انواع دامن در طراحی لباس (به‌همراه تصویر) + معرفی پارچه‌های مناسب دامن

دامن از عناصر پوششی جذاب و بسیار قدیمی است. از دامن‌های حصیری که قدمت آن‌ها به ۳هزار و ۹۰۰سال قبل از میلاد برمی‌گردد تا مدل‌های آخرین کالکشن برندها، همگی نقش مهمی در کمد لباس‌هایمان داشته‌اند. آشنایی با انواع دامن در طراحی لباس برای کسانی که به دنیای طراحی و دوخت علاقه دارند، ضروری است. در مقاله پیش رو می‌خواهیم از انواع دامن و پارچه‌های مناسب برای دوختشان برایتان بگوییم.

دامن A شکل (A-line)

دامن A شکل، دامنی مناسب برای هیکل گلابی‌شکل است. البته بهتر است بگوییم که این مدل دامن تقریبا برای تمام هیکل‌ها مناسب است و با تغییر قد آن می‌توانید نتیجه دلخواه را در خروجی به دست بیاورید. مدل این دامن برای خیاطی نسبتا ساده است و تقریبا با بیشتر پارچه‌ها دوخته می‌شود.

دامن A-Line به آرامی از کمر فاصله می‌گیرد و در قسمت باسن هم تنگ نیست. به دلیل شکل گشاد، نیازی به شکاف در پهلو یا پشت دامن وجود ندارد و می‌توانید به راحتی با آن راه بروید. بهترین قد برای این مدل دامن، تا بالای زانو است. دامن های مدل A، عموما در قسمت کمر تنگ هستند و می‌توان در برخی از مدل‌ها از کمربند نیز استفاده کرد. اگر از کمربند استفاده کنید، این مدل درمیان انواع دامن مجلسی جای می‌گیرد و گزینه مناسبی برای مهمانی‌ می‌شود.

دامن نامتقارن (Asymmetrical)

این مدل دامن متکی بر خطوط نامتقارنی است که با برش پارچه و سطوح مختلف سجاف دوخته می‌شود. دامن نامتقارن یا کوتاه‌وبلند معمولا به صورت مورب در سراسر بدن برش می‌خورد و یک طرف آن کوتاه‌تر از طرف دیگر است.

دامن پلیتی یا چین‌دار (Box pleat)

این مدل یکی از انواع دامن‌های پلیسه‌دار است که چین‌های آن به شکل مستطیل هستند. این مدل الگوی دوخت باعث شده تا به یکی از محبوب‌ترین انواع دامن در طراحی لباس تبدیل شود. دامن‌های چین‌دار اغلب با پارچه‌های ضخیم دوخته می‌شوند تا به دامن حجم و شکل بدهد.

دامن حبابی (Bubble)

در میان انواع مدل دامن، حبابی دقیقا روی سجاف آن پف می‌کند چون در قسمت پایین، به سمت بالا و داخل جمع شده است. بنابراین شکل و حالتی مانند حباب به خود می‌گیرد. این مدل دامن‌ها پارچه زیادی مصرف می‌کنند. در اصل شما باید به اندازه ۲ دامن پارچه تهیه کنید.

دامن حبابی از آن دست دامن‌هایی نیست که بتوانید همیشه آن را بپوشید و هر از چند گاهی در دنیای مد خودی نشان می‌دهد. از طرفی این مدل دامن به بیشتر افراد نمی‌آید زیرا بدن را بسیار حجیم نشان می‌دهد.

انواع الگوی دامن در طراحی

دامن بالونی (Balloon)

دامن بالنی همان مدل دامن حبابی است اما قد و طول بلندتری دارد و گزینه مناسب‌تری برای پوشیدن در مهمانی به نظر می‌رسد. مصرف پارچه آن نه تنها کمتر نیست بلکه پارچه بیشتری هم برای دوختش به کار می‌رود.

دامن کلاوش (flare skirt)

دامن کلاوش که برخی اوقات به آن دامن اسکیت باز هم گفته می‌شود، به شکل دایره بریده می‌شود. پارچه آن به یک کمربند متصل است که دقیقا روی خط کمر فرد قرار می‌گیرد. وقتی این مدل دامن را می‌پوشید، یک دایره کامل را نشان می‌دهد.
برای دوخت دامن کلاوش مقدار زیادی پارچه استفاده می‌شود و می‌توانید آن را در قد‌های مختلف تهیه کنید. این مدل دامن، برای هر فصلی مناسب استو بیشتر تنیس‌باز‌ها هم آن را به تن می‌کنند. اگر به‌جای دایره، الگوی دامن در فواصلی از قطر و کمان دایره، تورفتگی داشته باشد و شبیه گل شود، دامن زاکپوزن دوخته می‌شود.

دامن خمره‌ای / مدل روسری (Cowl)

دامن مدل روسری یا خمره‌ای، دامن سنتی مردم شرق آسیا بوده و در کشورهایی مانند تایلند بر تن پرسنل هتل‌های لوکس دیده می‌شود. این مدل دامن، خطوط برش منحنی دارد و کاملا شبیه به این است که شال یا روسری را دور خود پیچیده‌اید. این مدل دامن را با پارچه‌های لخت و نرم می‌دوزند.

دامن دراپه / مدل پرده ای (Draped)

دامن مدل پرده‌ای یا دراپه، در یک طرف بدن جمع می‌شود. به نوعی از این مدل دامن سارونگ (Sarong) هم گفته می‌شود که در ادامه می‌بینید. سارونگ یک پارچه مربعی شکل است که می‌توانید آن را دور خود بپیچید و دامن درست کنید. مشابه این مدل دامن را در لباس سنتی هندی یعنی ساری مشاهده می‌کنید.

دامن‌ شلواری (Divided)

این مدل دامن را هم می‌توان در دسته شلوارها قرار داد و هم دامن‌ها؛ اما نکته مهم درباره آن چیست؟ این است که برخلاف باور عمومی، این مدل به خوبی برای فصل گرم قابل استفاده است. اگر تیشرت جذب آستین کوتاهی را با دامن شلواری و یک کلاه بپوشید؛ یادآور استایل‌های دهه ۶۰ و ۷۰ خواهد بود.

دامن فون (Gathered)

دامن فون ساده، روی کمر جمع می‌شود و چین حاصل از آن بسیار طبیعی است. هر چقدر که پارچه بیشتری استفاده کنید، چین دامن هم بیشتر خواهد شد. این مدل دامن هم می‌تواند هر قدی از بالای زانو تا مچ پا داشته باشد.

طراحی الگو انواع دامن

دامن پایین چین دار (Godet and gored)

این مدل دامن‌ها پر از چین هستند و برای افرادی که پاها و به طور کل پایین تنه لاغری دارند، بسیار مناسب هستند. چنین دامنی با درز اضافی بریده و دوخته می‌شود. چین‌ها می‌توانند از روی ران یا از سر زانو شروع شوند ولی بالای آن باید حتما جذب به بدن باشد.

دامن هفت و هشتی / مدل دستمال جیبی (Handkerchief)

این دامن در پایین مدل هفت و هشتی دارد و از کمر به پایین آزاد است. برای دوخت چنین دامنی باید پارچه را به شکل مربع یا مستعطیل برش بدهید و از نقطه وسط آن، جای کمر را ببرید. به همین دلیل هم به آن مدل دستمال جیبی گفته می‌شود.

دامن کوتاه، بلند (High/ Low)

دامن کوتاه، بلند دقیقا همانند نامش است. جلوی این دامن کمی کوتاه‌تر از پشت آن است و باعث می‌شود تا جلوه زیبایی داشته باشد. بهتر است این مدل دامن را با پارچه‌های لخت و نرم بدوزید تا بهتر خود را نشان دهد.

اگر از پارچه ابریشم در دوخت آن استفاده کنید، بهترین نتیجه را خواهید دید. تفاوت بین جلو و عقب دامن می‌تواند ظریف یا کاملا چشمگیر باشد. از این مدل دامن در بسیاری از پیراهن‌های مجلسی و شب هم استفاده می‌کنند.

مدل‌های مختلف دامن

دامن کمر پهن یا کمربلند (High Waisted)

ویژگی اصلی این دامن، کمر پهن و بلند آن است. کمر این مدل دامن‌ها را می‌توانید با نوارهای الاستیک یا صاف ایجاد کنید. مدل کمر چنین دامنی را با دامن‌های A شکل و مدل مدادی هم طراحی می‌کنند. برای بهترین نتیجه در استایلتان هم بهتر است آن را با یک بلوز آستین بلند بپوشید.

دامن مدل ماهی (Mermaid or Fishtail)

دامن مدل ماهی در قسمت کمر تنگ و در پایین گشاد می‌شود. این نوع دامن‌ها اغلب برای لباس‌های عروسی استفاده می‌شوند و دنباله‌دار هستند. برای زیباترکردن مدل دامن، بهتر است آن را با یک نیم تنه شیک ست کنید.

دامن کوتاه یا مینی (Mini)

دامن مینی مربوط به دهه ۱۹۶۰ است و همانطور که از نامش هم برمی‌آید، بسیار کوتاه است. طراح این مدل دامن، مری کانت (Mary Quant) بود که از قضا با طراحی آن به شهرت زیادی هم رسید. دوخت این مدل دامن بسیار مقرون به صرفه است چون مقدار پارچه بسیار کمی لازم دارد.

انواع دامن

دامن مدادی (Pencil)

دامن مدادی به گزینه مورد علاقه زنان در دنیای حرفه‌ای و تجاری تبدیل شده است. این نوع دامن‌ها، مستقیما به طول دلخواه بریده می‌شوند و بعد از دوخت شکل مستطیل پیدا می‌کنند. برخی از آن‌ها هم در قسمت زانو تنگ می‌شوند. اگر دامن مدادی از پارچه کشسان تهیه نشود، به یک چاک در کنار یا پشت نیاز دارد. در غیر این صورت راه رفتن با آن بسیار سخت خواهد بود.

دامن پپلوم(Peplum)

دامن مدل پپلوم کاملا شبیه به دامن مدادی است؛ با این تفاوت که چین اضافه‌تری روی کمر دارد. این مدل چین روی یک پارچه دیگر است و در قسمت کمر دوخته می‌شود. دامن‌های پپلوم برای متعادل‌کردن شانه‌های پهن و پنهان کردن نیم تنه میانی پهن عالی هستند.

دامن پلیسه (Pleated)

دامن پلیسه یکی از دامن‌هایی است که همیشه و در همه فصل‌ها طرفداران خود را دارد. این دامن هم از مشتقات دامن‌های چین‌دار و پلیتی است.

چین‌های این دامن از یک الگو پیروی می‌کنند و پس از تعیین اندازه‌شان، در تمام طول پارچه تکرار می‌شوند. دامن‌های مدل پلیسه اغلب از پارچه‌های مصنوعی ساخته می‌شوند چون الیاف طبیعی امکان این تغییر شکل را ندارند و با شست‌وشو به شکل اول خود بازمی‌گردند.

دامن راسته (Straight)

دامن مدل راسته، ساده‌ترین مدلی است که می‌توانید روی‌ آن سبک‌های مختلف را اعمال کنید. الگوی این مدل دامن هم بسیار ساده است و به عنوان پایه دیگر دامن‌ها شناخته می‌شود. اگر دامن‌های راسته با برش‌های عمودی از بالا یا پایین پاسن دوخته شوند به آنها دامن ترک گفته می‌شود.

دامن سارونگ (Sarong)

دامن سارونگ برای گذراندن تعطیلات در ساحل یا یک روز معمولی در کنار استخر بسیار مناسب است. این مدل دامن از ناحیه کمر دور فرد می‌پیچد و در پهلو بسته می‌شود. می‌توانید آن را در طول‌های مختلف تهیه کنید اما معمولا بلند و با پارچه نخی آن را می‌دوزند. به دلیل چاک بلندی که دارد، این مدل دامن اغلب در هنگام راه رفتن یکی از پاها را نمایان می‌کند.

دامن پله‌‌ای یا چین‌دار (Tiered and Layered )

دامن پله‌ای، یکی از انواع دامن در طراحی لباس است که از لایه‌های مختلف پارچه و به هم دوختن آن‌ها تشکیل می‌شود. هرچقدر این لایه‌ها آزادتر باشند، دامن شکل شلوغ‌تری پیدا می‌کند. این دامن برای بسیاری از شکل‌های بدنی مناسب به نظر می‌رسد و بهتر است از پارچه‌های نرم و لخت مانند ابریشم مصنوعی برای دوخت آن استفاده شود.

دامن شیپوری (Trumpet)

دامن شیپوری یکی از انواع دامن در طراحی لباس است که تا روی زانو می‌رسد. این دامن تا میانه‌های ران پا حالت جذب دارد و در ادامه باز می‌شود؛ درست مانند شکل گل شیپوری. این مدل دامن شباهت زیادی به دامن مدل ماهی دارد.

دامن مدل گل لاله یا خمره ای‌ (Tulip)

همانطور که از نام آن هم مشخص است، الگوی این دامن از گل لاله الهام گرفته شده است. این مدل دامن زیاد مرسوم نیست و حتما باید برای استفاده آن در استایل خود، باید دانش خوبی از فشن و مُد داشته باشید.

دامن مدل یوک (Yoke)

دامن مدل یوک در بالا و روی کمر، ظاهری لاغری به شما می‌دهد. قسمت کمر لباس ممکن است باریک یا پهن باشد و این به نظر خیاط بستگی دارد.

بهترین پارچه برای دوخت انواع دامن

جدا از انتخاب یک مدل مناسب برای دوخت دامن، انتخاب رنگ و جنس پارچه صحیح هم در بهترشدن محصول نهایی تاثیرگذار است. رنگ دامن با توجه به موارد زیر انتخاب می‌شود:

  • مد سال؛
  • فصل؛
  • کالکشن برندهای معروف.

هماهنگی رنگ دامن با تاپ یا کت و شومیز بسیار مهم است، از این رو می‌توانید لباس بالا تنه یا پایین تنه را به دلخواه از یک خانواده رنگی انتخاب کنید و طرف دیگر را از رنگ‌های هم خانواده یا متضاد با آن برگزینید. بد نیست نگاهی به مطلب رنگ‌شناسی در طراحی لباس بیاندازید.

انتخاب جنس پارچه انواع دامن در طراحی لباس به سادگی انتخاب رنگ نخواهد بود و باید به موارد مختلفی دقت کنید. با توجه به گرم و سرد بودن هوا باید از پارچه‌ای که ضخامت مناسب دارد و گرمای بدن را متعادل‌تر می‌کند، کمک بگیرید.

برخی پارچه‌ها هم تنها در مدل‌های خاصی از دامن استفاده می‌شوند و نمی‌توانید از هر نوع الیافی برای طرح‌های گوناگون دامن استفاده کنید. انتخاب پارچه‌ای با جنس، طرح و بافت مناسب کاری است که نیاز به تجربه و تخصص دارد.

پارچه نخی

پارچه‌های نخی به دلیل اینکه بیشترین قابلیت تنفس پوستی را فراهم می‌کنند، بهترین گزینه برای دامن‌های فصل تابستان هستند. در هوای گرم و شرجی، این پارچه بهترین انتخاب برای دامن شما خواهد بود. در طراحی دامن روی مانکن و فرایند دوخت باید به پارچه‌ها دقت ویژه‌ای داشته باشید.

این پارچه به گونه‌ای است که در آن احساس راحتی زیادی خواهید داشت و در عین حال زیبایی ساده‌ای به دامن شما می‌دهد. این نوع پارچه برای آماده سازی انواع دامن در طراحی الگو بسیار استفاده می‌شوند و طرفداران زیادی دارند.

پلی کتان

پارچه پلی‌کتان یا به عبارت دیگر پارچه پلی‌استری برای ساخت انواع دامن ایدئال است. می‌توانید به راحتی آن را بشویید و مراقبت از آن آسان است. لکه‌ها هم از روی آن به راحتی پاک می‌شوند.

این پارچه به نحوی طراحی شده که روی بدن راحت بایستد و پوست را اذیت نکند. باعث خارش و حساسیت هم نمی‌شود. از این پارچه به طور معمول برای دوخت دامن‌های کوتاه استفاده می‌کنند.

پارچه فاستونی

بیشترین کاربرد این پارچه در دوخت کت و شلوارهای مردانه است. کیفیت بالای این پارچه باعث شده تا به جنسی محبوب در میان خیاط‌ها تبدیل شود. کت و دامن‌های زنانه را هم از همین جنس می‌دوزند.

این پارچه از موادی مانند پشم، پلی استر و… تولید می‌شود و دوخت آن هم در نهایت بسیار زیبا و شیک می‌شود. پارچه فاستونی در دو نوع نخی و غیرنخی روانه بازار می‌شود و می‌توانید از هر دو نوع در دوخت انواع دامن بهره ببرید.

پوپلین

پارچه پوپلین ظاهری قوی و سفت دارد و به دامن شما حالت محکم و یکپارچه‌تری می‌دهد. حتی با وزش باد هم دامن شما تکان نمی‌خورد. پوپلین پارچه شناخته‌شده‌ای در سراسر دنیا است و در موارد مختلفی مثل دوخت کت، بارانی، پیراهن و دامن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بزرگ‌ترین مزیت پوپلین این است که خاصیت ضدآب دارد و حتی در زیر باران هم خیس نمی‌شود. این ویژگی باعث می‌شود برای انواع دامن در طراحی لباس مناسب باشد و بیشتر برای لباس‌های محیط باز در نظر گرفته شود.

کرپ

پارچه کرپ به ضدچروک‌بودن معروف است و از این رو در دوخت انواع لباس، مخصوصا دامن، از آن استفاده می‌شود. اصولا به پارچه‌ای کرپ می‌گویند که از ترکیب چند الیاف مصنوعی بدست می‌آید و بسیار نرم است.

این پارچه براق نیست و بعد از دوخت روی تن افراد بسیار زیبا دیده می‌شود. کرپ در بازار ایران هم محبوبیت زیادی دارد و بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند تا دامن خود را از این جنس تهیه کنند.

پارچه نخی کشی

این جنس پارچه برای دوخت دامن یکی از بهترین گزینه‌ها است. از طرفی جنس نخی آن باعث می‌شود، طرفداران خود را داشته باشد و راحتی در هنگام استفاده هم از مزایای دیگر آن است. در نازک‌دوزی دامن هم به شناخت جنس‌های مختلف از جمله انواع پارچه‌های نخی توجه می‌شود.

مواد کشسان داخل پارچه باعث می‌شوند که حالتی خنک‌تر از پارچه‌های عادی داشته باشد و حتی اگر دامن کمی به شما تنگ باشد، باز هم به بدنتان به خوبی جلوه می‌کند. معمولا برای دوخت دامن‌های مناسب مهمانی از این پارچه استفاده می‌شود.

ساتن

پارچه ساتن از نظر ظاهر کمی شبیه به ابریشم است و از این رو، گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند اما پارچه ساتن جنسی مصنوعی دارد و از چندین بافت و مواد مرغوب و باکیفیت ساخته می‌شود.

جلوه ساتن زیاد است و معمولا لباس‌های شب را با این پارچه می‌دوزند اما دامن‌های راسته هم با این پارچه بسیار زیبا می‌شوند.

پارچه مخمل

اگر یک دامن زیبا می‌خواهید، پارچه مخمل یکی از جذاب‌ترین و در عین حال نرم‌ترین گزینه‌ها است. جنس خوب و متفاوت این پارچه باعث می‌شود که هر کس بعد از امتحان کردنش، همیشه یک لباس مخمل در کمد خود داشته باشد.

پارچه جین

دامن‌های دوخته شده با پارچه جین بسیار زیبا و جذاب هستند. مخصوصا در مدل‌های کوتاه‌تر، ترکیب رنگ این پارچه با پوست بدن باعث می‌شود زیبایی دوچندانی پیدا کند.

این مدل پارچه شاید برای افراد با سن کمتر جذابیت بیشتری داشته باشد و به طور کلی سن شخصی که آن را پوشیده‌ است را کمتر نشان می‌دهد. معمولا سایز این دامن‌ها را کمی جذب‌تر در نظر می‌گیرند تا در بدن بیش از پیش خودنمایی کند.

سخن پایانی

دامن‌ها عناصر و اعضای ضروری کمد لباس هستند. ما بر این باوریم که یک دامن می‌تواند در استایل هر فردی معجزه کند؛ فارغ از اینکه چه شکل و مدلی دارد یا با چه پارچه‌ای دوخته شده است. برای تکمیل استایل خود، پنهان کردن یا برجسته‌ کردن قسمت‌هایی از بدنتان، می‌توانید به سراغ انواع دامن در طراحی لباس بروید. نظر شما چیست؟ کدام مدل دامن را بیشتر دوست دارید؟ آیا به دامن به عنوان یک گزینه اصلی در استایل شخصی‌تان نگاه می‌کنید؟ اگر به دنیای طراحی و دوخت علاقه دارید، می‌توانید دوره آموزش آنلاین طراحی الگو و دوخت آموزال را هم تهیه کنید. حرفه‌ای شوید و دامن‌های زیبا طراحی کنید. چه چیزی از این بهتر؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.