آزمون ماک آیلتس چیست؟ تمام نکاتی که باید بدانید

0 18

شرکت در آزمون ماک آیلتس، یکی از بهترین گزینه‌هایی است که احتمال موفقیت در امتحان IELTS  را افزایش می‌دهد. این روزها، بسیاری از افراد در گروه‌های سنی مختلف و با اهداف گوناگون قصد دارند به کشورهای دور و نزدیک مهاجرت کنند. برخی برای ادامه تحصیل و تعدادی هم به دلایل شغلی محل زندگی خود را تغییر می‌دهند. هدف از مهاجرت هر چه که باشد، کسب آمادگی‌های لازم و نمره قابل قبول در امتحان آیلتس برای بیش‌تر این افراد ضرورت دارد. آزمون‌های آزمایشی آیلتس هم به همین دلیل به‌وجود آمده‌اند. در این مطلب، قصد داریم ویژگی‌های امتحان ماک آیلتس را با شما به اشتراک بگذاریم و علاوه بر بررسی کلیه موارد و نکات کاربردی آن، فهرستی از بهترین مراکز برگزاری این آزمون را در اختیار شما قرار دهیم.

محتوا پنهان
همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس
همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس

آزمون ماک آیلتس چیست؟

آزمون ماک آیلتس یک امتحان آزمایشی است که برای آمادگی متقاضیان شرکت در آزمون IELTS طراحی شده است. امتحان ماک آیلتس با همان ساختار، استانداردها و اصول امتحان اصلی و به منظور سنجش مهارت‌های شنیداری، نوشتاری، گفتاری و درک مطلب متقاضیان طراحی می‌شود. زمان‌بندی و میزان دشواری آن هم عینا شبیه IELTS است. انجام این کار، به متقاضیان کمک می‌کند با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند، استرس خود را مدیریت کنند و با آمادگی بیش‌تری در آزمون آیلتس حاضر شوند.

مزایا و کاربردهای آزمون ماک آیلتس

شرکت در آزمون ماک آیتلس از بهترین روش‌هایی است که نگرش و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به کمک آن‌ها بتوانید نمرات و نتایج امتحان واقعی را بهبود بخشید. در مجموع، مزایا و کاربردهای امتحان ماک آیلتس عبارتند از:

آشنایی با ساختار کلی سوالات

اگر برای نخستین بار قصد دارید در امتحان IELTS شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنیم آزمون ماک آیلتس را از دست ندهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند با مراحل مختلف آزمون، تعداد سوالات، زمان‌بندی و ساختار کلی امتحان آشنا شوید.

تمرین مدیریت زمان و دقت

مدیریت زمان به معنای استفاده بهینه از دقایقی است که برای پاسخ‌گویی به هر یک از مراحل چهارگانه آزمون در نظر گرفته شده است. این یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که احتمال موفقیت در امتحان IELTS را افزایش می‌‌دهد. به خاطر داشته باشید، سرعت پاسخ‌گویی باید با دقت همراه باشد. در غیر این‌صورت، نتایج دلخواه را کسب نخواهید کرد. شرکت در امتحان ماک آیلتس به شما کمک می‌کند علاوه بر سرعت، دقت خود را نیز مدیریت و بهینه‌سازی کنید.

مدیریت زمان در آزمون ماک آیلتس
مدیریت زمان در امتحان ماک آیلتس

آشنایی با کاستی‌ها و نقاط ضعف

آشنایی با نقاط ضعف از اساسی‌ترین اقداماتی است که به شما کمک می‌کند، مهارت‌های خود را بهبود بخشید. با توجه به آزمایشی بودن آزمون ماک آیلتس، بدون واهمه از عدم موفقیت در امتحان و بدون ترس از شکست، می‌توانید اشتباه کنید. به این ترتیب، با کاستی‌های خود آشنا شده و پیش از برگزاری امتحان اصلی می‌توانید برای بهبود آن‌ها تلاش کنید.

نظارت بر روند پیشرفت و افزایش اعتماد به‌نفس

نظارت بر روند پیشرفت در افزایش اعتماد به‌نفس شما تاثیرگذار خواهد بود. برای این منظور، پیشنهاد می‌کنیم، قبل از شرکت در آزمون اصلی حتما برای یک‌بار هم که شده در امتحان ماک آیلتس شرکت کنید.

کنترل استرس و کاهش اضطراب

کنترل استرس و کاهش اضطراب از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند در زمان محدود از حداکثر توان ذهنی خود بهره جویید و بهترین نتیجه را کسب کنید. بسیاری از داوطلبان به دلیل بالا بودن سطح استرس، نمی‌توانند به اغلب پرسش‌ها پاسخ دهند.

کنترل استرس برای موفقیت در آزمون ماک آیلتس
کنترل استرس برای موفقیت در آزمون ماک آیلتس

چه کسانی می‌توانند در آزمون ماک آیلتس شرکت کنند؟

امتحان ماک آیلتس برای داوطلبان امتحان IELTS طراحی شده است. بنابراین، همه علاقه‌مندان به شرکت در امتحان IELTS می‌توانند این آزمون آزمایشی را پشت سر بگذارند. با این حال، طبیعتا افرادی که به اندازه کافی تمرین کرده‌ و دوره‌های مختلف زبان‌آموزی را سپری کرده‌اند احتمالا در امتحان آزمایشی و اصلی عملکرد موفق‌تری خواهند داشت. شرکت در این آزمون، به داوطلبان آیلتس کمک می‌کند توانایی‌های خود را محک بزنند و نمرات نهایی خویش را پیش‌بینی کنند.

افراد مناسب برای شرکت در آزمون ماک آیلتس
افراد مناسب برای شرکت درآزمون ماک آیلتس

مدت آزمون ماک آیلتس

مدت و زمان‌بندی امتحان ماک آیلتس مشابه آزمون اصلی است. یعنی، داوطلبان در مجموع ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان خواهند داشت تا به کلیه پرسش‌ها پاسخ دهند. با توجه به وجود بخش‌های مختلف در امتحان ماک، این مدت زمان به چهار قسمت تقسیم شده است. این تقسیم‌بندی عبارت است از:

 • –         60 دقیقه برای Writing
 • –         60 دقیقه برای Reading
 • –         30 دقیقه برای Listening
 • –         11 تا ۱۴ دقیقه برای Speaking

ویژگی‌های یک امتحان ماک آیلتس معتبر چیست؟

یک امتحان ماک آیلتس معتبر باید ویژگی‌های متعددی داشته باشد. بنابراین، در هنگام انتخاب بهترین ارائه‌دهنده این آزمون لازم است به نکات زیر توجه کنید:

تعداد سوالات و ساختار آزمون

تعداد سوالات و ساختار امتحان آزمایشی آیلتس باید درست مشابه نسخه اصلی باشد.

نوع آزمون

امتحان آزمایشی آیلتس هم درست مانند آزمون اصلی باید در دو نوع عمومی و آکادمیک برگزار شود. در هر دو آزمون یاد شده، کلیه مهارت‌های Speaking، Reading، Writing و Listening شما ارزیابی می‌شوند همان‌طور که احتمالا می‌‌دانید، آیلتس آکادمیک (Academic) مخصوص داوطلبانی است که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر ادامه دهند. این در حالی است که آیلتس عمومی (General) برای افرادی طراحی شده که تنها قصد مهاجرت و اشتغال در خارج از کشور را دارند. بنابراین، امتحان ماک هم باید همین شرایط را داشته باشد.

استفاده از پرسش‌نامه‌های معتبر

سوالات امتحان IELTS MOCK باید برگرفته از پرسش‌هایی باشد که توسط کنسول‌گری بریتانیا (British Council) طراحی شده‌اند. در غیر این‌صورت از اعتبار کافی برخوردار نخواهد بود.

ارائه جزئیات پرسش و پاسخ

در هنگام اعلام نتایج، جزئیات پرسش‌ها و پاسخ‌ها باید در اختیار داوطلبان قرار بگیرد. تنها از این طریق است که شرکت‌کنندگان در آزمون می‌توانند اشتباهات و کاستی‌های خود را شناسایی و جبران کنند.

ارائه گزارش‌های تحلیلی

ارائه گزارش‌های تحلیلی هم یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک آزمون ماک معتبر است که به شما کمک می‌کند اشتباهات خود را به صورت تشریحی و با ذکر دلیل، شناسایی کنید.

بررسی نتایج توسط افراد دارای صلاحیت

نتایج آزمون آیلتس توسط افرادی بررسی می‌شود که از طرف سازمان بین‌المللی IDP مجوز دارند. یعنی، این افراد برای ارزیابی پاسخ‌نامه‌های شما براساس استانداردها و معیارهای آیلتس باید صلاحیت داشته باشند.

ثبت نام آزمون ماک آیلتس

برای ثبت نام آزمون ماک آیلتس کافی است به وب‌سایت مرکز مورد نظر خود مراجعه کنید و پس از تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت وجه منتظر برگزاری آزمون باشید. بنابراین، در مرحله نخست باید یکی از مراکز معتبر برگزار کننده آزمون را انتخاب و سپس، مراحل ثبت‌نام را تکمیل کنید. توجه داشته باشید، برای شرکت در آزمون‌ آزمایشی آیلتس، لازم است ابتدا دانش و مهارت‌های زبان انگلیسی خود را ارتقاء دهید و سطح این مهارت‌ها را تعیین کنید. تعیین سطح به شما کمک می‌کند با نقاط ضعف خودتان آشنا شوید و آمادگی خود را افزایش دهید. برای انجام این کار، پیشنهاد می‌کنیم در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی ما شرکت کنید.

ثبت نام در آزمون ماک آیلتس
ثبت نام در آزمون ماک آیلتس

آشنایی با بهترین مراکز برگزاری آزمون ماک آیلتس

این روزها، بسیاری از موسسات و مراکز آموزش زبان در داخل و خارج از ایران امتحان آزمایشی آیلتس را به صورت حضوری یا آنلاین برگزار می‌کنند. در ادامه، برخی از معتبرترین مراکز برگزارکننده این آزمون در ایران و جهان را به شما معرفی می‌کنیم.

برخی از معتبرترین وب‌سایت‌ها و مراکز برگزار کننده آزمون ماک در خارج از ایران

در حال حاضر، این آزمون در ۷۰ کشور جهان برگزار می‌شود. با این حال، به دلیل تحریم‌ها، متاسفانه دسترسی به اغلب مراکز بین‌المللی برگزار کننده آزمون ماک آیلتس برای ایرانیان مقدور نیست. برخی از معتبرترین آزمون‌های آزمایشی ماک آیلتس و منابع آن در دنیا عبارتند از:

 • آزمون آزمایشی آیلتس رایگان کنسول‌گری بریتانیا زیر نظر British Council
 • آزمون آزمایشی آیلتس رایگان وب‌سایت رسمی  IELTS.org
 • آزمون آزمایشی آیلتس رایگان IELTS Essentials از طریق کامپیوتر و زیر نظر موسسه بین‌المللی IDP
 • آزمون آزمایشی آیلتس رایگان کانادا زیر نظر موسسه بین‌المللی IDP
 • کتاب کمبریج آیلتس ویژه داوطلبان (قیمت هر جلد ۵۳.۱۰ دلار)

برخی از معتبرترین مراکز برگزار کننده آزمون ماک آیلتس در ایران

برخی از معتبرترین مراکز برگزارکننده امتحان ماک آیلتس در ایران عبارتند از:

 • موسسه آیلتس تهران (تهران و جزیره کیش)
 • موسسه فرهنگی-هنری ایرسافام (تهران و رشت)
 • موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش (تهران)
 • موسسه آموزش عالی پروشات نوین، Offsite موسسه آیلتس تهران (تهران)
 • موسسه آیلتس ایران زمین (تهران)
 • موسسه پارسیان، Offsite موسسه آیلتس تهران (تهران)
 • موسسه فرهنگی-هنری مهر آریا دانش، Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش (ساری)
 • موسسه آموزشی علوم و فنون پاراکس، Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش (مشهد)
 • موسسه آموزش عالی دانش پژوهان اصفهان، Offsite موسسه آیلتس تهران (اصفهان)
 • موسسه فرهنگی-هنری فن آوران اطلاعات رهام، Offsite موسسه آیلتس تهران (کرج)
 • موسسه فرهنگی-هنری پژوهش سرای صدر، Offsite موسسه آیلتس تهران (شیراز)
 • موسسه کلام اکسیر آندیا، Offsite موسسه آیلتس تهران (زنجان)
 • موسسه فرهنگی آموزشی زبان آموزان کاسپین پارس، Offsite موسسه ایرسافام (شیراز)
 • موسسه فرهنگی-هنری ارسطو، Offsite موسسه ایرسافام (مشهد)
 • موسسه فرهنگی-هنری زبانکده ملل هزاره سوم، Offsite موسسه ایرسافام (ساری)
انتخاب بهترین مراکز برگزاری آزمون ماک آیلتس
انتخاب بهترین مراکز برگزاری آزمون ماک آیلتس

قیمت آزمون ماک آیلتس

قیمت آزمون ماک آیلتس به مراتب کم‌تر از امتحان اصلی و در مواردی حتی رایگان است. با این حال، لازم است بدانید تعیین هزینه این آزمون به مرکز برگزار کننده امتحان بستگی دارد.

تفاوت آزمون ماک آیلتس در مراکز مختلف

تفاوت آزمون ماک آیلتس در مراکز مختلف را می‌توان به چند گروه عمده طبقه‌بندی کرد:

تحلیلی بودن یا استاندارد بودن روش ارزیابی آزمون:

براساس مشاهدات، آزمون‌های تحلیلی و استاندارد اختلاف قیمت قابل توجهی ندارند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم، مراکزی را انتخاب کنید که نتایج را به روش تحلیلی بررسی می‌کنند.

تسلط کامل مصاحبه‌گران به زبان انگلیسی:

تسلط کامل مصاحبه‌گران به زبان انگلیسی و برخورداری آن‌‌ها از لهجه طبیعی یا Native از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که به موفقیت داوطلبان در مصاحبه کمک می‌کند. در عین حال، توصیه‌های کاربردی افراد متخصص از جمله مواردی است که می‌تواند در کسب نمرات بالا تاثیرگذار باشد.

محل برگزاری آزمون و رعایت استانداردهای رایج:

محل برگزاری آزمون و استانداردهای آن هم یکی از اصلی‌ترین مواردی است که مراکز برگزارکننده را از یکدیگر متمایز می‌کند. از این جمله می‌توان به کیفیت سیستم‌های صوتی اشاره کرد.

نظم و انضباط و وقت‌شناسی:

نظم و انضباط، پایبندی به قوانین، زمان‌بندی مناسب و جلوگیری از تاخیر در برگزاری هر یک از بخش‌های آزمون یکی دیگر از وجه تمایزهای مراکز برگزارکننده امتحان ماک آیلتس به حساب می‌آید.

ارائه نتایج به سریع‌ترین و آسان‌ترین روش ممکن:

متاسفانه برخی از مراکز، نتایج آزمون آزمایشی را با چند روز تاخیر در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند. این در حالی است که برخی از معتبرترین مراکز برگزارکننده از طریق ارسال پیامک یا ایمیل، نتیجه آزمون را فورا برای افراد ارسال می‌کنند.

هزینه:

هزینه برگزاری امتحان آزمایشی آیلتس در موسسات مختلف، متفاوت است. این در حالی است که این قبیل آزمون‌های آزمایشی در اغلب نقاط جهان به صورت رایگان برگزار می‌شوند.

نحوه نمره‌دادن

نحوه نمره‌دادن آزمون ماک آیلتس هم درست مشابه امتحان اصلی است. یعنی، هر یک از مهارت‌های چهارگانه در بازه صفر تا ۹ ارزیابی می‌شوند. برای هر یک از بخش‌های Listening و Reading، ۴۰ پرسش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. نمره نهایی هر بخش براساس تعداد پاسخ‌های درست و با استفاده از روش سنجش میانگین انجام می‌شود.

نحوه نمره دادن در آزمون ماک آیلتس
نحوه نمره دادن در آزمون ماک آیلتس

در نهایت، داوطلبان در هر قسمت از امتحان آزمایشی نمره‌ جداگانه‌ای (از صفر تا ۹) را کسب می‌کنند. معدل نمرات به‌دست آمده به عنوان امتیاز کلی آزمون اعلام می‌شود. توجه داشته باشید، روش محاسبه نمره در ماژول‌های عمومی و آکادمیک اندکی متفاوت است. برای آشنایی با روش نمره‌دهی می‌توانید از ابزارهای محاسبه آنلاین نظیر https://ieltstutorials.online/score-calculator  استفاده کنید.

سخن آخر

شرکت در آزمون ماک آیلتس، روشی مقرون به‌صرفه است که شما را برای کسب بهترین نتیجه ممکن در امتحان اصلی IELTS آماده می‌کند. با توجه به هزینه قابل توجه آزمون آیلتس، پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در امتحان ماک آیلتس و بررسی نقاط ضعف‌تان مهارت‌های خود را بهبود بخشیده و احتمال موفقیت در آزمون اصلی را افزایش دهید. 

اما بهتر است قبل از هرچیز سطح زبان خود را ارزیابی کنید، برای این کار پیشنهاد می‌کنیم در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آموزال شرکت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.