هم برای گرفتن نمره بالاتر در آیلتس تلاش می‌کردند. جالب است بدانید امروز این موضوع تا حد بسیاری تغییر کرده و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا هر دو آزمون را به رسمیت می‌شناسند و نتایج هر دو را می‌پذیرند. با این حال ممکن است در مورد هر دانشگاه یا کشور اولویت‌هایی وجود داشته باشد. پس بهتر است قبل از آنکه انتخابتان را نهایی کنید، فهرستی از دانشگاه‌ها و کشورهای مورد نظرتان تهیه کنید و به سایت رسمی هرکدامشان سر بزنید. اگر دانشگاه‌های مد نظر شما فقط یک آزمون را می‌پذیرند یا برای یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس اولویت بالاتری قائل هستند، احتمالا باید آن آزمون را انتخاب کنید.

ببینید کدام امتحان برای شخصیت شما مناسب‌تر است

 نقاط قوت و ضعف خودتان را بشناسید تا ببینید در کدام آزمون می‌توانید با صرف کم‌ترین وقت و هزینه موفقیت بیشتری بدست آورید. علاوه‌بر توانایی‌هایی که در زبان انگلیسی دارید ببینید نحوه‌ی برگزاری کدام آزمون برای شما بهتر است. برای مثال ترجیح می‌دهید قسمت نوشتاری آزمون را تایپ کنید یا نوشتن در کاغذ برایتان راحت‌تر است؟ اگر در حضور مصاحبه‌گر امتحان بدهید استرس می‌گیرید؟ یا صحبت کردن داخل میکروفن درحالی‌که مصاحبه‌کننده‌ای جلوتان نیست به نظرتان بی‌معنی می‌آید؟ در مورد مدت امتحان چطور؟ در امتحان‌های طولانی زیادی خسته می‌شوید یا برایتان تفاوتی ندارد؟

چطور برای امتحان تافل یا آیلتس آماده شوم؟

اگر تصمیمتان را در مورد اینکه کدام امتحان برای شما مناسب است گرفتید، وقتش رسیده برای آزمون آماده شوید. قبل از هرچیز باید سطح زبان خودتان را بدانید. در مرحله بعد باید نوع آموزشتان را انتخاب کنید. ممکن است شما از آن دسته افراد باشید که خیلی به داشتن معلم و کلاس احتیاج ندارید و می‌خواهید خودآموز زبان بخوانید. در این صورت کافیست از منابع آزمون‌های تافل یا آیلتس باخبر باشید. در این مقاله از آموزال می‌توانید بیشتر در مورد منابع آزمون آیلتس اطلاع پیدا کنید. اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای آنکه سریع‌تر برای امتحان زبان آماده شوند در کلاسی مناسب سطحشان شرکت کنند. آموزال دوره‌های آموزشی متنوعی برای زبان‌آموزان در نظر گرفته که با توجه به سطح زبان افراد متفاوت‌اند.

وقتی منابع و دوره‌های مورد نظرتان را پیدا کردید وقتش رسیده شروع کنید. شاید بخواهید همان ابتدا یا چند ماه بعد از درس خواندن در آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کنید تا ببینید در چه سطحی هستید یا چقدر پیشرفت کردید. این به خود شما بستگی دارد. اما در هر صورت درس خواندن مداوم و با منابع صحیح قطعا باعث پیشرفت شما خواهد شد.   

آمادگی برای آیلتس یا تافل

سوال‌های رایج درباره آزمون‌های تافل و آیلتس

۱.کدام مدرک معتبرتر است؟

احتمالا با خواندن مقاله بالا به پاسخ این سوال رسیده‌اید. از نظر ارزش و اعتبار تفاوتی بین آزمون آیتلس و تافل وجود ندارد. بزرگ‌ترین ملاک برای انتخاب آزمون هدف افراد از خواندن زبان و در بسیاری از موارد دانشگاه و کشورش مقصدشان است.

۲.چقدر طول می‌کشد تا برای آزمون آیلتس یا تافل آماده شویم؟

پاسخ این سوال دقیقا به سطح زبان شما بستگی دارد. به نظر می‌رسد اگر کسی سطح زبان متوسط یا ضعیفی داشته باشد دست کم به شش تا هشت ماه مطالعه نیاز دارد تا به نمره قابل قبول برای بیشتر دانشگاه‌ها دست پیدا کند. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که باید هر روز به میزان کافی برای مطالعه وقت بگذارید و مناسب‌ترین منابع را برای مطالعه انتخاب کنید.

۳.برای قبولی در مقطع دکترای دانشگاه‌های ایران کدام مدرک بهتر است؟

برای آزمون دکترا در ایران داشتن مدرک زبان امتیاز محصوب می‌شود. در این مورد هر دو مدرک آیلتس یا تافل معتبر هستند. به‌علاوه برای دانشگاه‌های داخل کشور می‌توانید از آزمون‌های زبان داخل کشور مثل MSRT، MHLE، تولیمو، آزمون زبان دانشگاه تهران و EPT هم استفاده کنید. این آزمون‌ها بین‌المللی نیستند. پس آزمون آیلتس و تافل برای دانشگاه‌های داخل و خارج از ایران کاربرد دارند اما آزمون‌های زبان داخل کشور تنها برای دانشگاه‌های داخل ایران معتبر هستند.

۴.اگر برای یکی از آزمون‌های تافل یا آیلتس آماده شدیم اما به دلایلی مجبور باشیم آزمون دیگر را بدهیم به چقدر زمان احتیاج داریم؟

چنین شرایطی به سطح زبان شما بستگی دارد. اگر توانسته باشید زبانتان را به سطح پیشرفته برسانید می‌توانید طی دو یا سه ماه تکنیک‌های آزمون دیگر را یاد بگیرید. اما اگر سطح زبانتان متوسط است حداقل به شش ماه فرصت احتیاج دارید.

۵.مدرک تافل یا آیلتس تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در این مورد تفاوتی بین این دو آزمون وجود ندارد و مدرک هر دو این امتحان‌ها تا دو سال اعتبار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.