بایدها و نبایدهای مصاحبه کاری به انگلیسی

0 99

انجام مصاحبه کاری همیشه با استرس و فشار همراه است. حالا اگر به زبان انگلیسی باشد، کار سخت‌تر هم می‌شود. اما خیلی جای نگرانی نیست چون اگر از قبل خودتان را برای مصاحبه کاری به انگلیسی آماده کرده باشید می‌توانید بر استرستان غلبه کنید. و در نتیجه به‌راحتی شغل مورد علاقه‌تان را به دست آورید. پس اگر مهاجر هستید یا قصد دارید برای موقعیت‌های شغلی در شرکت‌های خارجی اقدام کنید در این مطلب با ما همراه باشید تا هرآنچه برای مصاحبه انگلیسی لازم است را بدانید.

آمادگی‌های قبل از مصاحبه

می‌خواهیم به سراغ سوالات رایج در مصاحبه به زبان انگلیسی برویم. قبل از آن شاید بد نباشد به مرور چند نکته کلی و مهم درباره مصاحبه بپردازیم. اگر به کشور دیگری مهاجرت کردید و قصد مصاحبه کاری دارید حتما از قبل لباس‌های رسمی رایج آنجا را بشناسید. با فرهنگ و آداب‌ورسوم آنجا و خلق‌وخوی مردمش هم آشنا شوید. سعی کنید حتما به‌موقع به جلسه برسید و از قبل مسیرتان را چک کنید. شاید هم در ایران هستید و می‌خواهید با کارفرمایی که در خارج از کشور است مصاحبه کنید. در این صورت حتما از قبل از وجود اینترنت مناسب مطمئن شوید تا خدایی ناکرده به مشکلی برنخورید. به‌علاوه محیط آرامی برای خودتان فراهم کنید تا سر و صداهای اضافی حواستان را پرت نکند.

در جلسه مصاحبه کاری چه می‌گذرد؟

حالا که همه‌چیز آماده است و به‌موقع به مصاحبه رسیدید باید کم‌وبیش برای سوالات انگلیسی مصاحبه استخدامی آماده باشید. خوبی کار اینجاست که سوال‌هایی که در مصاحبه‌های کاری مطرح می‌شوند معمولا روند مشخصی دارند. بعضی از سوال‌ها در تمام مصاحبه‌ها تکرار می‌شوند. البته هر شرکت ممکن است برای هر موقعیت شغلی سوال‌های خاص‌تری هم داشته باشد. این سوال‌ها معمولا در حوزه تخصصی شماست پس با دانستن کلمات انگلیسی مربوط به شغلتان از پسشان بر می‌آیید.

برای مصاحبه کاری به انگلیسی کلمات انگلیسی حوزه تخصصیتان را یاد بگیرید.

شروع مصاحبه

معمولا در شروع مصاحبه، کارفرما چند دقیقه‌ای را به احوال‌پرسی می‌گذراند. در این زمان شما فرصت دارید تا کمی بیشتر احساس راحتی کنید و به اصطلاح یختان آب شود. ممکن است مصاحبه‌کننده کار را با سوال‌هایی از این دست شروع کند:

Have any trouble finding the place?

برای پیدا کردن اینجا مشکلی نداشتی؟

پاسخ به چنین سوالاتی می‌تواند مختصر باشد و فقط بگویید:

.No, not at all. Actually, I am very familiar with the area so there was absolutely no problem

نه اصلا. راستش من با این منطقه آشنا هستم برای همین مطلقا مشکلی نداشتم.

البته اگر دوست داشتید می‌توانید توضیحاتتان را کمی طولانی‌تر کنید و مثلا از ترافیک بگویید:

 There was some traffic, so I left earlier to get here on time.

کمی ترافیک بود برای همین زودتر راه افتادم تا به موقع برسم.

داشتن مکالمه ساده برای شروع مصاحبه کاری

سوال‌های عمومی در مصاحبه کاری به انگلیسی

بعد از یکی دو سوال برای دست‌گرمی سوالات جدی‌تر شروع می‌شود. ممکن است مصاحبه‌کننده قبل از اینکه از شما درباره خودتان بپرسد خودش را معرفی کند و کمی درباره موقعیت شغلی مورد نظرتان توضیح دهد:

First of all, let me introduce myself. I am the manager of our engineering department here and we have an open position, so we have been interviewing applicants to fill the position as quickly as possible…

قبل از هر چیز اجازه بدهید خودم را معرفی کنم. من مدیر دپارتمان مهندسی اینجا هستم و در حال حاضر ما یک موقعیت شغلی آزاد داریم. بنابراین با متقاضیان مصاحبه می‌کنیم تا هرچه زودتر این موقعیت را پر کنیم…

برخی از سوال‌هایی که در مصاحبه کاری به انگلیسی پرسیده می‌شوند عمومی هستند و ممکن است فارغ از موقعیت شغلی که به دنبالش هستید از شما پرسیده شوند. در ادامه با پنج تا از سوالات انگلیسی مصاحبه استخدامی و پاسخ‌های آن آشنا می‌شویم:

۱.Tell us about your experience and education

۱.کمی درباره تجربیات و تحصیلاتتون بگید.

در پاسخ به این سوال شما نیاز دارید، از قبل یک بیوگرافی به زبان انگلیسی برای مصاحبه آماده کرده باشید. شاید بخش بزرگی از اطلاعاتی که می‌دهید در رزومه شما وجود داشته باشد اما می‌توانید به‌طور خلاصه تجربیات کاری و تحصیلیتان را تعریف کنید. می‌توانید پاسختان را با یکی از عبارات زیر شروع کنید:

I have four years of experience as a …

من به مدت چهار سال در سمت … تجربه دارم.

I’ve worked in retail for six years and was promoted to manager in my second year.

من شش سال در خرده فروشی کار کردم و در سال دوم به عنوان مدیر ارتقا پیدا کردم.

اگر این اولین تجربه کاری شماست می‌توانید درباره تحصیلات دانشگاهی و تجربیاتی که آنجا داشتید صحبت کنید.

I studied at the University of …

من در دانشگاه … تحصیل کردم.

۲.What are your strengths/weaknesses?

۲.نقاط قوت/ضعف شما چیست؟

در مصاحبه کاری به انگلیسی برای پاسخ به سوال‌هایی که از شما درباره نقاط قوتتان می‌پرسند به نقاط قوتی که برای کار شما مفید خواهند بود فکر کنید. مثلا اگر قرار است در یک تیم کار کنید و مهارت کار گروهیتان بسیار خوب است می‌توانید به این موضوع اشاره کنید. اگر این اولین تجربه کاریتان است و هنوز باید بعضی چیزهای را یاد بگیرید بد نیست به توانایی‌هایتان در یادگیری اشاره کنید:

 I am a diligent person and a fast learner. I am very eager to learn. My friends also find me very easy to work with.

من فردی کوشا هستم و خیلی سریع یاد می‌گیرم. من خیلی مشتاق یادگیری هستم. دوستان من نیز فکر می‌کنند کار کردن با من بسیار آسان است.

درست بعد از سوال کردن درباره نقاط قوت ممکن است ازتان درباره نقاط ضعفتان بپرسند. شاید با خودتان فکر کنید که اصلا نقطه ضعفی ندارید یا حتما خیلی بد می‌شود اگر نقاط ضعفتان را صریح و بی‌پرده بگویید. خوب این موقعیت نه تنها در مصاحبه کاری به انگلیسی بلکه حتی در مصاحبه‌های فارسی هم زیاد پیش می‌آید. درواقع کارفرما با پرسیدن این سوال می‌خواهد بداند شما تا چه حد خودآگاهی دارید و اینکه برای برطرف کردن نقاط ضعفتان چه کارهایی انجام داده‌اید. پس می‌توانید با کمی ذکاوت نقاط ضعفتان را به نقاط قوتتان تبدیل کنید. مثلا اگر قرار است از بی‌نظم بودنتان بگویید به این مسئله اشاره کنید که برای برطرف کردن این مشکل چه کارهایی کردید:

I’m a little messy sometimes. To solve this problem I have created a time-management system, which allows me to list all my duties and organize my deadlines so I have a clearer idea of what I need to do. 

من گاهی اوقات کمی بی‌نظم می‌شوم. برای حل این مشکل، یک سیستم مدیریت زمان ایجاد کرده‌ام، که به من امکان می‌دهد تمام وظایف خود را فهرست کرده و مهلت اتمام وظایف خود را سازماندهی کنم تا بتوانم تصور واضح‌تری از آنچه باید انجام دهم داشته باشم.

پاسخ به سوال‌های عمومی در مصاحبه کاری به انگلیسی

۳.Tell me about your greatest accomplishment

۳.به من درباره بزرگ‌ترین دست‌آوردت بگو

اگر در مصاحبه شغلی به زبان انگلیسی به چنین سوالی برخورد کردید اصلا تعجب نکنید. مصاحبه کننده با پرسیدن این سوال می‌خواهد بداند فرد متقاضی چه چیزهایی را به‌عنوان دست‌آورد در نظر می‌گیرد و برای رسیدن به دست‌آوردهایش چه تلاشی می‌کند. موفقیت‌هایی که در شغل‌های قبلی یا دوران دانشگاهتان داشتید را در نظر بگیرید و مناسب‌ترینشان را شرح دهید.  

I volunteer at a local homeless shelter as the communications and event coordinator. This past year, I worked with several donors to raise more than $10,000 to put into the homeless shelter to improve the living environment and food available. I hope that these contributions to the shelter will help the homeless individuals who use the shelter have a better opportunity to find comfort and hope and encourage them to work toward finding long-term jobs and getting back on their feet.

من به‌عنوان هماهنگ‌کننده ارتباطات و رویدادها در یک پناهگاه محلی برای بی‌خانمان‌ها داوطلب شدم. در سال گذشته با چندین خیّر همکاری کردم و موفق شدم بیشتر از ۱۰۰۰۰ دلار برای بهبود محیط زندگی و غذای پناهگاه بی‌خانمان‌ها جمع‌آوری کنم. امیدوارم این کمک‌ها به افراد بی‌سرپناهی که از این پناهگاه استفاده می‌کنند کمک کند، فرصت بهتری داشته باشند تا آرامش و امید را پیدا کنند و آنها را تشویق کند تا بتوانند شغل‌های طولانی مدت پیدا کنند و دوباره روی پای خودشان بایستند.

۴.Where do you see yourself 5 years from now?

۴.در پنج سال آینده خودت را کجا می‌بینی؟

در بین سوالات انگلیسی مصاحبه استخدامی این یکی ممکن است کمی گمراه‌کننده باشد. چراکه صادقانه‌ترین جواب شما ممکن است چیزی شبیه به این باشد که «قطعا در یک شرکت بزرگ‌تر» یا شاید هم «در موقعیت شغلی شما». اما این جواب‌ها در مصاحبه کاری زیاده‌روی به نظر می‌رسند. شاید بتوانید با کمی دقت پاسخی برای این سوال پیدا کنید که در عین صادقانه بودن به جواب مورد نظر کارفرما نزدیک باشد. پاسختان را به گونه‌ی تنظیم کنید که علاقه شما به رشد در موقعیتی که برایش مصاحبه می‌کنید را نشان دهد. اینطوری مصاحبه‌کننده متوجه می‌شود که این موقعیت شغلی با اهداف شخصی شما در یک راستاست. برای نمونه پاسخ شما می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:

Well I’m really excited by this position at Midnight Consulting because in five years, I’d like to be seen as someone with deep expertise in the energy sector, and I know that’s something that I’ll have an opportunity to do here. I’m also really excited to take on more managerial responsibilities in the next few years and potentially even take the lead on some projects. I’ve been lucky enough to work with some amazing managers, and so developing into a great manager myself is something I’m really excited about.

خوب من نسبت این موقعیت شغلی به‌عنوان مشاور نیمه‌شب بسیار هیجان زده هستم زیرا در پنج سال آینده، من دوست دارم به‌عنوان فردی با تخصص عمیق در بخش انرژی دیده شوم و می‌دانم که در اینجا فرصت این کار را خواهم داشت. همچنین بسیار هیجان زده هستم که در چند سال آینده مسئولیت‌های مدیریتی بیشتری به عهده بگیرم و حتی به‌طور بالقوه در برخی پروژه‌ها پیش‌قدم شوم. من به اندازه کافی خوش‌شانس بوده‌ام که با برخی مدیران شگفت‌انگیز کار کنم. بنابراین تبدیل شدن به یک مدیر بزرگ چیزی است که واقعاً برایش هیجان دارم.

 ۵.Describe a time when you faced conflict and how you addressed it.


زمانی را که با تعارض روبرو شدید و نحوه برخورد با آن را شرح دهید.

برای کارفرما بسیار مهم است که بداند اگر تعارضی در کار پیش آمد شما چطور با موضوع برخورد کرده و مشکل را حل می‌کنید. پاسخ این سوال نشان می‌دهد شما در فشار چطور عمل می‌کنید و تواناییتان در حل مسائل چطور است. پس اگر در یک مصاحبه کاری به انگلیسی به این سوال برخوردید بهتر است از قبل یکی از تعارض‌هایی که در دانشگاه یا محل کار قبلیتان داشتید و از پسش برآمدید را در ذهن داشته باشید.

I was working with a coworker who on at least three occasions failed to meet deadlines that negatively impacted our team’s ability to complete a project on time. After meeting with this coworker, we determined the cause of their inability to complete projects on time and determined a solution that improved the coworker’s workflow and benefited the team as a whole.

با همکاری کار می‌کردم که حداقل در سه مورد نتوانسته بود به مهلت پایان وظایفش برسد و این موضوع بر توانایی‌های تیم در اتمام به‌موقع پروژه تاثیر گذاشته بود. با همکارم جلسه گذاشتیم و علت ناتوانیش در تکمیل به‌موقع پروژه‌ها را پیدا کردیم. راه‌حلی پیدا کردیم که گردش کار همکارم را بهبود داد و در کل به نفع تیم بود.

از قبل سوال‌های انگلیسی رایج در مصاحبه را تمرین کنید.

سوال‌هایی که برایشان آماده نیستیم

این‌ها تنها تعدادی از سوالات رایج در مصاحبه کاری به انگلیسی بود. علاوه بر این ممکن است ازتان درباره اینکه چقدر در انجام کارهای گروهی مهارت دارید یا اینکه چرا فکر می‌کنید برای این شغل مناسب هستید سوال بپرسند. یا حتی ممکن است بخواهند میزان حقوق درخواستیتان را بدانند. سعی کنید از قبل خودتان را برای هر سوالی آماده کنید و تمام توانایی‌های خودتان را نشان دهید. اما همیشه این امکان وجود دارد که از شما سوالی بپرسنده که هرگز فکرش را هم نمی‌کردید و برای آن آماده نبودید. اتفاقا به نظر می‌رسد هرچه شرکتی که برای استخدام شدن در آن تلاش می‌کنید بزرگ‌تر باشد شانستان برای شنیدن سوال‌های عجیب بیشتر است. برای مثال یکی از سوال‌های استخدامی شرکت اپل این بوده که چه تعداد نوزاد در هر روز متولد می‌شوند؟

اساسا هدف از چنین سوال‌های این است که مصاحبه‌کننده نحوه برخورد شما با شرایط استرس‌زا چطور است و شیوه شما برای حل مسئله چیست. احتمال اینکه در مصاحبه کاری به انگلیسی با سوالی خیلی عجیب روبه‌رو شوید واقعا کم است اما خودتان را برای شرایط استرس‌آور و سوال‌هایی که قبلا درباره‌شان فکر نکردید آماده کنید. در این صورت می‌توانید همان لحظه کمی فکر کنید و بهترین جواب ممکن را بدهید.

خودتان را برای سوال‌های چالش‌برانگیز آماده کنید.

پایان مصاحبه به زبان انگلیسی

در انتهای مصاحبه احتمالا از شما خواهند پرسید که آیا سوالی دارید یا دوست دارید چیزی به صحبت‌هایتان اضافه کنید؟ چنین سوالی ممکن است به این صورت پرسیده شود:

Do you have any questions for me?

از من سوالی داری؟

اگر جوابتان منفیست و دیگر سوال یا صحبتی ندارید خیلی ساده می‌توانید بگویید:

No, I think I have a pretty good understanding of the requirements. I believe that I can handle it with ease, and the fact that you provide all the training sounds excellent. I hope to have the opportunity to work for you.

نه، من فکر می‌کنم تمام الزامات را به‌خوبی درک کردم. من معتقدم که می‌توانم به‌راحتی از عهده کار برآیم و این واقعیت که شما تمام آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهید عالی به نظر می‌رسد. امیدوارم فرصتی پیش بیاید که برای شما کار کنم.

اما اگر سوالی دارید حالا وقت پرسیدن است. اینکه در پایان مصاحبه ازتان می‌خواهند که سوال‌هایتان را بپرسید تنها یک تعارف نیست. اگر چیزی به نظرتان مبهم می‌رسد یا در مورد روند کار سوالی دارید تعارف را کنار بگذارید و سوالتان را بپرسید تا همه‌چیز روشن شود. بعد از این احتمالا زمان خداحافظی می‌رسد. برای خداحافظی می‌توانید از جمله‌ای شبیه به این استفاده کنید:

 Nice meeting you too. Thank you for your time.

از دیدار شما خوشوقتم. از زمانی که در اختیار من گذاشتید ممنونم.

نکات و ترفندهایی برای مصاحبه کاری به انگلیسی

نکات و ترفندهایی برای مصاحبه کاری به انگلیسی

به جز سوال‌هایی که ازتان می‌پرسند نکاتی هست که می‌تواند بهتان کمک کند تا مصاحبه تاثیرگذارتری داشته باشید.

  • درباره شرکتی که قصد دارید در آن کار کنید تحقیق کنید: این روزها با وجود نعمتی مانند اینترنت می‌توانید قبل از مصاحبه درباره شرکتی که در آن استخدام خواهید شد و فرد یا افرادی که با آنها مصاحبه خواهید کرد، جست‌وجو کنید. هرچه بیشتر از شرکت و ویژگی‌هایش بدانید آرامش بیشتری خواهید داشت و با اعتمادبه‌نفس بیشتری در مصاحبه حضور پیدا می‌کنید. 
  • هول نکنید: کمی استرس کاملا طبیعیست. اما یادتان نرود کسی که با شما مصاحبه می‌کند هم یک انسان است. او شرایط شما را درک می‌کند می‌داند که مصاحبه کاری به انگلیسی برای شما دشوارتر است. اما نباید بگذارید استرس بر عملکرد شما تاثیر منفی بگذارد. اگر ابهامی در مورد نحوه مصاحبه دارید، می‌توانید پیش از مصاحبه با مصاحبه کننده تماس بگیرید و از او سوال بپرسید.
  • نسبت به ارتباطات غیر کلامی حساس باشید: در طول مصاحبه نه تنها پاسخ‌های شفاهی شما بلکه زبان بدنتان هم مهم است. اینکه چطور روی صندلی می‌نشینید، لبخندتان و برقراری یک ارتباط چشمی مناسب با مصاحبه کننده همگی در نتیجه موثرند. به‌علاوه می‌توانید به زبان بدن مصاحبه کننده هم توجه کنید تا برای ادامه مصاحبه کمی سرنخ در دستتان داشته باشید.
  • از پاسخ‌های خیلی کوتاه اجتناب کنید: داشتن زمان‌بندی مناسب برای پاسخ به سوال‌های مصاحبه می‌تواند تاثیر مهمی در نتیجه داشته باشد. سعی کنید پاسخ‌های زیادی کوتاه و یک خطی نباشند. پاسخ شما باید طوری باشد که نشان دهد فعالانه به سوال گوش کردید. همچنین جوابی که به سوال می‌دهید باید دانش و اعتمادبه‌نفس شما را نشان دهد. پس به سوال‌ها با تفکر و توجه کامل پاسخ دهید.
از قبل درباره شرکت و افرادی که قرار است با آنها مصاحبه داشته باشید، تحقیق کنید.

در آخر اگر زبان انگلیسیتان آنقدر خوب نیست که بتوانید به همه سوال‌ها جواب دهید، لازم است بیشتر تمرین کنید. برای پیشرفت سریع‌تر می‌توانید در یک کلاس یا دوره مناسب شرکت کنید. مدرسه زبان آموزال دوره‌های زبان انگلیسی دارد که ممکن است به کارتان بیاید. هرچه زبانتان ‌قوی‌تر باشد اختلاف بین مصاحبه کاری به زبان انگلیسی و فارسی را کمتر حس می‌کنید و دلهره‌تان هم کمتر می‌شود. اگر در این زمینه تجربه یا سوالی دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.