تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس

تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس یکی از مفاهیمی بوده که همیشه محل بحث در بین علاقمندان خواهد بود. انتخاب اینکه کدام یک از این دو حوزه برتر بوده امری نامعقول است زیرا هریک تمرکز خود را روی بخش‌های مجزایی داشته اما هدف نهایی هر دو این است که لباسی فاخر طراحی شده و دوخته شود.

هدف طراحی لباس و طراحی دوخت

برای درک بهتر تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس باید ابتدا به این سوالات پاسخ دهید. آیا از نظر شما پلیس‌های معمولی و اعضای تیم SWAT تفاوتی ندارند؟ آیا از دید شما پرستاران و پزشکان یکسان شمرده می‌شوند؟ فقط به این دلیل که برخی از مشاغل هدف مشابه یا یکسانی دارند، باعث نمی‌شود که تفاوتی بین آن‌ها وجود نداشته باشد. پزشکان و پرستاران هر دو برای کمک به بیماران فعالیت می‌کنند اما با این وجود، کارهای بسیار متفاوتی را برای این هدف انجام می‌دهند.

هدف از این جملات این بود که به شما بگوییم طراحی دوخت و طراحی لباس با وجود هدف‌های یکسانی که داشته، ‌مسیرهای متفاوتی را طی می‌کنند. هر دو آن‌ها به موضوع پوشش اهمیت داده و آن را به عنوان یک اصل اساسی انتخاب می‌کنند اما تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس آن‌جا آشکار می‌شود که طراح دوخت لباس‌هایی را آماده می‌کند که از قبل وجود داشته‌اند. در صورتی که وظیفه اصلی طراح لباس خلق یک ایده جدید برای طراحی است. طراح لباس ابتدا یک مفهوم را تصور می‌کند، سپس آن را روی کاغذ کشیده و هرچیزی را که با ایده اصلی سازگار نیست تغییر داده یا حذف می‌کند. پس از اینکه تمام پروسه طراحی به صورت تمام و کمال انجام شد، نوبت به دوخت می‌‌رسد.

هدف طراحی لباس و طراحی دوخت

برای درک بهتر تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس بهتر است ابتدا با مفاهیم هریک آشنا شده و سپس به صورت عمیق این تفاوت را درک کنیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

طراحی دوخت چیست؟

طراحی دوخت یکی از رشته‌های شاخه هنری بوده که اقدام به دوخت طراحی‌هایی می‌کند که از قبل وجود داشته‌اند. پس در اینجا متوجه اولین تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس خواهیم شد. طراحان دوخت یاد می‌گیرند که با استفاده از متریال موجود در بازار و ماشین آلات مختلف لباس‌هایی را الگوسازی کرده و بدوزند که برای پوشش روزانه مناسب باشد. البته باید در این جا یادآوری کنیم که یک طراح دوخت لباس‌های مجلسی و شیک هم تهیه می‌کند اما تمرکز اصلی او به یک میزان روی کاربردی و زیبا بودن کارها است. احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که لباسی را در اینترنت دیده و بپسندید. مدل مورد نظر خود را به یک طراح دوخت داده تا لباسی مشابه را نیز برای شما بدوزد. خیاط تا حد ممکن سعی می‌کند لباس را شبیه و مناسب بدن شما درآورد.

طراحی دوخت یکی از رشته های هنری

رشته طراحی دوخت را از کجا می‌توان یاد گرفت؟

برای یادگیری رشته طراحی دوخت راه‌های مختلفی وجود دارد که بسته به توانایی و شرایط خود می‌توانید هر یک را انتخاب کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از پایه، درس‌های رشته طراحی دوخت را یاد بگیرید هنرستان است. دروس رشته طراحی دوخت در مقطع هنرستان شامل آشنایی با طراحی، مدلسازی و دوخت دامن، طراحی و دوخت لباس زنانه، طراحی و عناصر بصری می‌شود. در پایان دوره هنرستان دید نسبتا خوبی را به این رشته به دست می‌آورید و زمان آن بوده که انتخاب کنید دوست دارید این مسیر را ادامه دهید یا خیر. در صورتی که پاسخ شما به این سوال مثبت بوده نوبت آن رسیده تا اطلاعات لازم درباره شرایط ورود به دانشگاه کسب کنید.

مانند دیگر رشته‌های درسی، رشته طراحی دوخت نیز در دانشگاه ارائه شده و در مقاطع کاردانی،‌کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌گیرد. بنابراین برای ورود به دانشگاه دو راه پیش روی شما قرار دارد.

 1. اگر دیپلم هنرستان دارید: این فرصت برای شما فراهم بوده تا هم در کنکور سراسری هنر و هم در کنکور فنی و حرفه‌ای شرکت کنید. با قبول شدن در رشته طراحی دوخت فنی و حرفه‌ای اجازه تحصیل در مقطع کاردانی برای شما صادر می‌شود. هنگامی که درس خود را در مقطع کاردانی به پایان رسانده می‌توانید در کنکور کارشناسی شرکت کرده و دو سال دیگر را به تحصیل مشغول شوید تا مدرک لیسانس خود را در رشته طراحی دوخت بگیرید.
 2. اگر دیپلم دبیرستان دارید: در این صورت دیگر امکان شرکت در کنکور فنی حرفه‌ای را نخواهید داشت اما می‌توانید برای کنکور سراسری هنر اقدام کنید. با قبولی در این کنکور می‌توانید رشته طراحی دوخت در دانشگاه را ادامه دهید. در پایان چهار سال تحصیل در دانشگاه، مدرک کارشناسی طراحی دوخت به شما اعطا خواهد شد.

دانشگاه‌های دارای رشته طراحی دوخت که بعد از قبولی در کنکور سراسری می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید به لیست زیر هستند:

 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه هنر
 • دانشکده شریعتی
 • دانشگاه علم و فرهنگ

از آن جایی که تعداد دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته محدود بوده رقابت بین دانش آموزان بالا خواهد بود.

یادگیری رشته طراحی دوخت

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید رشته طراحی دوخت را به صورت کاملا عملی یاد گرفته و خود را برای بازار کار آماده کنید، آموزشگاه‌های آزاد هستند. دوره‌های آزاد طراحی دوخت بیشتر مبتنی بر آموزش اصول اولیه و تمرین عملی هستند. شرکت در دوره‌هایی مانند آموزش خیاطی و طراحی الگو لباس و شلوار که در آموزال برگزار می‌شود این موقعیت را برای شما فراهم کرده تا در هفت فصل اصول مربوطه را آموخته و در فصل آخر کلاس پروژه نهایی را تحویل دهید. این پروژه به شکلی تمام مطالب آموزش داده شده را شامل می‌شود.

تحصیلات عالی در رشته طراحی دوخت

اگر علاقمند به ادامه تحصیل در رشته طراحی دوخت هستید می‌توانید با شرکت در کنکور ارشد خود را برای تحصیلات عالی آماده کنید. گرایش‌هایی که برای این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود شامل موارد زیر است:

 • کارگاه طراحی لباس
 • تجزیه و تحلیل صنعت نساجی ایران و جهان
 • آشنایی با ماشین آلات و چاپ پارچه
 • طراحی تخصصی
 • پارچه شناسی تخصصی
 • استفاده از رایانه در طراحی لباس و پارچه
 • پژوهش هنر در زمینه پوشاک

بعد از اتمام دو سال تحصیل در مقطع ارشد و دفاع از پایان نامه اگر باز هم علاقمند به ادامه تحصیل بودید می‌توانید برای شرکت در مقطع دکترا خود را آماده کنید. این رشته در داخل و خارج از کشور در گرایش‌های مختلفی ارائه می‌شود.گرایش های رشته طراحی دوخت در ایران شامل موارد زیر می شود:

 • خرده فروشی و توزیع
 • رنگ، طرح و الگوبرداری
 • طراحی مد
 • علم تجزیه و تحلیل فیبر
 • نظریه مد و زیبایی شناسی
 • ارزیابی کیفیت صنعت پوشاک

فرصت‌های شغلی رشته طراحی دوخت

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه مهم‌ترین دغدغه‌ای که سر راه دانشجویان قرار دارد، انتخاب شغلی مرتبط با رشته تحصیلی است. باتوجه به اینکه دانشجویان طراحی و دوخت لباس نسبت به آناتومی بدن انسان، انواع الگوها، انواع پارچه‌ها، جنبه‌های هنری و کاربردی لباس اطلاعات مناسبی دارند می‌توانند بسته به علاقه خود در زمینه‌های مختلفی مشغول به کار شوند. شما با گذراندن کلاس الگوسازی و دوخت نیز می‌توانید شانس خود را برای فرصت‌های شغلی رشته طراحی دوخت آماده کنید.

نساجی

یکی از اولین حوزه‌هایی که می‌توانید وارد آن شوید صنعت نساجی است. بسته به علاقه و روحیات خود می‌توانید به عنوان پژوهشگر نساجی یا دستیار آزمایشگاه مشغول به کار شوید. اگر کارهای مطالعاتی مورد توجه شما بوده و دوست دارید تا پارچه‌های جدید با خواص مختلفی را کشف کنید می‌توانید وارد حوزه پژوهشی شوید. دامنه فعالیت این افراد گسترده بوده و به دنبال پارچه‌هایی با ویژگی‌های خاص می‌گردند، به عنوان مثال پارچه‌ای که بیشترین مقاومت را در فشارهای بالا داشته باشد، یا پارچه‌ای که علیرغم محافظت از افراد در برابر ضربات مختلف باعث عرق کردن نیز نشود.

نساجی، یکی از شاخه های رشته طراحی دوخت

اگر به کارهای عملی بیشتر علاقه دارید می‌توانید وارد حوزه آزمایشگاه شوید. ابتدا به عنوان دستیار آزمایشگاه شروع کرده و بعدتر به عنوان متخصص فعالیت خواهید کرد. در آزمایشگاه داده‌ها و اطلاعاتی که پژوهشگر به دست آورده را مورد آزمایش قرار می‌دهید تا دریابید که تا چه میزان می‌توان آن ایده‌ها را عملی کرد.

فعالیت در حوزه نساجی هنوز به پایان نرسیده است. دانشجویان رشته طراحی دوخت لباس می‌توانند به عنوان اپراتور ماشین‌های دوخت،‌ بازرس کنترل کیفیت، تکنسین ماشین آلات و مهندس کارخانه نساجی نیز مشغول به کار شوند. برای کار در یک کارخانه نساجی نیز نگرانی نداشته و با گذراندن دوره‌های کارآموزی کاملا آماده خواهید شد.

پوشاک

 مهارت‌های خیاطی که طی سال‌ها تحصیل آموخته‌اید می‌تواند در حوزه پوشاک و البسه به کار بیاید. اگر از سطح دانش خوبی برخوردار هستید می‌توانید رزومه خود را به برندهای مختلف ارسال کرده تا در کارگاه طراحی و دوخت لباس آن برندها مشغول به فعالیت شوید. همینطور اگر سرمایه مناسبی داشته باشید خواهید توانست کارگاه‌ شخصی خود را تاسیس کنید. در هنگام شروع بیشتر فعالیت‌ها از الگوسازی گرفته تا دوخت به عهده شخص شما خواهد بود اما با رشد این بیزینس می‌توانید مسئولیت‌های خود را به دیگر فارغ التحصیلان و علاقمندان رشته طراحی دوخت واگذار کنید.

یکی دیگر از حوزه‌هایی که فارغ التحصیلان رشته طراحی دوخت می‌توانند در آن فعالیت کنند، بازاریابی و فروش است. در این زمینه باید علاوه بر دانشی که در زمینه طراحی و دوخت لباس دارید، درباره اصول بازاریابی نیز اطلاعاتی کسب کنید. در این صورت بهتر از کسی که فقط در زمینه بازاریابی و تبلیغات تحصیل کرده خواهید توانست موفق شوید.

 بازاریابی و فروش در رشته طراحی دوخت

نماینده فروش نساجی، مدیر فروش نساجی، نماینده تبلیغات در حوزه پارچه‌ها، تحلیل گر بازار پوشاک و البسه، برنامه ‌ریزی صنعت پوشاک، مدیر بازرگانی شرکت نساجی، مدیر طراحی، خیاط، طراح الگو و غیره فقط بخشی از حوزه‌هایی بوده که می‌توانید با تلفیق رشته طراحی دوخت و بازاریابی در آن‌ها مشغول به فعالیت شوید.

  بازاریابی و فروش در رشته طراحی دوخت

حوزه نرم افزار در رشته طراحی دوخت

یکی از حوزه‌های که اخیرا مورد توجه بسیاری از فارغ التحصیلان قرار گرفته این است که کار با نرم افزارهای طراحی را یاد بگیرند. با گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توان به راحتی کار با این اپلیکیشن‌ها را یاد گرفت و از آن در زمینه طراحی‌ دوخت و لباس استفاده کرد. کار با نرم افزار نسبت به طراحی روی کاغذ راحت‌تر بوده و دسترسي‌های بیشتری را فراهم می‌کند. وجود وکتورها و الگوهای آماده باعث می‌شود تا طراح دوخت بتواند زمان خود را بخش‌های کاربردی‌تر اختصاص دهد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله بهترین نرم افزار های طراحی لباس مراجعه کنید.

طراحی لباس چیست؟

طراحی مد به عنوان یک رشته تحصیلی اکادمیک از بسیاری از رشته‌ها از جمله تاریخ، تجارت، گرافیک و تکنولوژی سرچشه می‌گیرد. طراحان مد، لباس‌ها را براساس تقاضای مصرف کنندگان یا دیدگاه خلاقانه خود تولید می‌کنند. شاید بتوان گفت که طراحی لباس یکی از خلاق‌ترین حوزه‌های هنری بوده که امروزه افراد زیادی را به سمت خود می‌کشد. کار اصلی طراح لباس، خلق طراحی مد جدید است. به عبارتی طراحان این حوزه با خلاقیت خود و ترکیب آن با تاریخ و فرهنگ اقدام به طراحی مدهای منحصر به فردی می‌کنند.

 برای اینکه به یک طراح لباس خوب تبدیل شوید باید علاوه بر داشتن مهارت عملی، بر جنبه‌های نظری نیز تسلط داشته باشید. بنابراین شاید بتوان گفت اصلی‌ترین تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس این بوده که طراح دوخت نیاز به مهارت عملی بسیار زیادی دارد. در مقابل طراح لباس لزوما مسلط به خیاطی نبوده و آشنایی کلی نیز کافی است. در گذشته اغلب طراحان لباس نیز به اصول دوخت مسلط بودند بنابراین می‌توان گفت که یک نفر می‌توانست کار هر دو حوزه را انجام دهد اما با پیشرفت در زمینه پوشاک، به دو گرایش مختلف تقسیم شدند.

طراحی لباس و طراحی مد

برای اینکه به یک طراح مد موفق تبدیل شوید لزوما نیازی به مدرک لیسانس ندارید. اگر از خود مطمئن هستید که جایی در صنعت فشن داشته و می‌توانید که در آن موفق خواهید شد با شرکت در دوره‌های آموزش دیزاین در طراحی لباس آموزال اطلاعات خود را تکمیل کرده و اماده وارد شدن به این صنعت پویا و فعال باشید.

همچنین در شرکت در پکیج آموزش جامع طراحی لباس آموزال، می‌توانید تمام مهارت‌های لازم برای یک طراح لباس شدن را بدست آورید.

برای طراحی لباس از کجا شروع کنم؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که در دنیای مد و به طور کلی فضای هنری نمونه کارها، مهارت‌ها و اشتیاق شما مهم‌تر از مدرک تحصیلی شما خواهد بود. با این حال آشنایی با ابزارهای طراحی و تسلط بر ایجاد کانکشن‌های مفید از طریق شرکت در یک دوره طراحی لباس حرفه‌ای نیز ممکن است. در این بخش قصد داریم تا به سوال مهم چگونه طراح لباس شویم پاسخ دهیم.

آشنایی با صنعت مد

اگر مي خواهید در زمینه طراحی مد تحصیل کنید، اولین قدم این بوده که تکالیف خود را به درستی انجام دهید. یکی از این تکالیف این بوده که درباره تاریخچه مد تحقیق کرده و با ترندها و چالش‌های فعلی صنعت مد آشنایی پیدا کنید. تفاوت‌ طراحی دوخت و طراحی لباس نیز در این بوده که در طراحی لباس باید به تمام جوانب و تاریخ مد آشنایی کامل داشته باشید. خود آموزی می‌تواند منبعی عالی برای الهام گرفتن از طراحان لباس معروف دنیا باشد و به شما کمک کند تا خود را برای دوره‌های آموزشی آکادمیک آماده کنید.

 آشنایی با صنعت مد

یادگیری اصول اولیه رشته طراحی لباس

آموزش اصول طراحی اندام و لباس، طراحی مد، خیاطی و الگوسازی راه مهم دیگری بوده که به واسطه آن می‌توانید خود را برای این رشته آماده کنید. اگر بتوانید اصول اولیه طراحی مدل لباس را به صورت خود آموز یا با استفاده از شرکت در کلاس‌های آنلاین یاد بگیرید، می‌توانید به سرعت به سمت تکنیک‌های پیشرفته‌تر در مدرسه طراحی و فشن قدم بردارید. علاوه بر مهارت‌های طراحی و خیاطی اکثر دوره‌های آکادمیک از دانشجویان انتظار دارند تا دانش پایه در مورد تئوری رنگ و ترکیب و کیفیت انواع پارچه‌ها را بلد باشند.

شروع طراحی

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با کمک آن دریابید که برای مسیر طراحی لباس آماده هستید یا خیر، این است که طراحی را شروع کنید. در یک دفتر سفید طراحی‌های شخصی خود را بکشید، سپس مدل‌های مورد علاقه خود را از بین طراحی‌ها انتخاب کنید. از مهارت‌های خیاطی و طراحی مد برای دوخت چند طرح مختلف اقدام کنید. انتظار نداشته باشید که اولین تلاش‌های شما بی‌نقص باشند؛ هرچه بیشتر تمرین کنید کارهای بهتری را خواهید ساخت.

طراحی لباس

ایجاد پرتفولیو برای رشته طراحی لباس

قبل از اینکه برای مدرسه مد و فشن درخواست دهید باید نمونه کارهای خود را جمع آوری کنید. این نمونه‌ها که پرتفولیو نامیده می‌شوند شامل طراحی‌هایی بوده که خود شخصا کشیده یا از نمونه‌های دیگر الهام گرفته‌اید. اکثر رشته‌های مرتبط به طراحی مد در مقطع کارشناسی از شما نمونه کار می‌خواهند. اگر برای تحصیلات تکمیلی اقدام کنید نیز باید یک پروپوزال تحقیقاتی به همراه پرتفولیوی خود برای مسئولان آن دوره ارسال کنید پس بهتر است از همین الان شروع به ایجاد پرتفولیوی خود کنید.

جستجو در بین مدارس تخصصی مد و فشن

آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌هایی که رشته‌های مرتبط با طراحی مد و طراحی لباس را ارائه می‌دهند،‌گرایش های مختلفی را تعیین می‌کنند. دوره آموزشی شما می‌تواند شامل تاریخچه مد گرفته تا مهارت‌های طراحی دیجیتال کسب و کارهای مرتبط با فشن باشد. اغلب طراحانان لباس معروف دنیا به عنوان اساتید این دوره‌ها معرفی می‌شوند بنابراین قبل از اینکه برای پذیرش درخواست دهید،‌ نگاهی به لیست اساتید بیندازید. رزومه اساتید، اعتبار آن‌ها، فارغ التحصیلان برجسته این دوره‌ها همگی از فاکتورهای مهمی بوده که هنگام جستجو باید به آن‌ها توجه کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کنید،‌ دوره‌های آنلاین طراحی مد موقعیتی عالی برای شروع خواهند بود.

کسب تجربه عملی در رشته طراحی لباس

بسیاری از مدارس مد یک دوره کارآموزی در یکی از مراکز طراحی لباس ارائه می‌کنند. این دوره کارآموزی می‌تواند فرصتی عالی برای کسب مهارت‌های مهم طراحی مانکن فشن و ایجاد ارتباطات اساسی در این حوزه باشد. از این فرصت نهایت استفاده را کرده و قدم در راه تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق بگذارید.

 کسب تجربه عملی در رشته طراحی لباس

بازارکار طراحی لباس

طبق آمارها چشم انداز شغل طراحی لباس باتوجه به گسترش صنعت مد رو به رشد خواهد بود. انتظار می‌رود تا سال‌های آینده مشاغل مرتبط به طراحی مد تا حدود ۲۲ درصد افزایش پیدا کنند. اکثر طراحان مد برای عمده فروشان یا تولید کنندگان لباس کار می‌کنند. این تولید کنندگان لباس و اکسسوری‌ها را برای خرده فروشان تولید می‌کنند. طراحان مد فریلنسر می‌توانند طراحی‌های سفارشی انجام داده و به این ترتیب بازار کار طراحی لباس همچنان رو به رشد خواهد بود.

حدود ۳۲ درصد طراحان مد که برای عمده فروشان کار می‌کنند معمولا در یک هفته کاری در حدود ۴۰ ساعت مشغول به کار هستند. ۲۰ درصد دیگر طراحان لباس که به صورت فریلنسر مشغول به فعالیت هستند ساعات کاری شناوری دارند. باقی طراحان مد نیز که در صنعت سینما و سرگرمی فعالیت می‌کنند بسته به پروژه‌های فیلمبرداری در روزهایی از سال بسیار شلوغ خواهند بود.

بازارکار طراحی لباس

توجه داشته باشید که در روزهایی از سال که هفته مد نزدیک بوده، زمان و فشار کاری شما بسیار زیاد باشد. به خصوص قبل از برگزاری Runwayها این فشار به حداکثر خود می‌رسد. علاوه بر این بخش جدانشدنی کار طراحی مد، سفر است. شما باید در نمایشگاه‌های تجاری مختلف شرکت کرده و از یک کشور به کشور دیگر بروید. در این بین بازدید از کارخانجات تولید پوشاک نیز زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

کسب درآمد از طراحی لباس

صنعت مد یکی از بزرگترین صنایع در سطح جهان است که طیف وسیعی از مشاغل را برای علاقمندان به طراحی مد ارائه می‌دهد. هنگامی که صحبت به کسب درآمد از طراحی لباس می‌رسد باید بگوییم که رنج دستمزدهای زیادی برای طراحان لباس وجود دارد. برخی از شغل طراحی لباس، حقوق مناسبی را دریافت می‌کنند. در حالی که برخی دیگر درآمد بسیار کمی دارند. اکثر طراحان مد نیز در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند.

میانگین حقوق یک طراح لباس ۱۶ دلار در ساعت است. بنابراین متوسط درآمد سالیانه یک طراح مد در حدود ۷۵ هزار دلار خواهد بود. با این حال اگر بخواهیم کمترین و بیشترین میزان درآمد این افراد را برآورد کنیم بین ۳۲ تا ۱۳۰ هزار دلار در سال خواهد بود.

دستمزد یک طراح لباس به عوامل مختلفی از جمله مکان، ‌میزان تجربه، صنعت و مدارک تحصیلی او بستگی دارد. کسب درآمد از طراحی لباس ارتباط مستقیمی دارد با اینکه در کدام شهر یا کشور فعالیت می‌کنید. شهرهایی مانند نیویورک،‌ لندن و رم متوسط درآمدهای بالاتری را به طراحان لباس به ارمغان می‌آورد. همچنین طراحان مدی که چندین سال تجربه دارند سطح حقوق بالاتری را نسبت به طراحان تازه کار خواهند داشت.

 کسب درآمد از طراحی لباس

عامل مهم دیگری که روی کسب درآمد از طراحی لباس تاثیر می‌گذارد این است که صنایع مختلف درآمدهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال طراحانی که در عرصه هنرهای نمایشی فعالیت می‌کنند به طور متوسط سالیانه ۵۳ هزار دلار درآمد دارند. در حالی که طراحان شاغل در حوزه سینما و تصویر میانگین حقوق ۹۰ هزار دلار را دارند. نباید فراموش کنیم که در کنار سه عامل دیگر، داشتن مدرک تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا نیز روی افزایش درآمد موثر خواهد بود.

هچنین برای آشنایی بیشتر می‌توانید به مقاله درآمد طراح لباس در ایران و جهان مراجعه کنید.

سخن آخر

بعد از مطالعه این مقاله به خوبی تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس را می‌دانید. اینکه هر کدام در چه زمینه‌هایی بیشتر تمرکز داشته و باید چه استعدادهایی برای موفقیت در آن داشت. نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که صنعت پوشاک یکی از پویاترین صنایع حال حاضر دنیا به شمار می‌رود بنابراین برای موفقیت در آن باید خود را به روز نگه داشته و از ریسک کردن نترسید. در نهایت خواهید دید که می‌توانید یکی از عناصر موفق این صنعت به شمار بیایید.

2 نظرات
 1. Faezeh می گوید

  سلام
  از خانم طلوعی خیلی ممنونم چون با حوصله توضیحات کاملی برای تفاوت طراحی دوخت و طراحی لباس گذاشتن و راهنمایی های خوبی کردن. به خصوص الان این رشته مورد توجه بیشتری قرار گرفته و دونستنش میتونه آدم ها رو برای رسیدن به اونچه که میخوان راهنمایی کنه و به موفقیت نزدیکتر. عامل موفقیت در وارد شدن به هر حرفه و هنری اول دونستن اطلاعات پایه ای اونه. بازم ممنون از خانم طلوعی بابت راهنمایی شون.

 2. مرمر می گوید

  مفید و عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.