آزمون آیلتس چیست؟ انواع، کاربردها و نمرات آن

این روزها، آزمون آیلتس بیش از هر زمان دیگری مورد توجه افراد در سنین مختلف قرار گرفته است. دلیل این امر، افزایش قابل توجه حجم مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان است. دریافت اجازه کار، زندگی یا تحصیل در این کشورها مستلزم اثبات تسلط شما به زبان انگلیسی است. توانایی برقراری ارتباط به زبان مادری کشور هدف از مزایای بسیار زیادی برخوردار است و برای جذب فرصت‌های شغلی و ادغام در جامعه ضروری به نظر می‌رسد. امتحان آیلتس یکی از محبوب‌ترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط بیش از ۱۰ هزار کارفرما، دانشگاه، مدرسه و نهاد مختلف در سراسر نقاط جهان به رسمیت شناخته شده است. در این مطلب، قصد داریم کلیه اطلاعات مربوط به دوره  IELTS را با شما به اشتراک بگذاریم. پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید.

آیلتس چیست؟

آیلتس مخفف عبارت International English Language Testing System است. این سیستم بین‌المللی برای ارزیابی مهارت‌های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک مطلب زبان انگلیسی افرادی طراحی شده که برای کار، ادامه تحصیل یا زندگی قصد دارند به کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و ایالات متحده مهاجرت کنند.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین امتحان‌هایی است که برای سنجش مهارت‌های داوطلبان و ارزیابی توانایی آن‌ها در درک و به‌کارگیری مفاهیم انگلیسی انجام می‌شود. این آزمون در بیش از ۱۴۰ کشور جهان برگزار می‌شود. کسب نمرات بالا در این امتحان و دریافت مدرک آیلتس، تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی یا اشتغال در معتبرترین شرکت‌ها و سازمان‌ها را برای فرد امکان‌پذیر می‌کند.

آزمون آیلتس و ویژگی های آن

تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال چیست؟

آزمون آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. داوطلبان بسته به اهداف مهاجرتی خود در یکی از این آزمون‌ها شرکت می‌کنند. آیلتس جنرال مخصوص افرادی است که برای اقامت و اشتغال به خارج از کشور نقل مکان می‌کنند. این در حالی است که آیلتس آکادمیک مختص افرادی است که برای ادامه تحصیل  مهاجرت می‌کنند.

مدت اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟

مدرک آیلتس تنها برای مدت دو سال معتبر است. این امر برای اطمینان از ارزیابی صحیح نتایج آزمون و توانایی‌های فردی انجام می‌شود. چرا که در طی دو سال ممکن است مهارت‌های زبانی فرد تقویت یا تضعیف شده باشند.

جدول نمره دهی آیلتس

نمره ielts در مقیاس صفر تا ۹ سنجیده می‌شود. جدول نمره دهی آیلتس از این قرار است:

نمرهسطح مهارتتوصیف
۹Expert user فرد به‌طور کامل در این زبان مهارت دارد و به شکلی دقیق، روان و مناسب می‌تواند از مفاهیم زبان استفاده و آن‌ها را درک کند.
۸Very good userفرد به شکلی کاملا کاربردی با زبان آشنایی دارد. او تنها در برخی موارد بی‌دقتی کرده و از بعضی موارد به شکلی نادرست بهره جسته است. در شرایط ناآشنا، این افراد ممکن است مواردی را به درستی درک نکنند؛ با این حال، استدلالات پیچیده را به خوبی انجام می‌دهند.
۷Good user  فرد کاملا به زبان تسلط دارد. با این حال، در مواردی دچار بی‌دقتی و سوء‌تفاهم شده است. به‌طور کلی، این افراد با مفاهیم پیچیده زبان آشنایی دارند و استدلالات پیچیده را به خوبی درک می‌کنند.
۶Competent user   با وجود برخی اشتباهات و بی‌دقتی‌ها، فرد به‌طور کامل به زبان تسلط دارد و خصوصا در موقعیت‌های آشنا می‌تواند مفاهیم نسبتا پیچیده را درک کند.
۵Modest userفرد به‌طور نسبی به زبان تسلط دارد و در اغلب موارد، مفاهیم را درک می‌کند. با این حال، ممکن است در بسیاری از موارد مرتکب اشتباه شود. این افراد می‌توانند ارتباطات اساسی خود را مدیریت کنند و از عهده آن‌ها برآیند.
۴Limited userفرد تنها در موقعیت‌های محدود و آشنا می‌تواند از مهارت‌های خود استفاده کند. این افراد غالبا در درک مفاهیم و بیان آن‌ها مشکل دارند و نمی‌توانند از زبان پیچیده استفاده کنند.
۳Extremely limited user  فرد تنها در موقعیت‌های بسیار آشنا می‌تواند مفاهیم کلی را انتقال دهد و درک کند. این افراد به‌طور مکرر در برقراری ارتباط با مشکل مواجه می‌شوند.
۲Intermittent user  فرد در درک مفاهیم گفتاری و نوشتاری به شدت مشکل دارد.
۱Non-user     فرد تنها می‌تواند از برخی کلمات مجزا استفاده کند و در سایر موارد، توانایی استفاده از زبان را ندارد.
۰Did not attempt the testفرد در آزمون شرکت نکرده یا به پرسش‌ها پاسخ نداده است.
جدول نمره دهی آزمون آیلتس

نکته:

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، بالاترین نمره آیلتس ۹ و پایین‌ترین نمره صفر است. نمره صفر به افرادی تعلق دارد که در امتحان غایب بوده یا به هر دلیلی، اصلا به پرسش‌ها پاسخ نداده‌اند.

نمره آزمون آیلتس چقدر باید باشد؟

طبیعتا، هر چقدر نمرات آیلتس شما بالاتر باشد، بهتر است! نمره آیلتس نشان‌دهنده میزان توانایی شما در درک و برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است. اغلب دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، نهادها یا شرکت‌ها برای پذیرش افراد غیر انگلیسی زبان شرایط ویژه‌ای دارند و نمره آیلتس ۶ یا بالاتر را قبول می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از سازمان‌ها برای جذب نیروی کار ممکن است نمرات پایین‌تر را نیز بپذیرند. بنابراین، نمره مورد نیاز شما بیش از هر چیز به هدف‌تان بستگی دارد.

نحوه محاسبه نمره آیلتس

محاسبه نمره آزمون آیلتس به چه صورت است؟

هر یک از مهارت‌های چهارگانه آزمون آیلتس در بازه صفر تا ۹ ارزیابی می‌شوند. در هر یک از بخش‌های لیسنینگ آیلتس و ریدینگ آیلتس ۴۰ پرسش در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. سپس، نمرات هر یک از بخش‌ها به صورت مجزا و براساس تعداد پاسخ‌های صحیح تعیین می‌شود. محاسبه نمره آیلتس برمبنای معدل‌گیری نمرات به‌دست آمده در هر بخش خواهد بود.

نکته:

در هنگام معدل‌گیری، نمرات آیلتس گرد شده و به نمره کامل یا نیم نمره بالاتر از خود تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، فرض کنید، شما در بخش لیسنینگ آیلتس نمره ۷، در ریدینگ آیلتس نمره ۵، در رایتینگ نمره ۶.۵ و در اسپیکینگ نمره ۶.۵ را کسب کرده‌اید. در این صورت، میانگین نمرات شما ۶.۲۵ خواهد بود که گرد شده و به ۶.۵ تبدیل می‌شود.

هزینه آزمون آیلتس چقدر است؟

هزینه آزمون آیلتس بسته به کشور آزمون‌گیرنده متفاوت است و چیزی در حدود ۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار آمریکا برآورد می‌شود. در ایران با توجه به قیمت ۲۱۰ تا ۲۵۰ دلاری فعلی، براساس قیمت روز دلار و توسط سازمان سنجش آموزش کشور محاسبه می‌شود. براساس بخشنامه اخیر سازمان سنجش، هزینه شرکت در این آزمون برای سال ۱۴۰۰ چیزی در حدود ۶،۱۵۱،۰۴۰ تومان (شش میلیون و یکصد و پنجاه و یک هزار و چهل تومان) برآورد شده است. با این حال، با توجه به نوسانات دائمی ارز، این رقم ممکن است تغییر کند. به همین دلیل، در هنگام ثبت نام آزمون آیلتس، مبلغ اعلام شده به صورت علی‌الحساب از داوطلبان دریافت شده و پیش از برگزاری امتحان، میزان مغایرت آن اعلام می‌شود. بنابراین، در صورت افزایش قیمت، داوطلب باید قبل از آزمون مبلغ مورد نظر را به حساب سازمان واریز کند. در صورت کاهش قیمت هم مابه‌التفاوت هزینه به داوطلب برگردانده خواهد شد.

هزینه آزمون آیلتس در سایر کشورها

با توجه به محدودیت تعداد برگزاری آزمون در ایران، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در امتحان آیلتس سایر کشورها شرکت کنند. قیمت آزمون آیلتس در کشورهای همسایه ایران و سایر نقاط قابل دسترسی به قرار زیر است:

کشورهزینهواحد پول
مالزی۱۱۰۵رینگیت
روسیه۱۸۰۰۰روبل
قطر۹۵۰ریال قطر
کویت۸۰دینار کویت
بحرین۹۵دینار بحرین
عمان۸۵ریال عمان
آذربایجان۳۳۵منات
ارمنستان۸۹۴۰۰درام ارمنستان
گرجستان۴۴۰لاری گرجستان
ترکیه۹۰۰ تا ۱۱۰۰لیر ترکیه
هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف

نکته:

برای اطمینان از کسب نمره قابل قبول در آزمون آیلتس و تحمل هزینه کم‌تر، توصیه می‌کنیم ابتدا در آزمون ماک آیلتس شرکت کنید.

آزمون ماک آیلتس چیست؟

آزمون ماک آیلتس نسخه آزمایشی ielts است که با ساختاری مشابه با امتحان اصلی برگزار می‌شود. شرکت در این امتحان، آشنایی با نمونه آزمون آیلتس و استانداردهای آن را برای متقاضیان امکان‌پذیر می‌کند. برای آگاهی بیش‌تر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره آزمون ماک آیلتس را مطالعه کنید.

برای ثبت نام آزمون آیلتس چه باید کرد؟

ابتدا باید مرکز معتبری را انتخاب کنید. سپس، با مراجعه به وب‌سایت مرکز، تکمیل فرم ثبت نام و پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌توانید منتظر زمان برگزاری آزمون آیلتس باشید. پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس تا جای ممکن خود را برای این امتحان مهم آماده کنید.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

معرفی برخی از معتبرترین مراکز برگزارکننده آزمون آیلتس

چند نمونه از معتبرترین مراکز برگزارکننده آزمون آیلتس عبارتند از:

موسسه آیلتس تهران

موسسه آیلتس تهران با بیش از ۲۸ سال سابقه در زمینه ارائه خدمات آموزش، آزمون و مشاوره یکی از معتبرترین مراکز برگزارکننده آزمون آیلتس در ایران است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت موسسه آبلتس تهران مراجعه کنید.

موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام

موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام با ارائه خدمات آموزشی استاندارد، برگزاری امتحان آیلتس، دوره‌های آنلاین و مشاوره از بهترین مراکزی است که دستیابی به اهداف داوطلبان را امکان‌پذیر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت موسسه ایرسافام مراجعه کنید.

موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش

موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش با در نظر گرفتن نیازهای روز جامعه و اخذ مجوزهای لازم یکی از معتبرترین مراکز برگزارکننده آزمون آیلتس به حساب می‌آید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت موسسه دین و دانش مراجعه کنید.

آموزش آیلتس

آموزش آیلتس به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. از این جمله، می‌توان به شرکت در دوره‌های آموزشی یا استفاده از منابع خودخوان آیلتس اشاره کرد. دوره‌های آموزشی موسسات معتبر برای کلیه سطوح و در دو حوزه آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال انجام می‌گیرد. آیلتس آکادمیک مخصوص افرادی است که قصد دارند پس از مهاجرت تحصیلات خود را ادامه دهند. این در حالی است که آیلتس جنرال مناسب متقاضیانی است که با هدف اقامت و اشتغال به خارج از کشور نقل مکان می‌کنند. آموزش آیلتس از طریق استفاده از منابع خودخوان یا به‌کارگیری روش‌های کمکی و شرکت در دوره‌های آمادگی آیلتس امکان‌پذیر است.

آموزش آزمون آیلتس

آشنایی با منابع خودخوان آزمون آیلتس

بهترین منابع خودخوان آیلتس عبارتند از:

کتاب آیلتس کمبریج Complete IELTS

کتاب آیلتس کمبریج Complete IELTS در سه جلد طراحی شده است. هر یک از کتاب‌های این مجموعه به یک سطح از زبان‌آموزان اختصاص دارد. جلد اول این مجموعه مختص افرادی است که نیازی به کسب نمرات بالا ندارند. جلد دوم، مخصوص زبان‌آموزانی است که نمره آیلتس آن‌ها باید بین ۵ تا ۶.۵ باشد. در نهایت، جلد سوم این کتاب به داوطلبانی اختصاص دارد که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر به نمره ۶.۵ تا ۷.۵ نیاز دارند.

کتاب آیلتس کمبریج The Complete Guide to IELTS

این کتاب به همراه DVD و پاسخ‌نامه تشریحی ارائه می‌شود و یکی از کاربردی‌ترین منابعی است که به داوطلبان آیلتس آکادمیک و جنرال کمک می‌کند در امتحان نمرات بالاتر از ۴ کسب کنند.

جلد ۱۲ تا ۱۵ کتاب آیلتس کمبریج Student’s Book With Answers

این مجموعه کتاب برای متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک در نظر گرفته شده و علاوه بر ارائه نمونه سوال، پاسخ‌های تشریحی را نیز به‌همراه دارد.

کتاب آیلتس کمبریج Mindset for IELTS

کتاب آیلتس کمبریج Mindset for IELTS یکی از بهترین منابع آزمون آیلتس است که در چهار جلد مختلف طراحی شده و درست مانند مجموعه قبل، هر یک از جلدهای آن به سطح خاصی از زبان‌آموزان تعلق دارد. کتاب نخست مخصوص زبان‌آموزان مبتدی، کتاب دوم برای دستیابی به نمره آیلتس ۵.۵، کتاب سوم برای دستیابی به نمره ۶.۵ و کتاب چهارم، مختص افرادی است که قصد دارند نمره ۷.۵ را کسب کنند.

کتاب آیلتس کمبریج Objective IELTS

کتاب آیلتس کمبریج Objective IELTS در دو جلد مختلف برای زبان‌آموزان سطوح پیشرفته و متوسط ارائه شده است. این کتاب نیز مانند منابع بالا نمونه سوالات آزمون آیلتس را به همراه دارد.

کتاب آیلتس سایمون براورمن Target Band 7

کتاب آیلتس سایمون براورمن Target Band 7 یک منبع تخصصی است که به موفقیت در آزمون آیلتس آکادمیک کمک می‌کند. زبان‌آموزان برای دستیابی به نمره ۷ می‌توانند از مطالب این کتاب استفاده کنند.

کتاب آیلتس Barron’s IELTS Superpack

کتاب آیلتس Barron’s IELTS Superpack در چهار جلد ارائه می‌شود. این مجموعه جامع حاوی مطالب آموزشی، آزمون‌های آزمایشی و CD است و برای داوطلبان هر دو گروه آکادمیک و جنرال طراحی شده است.

کتاب Super Crack IELTS Speaking

این یکی از بهترین کتاب های آیلتس است که مجموعه‌ای از نکات گرامری و واژگان پیچیده را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این کتاب به‌وسیله دکتر باقری و گروهی از همکاران وی گردآوری شده و می‌تواند به موفقیت داوطلبان در بخش اسپیکینگ آیلتس و کسب نمره ۷ یا بالاتر کمک کند.

کتاب آیلتس Practice Tests Plus 2 With Key

این کتاب از بهترین منابع خودخوان آیلتس است و علاوه بر ارائه سوالات آزمون‌های اصلی آیلتس، پاسخ تشریحی آن‌ها را هم در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

کتاب آیلتس Trainer

این کتاب شامل سوالات کامل ۶ آزمون اصلی، پاسخ‌نامه و CD است و یکی از بهترین منابع خودآموز آیلتس به حساب می‌آید.

کتاب آیلتس Check Your English Vocabulary

این کتاب یکی از بهترین منابعی است که به گسترش دایره واژگان داوطلبان کمک می‌کند.

کتاب آیلتس Foundation Coursebook

کتاب آیلتس Foundation Coursebook به همراه CD ارائه می‌شود و برای تقویت اطلاعات پایه‌ای داوطلبان در نظر گرفته شده است.

کتاب آیلتس Unlock 7 Writing

کتاب Unlock 7 Writing همان طور که از نام آن پیدا است برای موفقیت در بخش رایتینگ آیلتس طراحی شده است. این کتاب به تقویت دایره واژگان داوطلبان و به بهبود دانش گرامر آن‌ها کمک می‌کند.

نکته:

کتاب‌های بالا حاوی نمونه سوالات آیلتس و پاسخ‌نامه‌های مربوطه بوده و در اصل برای متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک در نظر گرفته شده‌اند. با این حال، با توجه به یکسان بودن بخش‌های لیسنینگ، اسپیکینگ و قسمت‌هایی از رایتینگ، داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس جنرال هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

آشنایی با روش‌های کمکی و دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، شرکت در برخی دوره‌های آموزشی و استفاده از سایر منابع کمکی هم می‌تواند به کسب نمره قابل قبول در امتحان آیلتس کمک کند. موارد زیر از کاربردی‌ترین دوره‌های آموزشی آموزال برای آمادگی آیلتس به حساب می‌آیند:

آمادگی برای آزمون آیلتس

دوره Lingua Franca

این دوره جامع در سه سطح و به‌منظور آموزش کلیه مهارت‌های عمومی زبان برگزار می‌شود و به متقاضیان شرکت در آزمون آیلتس و تافل کمک می‌کند به‌ویژه در بخش‌های رایتینگ و اسپیکینگ نتایج بهتری را کسب کنند.

پکیج آموزش مکالمه فشرده زبان انگلیسی ICC

پکیج آموزش مکالمه فشرده زبان انگلیسی ICC در سطوح مختلف از مبتدی تا پیشرفته برگزار می‌شود و با تمرکز بر بهبود مهارت‌های گفتاری متقاضیان به کسب نمره بهتر در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس کمک می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با دوره های آموزال، به دپارتمان زبان انگلیسی آموزال مراجعه کنید.

اطلاعات درج شده در کارنامه آیلتس

در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره، اطلاعات مختلفی درج می‌شوند که از آن جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مشخصات آزمون (آکادمیک یا جنرال)
 • کد مرکز برگزار کننده آزمون
 • تاریخ برگزاری آزمون
 • شماره داوطلب
 • اطلاعات شخصی داوطلب (نام، نام خانوادگی و شماره پاسپورت)
 • اطلاعات تکمیلی داوطلب (تاریخ تولد و جنسیت)
 • تصویر داوطلب
 • Scheme Code
 • کشور محل اقامت
 • ملیت
 • زبان اول
 • مهر و امضای مرکز آزمون
 • شماره کارنامه

نکته:

شماره کارنامه آیلتس (Test Report Form Number) یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که به دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، سازمان‌ها یا اداره مهاجرت کشور هدف کمک می‌کند، اعتبار مدرک آیلتس شما را ارزیابی کنند.

نمونه مدرک آیلتس

در تصویر زیر نمونه مدرک آیلتس را مشاهده می‌کنید:

نمونه مدرک آزمون آیلتس
نمونه مدرک آیلتس

تافل یا آیلتس؛ کدام معتبرتر است؟

هر دو آزمون یاد شده از معتبرترین روش‌های سنجش سطح و مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبان به حساب می‌آیند. با این حال، آزمون‌های یاد شده از برخی جوانب با یکدیگر تفاوت دارند. برای بررسی عمده‌ترین تفاوت‌های تافل و آیلتس پیشنهاد می‌کنیم به جدول مقایسه‌ای زیر توجه کنید:

تافل یا آیلتس
 آیلتستافل
برگزار کننده اصلیBritish Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge English Language AssessmentETS
روش برگزاری آزمونکامپیوتری و کاغذیکامپیوتری و کاغذی
قیمتاز ۲۱۵ تا ۲۴۵ دلاراز ۱۶۵ تا ۳۰۰ دلار
طول مدت آزمون۲ ساعت و ۴۵ دقیقه۴ ساعت
ترتیب مراحل آزمون و مدت زمان هر یک از بخش‌هالیسنینگ: ۳۰ دقیقهریدینگ: ۶۰ دقیقهرایتینگ: ۶۰ دقیقهاسپیکینگ: ۱۱ تا ۱۴ دقیقهریدینگ: ۶۰ تا ۸۰ دقیقهلیسنینگ: ۶۰ تا ۹۰ دقیقهاسپیکینگ: ۲۰ دقیقهرایتینگ: ۵۰ دقیقه
روش برگزاری آزمون اسپیکینگبه صورت شفاهی و رودررو با یک ممتحن به ازاء هر داوطلباز طریق کامپیوتر
زمان استراحتنداردبین بخش لیسنینگ و اسپیکینگ ۱۰ دقیقه زمان استراحت وجود دارد.
گویشلهجه انگلیسیلهجه ساکنان شمال آمریکا
دفعات برگزاری آزمونسالیانه ۴۰ آزمونسالیانه بیش از ۵۰ آزمون
زمان اعلام نتایج۱۳ روز بعد از برگزاری آزمون۱۰ روز بعد از برگزاری آزمون
نوع آزمونآکادمیک و جنرالآکادمیک
محاسبه نمرهاز صفر تا ۹از صفر تا ۱۲۰
حداقل نمره قبولی براساس رتبه‌بندی National Universitiesاز ۳ تا ۶۷۸
حداقل نمره قبولی براساس رتبه‌بندی National Liberal Arts Collegesاز ۵ تا ۶۸۲
مورد تاییدکلیه دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، نهادهای مهاجرتی و سازمان‌های انگلیس، کانادا، استرالیا، نیوزیلند و برخی مراکز آموزشی آمریکاکلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آمریکا و برخی مراکز آموزشی در سایر نقاط جهان
تفاوت آزمون آیلتس با تافل

سوالات متداول

 • آیا آزمون آیلتس آنلاین هم برگزار می‌شود؟

با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از مراکز برگزار کننده آزمون در سراسر نقاط جهان، امتحانات حضوری خود را لغو کردند و به برگزاری آزمون آیلتس آنلاین روی آوردند. در حال حاضر، در کشورهایی که هنوز از تبعات این بیماری رنج می‌برند، آزمون آیلتس آنلاین به صورت هفتگی برگزار می‌شود. با این حال، برای اطمینان از این امر، بهتر است به وب‌سایت مراکز برگزار کننده مراجعه و تغییرات اخیر را بررسی کنید.

 • آیا با نمره آیلتس ۵.۵ می‌توانم در یک دانشگاه معتبر تحصیلاتم را ادامه دهم؟

اکثر دانشگاه‌های جهان در کشورهای انگلیسی زبان نمره آیلتس ۶ یا بالاتر را برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته‌اند.

 • آیا با کسب نمره قابل قبول در آیلتس جنرال می‌توانم شغل خوبی پیدا کنم؟

بله. آیلتس توسط بسیاری از سازمان‌های حرفه‌ای از جمله سرویس مهاجرت نیوزیلند، اداره مهاجرت استرالیا، شورای پزشکی استرالیا، شورای پزشکی عمومی انگلستان، وزارت دفاع انگلستان و بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر کانادا و سایر کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته می‌شود.

 • آیا همه بخش‌های آزمون آیلتس در یک روز برگزار می‌شوند؟

بخش‌های ریدینگ، رایتینگ و لیسنینگ در یک روز برگزار می‌شوند. آزمون اسپیکینگ آیلتس می‌تواند با فاصله ۷ روز قبل از امتحان کتبی برگزار شود. متقاضیان شرکت در آزمون با مراجعه به وب‌سایت مرکز برگزار کننده می‌توانند تاریخ دقیق برگزاری این امتحان را بررسی کنند.

سخن آخر

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین امتحان‌هایی است که برای سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی داوطلبان در اغلب کشورهای جهان برگزار می‌شود. برای موفقیت در این امتحان، لازم است توانایی‌های خود را در زمینه‌های نوشتاری، گفتاری، شنیداری و خواندن و درک مطلب افزایش دهید. برای این منظور، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در آزمون‌های تعیین سطح ما شرکت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.