آزمون تافل چیست؟ نکاتی که باید بدانید

برای گرفتن بسیاری از موقعیت‌های شغلی و یا پذیرفته شدن در خیلی از دانشگاه‌ها لازم است تا مدرک زبان انگلیسی معتبری داشته باشید که سطح توانایی شما در مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی را نشان دهد. اگر به دنبال آزمونی هستید که مدرکی معتبر برای زبان انگلیسی بهتان بدهد، آزمون تافل یکی از بهترین گزینه‌های شماست. چون تافل آزمونی شناخته شده و مورد قبول دانشگاه‌ها و کشورهای بسیاری و راهی دقیق برای سنجش توانایی افراد در زبان انگلیسی است. اگر نمی‌دانید آزمون تافل چیست در این مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات و زیر و بم این امتحان بیشتر آشنا شوید.

آزمون تافل چیست و از کجا آمده؟

بگذارید با تاریخچه مختصری از امتحان تافل شروع کنیم. اولین بار سال ۱۹۶۵ بود که سازمان غیرانتفاعی Educational Testing Service (سرویس سنجش تحصیلی) که به اختصار ETS نامیده می‌شود آزمون تافل را برگزار کرد. کلمه تافل (TOEFL) مخفف عبارت Test Of English as a Foreign Language است. هدف از انجام این تست سنجش توانایی افراد در زبان انگلیسی است. چون دانشگاه‌های آمریکایی تعداد زیادی دانشجوی خارجی دارند و یک آزمون جامع زبان کمک زیادی به آنها می‌کند. مثلا با استفاده از آزمون‌های تافل می‌توانند ببینند کدام دانشجوها به کلاس‌های پیشنیاز زبان احتیاج دارند. در طول سال‌ها آزمون تافل تغییراتی داشت و ارتقا پیدا کرد. مثلا اول کار، آزمون روی کاغذ انجام می‌شد. اواخر دهه نود آزمون‌ها کامپیوتری شدند و از سال ۲۰۰۵ آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود که به آن TOEFL iBT (تافل آی‌بی‌تی) می‌گویند. دوران پاندمی کرونا هم باعث تغییراتی در این آزمون شد. بعد از همه‌گیری کرونا آزمون تافل آی‌بی‌تی از خانه هم برگزار می‌شود. اگر مدرک زبان را برای دانشگاه، مهاجرت یا پیدا کردن شغل در کشور دیگری می‌خواهید، احتمالا باید در آزمون تافل آی‌بی‌تی شرکت کنید.

چه کسانی آزمون تافل را قبول دارند؟

قبل از اینکه تصمیمتان را برای گرفتن مدرک تافل قطعی کنید باید مطمئن شوید که این مدرک اساسا به کارتان می‌آید. تافل تنها مدرک زبان معتبر دنیا نیست آزمون‌های بین‌المللی دیگری مثل آیلتس، دولینگو و PTE هم هستند که کاربردهای خودشان را دارند. البته تافل و آیلتس تا امروز پیشتاز این آزمون‌ها بوده‌اند. طبق اطلاعات سایت ETS امروز بیش از ۱۱۰۰۰ دانشگاه و موسسه در ۱۵۰ کشور دنیا مدرک تافل را می‌پذیرند.

تا همین چند سال پیش قاعده کلی وجود داشت که می‌گفت کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند در تافل شرکت کنند و اگر کسی می‌خواهد به اروپا مهاجرت کند برای آزمون آیلتس تلاش کند. چون موسسه‌ای که آیلتس را برگزار می‌کند انگلیسی است و درنتیجه بیشتر دانشگاه‌های آمریکا تافل را قبول داشتند و دانشگاه‌های اروپا هم آیلتس را می‌پذیرفتند. اما حالا اوضاع فرق کرده. واقعیت این است که بیشتر دانشگاه‌های معتبر دنیا هر دو مدرک را قبول دارند. اما برای اطمینان حتما سایت دانشگاه‌های مورد نظر یا سفارت کشور مورد نظرتان را بررسی کنید تا در صورتی که ترجیحی داشتند از آن باخبر شوید. اما اگر شک داشتید که کدام آزمون را انتخاب کنید، به مقاله تافل یا آیلتس کدام بهتر است؟ سر بزنید تا در مورد تفاوت‌هایشان بیشتر بدانید.

قبول شدن در آزمون تافل

امتحان تافل چگونه است؟

حالا که فهمیدیم آزمون تافل چیست و به چه دردمان می‌خورد وقتش رسیده تا با اجزا و جزئیات بیشتری از این آزمون آشنا شویم. آزمون تافل هم مثل بیشتر آزمون‌های زبان چهار بخش دارد. هرکدام از این بخش‌ها یکی از مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن را می‌سنجد. در نهایت برای هر بخش نمره‌ای بین ۰ تا ۳۰ بدست می‌آید و مجموع این نمرات هم عددی بین ۰ تا ۱۲۰ است که به‌عنوان نمره کلی در نظر گرفته می‌شود. تمام بخش‌های آزمون تافل در یک روز انجام می‌شود و حدود سه ساعت و نیم طول می‌کشد. حدود شش تا ده روز بعد از امتحان نمره شما به دستتان می‌رسد. البته اگر برای نمره کاغذی درخواست داده‌اید شاید لازم باشد یکی دو روز دیگر هم صبر کنید. این آزمون تقریبا هفته‌ای یک بار در مراکز معتبری که در سایت ETS مشخص شده‌اند برگزار می‌شود. به علاوه مدرک آن درست مانند آزمون آیلتس دو سال اعتبار دارد.

نکته‌ای که در مورد آزمون تافل اینترنتی وجود دارد این است که تمام قسمت‌های آن به صورت اینترنتی و در مقابل صفحه مانیتور انجام می‌شود. این مسئله در مورد بخش اسپیکینگ هم صادق است. یعنی برای این بخش صدای شما توسط کامپیوتر ضبط می‌شود و بعدا چند متخصص به آن نمره می‌دهند. پس اگر خواستید در این امتحان شرکت کنید سعی کنید کار با کامپیوتر و تایپ سریع را از قبل تمرین کرده باشید.

بخشمدت زمانسوال‌ها
ریدینگ۵۴ تا ۷۲ دقیقه۳۰ تا ۴۰ سوال
لیسنینگ۴۱ تا ۵۷ دقیقه۲۸ تا ۳۹ سوال
استراحت۱۰ دقیقه
اسپیکینگ۱۷ دقیقه۴ تسک
رایتینگ۵۰ دقیقه۲ تسک
جدول زمان‌بندی و سوال‌های امتحان تافل آی‌بی‌تی

چطور در آزمون تافل ثبت نام کنیم؟

شرایط ثبت نام امتحان تافل چیست؟ این سوال ذهن بسیاری از متقاضیان مدرک تافل را درگیر می‌کند. برای شرکت در آزمون نیاز دارید در سایت ETS حساب کاربری باز کرده و ثبت نام کنید. موقع ثبت نام می‌توانید نام شهر و تاریخ مورد نظرتان را انتخاب کنید و از بین مراکز تافل موجود در شهرتان یکی را برای خودتان انتخاب کنید. هزینه آزمون با توجه به محل برگزاری آن متفاوت است. در سال ۱۴۰۰ هزینه ثبت نام آزمون تافل اینترنتی ۲۴۵ دلار است. البته اگر خیلی دیر ثبت نام کنید ممکن است مجبور باشید هزینه اضافه‌تری را متحمل شوید. هزینه ثبت نام را می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی مثل Pay Pal، Visa Card یا اگر در آمریکا هستید با چک بپردازید. اگر خواستید امتحانتان را کنسل کنید تا چهار روز قبل از آزمون فرصت دارید تا آزمون تافلتان را کنسل کنید و پنجاه درصد پولتان را پس بگیرید.

علاوه بر موارد بالا در هنگام ثبت نام می‌توانید تعدادی از دانشگاه‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید تا جواب امتحان مستقیما برای آنها ارسال شود. همچنین اگر خواستید جواب کاغذی امتحان را هم داشته باشید یادتان نرود که موقع ثبت نام تیک مربوط به این قسمت را بزنید تا جواب کاغذی برایتان پست شود.

ثبت نام آزمون تافل toefl

نمره‌دهی آزمون تافل چطور است؟

برای اینکه بتوانید در آزمون تافل موفق باشید خوب است بدانید روش نمره‌دهی در آزمون تافل چیست و چطور می‌توانید به نمره‌تان اعتراض کنید. همانطور که می‌دانید هر بخش از آزمون سی نمره دارد. نمره بخش ریدینگ و لیسنینگ در پایان امتحان به شما نشان داده می‌شود. اما بخش رایتینگ و اسپیکینگ باید توسط افراد متخصص بررسی شود. بعد از دریافت نمره اگر از نمره‌ای که گرفتید راضی نبودید یا نتوانستید حداقل‌های دانشگاه مورد نظرتان را بدست آورید می‌توانید به هر تعداد بار که خواستید در آزمون شرکت کنید تا به نمره دلخواهتان برسید. البته فرصت اعتراض برای نمره رایتینگ و اسپیکینگ برای شما محفوظ است. تا سی روز بعد از امتحان می‌توانید اعتراض کنید. البته برای اعتراض به هر قسمت باید ۸۰ دلار پرداخت کنید. اگر بعد از بررسی مجدد نمره شما کمتر یا بیشتر شود هزینه‌ای که کردید بهتان برگردانده می‌شود. برای اعتراض به نمره‌تان فقط یک بار فرصت دارید و در همان زمان باید به نمره یک یا هر دو مهارت اعتراض کنید. به ‌علاوه اگر درخواست کرده باشید تا نمره شما به دانشگاه مد نظرتان فرستاده شود، نمی‌توانید اعتراض کنید.

جدیدترین نوع آزمون تافل کدام است؟

تا همین پارسال فرقی نمی‌کرد که هدفتان از آزمون تافل چیست. درواقع چه می‌خواستید در دانشگاه ثبت نام کنید و چه هدف دیگری داشتید تنها گزینه شما در آزمون تافل، تافل اینترنتی بود. بعد از شروع همه‌گیری کرونا امکان دادن امتحان از خانه هم برای تافل آی‌بی‌تی اضافه شد. حالا از ۲۱ آگوست سال ۲۰۲۱ آزمون جدیدی به نام تافل اسنشیال(TOEFL Essentials) به جمع خانواده آزمون‌های ETS اضافه شده. این آزمون هم چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را می‌سنجد اما زمان آن کوتاه‌تر و در حدود یک ساعت و نیم است. اهداف این آزمون هم کمی متفاوت است. درواقع ETS این آزمون را در رقابت با آزمون‌های دیگری مانند دولینگو پدید آورده است.

تافل اسنشیال ارزان‌تر از نسخه آی‌بی‌تی است و چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار قیمت دارد. این امتحان طوری طراحی شده که زبان انگلیسی را در محیط‌های عمومی‌تری می‌سنجد. پنجاه درصد امتحان مربوط به محیط‌های دانشگاهی و پنجاه درصد آن مربوط به محیط‌های دیگر است. فعلا مرکز خاصی برای این آزمون اعلام نشده. پس برای شرکت در آزمون تافل اسنشیال لازم نیست به مراکز آزمون تافل مراجعه کنید و کافیست در خانه شرایط آزمون را فراهم کنید. همچنین فعلا امکان بازبینی نمره برای این آزمون در نظر گرفته نشده است.

جدیدترین نوع آزمون تافل toefl

چطور برای شرکت در امتحان تافل آماده شویم

منابع مختلفی برای آزمون تافل در اختیار زبان‌آموزان قرار دارد. کتاب‌هایی مانند The Official Guide to the TOEFL iBT Test و ETS Official Guide to the TOEFL Test از جمله کتاب‌های معروفی هستند که زبان‌آموزان بسیاری از آنها کمک می‌گیرند. وب‌سایت‌های بسیاری هم هستند که می‌توانند نمونه سوالات تافل را در اختیارتان قرار دهند. اما اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاه‌تری به نتیجه مطلوبتان برسید بهتر است از یک معلم حرفه‌ای کمک بگیرید و یا در کلاس‌های آموزشی مختص به تافل شرکت کنید. کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین و آفلاین هم می‌توانند بهتان کمک کنند تا سریع‌تر پیشرفت کنید. آموزال هم مجموعه‌ای از دوره‌های متنوع آموزش زبان انگلیسی دارد که ممکن است برایتان مفید باشد. اما اگر ترجیح می‌دهید به صورت خودخوان زبان بیاموزید از ویدیوهای آموزشی یوتیوب و پادکست‌های انگلیسی زبان هم غافل نشوید.

کتاب‌های آزمون تافل toefl

هرچند بسیاری از دانشگاه‌ها و کشورها در تمام دنیا تافل را به‌عنوان یکی از بهترین سنجنده‌های زبان انگلیسی می‌شناسند و قبول دارند. اما آزمون تافل تنها آزمون زبان انگلیسی معتبر در دنیا نیست. مشخصا هزینه امتحان تافل در ایران کمی گران است. پس حالا که دانستید آزمون تافل چیست بد نیست کمی هم درباره آزمون‌های معتبر دیگری مانند آزمون آیلتس یا دولینگو تحقیق کنید. ترجیحات دانشگاه و کشور مقصدتان را هم بررسی کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید و مناسب‌ترین آزمون را انتخاب کنید. منتظر سوال‌ها و نظرهای شما هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.