هزینه آزمون آیلتس

0 48

این روزها با بالاتر رفتن قیمت دلار هزینه آزمون‌های خارجی از جمله آزمون آیلتس سر به فلک می‌کشد. هزینه ثبت نام آزمون آیلتس در کشورهای مختلف بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار متغیر است، این هزینه در برخی کشورها بسیار بیشتر هم خواهد بود، برای مثال در سال ۲۰۲۱ هزینه ثبت نام آیلتس در استرالیا ۳۷۵ دلار بوده است. این نرخ معمولا در یک کشور ثابت است اما از آنجا که به دلار محاسبه می‌شود و به دلیل وجود نوسانات ارزی در کشور ما قیمت آن تقریبا به طور دائم بالا می‌رود. البته هزینه ثبت نام تنها هزینه‌ای که زبان‌آموزان برای شرکت در آزمون آیلتس می‌کنند نیست. برای تخمین دقیق‌تر هزینه آزمون آیلتس باید هزینه کلاس‌ها، کتاب‌ها و پست کردن نتیجه را هم در نظر برگیریم.

هزینه آزمون آیلتس،کتابهای آزمون آیلتس، کلاس هاس آزمون آیلتس، هزینه ارسال نتیجه آزمون آیلتس

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

درست است که هزینه آیلتس در کشورهای مختلف متفاوت است، اما در بیشتر کشورها چیزی بین ۲۱۵ تا ۲۴۰ دلار خواهد بود. ساده‌ترین راه برای اینکه بدانید هزینه ثبت نام آیلتس برای شما چقدر خواهد بود این است که به سایت رسمی آیلتس سر بزنید و مرکز آزمون خود را انتخاب کنید. در آذر ماه سال ۱۴۰۰ هزینه ثبت نام در آزمون آیلتس در ایران حدودا ۶۱۵۱۰۰۰۰ ریال است. با توجه به کم شدن ارزش لیر در سال ۲۰۲۲ قیمت آزمون آیلتس در ترکیه ارزان‌تر از ایران و حدود ۳۸۰۰۰۰۰۰ ریال است. اما اگر خواستید در این کشور آزمون دهید به تغییرات قیمت لیر توجه کنید و حتما قبل از ثبت نام قیمت‌ها را بررسی کنید. در ضمن به یاد داشته باشید اگر بخواهید در ترکیه، ارمنستان یا دبی آزمون دهید، آزمون اسپیکینگ معمولا در یک روز دیگر برگزار می‌شود که ممکن است تا یک هفته با روز آزمون سایر مهارت‌ها فاصله داشته باشد. بنابراین هزینه اقامت خود را هم در نظر بگیرید.

مبالغی که ذکر کردیم به آیلتس آکادمیک و جنرال مربوط هستند. اما اگر قصد دارید در امتحان IELTS Life Skills یا IELTS UKVI شرکت کنید در سال ۱۴۰۰ باید به ترتیب مبالغ ۵۱۳۸۰۰۰۰ و ۶۷۹۵۰۰۰۰ ریال را پرداخت کنید. نکته مثبت درباره آزمون آیلتس این است که برای ثبت نام دیرهنگام هزینه اضافی دریافت نمی‌کند. شما‌ می‌توانید بدون دادن هزینه اضافی تا ۷۲ ساعت قبل از شروع آزمون ثبت نام کنید.

هزینه کنسلی و جابه‌جایی تاریخ آزمون آیلتس

بهتر است در انتخاب زمان آزمون نهایت دقت خود را به خرج دهید زیرا کنسل کردن آزمون آیلتس هزینه‌های بسیاری را برای شما در بر خواهد داشت. امکان کنسل کردن آن تا ۵ هفته قبل از آزمون وجود دارد. برای کنسل کردن آزمون یا تغییر روز آن باید معادل ۲۵ درصد مبلغ آزمون را پرداخت کنید. در نظر داشته باشید اگر موقع کنسلی کمتر از پنج هفته تا آزمون باقی مانده باشد تمام هزینه‌ای که بابت ثبت نام کرده‌اید را از دست خواهید داد، مگر آنکه شرایط اضطراری داشته باشید برای مثال با گواهی پزشک امکان کنسل کردن آزمون وجود دارد.

اگر بخواهید روز آزمون را تغییر دهید هم حداقل باید پنج هفته با تاریخ آزمون فاصله داشته باشید و ۲۵ درصد هزینه آزمون را پرداخت کنید. شما تنها یک بار می‌توانید تاریخ آزمون را جا‌به‌جا کنید و تاریخ انتخابی جدید شما باید حداقل سه ماه با تاریخ قبلی فاصله داشته باشد.

آیا آزمون آیلتس گران است و آیا ارزشش را دارد؟

به طور کل و فارغ از کاهش ارزش پول ریال نسبت به دلار، آزمون آیلتس در سراسر دنیا گران است. برای این موضوع دلایل مختلفی وجود دارد. اول آنکه آیلتس یک آزمون معتبر و شناخته شده است و در بیشتر دانشگاه‌ها و کشورهای دنیا پذیرفته می‌شود. شما در واقع دارید برای نام و اعتبار آزمون هزینه می‌کنید. در مقابل آیلتس، آزمون‌های معتبر دیگری مانند تافل هم قرار دارند. اما هزینه شرکت در تافل هم با ارز دلار محاسبه می‌شود و به‌طور کل گران است.

دلیل دیگر گران بودن این امتحان این است که به صورت دستی و توسط ممتحن‌های حرفه‌ای تصحیح می‌شود. مباغی که به هر ممتحن برای تصحیح آزمون پرداخت می‌شود کمی بالاتر از میانگین هر ساعت تدریس است و البته هرکسی به‌عنوان ممتحن انتخاب نمی‌شود، بلکه تنها افراد کارآزموده و حرفه‌ای در این کار سهیم هستند.

البته یک دلیل دیگر برای قیمت بالای این آزمون هزینه مراکز برگزاری آزمون است. تمام کارکنان این مراکز حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند و آماده کردن شرایط استاندارد برای یک امتحان حساس هزینه‌بر است. اگر بتوانید در آزمون آنلاین شرکت کنید، در این قسمت صرفه‌جویی می‌کنید و هزینه کمتری خواهید پرداخت.

در نهایت هزینه آزمون آیلتس زیاد است و شاید بپرسید واقعا ارزشش را دارد؟ خب این بستگی به هدف شما دارد. اگر برای رفتن به دانشگاه مورد علاقه خود یا مهاجرت به کشوری دیگر نیاز به مدرکی دارید که سطح زبان شما را تایید کند، آیلتس یک انتخاب خوب است. همچنین پرداخت این هزینه برای بدست آوردن شغلی که درآمد بسیار خوبی دارد منطقی به نظر می‌رسد. اما شما می‌توانید به شرایط شرکتی که می‌خواهید در آن کار کنید، دانشگاه مورد نظر و یا کشور مقصد خود و نگاه کنید و ببینید که آیا مدارک زبان آزمون‌های ارزان‌تر مانند دولینگو را می‌پذیرند؟

آیا آزمون آیلتس ارزش هزینه کردن دارد؟

چرا هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف متفاوت است؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید هزینه‌ای که برای شرکت در امتحان آیلتس می‌کنید صرف چه مواردی می‌شود. بخش اصلی هزینه‌ای که می‌کنید به IDP استرالیا ارسال می‌شود. این هزینه صرف تهیه سوال‌ها و تصحیح آنها می‌شود. بخش دوم از هزینه‌ای که می‌کنید به مرکز آزمون تعلق می‌گیرد. این بخش صرف مکان آزمون، شخصی که امتحان اسپیکینگ را می‌گیرد و مراقبین آزمون می‌شود. به همین دلیل است که قیمت آیلتس در مراکز مختلف کمی متفاوت است. البته بخشی از مبلغ آزمون آیلتس هم به سازمان سنجش به‌عنوان نماینده برگزار کننده آزمون در ایران می‌رسد. بخشی از این موارد در کشورهای مختلف هزینه‌های مختلفی دارند پس در نهایت قیمت امتحان آیلتس در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود.

قیمت کلاس‌های آیلتس

آزمون آیلتس برای بسیاری از افراد یک امتحان سرنوشت‌ساز و مهم است و به دلیل هزینه‌های بالایی که دارد به طور معمول امکان تکرار آن وجود ندارد. بنابراین بیشتر زبان‌آموزان تمام تلاش خود را می‌کنند تا در بار اول بهترین نتیجه را بگیرند. شرکت در کلاس‌های زبان آمادگی آیلتس یکی از راه‌های بسیار مناسب برای پیشرفت سریع زبان‌آموزان است.

برای انتخاب کلاس گزینه‌های متنوعی پیشروی شماست. آموزشگاه‌های زبان مختلفی وجود دارند که کلاس‌های گروهی آمادگی آیلتس برگزاری می‌کنند. همچنین اگر بخواهید می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر در کلاس‌های خصوصی زبان با یک استاد حرفه‌ای شرکت کنید. از نظر اقتصادی کلاس‌های خصوصی گران‌تر هستند. این کلاس‌ها همچنین این مزیت را دارند که معلم شما کلاس را با توجه به سطح، هدف و سرعت شما تنظیم می‌کند. به‌علاوه صددرصد انرژی کلاس صرف آموزش شخصی شما می‌شود. اما کلاس‌های گروهی هم بدون مزیت نیستند. انرژی بالای زبان آموزان دیگر ممکن است برای شما هم مفید باشد. همچنین ممکن است دیگران در کلاس سوالی بپرسند که برای شما هم مفید باشد.

هزینه کلاس های آزمون آیلتس

نوع دیگر کلاس‌ها به صورت آفلاین هستند. این کلاس‌ها که قیمت نسبتا مناسبی هم دارند، با شروع همه‌گیری کرونا و خطرناک شدن حضور در مکان‌های عمومی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. برای کسانیکه زبان خواندن به شیوه خودخوان را ترجیح می‌دهند و نیاز به نظارت دائمی یک معلم ندارد این کلاس‌ها ایده‌آل خواهد بود. مدرسه زبان انگلیسی آموزال در سطوح مختلف دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی دارد. می‌توانید از بین آنها دوره مورد نظر خود را انتخاب کرده و از خانه خود آموزش ببینید.

هزینه کتاب آموزش آیلتس

در حال حاضر کتاب‌های کمک آموزشی آیلتس از چند ده هزار تومان تا بیشتر از صد هزار تومان قیمت دارند. در مجموع کتاب‌ها بخش بزرگی از هزینه آزمون آیلتس را در بر می‌گیرند. شما می‌توانید کتاب‌های قدیمی‌تر را با قیمت پایین‌تر بدست آورید اما اگر قصد دارید از کتاب‌های نمونه سوال آیلتس استفاده کنید بهتر است نسخه‌های جدیدتر را تهیه کنید تا سوال‌های بروزتری در اختیار داشته باشید. اگر نمی‌خواهید خیلی برای خرید کتاب هزینه کنید به گزینه‌های دیگر مانند قرض گرفتن کتاب از دوستان خود یا کتابخانه هم فکر کنید. همچنین می‌توانید از کتاب‌فروشی‌هایی که تخفیف‌های خوبی دارند، خرید کنید.

کتاب‌ها تنها منابع آزمون آیلتس نیستند. می‌توانید از نرم‌افزارهای زبان، پادکست‌ها، سایت‌های آموزشی و ویدیوهای آموزشی که در اینترنت فراوان هستند نیز استفاده کنید. به این ترتیب با هزینه کمتر نکات مفید و جالبی یاد می‌گیرید که در کنار هم دانش زبان شما را تکمیل می‌کنند.

هزینه کتاب های آزمون آیلتس

هزینه آزمون ماک آیلتس

شرکت در آزمون ماک آیلتس یا همان آزمون آزمایشی آیلتس یک راه بسیار خوب برای سنجش مهارت‌های شما پیش از آزمون اصلی است. شما می‌توانید قبل از شروع دوره‌های آموزشی و مطالعات خود یک بار در آزمون‌های ماک شرکت کنید تا سطح خود را بشناسید و بدانید باید از کجا شروع کنید. همچنین می‌توانید قبل از ثبت نام در آزمون اصلی یک بار دیگر در آزمون آزمایشی شرکت کنید و ببینید آیا به نمره هدف خود نزدیک شده‌اید؟ برای دانستن اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می‌کنیم مقاله آزمون ماک آیلتس چیست؟ تمام نکاتی که باید بدانید را مطالعه کنید.

هزینه کردن برای آزمون ماک می‌تواند در نهایت هزینه آزمون آیلتس شما را کاهش دهد. چون اگر نتوانید در آزمون اصلی نمره خوبی کسب کنید مجبورید یک بار دیگر ثبت نام کنید. قیمت آزمون‌های آزمایشی در ایران بسیار متنوع و متغیر است؛ از آزمون‌های رایگان گرفته تا آزمون‌های نسبتا گرانی که تحلیل نتیجه شما را هم در اختیارتان می‌گذارند. اگر هنوز از سطح زبان خود مطمئن نیستید می‌توانید در آزمون تعیین سطح رایگان آموزال شرکت کنید تا از سطح زبان خود آگاه شوید و سپس جهت آمادگی برای آزمون آیلتس اقدام کنید.

کلام آخر

در سال ۱۴۰۰ هزینه آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک ۶۱۵۱۰۰۰۰ ریال (شش میلیون و صد و پنجاه و یک هزار تومان) است. این هزینه ممکن است به دلیل نوسانات قیمت ارز تغییر کند. شما می‌توانید از سایت رسمی آیلتس، مرکز آزمون خود را انتخاب کنید و از قیمت دقیق آزمون در هر زمان اطلاع پیدا کنید.

هزینه آزمون آیلتس تنها به ثبت نام ختم نمی‌شود بلکه باید هزینه کلاس، کتاب و آزمون‌های آزمایشی را هم در نظر بگیرید. هرچند بدون تمام این موارد هم می‌توانید در آزمون آیلتس شرکت کنید اما هرکدام از این موارد به پیشرفت سریع‌تر شما کمک خواهند کرد. اگر قبلا در آزمون آیلتس شرکت کرده‌اید یا برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید، لطفا تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.