آزمون دولینگو چیست؟

0 60

احتمالا تا کنون چیزهای زیادی درباره آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر دنیا شنیده‌اید. آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس شهرت بسیار زیادی دارند و دانشگاه‌های بسیاری در سراسر دنیا آنها را به‌عنوان آزمون‌های معتبر و تخصصی شناسایی کرده‌اند و نمره آنها را به‌عنوان ملاکی برای تشخیص سطح زبان انگلیسی می‌شناسند. اما در این بین شاید نام آزمون دولینگو کمی کم‌تر به گوشتان خورده باشد. در این مقاله قرار است تا با این آزمون بیشتر آشنا شویم.

ویژگی‌های آزمون دولینگو

دولینگو Duolingo در ابتدا با نرم‌افزار رایگان آموزش زبان‌های خارجی به شهرت جهانی رسید. نرم‌افزار دولینگو برای شروع زبان‌های خارجی بسیار مفید است و طرفداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا کرده. این روزها ابزارهای آموزشی دولینگو گسترش بیشتری پیدا کرده و پادکست‌ها و داستان‌های دولینگو به زبان‌های مختلف طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است.

اما بگذارید از آزمون دولینگو بگوییم. با شدت پیدا کردن همه‌گیری ویروس کرونا در سال گذشته بسیاری از آزمون‌های زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل که به مراکز آزمون وابسته بودند با مشکلاتی روبه‌رو شدند. در این زمان آزمون دولینگو که کاملا به صورت اینترنتی انجام می‌شود مزیت رقابتی ویژه‌ای نسبت به آزمون‌های دیگر پیدا کرد و مشهورتر شد. شما می‌توانید هر زمان و هر کجا که میخواهید در مدت زمان یک ساعت در آزمون دولینگو شرکت کنید و در طی دو روز پاسخ آن را دریافت کنید. این آزمون تنها ۴۹ دلار قیمت دارد و نسبت به آزمون‌های دیگر صرفه اقتصادی خوبی دارد.

آزمون دولینگو که با نام انگلیسی Duolingo English Test یا DET شناخته می‌شود تا امروز در هزاران انستیتیو مختلف پذیرفته شده است. با اینکه این آزمون هنوز به فراگیری آزمون‌های دیگری مانند آیلتس و تافل نیست اما در چند وقت اخیر بسیار گسترش پیدا کرده است. می‌توانید فهرست مراکز آموزشی را که امتحان دولینگو را پذیرفته‌اند در سایت آزمون پیدا کنید. در نظر داشته باشید همیشه قبل از انتخاب آزمون وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظرتان را چک کنید تا از  الزامات مهارت‌های انگلیسی آنجا باخبر شوید.

نرم‌افزار دولینگو یک اپلیکیشن رایگان برای آموزش زبان‌های مختلف است.

نحوه برگزاری آزمون دولینگو

آزمون دولینگو با استفاده از فناوری هوش مصنوعی تعیین می‌شود و سازگار است. به این ترتیب میزان سختی سوالات با توجه به پاسخ‌های کسی که آزمون می‌دهد تعیین می‌شود. این به این معنیست که وقتی متقاضی به یک سوال پاسخ درست می‌دهد سوال بعدی در سطحی بالاتر از او پرسیده می‌شود. تا زمانیکه متقاضی به سوال‌ها پاسخ صحیح بدهد سطح سوال‌ها بالاتر می‌رود. وقتی متقاضی به سوالی پاسخ اشتباه بدهد، سطح سوال‌ها به سطح ساده‌تری بازمی‌گردد و به تدریج سخت می‌شود. هدف از انجام آزمون سازگار این است که سطح سوال‌ها دقیقا متناسب با توانایی کسی که آزمون می‌دهد تعیین شود و نتیجه را به‌طور دقیق و کارآمد ارائه کند. در نهایت آزمون بعد از یک ساعت تمام می‌شود و نتیجه آن در طول دو روز در اختیار شما قرار داده می‌شود.

بعد از آنکه قسمت آزمون تطبیقی یا سازگار دولینگو به پایان رسید، از متقاضی خواسته می‌شود که یک مصاحبه ویدیویی ضبط کرده و یک نمونه نوشتاری را تکمیل کند. این بخش از آزمون نمره‌دهی نمی‌شود اما در اختیار هر موسسه‌ای که نمره شما را دریافت می‌کند قرار داده می‌شود.

در بخش مصاحبه ویدیویی به متقاضی دو موضوع داده می‌شود که باید بین آنها یک موضوع را انتخاب کند و بین یک تا سه دقیقه درباره آن صحبت کند. موضوعات این مصاحبه‌ها معمولا عمومی هستند. برای مثال ممکن است از شما پرسیده شود: آیا فکر می‌کنید درصورتی که بچه‌ها در مدرسه یا مکان عمومی دیگری مشکل ایجاد کنند، والدین باید مسئولیت آن را قبول کنند؟ دلیل خود را ذکر کنید.

در نهایت از شما خواسته می‌شود بین دو موضوع برای نوشتن انتخاب کنید. شما سه تا پنج دقیقه فرصت خواهید داشت تا درباره یکی از موضوعات مطرح شده بنویسید. موضوعات سوال نوشتاری هم معمولا عمومی هستند. برای مثال ممکن است از شما بپرسند: در زندگیتان بر روی چه کسی بیشترین تاثیر را داشته‌اید و این تاثیر چگونه بوده است؟

آزمون دولینگو را می‌توان از هر کجا مانند خانه یا محل کار برگزار کرد.

نمره‌دهی آزمون Duolingo

نمره آزمون در بازه‌ عددی بین ۱۰ تا ۱۶۰ قرار می‌گیرد و شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه اضافه نمره آزمون خود را برای هرکدام از مراکز تحصیلی مورد نظرتان که انتخاب کردید بفرستید. در ضمن در صورتی که نمره مورد نظرتان را بدست نیاوردید تا دو بار در ماه می‌توانید برای دادن آزمون مجدد اقدام کنید.

آزمون دولینگو به طور کل چهار بخش دارد. برخلاف بسیاری از آزمون‌های دیگر که نمرات بخش شنیداری، خواندنی، نوشتنی و صحبت کردن را به صورت جداگانه در نظر می‌گیرند آزمون دولینگو این توانایی‌ها را به صورت ترکیبی و در چهار بخش مکالمه (صحبت کردن و شنیدن)، درک مطلب (خواندن و شنیدن)، سواد (خواندن و نوشتن) و تولید (نوشتن و صحبت کردن) در نظر گرفته و بررسی می‌کند. نمره هرکدام از این بخش‌ها به صورت جداگانه و نمره نهایی به صورت جداگانه در اختیار کسی که آزمون می‌دهد، قرار می‌گیرد. در جدول پایین می‌توانید مقایسه‌ای بین نمره نهایی آزمون دولینگو و تافل را ببینید.

توضیحاتنمره تافلنمره دولینگو
پیشرفته:
۱.فرد می‌تواند انواع مختلف زبان گفتاری، شنیداری و برخی شرایط زبان تخصصی را به‌خوبی درک کند.
۲.فرد می‌تواند زبان تلویحی، کنایی و عملی را درک کند.
۳.فرد می‌تواند از زبان به طور موثری برای اهداف دانشگاهی، اجتماعی و حرفه‌ای استفاده کند.
۱۲۰۱۵۰-۱۶۰
 ۱۱۹۱۴۵
 ۱۱۶-۱۱۸۱۴۰
 ۱۱۳-۱۱۵۱۳۵
 ۱۰۸-۱۱۲۱۳۰
 ۱۰۳-۱۰۷۱۲۵
 ۹۷-۱۰۲۱۲۰
بالاتر از میانه:
۱.فرد می‌تواند بیشتر اهداف ارتباطی را حتی در موضوعات ناآشنا برآورده کند.
۲.فرد می‌تواند ایده‌های اصلی نوشته‌های مختلف را درک کند.
۳.فرد می‌تواند به‌راحتی با سخنرانان ماهر ارتباط برقرار کند.
۹۲-۹۶۱۱۵
 ۸۶-۹۱۱۱۰
 ۸۰-۸۵۱۰۵
 ۷۴-۷۹۱۰۰
 ۶۸-۷۳۹۵
 ۶۲-۶۷۹۰
میانه:
۱.فرد می‌تواند نکات اصلی گفتار یا نوشتار در موضوعات معمول مانند کار و مدرسه را درک کند.
۲.می‌تواند با کمی تردید ایده‌ها، برنامه‌ها و نظراتش را توصیف کند.
۵۶-۶۱۸۵
 ۵۰-۵۵۸۰
 ۴۴-۴۹۷۵
 ۳۸-۴۳۷۰
 ۳۲-۳۷۶۵
 ۲۶-۳۱۶۰
پایه:
۱.فرد می‌تواند کلمات و عبارات اولیه انگلیسی را درک کند.
۲.فرد می‌تواند اطلاعات اساسی را درک کرده و نظرش را در مورد موضوعات آشنا بیان کند.
۲۰-۲۵۵۵
 ۱۴-۱۹۵۰
 ۹-۱۳۴۵
 ۵-۸۴۰
 ۲-۴۳۵
 ۱۳۰
 ۰۱۰-۲۵

موارد مورد نیاز در هنگام برگزاری آزمون دولینگو: ۱. پاسپورت، گواهینامه یا مدرک شناسایی معتبر دولتی ۲. کامپیوتر ۳. یک دوربین رو به صورت داوطلب ۴. میکروفون ۵. اسپیکر ۶. اتاقی آرام با نور کافی ۷. اتصال اینترنت مناسب

انواع سوال‌های موجود در آزمون دولینگو

در آزمون دولینگو با انواع مدل‌های مختلف سوال روبه‌رو خواهید شد. سوال‌های این آزمون از اساس ۷ نوع هستند. نوع اول سوال‌های جای خالی هستند. در این نوع سوال‌ها جاهای خالی وجود دارد که باید با عبارت مناسب پر شوند. نوع دیگر سوال‌های لغت بله/خیر شنیداری و دیداری هستند. در این سوالات شما با یکسری لغت واقعی و یکسری لغت تقلبی روبه‌رو می‌شوید که باید بتوانید با کلیک کردن آنها را تشخیص دهید. سوال‌های املا و تقلید کردن هم انواع دیگر سوالی هستند که در امتحان دولینگو با آن روبه‌رو می‌شوید. به طور معمول از هر نوع شش سوال در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و هر متقاضی تمام انواع سوال را تجربه خواهد کرد. این مجموعه سوال حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. سپس ده دقیقه زمان برای سوال مصاحبه و نوشتاری وقت باقی خواهد بود.    

سوال‌های آزمون دولینگو تطبیقی یا سازگار هستند و بر اساس سطح متقاضی تنظیم می‌شوند.

نمونه سوالات آزمون دولینگو

برای اینکه بتوانید بهتر خودتان را برای آزمون زبان دولینگو آماده کنید، می‌توانید وارد بخش آزمون تمرینی سایت دولینگو شوید و در آزمون رایگان آن شرکت کنید. به این ترتیب با نوع آزمون و جزئیات آن بیشتر و بهتر آشنا می‌شوید. البته در نظر داشته باشید آزمون آزمایشی کوتاه‌تر است و تنها حدود هشت دقیقه طول می‌کشد. این آزمون نسبت به امتحان اصلی از دقت کمتری برخوردار است. با این حال به شما کمک می‌کند به طور تقریبی با چگونگی امتحان دولینگو آشنا شوید. نکته مثبت در مورد آزمون تمرینی این است که هر چند باز بخواهید می‌توانید آن را امتحان کنید.

قوانین آزمون Duolingo کدامند؟

از آنجاییکه آزمون دولینگو در خانه انجام می‌شود قوانین نسبتا سفت و سختی برای جلوگیری از تقلب دارد. شما باید در یک اتاق با نور کافی تنها باشید. اجازه ندارید وسیله‌ای برای نوشتن با خود به همراه داشته باشید. همچنین نباید هدفون داشته باشید یا روی گوش‌های خود را با استفاده از وسیله‌ای پوشانده باشید. به‌علاوه استفاده از عینک آفتابی در طول جلسه امتحان ممنوع است.

این قوانین کمک می‌کنند تا آزمون به صورت یکپارچه و منظم برگزار شود. در صورتی که هرکدام از این قوانین را نقض کنید از امتحان محروم می‌شوید. بنابراین قبل از امتحان حتما قسمت قوانین و مقررات سایت دولینگو را به‌دقت مطالعه کنید.

آیا دولینگو در مقایسه با آزمون‌های دیگر بهتر است؟

آزمون دولینگو به نسبت بسیاری از آزمون‌های مطرح زبان انگلیسی مانند آیلتس و پی‌تی‌ای ساده‌تر و سریع‌تر است. به‌علاوه با شروع همه‌گیری کرونا و دسترسی سخت‌تر به مراکز آزمون زبان، دولینگو به‌سرعت توانست جایگاه خودش را در میان آزمون‌های زبان انگلیسی پیدا کند و خیلی زود توسط تعداد زیادی از مراکز علمی معتبر دنیا پذیرفته شد. از طرف دیگر قیمت این امتحان از نمونه‌های مشابه بسیار ارزان‌تر است و از این لحاظ فرصت بسیار خوبی را در اختیار همه افراد قرار می‌دهد.

اما با وجود همه این‌ها هنوز هم آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس توسط دانشگاه‌ها و کشورهای بیشتری پذیرفته می‌شوند. از این نظر حتما در نظر داشته باشد تا قبل از انتخاب آزمون از نیازمندی‌های دانشگاه خود باخبر باشید. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما آزمون دولینگو را معتبر می‌دانست می‌توانید از یک معلم زبان مجرب برای آمادگی کمک بگیرید. مدرسه زبان آموزال هم بسته‌های آموزشی زبان متنوعی دارد که می‌تواند به شما در تقویت زبان انگلیسی و موفقیت در آزمون کمک کند.   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.