انواع یقه زنانه و مردانه؛ چه یقه‌ای برای چه لباسی مناسب است؟

0 23

لباس یکی از دریچه‌های بروز شخصیت افراد است. بنابراین برای خلق یک شاهکار باید تمام اصول اولیه را دانسته و به بهترین شکل آن‌ها را کنار هم قرار دهیم. در به وجود آمدن یک استایل همانقدر که نوع برش کت، شلوار و بلوز اهمیت داشته، جزئیات نیز مهم هستند. استفاده از انواع یقه در کنار دیگر اجزای استایل می‌تواند به کلی ظاهر لباس شما را تغییر دهد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع یقه‌ زنانه و مردانه آشنا کرده و کاربرد هریک را شرح دهیم.

انواع یقه لباس زنانه

این روزها به این دلیل که مفاهیمی چون برابری جنسیتی بیشتر مطرح می‌شود شاید صحبت از یقه زنانه و مردانه مناسب نباشد. با این حال بهتر است بدانیم که از گذشته تا حال هر مدل یقه‌ای در چه لباس‌هایی و برای چه افرادی بیشتر استفاده می‌شده است. در این صورت می‌توانیم انتخاب مناسبی داشته و با توجه به سلیقه فردی از یقه‌های مختلف استفاده کنیم.

یقه شالی

این نوع یقه را معمولا با یقه هفت ترکیب می کنند تا ظاهر شیک‌تری به خود بگیرد. این نوع یقه که از انواع یقه لباس مجلسی بوده بیشتر در کت‌ها و لباس‌های رسمی دیده می‌شود. این یقه را می‌توانید با یک گوشواره بزرگ یا گردنبند ست کنید تا استایل بی‌نظیری داشته باشید. همانطور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید مگان مارکل، عروس سلطنتی از یقه شالی در پیراهن خود استفاده کرده تا با نمایش شانه‌ها جلوه زیباتری را ایجاد کند.

 یقه شالی یکی از انواع یقه زنانه

یقه ماندارین

این یقه با الهام از لباس‌های مغول طراحی شده و به عنوان یقه نواری نیز نامیده می‌شود. این مدل یقه به صورت ایستاده بوده و در جلو کمی باز می‌شود. از آن‌جایی که به خودی خود زیبا بوده اغلب به همراه آن گردنبند استفاده نمی‌شود. این یقه یکی از انواع یقه لباس مجلسی بوده و به همراه یک پیراهن ابریشمی می‌تواند ترکیب فوق العاده‌ای را بسازد. البته این مدل یقه را می‌توانید روی پیراهن‌های غیر رسمی و بلوز نیز استفاده کرد.

یقه ماندرین یکی از انواع یقه زنانه

یقه رافل

یقه رافل یکی از انواع یقه لباس زنانه بوده که حالتی ایستاده دارد. می‌توان برای اینکه این مدل یقه زیباتر بنظر برسد از جنسی متفاوت با جنس پیراهن استفاده شود. این مدل یقه که حالت پلیسه دارد بیشتر در دوران رنسانس استفاده می‌شده ‌است.

یقه رافل یکی از انواع یقه های زنانه

یقه پیترپن

اگر می‌خواهید که احساس یک شاهزاده خانم واقعی را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم یک پیراهن با یقه پیترپن بپوشید. این یقه، لبه گرد بوده و معمولا با بلوزهای دکمه‌دار و پیراهن‌های گیپور استفاده می‌شود. یقه پیترپن یکی از انواع یقه لباس مجلسی بوده و ظاهری نیمه رسمی به لباس می‌دهد. در اغلب اوقات برای این مدل یقه از رنگی متضاد نسبت به خود پیراهن استفاده می‌کنند تا بیشتر به چشم بیاید. از یقه پیترپن می‌‌توانید روی بلوزهای یقه گرد نیز استفاده کنید تا ظاهر متفاوت‌تری به آن‌ها ببخشید. در نظر داشته باشید به دلیل جلوه ظاهری خود یقه، از گردنبند به همراه آن استفاده نکنید.

یقه پیترپن یکی از انواع یقه های زنانه

یقه پوریتان

یکی دیگر از انواع یقه لباس مجلسی، یقه پوریتان است که اغلب به صورت صاف روی شانه‌ها قرار می‌گیرد. این مدل یقه عموما اندازه‌ای بزرگ داشته و باعث کشیده‌تر نشان دادن گردن و بالاتنه می‌شود. یقه پوریتان را بیشتر در کارتون‌ها و فیلم‌های قدیمی مشاهده کرده و امروزه نیز برای نشان دادن حس نوستالژیک از آن استفاده می‌شود. برای زیباتر به نظر رسیدن این مدل یقه بهتر است رنگ متفاوتی با خود پیراهن داشته باشد و از یک گردنبند ظریف و کوتاه نیز استفاده شود.

یقه پوریتان یکی از انواع یقه های زنانه

یقه گرد

یکی از پرکاربردترین یقه‌ها، یقه گرد است. این مدل را می‌توان در انواع لباس‌های زنانه و مردانه، مانتو و پیراهن دید. به دلیل سادگی ظاهری غیر رسمی داشته و برای فصول گرم سال انتخاب مناسبی خواهد بود. برای رسمی به نظر رسیدن این مدل یقه می‌توانید روی آن از یک یقه جداگانه پوریتان یا ایستاده استفاده کنید.

یقه انگلیسی

یکی از رسمی‌ترین و البته پرطرفدارترین یقه‌ها، انواع یقه انگلیسی است. از این مدل یقه برای انواع کت‌ها، پالتو‌ها و مانتوهای رسمی استفاده می‌شود. الگوی انواع یقه انگلیسی مشابه یکدیگر بوده فقط میزان پهن و باریک بودن آن متفاوت است. مدل‌های باریک‌تر بدن را کشیده‌تر و مدل‌های پهن‌تر بدن را توپر نشان می‌دهند. یقه انگلیسی زنانه و مردانه نداشته و یکی از انواع یقه کت زنانه و مردانه محسوب می‌شود.

یقه انگلیسی یکی از انواع یقه های زنانه

یقه آمریکایی

یکی دیگر از انواع یقه پالتو و مانتو،‌ یقه آمریکایی است. این مدل یقه نسبت به یقه انگلیسی نیمه‌ رسمی‌تر بوده و استفاده از آن در مانتو، پالتو و کت حالت غیر رسمی به لباس می‌دهد. برای زیباتر به نظر رسیدن این مدل یقه مي‌توانید از یک گل سینه زیبا و درخشان روی آن استفاده کنید.

یقه آمریکایی یکی از انواع یقه های زنانه

یقه ملوانی

درست همانطور که از نام آن پیداست یقه ملوانی برگرفته از لباس نیروی دریایی ایالات متحده است. نیروی دریایی از ترکیب رنگ سفید و آبی استفاده کرده و پشت آن راه راه است. برای ترکیب با لباس‌های رسمی و نیمه رسمی‌ اندکی مدل این یقه تغییر پیدا کرده و حالت گردتری به خود گرفته است. یقه ملوانی از انواع یقه لباس زنانه بوده که بسیار محبوب است. به دلیل پایبندی به اصل این مدل، اغلب در طراحی‌ این یقه از دو رنگ متضاد استفاده می‌کنند تا جلوه بیشتری داشته باشد.

یقه ملوانی یکی از انواع یقه های زنانه

یقه جابوت

این مدل یقه الهام گرفته از لباس پادشاهان فرانسوی قرن نوزدهم است. معمولا برای دوخت این یقه از جنس پارچه گیپور یا ساتن استفاده می‌کنند و مملو از چین‌های مختلف است. این یقه حالتی زنانه داشته اما باید در نظر داشته باشیم که چند قرن پیش مردان از آن استفاده می‌کردند. پس فراموش نکنیم که مد حالت سیال دارد. اغلب یقه‌های جابوت که از انواع یقه بلوز محسوب می‌شوند به صورت جداگانه دوخته شده و می‌توانید روی یک لباس یقه هفت از آن استفاده کنید. این مدل یقه این روزها توسط مقامات دولتی کشورهای مختلف مانند آلمان و استرالیا نیز پوشیده می‌شود.

یقه جابوت یکی از انواع یقه های زنانه

یقه برتا

تاریخچه استفاده از یقه برتا به دوران ویکتوریا باز می‌گردد. اگر علاقمند به دیدن سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی باشید احتمالا در سریال ویکتوریا دیده‌اید که ملکه برای ملاقات با وزرا و نخست وزیر یک یقه برتا را روی لباس خود استفاده می‌کند. این یقه به شکل هفت بوده و در دو حالت صاف و گرد وجود دارد. از مدل جدا شونده آن‌ها می‌توان روی پیراهن‌ها، بلوزها و حتی تیشرت‌ها استفاده کرد تا حالت رسمی به لباس بدهد. یقه برتا از انواع یقه لباس زنانه بوده و در لباس‌های رترو دهه ۱۸۰۰ استفاده می‌شده است. این یقه هم حالت پارچه‌ای و هم توری داشته و می‌توان آن را از جنس ساتن نیز تهیه کرد.

یقه برتا یکی از انواع یقه های زنانه

اگر به طراحی و دوخت علاقه دارید می‌توانید با شرکت در پکیج آموزش طراحی الگو و دوخت آموزال با استفاده از روش مولر مهارت‌های لازم را کسب کنید. در این دوره الگوی بالاتنه یعنی انواع یقه و آستین آموزش داده خواهد شد.

انواع یقه لباس مردانه

یقه پیراهن برای اولین بار در اواسط ۱۴۰۰ میلادی در اروپا ظاهر شد. یقه‌های راف در قرن شانزدهم در لندن در نتیجه پیشرفت‌های جدید شکل گرفته و باعث رسمی به نظر رسیدن لباس می‌شد. احتمالا در نقاشی‌های به جا مانده از شکسپیر این مدل یقه را دیده باشید. در دهه ۱۸۳۰ یقه‌ها پیشرفته‌تر شده و به صورت جداگانه دوخته می‌شد. علت این بود که برای شستشو راحت‌تر بوده و نیازی به شستشوی مداوم پیراهن نبود. در این قسمت مقاله سعی داریم تا انواع یقه‌ مردانه و کاربرد هریک را برای شما شرح دهیم.

یقه دیپلمات

یقه دیپلمات که در انگلیسی به آن Band Collar گفته می‌شود، یک نوار ساده بوده که جای یقه پیراهن مردانه را می‌گیرد به این معنا که اساسا روی این پیراهن یقه‌ای وجود ندارد. دیپلمات یکی از انواع مدل یقه پیراهن مردانه بوده که به لباس حالت غیر رسمی می‌دهد بنابراین بسیاری از افراد در استایل اسپرت خود از آن استفاده می‌کنند. اغلب یقه دیپلمات را روی جین و لباس‌های خنک تابستانی می‌توانید مشاهده کنید.

 یقه دیپلمات یکی از انواع یقه مردانه
نوشته های مرتبط:

یقه دکمه‌ای

یقه دکمه‌ای اختراف بازیکنان چوگان بوده تا هنگام بازی، از حرکت یقه جلوگیری کنند. بعدتر این مدل یقه به یکی از انواع یقه پیراهن مردانه تبدیل شد. چیزی که یقه دکمه‌ای را از دیگر مدل یقه‌ها متمایز می‌کند دکمه‌های آن است. بنابراین برای تغییر در ظاهر لباس می‌توانید از دکمه‌های شیک‌تری استفاده کنید تا ظاهر منحصر به فردی به استایل شما بدهد. این مدل پیراهن را می‌توان هم با کراوات و هم بدون آن استفاده کرد. یقه دکمه‌ای از نوع پیراهن‌هایی بوده که هم به صورت رسمی و هم غیر رسمی پوشیده می‌شود.

یقه دکمه‌ای یکی از انواع یقه های مردانه

یقه کلاب

یقه کلاب یکی از انواع یقه پیراهن مردانه به شمار می‌رود. این یقه با نام Eaton نیز شناخته می‌شود که اشاره به دانشگاهی دارد که اولین بار در آن دوخته شد. این یقه مشابه یقه دیپلمات بوده با این تفاوت که یک لبه برگردان نیز دارد. احتمالا دیده باشید که روی فرش قرمز مراسمی مانند اسکار بسیاری از بازیگران مرد مطرح دنیا از این مدل یقه استفاده می‌کنند زیرا در کنار پاپیون جلوه زیبایی خواهد داشت. این یقه حالتی رسمی و نیمه رسمی داشته و توصیه می‌شود حتما به همراه کت یا تاکسیدو از آن استفاده کنید.

یقه کلاب یکی از انواع یقه های مردانه

یقه بریده

یقه بریده یکی از انواع یقه پیراهن مردانه بوده که گاهی به نام یقه ویندزور نیز نامیده می‌شود. علت این نامگذاری به این دلیل بوده که در اصل برای تناسب با گره کراوات ویندزور دوخته شده است. یقه بریده در واکنش به سبک‌های سفت و سختی بود که در دهه ۱۹۲۰ توسعه پیدا کرده بودند و قرار بود ظاهر جسورتری به مردان بدهد. به دلیل شکل V آن نسبت به یقه‌های سنتی، پهن‌تر است. این مدل یقه برای برجسته‌تر کردن صورت و گردن شما به کار می‌رود و بهتر از همه اینکه برای هر موقعیتی از رسمی گرفته تا موقعیت‌های شخصی گزینه مناسبی به حساب خواهد آمد.

یقه بریده یکی از انواع یقه های مردانه

یقه نوک تیز

وقتی صحبت از انواع یقه پیراهن مردانه استاندارد و سنتی می‌شود، یقه نوک تیز خودنمایی می‌کند. زاویه نوک یقه در این مدل به گونه‌ای بوده که هنگام پوشیدن کت مقداری از آن بالای یقه کت مشاهده می‌شود. اگر شما جز مردانی هستید که لباس کلاسیک را می‌پسندید توصیه می‌شود حتما از این مدل پیراهن در کمد لباس خود داشته باشید. پیراهن یقه نوک تیز از آن دست پیراهن‌هایی بوده که احتمالا هم برای محل کار پرکاربرد بوده و هم می‌توان در مجالس رسمی و شب از آن استفاده کرد.

یقه نوک تیز یکی از انواع یقه های مردانه

یقه پین دار

یقه پین دار یکی از انواع یقه پیراهن مردانه بوده که در جلو لباس با یک پین دو طرف یقه به هم متصل می‌شوند. این پین نه تنها یقه را به خوبی نگه می‌دارد بلکه باعث می‌شود تا گره کراوات نیز بالاتر برود و ظاهری زیبا به آن می‌بخشد. اگر از طرفداران استایل‌های کلاسیک و شیک هستید این مدل یقه می‌تواند خود را در ظاهر شما برجسته‌تر کند. این مدل یقه از انواع یقه کراواتی نیز به شمار می‌رود بنابراین دقت کنید تا در یک مراسم غیر رسمی گزینه خوبی به شمار نمی‌رود.

یقه پین دار یکی از انواع یقه های مردانه

یقه پهن

پیراهن‌های دارای یقه پهن به عنوان یکی از انواع یقه پیراهن مردانه روزانه به شمار می‌روند. نسبت به یقه نوک تیز، این مدل یقه برای لباس‌های اداری گزینه بهتری هستند زیرا هم به همراه کراوات استفاده می‌شوند و هم بدون آن انتخاب خوبی به شمار می‌روند. این مدل یقه را می‌توان در هر مجلسی از رسمی گرفته تا غیر رسمی به تن کرد.

یقه پهن یکی از انواع یقه های مردانه

یقه بنددار

یقه‌های بنددار که از انواع یقه پیراهن مردانه بوده که در گذشته بسیار رواج داشته است. در اکثر اوقات یقه از پیراهن جدا بوده و در زمان های لازم با دو بند به یقه اصلی لباس متصل می‌شده است. این روزها دیگر این مدل یقه دیده نمی‌شود مگر اینکه لباسی را به خیاط سفارش دهید و از او بخواهید تا یقه بنددار روی لباس کار کند. این مدل یقه ظاهری رسمی و محافظه کارانه به لباس می‌بخشد.

یقه تخت

همانطور که از نام آن پیداست به صورت کاملا صاف روی لباس قرار می‌گیرد. یقه تخت از انواع یقه تیشرت مردانه بوده که برای نیمه رسمی کردن تیشرت استفاده می‌شود. این نوع یقه را هم می‌توانید با شلوار جین بپوشید تا استایل شما کاملا اسپرت شود و یا با شلوار کتان و پارچه‌ای به آن ظاهری رسمی‌تر بدهید. در بسیاری از اوقات برای اینکه جلوه ظاهری لباس متفاوت‌تر باشد رنگ یقه تخت با خود پیراهن یا تیشرت متفاوت انتخاب می‌شود.

یقه تخت یکی از انواع یقه های مردانه

یقه صاف

این مدل یقه که به نام یقه پایه نیز گفته می‌شود به نوعی مادر تمام یقه‌های مردانه دیگر است. این یقه از انواع یقه پیراهن مردانه بوده که در لباس‌های رسمی استفاده می‌شود. این روزها یقه صاف هم در پیراهن‌های مردانه و هم زنانه کار می‌شود و در ترکیب با کت شلوار یا کت دامن انتخاب محافظه کارانه و جذابی به شمار می‌رود.

یقه اسکی

یقه اسکی یکی از انواع یقه بلوز مردانه به شمار می‌رود. این یقه دو مدل دارد یکی مدلی که یقه روی خودش برمی‌گردد و مدل دیگر که حالت ایستاده قرار می‌گیرد. این مدل یقه را بیشتر در لباس‌های بافتنی استفاده می‌کنند و برای فصل سرما گزینه مناسبی خواهد بود. این مدل یقه را به همراه کت، ژاکت و به تنهایی نیز می‌توان استفاده کرد.

یقه اسکی یکی از انواع یقه های مردانه

 یقه کوبایی

یقه کوبایی که یکی دیگر از انواع یقه تیشرت مردانه به شمار می‌رود. این یقه به دلیل ظاهر غیر رسمی برای دورهمی‌های دوستانه و سفرها مناسب بوده و در ترکیب با یقه هفت استفاده می‌شود. به دلیل فرم پهن و برش خورده برای صورت‌های کشیده انتخاب مناسبی خواهد بود.

یقه ناچ

یقه ناچ یکی از انواع یقه کت مردانه به شمار رفته که در کت شلوارهای معمول دیده می‌شود. این یقه دارای دو قسمت بوده و شبیه به یقه انگلیسی است. این مدل یقه را می‌توانید در محل کار، مجالس رسمی و مهمانی‌های شب بپوشید. عمدتا یقه ناچ را با کت‌های تک ردیف دکمه ترکیب می‌کنند. اگر بخواهید این مدل یقه ظاهر متفاوت‌تری به خود بگیرد می‌توانید از جنس پارچه براق‌تری نسبت به جنس پارچه کت استفاده کنید.

 یقه ناچ یکی از انواع یقه های مردانه

یقه پیک

یقه پیک که یکی دیگر از انواع یقه کت مردانه بوده حالت رسمی‌تری نسبت به یقه ناچ دارد. برش این مدل یقه به سمت بالا بوده و خطوط تیزتری را نمایش می‌دهد. به دلیل رسمی بودن ظاهر این یقه از آن در تاکسیدو‌ها و کت‌های دو ردیف دکمه استفاده می‌کنند. این مدل یقه می‌تواند حالت پهن و باریک داشته که بسته به ظاهر بدن مرد انتخاب می‌شود. این مدل یقه را می‌توانید در مجالس عروسی، شب و به طور کلی مناسبت‌های رسمی استفاده کنید.

یقه پیک یکی از انواع یقه های مردانه

یقه شال

یقه شال در لباس های مردانه و زنانه استفاده می‌شود. یقه شال از انواع یقه کت مردانه به شمار می‌رود که هیچ بریدگی و زاویه‌ای ندارد. این مدل یقه در لباس‌های زنانه حالت نیمه رسمی و رسمی داشته اما در لباس‌های مردانه جز رسمی‌ترین یقه‌ها به شمار می‌رود به همین دلیل اغلب تاکسیدو‌ها این مدل یقه را دارند. برای جلوه ظاهری بیشتر از جنس یقه ساتن و پارچه براق در کت استفاده می‌شود.

یقه شال یکی از انئواع یقه های مردانه

سخن آخر

یکی از مباحثی که در طراحی لباس و باقی شاخه‌های هنر مطرح می‌شود این است که هیچ درست و غلطی وجود ندارد. این جمله کاملا صحیح بوده اما زمانی هنرمند می تواند از ان استفاده کند که به خوبی قوانین را یاد گرفته باشد. این موضوع در طراحی و دوخت لباس نیز خود را نشان می‌دهد. شما باید انواع یقه‌های زنانه و مردانه،‌ رسمی و  غیررسمی را بشناسید تا بتوانید با تغییر آن‌ها لباس‌های جدید و خلاقانه‌ای طراحی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.