جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره

بعضی از زبان‌ها پیچیده‌تر هستند و دستور زبان سخت‌تری دارند و بعضی‌ها مانند انگلیسی به نسبت ساده هستند اما در هر حال برای تسلط به زبانی که زبان مادری محسوب نمی‌شود ساعت‌ها مطالعه نیاز است. البته قطعا می‌توان با یادگیری جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره خیلی از مکالمات را فهمید و به آنها پارسخ داد.

زمانیکه صحبت از زندگی روزمره می‌شود برخی از جملات بسیار مهم اند. جملاتی که مکالمات هرروزه ما را شکل می‌دهند. مثلا ما هر روز با دیگران سلام و احوال‌پرسی می‌کنیم. این‌ها یک دسته از همان جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره هستند. بخش دیگر این جملات در مکالمات سفری خیلی به درد می‌خورند. مثلا چه برای کار به کشور دیگری بروید و چه برای تفریح باید بتوانید در هتل خود اتاق بگیرید.

جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره

چطور این جملات کاربردی را یاد بگیریم؟

قبل از اینکه به سراغ جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره برویم اجازه دهید به یک سوال مهم پاسخ بدهیم. چطور می‌توانیم راحت‌تر و بهتر این جملات را به خاطر بسپریم؟ در مرحله اول اگر تلفظ دقیق کلمات را نمی‌دانید از یک لغت‌نامه کمک بگیرید. می‌توانید جملات را در دیکشنری‌های آنلاین وارد کنید و تلفظ صحیح آنها را بشنوید و یا اینکه از کسی بخواهید عبارات را تلفظ کند و صدای ضبط شده‌اش را برایتان بفرستد.

در مرحله بعدی باید تلفظ صحیح را تمرین کنید. هر عبارت را حداقل چهار بار با صدای بلند بخوانید و تکرار کنید. لازم نیست همه جملات را یکباره یاد بگیرید. می‌توانید در هر روز دو یا سه جمله را انتخاب کنید، ترجمه جملات روزمره انگلیسی به فارسی را بخوانید و آن را تکرار کنید تا یادتان بماند.

تنها به حفظ جملات و تکرار آنها قانع نباشید. زبان انگلیسی در زندگی روزمره ممکن است با تصور شما تفاوت داشته باشد پس به معنای جملات در موقعیت‌های مختلف فکر کنید. معنای جملات گاهی با کاربرد آنها یکسان نیست. مثلا ممکن است برای احوال پرسی چند عبارت وجود داشته باشد اما بعضی از آنها تنها در موقعیت‌های خیلی رسمی کاربرد دارند. پس اگر از این جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره استفاده کنید مناسب نخواهد بود.

با این روش شما تنها عبارات را حفظ نخواهید کرد بلکه استفاده درست از هر جمله در موقعیت‌های متفاوت را هم یاد خواهید گرفت و اگر برای موقعیت خاصی مثلا یک قرار کاری آماده می‌شوید، می‌توانید از بهترین جملات استفاده کنید.

در نهایت سعی کنید از آنچه یاد گرفتید استفاده کنید. انجام کارهای روزمره به انگلیسی تمرین خوبی است. می‌توانید از نوشتن شروع کنید و بعدا مکالمه را تمرین کنید. مثلا یک نوشته برای دوستتان بنویسید و از این عبارات در آن استفاده کنید. برای درک بهتر این جملات می‌توانید آنها را در فیلم‌ها، موزیک‌ها، اخبار و پادکست‌ها پیدا کنید و چگونگی استفاده از آنها را بفهمید. در آخر حتما در مکالمات واقعی از این جملات استفاده کنید تا به خوبی در ذهنتان بمانند.

معرفی خود و صحبت دوستانه

در مکالمات انگلیسی روزمره حتما نیاز خواهید داشت که خودتان را معرفی کنید و روابط جدیدی بسازید. جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره حتما شامل احوال پرسی و معرفی خود است. این جملات شامل تعدادی از کلمات پرکاربرد انگلیسی است که باید به خاطر بسپارید.

Hi! I am [Name]. (And you?/what is your name?)

سلام اسم من … است. (اسم شما چیست؟)

برای آغاز یک مکالمه غیررسمی و دوستانه این جمله بسیار کاربردی است. اول نام خودتان را بگویید و در صورتی که فرد مقابل اسمش را نگفته از او بخواهید که نامش را بگوید. مثلا:

Hi! I am Rebecca. And you?

Nice to meet you.

از آشنایی با شما خوشبختم.

بعد از بیان اسم‌ها احتمال زیادی وجود دارد که مکالمه با این جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره ادامه پیدا کند. مثلا:

A: Hi, Rebecca, I am Chad.

-سلام ربکا من چاد هستم.

B: Nice to meet you, Chad.

-از آشنایی باهات خوشوقتم چاد.

A: Nice to meet you, too.

-من هم از آشنایی با شما خوشوقتم.

Where are you from?

اهل کجا هستی؟

اگر می‌خواهید بدانید کسی که با آن صحبت می‌کنید اهل کدام کشور است می‌توانید از این جمله استفاده کنید. در پاسخ به آن می‌توانید بگویید:

I am from…

من اهل … هستم.

A: Nice to meet you, Sergio. So, where are you from?

-از آشنایی باهات خوشبختم سرجیو. تو اهل کجایی؟

B: I am from Spain.

-من اهل اسپانیا هستم.

What do you do?

۴. شغل تو چیست؟

ممکن است با این سوال یا مشابه آن ?What do you do for living مواجه شوید. در پاسخ به این سوال باید درباره شغلتان توضیح دهید. مثلا می‌توانید بگویید:

I work at…

من در … کار می‌کنم.

I work as a …

من به عنوان … کار می‌کنم.

حالا وقت آن رسیده این مکالمه ساده را تمرین کنید. می‌توانید با دوستتان یک مکالمه فرضی بسازید. خودتان را معرفی کنید، بگویید اهل کجا هستید و کارتان چیست و همین سوالات را از دوستتان بپرسید.

معرفی خود و صحبت دوستانه به زبان انگلیسی

جملات کاربردی انگلیسی در خرید و گشت در فروشگاه‌ها

خرید از آن کارهای واجب است. شاید لازم باشد برای خود غذا، آب یا وسیله‌ای بخرید. پس حتملا جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره شامل مکالمات در فروشگاه‌ها هم می‌شود.

Can you help me?

ممکن است به من کمک کنید؟

این جمله یک راه راحت برای دریافت کمک در فروشگاه است. مثلا اگر سایز مورد نظرتان را پیدا نمی‌کنید می‌توانید با این جمله شروع کنید.

Can you help me? I cannot find what I want.

-ممکن است به من کمک کنید؟ نمی‌توانم چیزی را که می‌خواهم پیدا کنم.

Excuse me, can you help me?

-ببخشید ممکن است به من کمک کنید؟

حالا باید بگویید به دنبال چه هستید. در این مواقع جمله زیر می‌تواند راه‌گشا باشد.

I am looking for…

من دنبال … می‌گردم.

Do you have this [object] in a different color?/ Does this come in a different color?

رنگ‌های دیگر این وسیله را هم دارید؟ (برای پرسیدن رنگ‌بندی یک وسیله)

اگر وسیله‌ای را دوست دارید اما رنگ آن را دوست ندارید می‌توانید با کمک جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره درباره رنگ‌های دیگر آن وسیله بپرسید. همین سوال را می‌توانید درباره سایز وسایل هم بپرسید. به جای color از کلمه size استفاده کنید. اگر سایز دقیق خود را می‌دانید می‌توانید از این جمله استفاده کنید:

I need this in a size …

من این وسیله در در سایز … می‌خواهم.

I do not know my size.

من سایزم را نمی‌دادم.

ممکن است در کشورهای مختلف سایز لباس‌ها یا کفش‌ها متفاوت باشد بنابراین مشکلی نیست اگر شکی درباره سایزتان دارید از فروشنده کمک بگیرید.

I do not know my size. Can you help me?

من سایزم را نمی‌دانم. ممکن است به من کمک کنید؟

How much does this/that cost?

قیمت این وسیله چه قدر است؟

اگر می‌خواهید از قیمت وسیله‌ای که در دستتان و یا در نزدیکی شما است با خبر شوید می‌توانید از این جمله استفاده کنید. می‌توانید اسم آن وسیله را بعد از کلمه this بیاورید. مثلا:

How much does this shirt cost?

قیمت این بلوز چه قدر است؟

اگر وسیله‌ای را می‌بینید که از شما فاصله دارد و می‌خواهید از قیمت آن باخبر شوید به جای this از کلمه that استفاده کنید.

How much does that cost?/How much is that [item]?

قیمت آن چه قدر است؟

بکارگیری جملات روزمره انگلیسی در هنگام خرید و گشت در فروشگاه‌ها

جملات کاربردی انگلیسی در هتل و گرفتن اتاق

وقت آن رسیده که به سراغ جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره‌ای برویم که در سفر کاربرد زیادی دارند. اولین کاری که در هر سفری می‌کنیم رفتن به اقامتگاه و گرفتن اتاق است. پس خوب است که مکالمات رایج در هتل را بدانیم.

Do you have a reservation?

آیا از قبل اتاق رزرو کرده‌اید؟

احتمالا این اولین جمله‌ای است که با آن مواجه می‌شوید. اگر از قبل اتاق رزرو کرده‌اید باید جواب مثبت بدهید و اگر نه جواب منفی بدهید. در ادامه باید فرم‌های اتاق را پر کنید.

Could you please fill out this form?

می‌توانید لطفا این فرم را پر کنید؟

I’d like a room please.

یک اتاق می‌خواهم لطفا.

می‌توانید مکالمه خود را با این جمله شروع کنید و بعد از آن توضیح دهید که به چه اتاقی نیاز دارید.

I’d like a room for two people, for three nights please.

من یک اتاق برای دو نفر و سه شب می‌خواهم.

برای اینکه اتاق دلخواهتان را داشته باشید باید بتوانید توضیح دهید که به اتاق چند نفره و برای چه مدت نیاز دارید. در نتیجه این جمله یکی از جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره است که حتما در سفرها به کارتان می‌آید.

I’d like to check out please.

می‌خواهم اتاق را تحویل بدهم.

یکی دیگر از مکالمات مهم در هتل‌ها هنگام تحویل اتاق رخ می‌دهد. در این زمان معمولا اتاق را چک می‌کنند و هزینه‌ها را محاسبه می‌کنند.

A: I’d like to check out please.

-می‌خواهم اتاق را تحویل بدهم.

B: What room number?

-اتاق شماره چند؟

A: 231.

-۲۳۱

B: That’s $250 please.

-۲۵۰ دلار لطفا.

جملات کاربردی انگلیسی در هتل و گرفتن اتاق

مکالمه انگلیسی در فرودگاه و هواپیما 

پرواز اولین قسمت از سفر شما و مکالمات فرودگاه اولین مکالمات انگلیسی در سفر شما هستند پس هرچقدر این مکالمات را تمرین کنید ضرر نکردید. اولین مرحله از کارهای پرواز گرفتن کارت پرواز است. در این مرحله شما باید پاسپورتتان را نشان متصدی گیت پروازتان دهید، چمدانی را که می‌خواهید در بار هواپیما باشد تحویل دهید و کارت پروازتان را تحویل بگیرید. برای نمونه مکالمه انگلیسی در هنگام چک‌این ممکن است اینطور باشد:

Agent: Good afternoon! Where are you flying to today?

مامور: بعد از ظهر بخیر! امروز به کجا پرواز می‌کنید؟ (مقصد شما کجاست؟)

Dan: Los Angeles.

دن: لس‌آنجلس

Agent: May I have your passport, please?

مامور: می‌تونم پاسپورتتون رو داشته باشم، لطفا؟

Dan: Here you go.

دن: بفرمائید

Agent: Are you checking any bags?

مامور: چمدانی به بار تحویل می‌دید؟

Dan: Just this one.

دن: فقط این یکی

Agent: OK, please place your bag on the scale.

مامور: بسیار خوب، لطفا چمدونتون رو روی وزنه قرار بدید.

Dan: I have a stopover in Chicago – do I need to pick up my luggage there?

دن: من یه توقف تو شیکاگو دارم، لازمه که اونجا چمدونم رو تحویل بگیرم؟

Agent: No, it’ll go straight through to Los Angeles. Here are your boarding passes – your flight leaves from gate 15A and it’ll begin boarding at 3:20. Your seat number is 26E.

مامور: نه، چمدونتون مستقیما به لس‌آنجلس می‌ره. این کارت پرواز شما. هواپیمای شما از گیت ۱۵A حرکت می‌کنه و از ساعت ۳:۲۰ مسافران سوار هواپیما می‌شوند. شماره صندلی شما ۲۶E است.

Dan: Thanks.

دن: متشکرم.

اگر زود رسیده باشید و جزو اولین کسانی باشید که کارت پرواز دریافت می‌کنند شاید بتوانید جای صندلیتان را هم انتخاب کنید. در این صورت متصدی از شما سوالی شبیه به این خواهد پرسید: Would you like a window or an aisle seat? (دوست دارید صندلی شما کنار پنجره باشد یا راهرو؟) در پاسخ به این سوال می‌توانید از پاسخی شبیه به این استفاده کنید: An aisle seat, please. (صندلی کنار راهرو لطفا)

مکالمه انگلیسی در موقع چک‌این یا گرفتن کارت پرواز در فرودگاه

البته مکالمات انگلیسی در فرودگاه در همینجا به پایان نمی‌رسد! مکالمات هنگام رد شدن از گیت، اصطلاحات مورد نیاز داخل خود هواپیما و … را به صورت جداگانه و کامل در مقاله مکالمه انگلیسی در فرودگاه و هواپیما به زبان ساده بررسی کرده‌ایم که با مراجعه به آن می‌توانید به راحتی آنها را یاد بگیرید و تمرین کنید.

سخن پایانی

اینها بخشی از جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره هستند که یادگرفتنشان می‌تواند کمی خیالتان را راحت کند. البته برای آنکه در مکالمات حقیقی بتوانید از پس همه چیز بربیایید باید تمرین زیادی داشته باشید. پس حتما جملات بالا را تمرین کنید و سعی کنید در مکالمات واقعی از آنها استفاده کنید تا بریتان عادی و راحت شود.

در این مطلب جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره را بررسی کردیم که با یادگیری آنها بخشی از مکالماتتان پیش می‌رود. اگر جملات روزمره و ساده بیشتری می‌دانید در بخش کامنبا یادگیری جملات کاربردی انگلیسی در زندگی روزمره بخشی از مکالماتتان خیلی راحت‌تر پیش می‌رود. اما اگر می‌خواهید انگلیسی را خیلی خوب بیاموزید بهتر است جملات و اصطلاحات پیچیده‌تر را هم یاد بگیرید. مدرسه انگلیسی آموزال دوره‌های آموزشی انگلیسی متنوعی دارد که به شما در تقویت زبان انگلیسی کمک بسیاری می‌کند. اگر جملات روزمره و ساده بیشتری می‌دانید در بخش کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

همچنین با مراجعه به مقاله بهترین راه آموزش مکالمات روزمره انگلیسی می‌توانید تکنیک‌های لازم برای آموزش مکالمات مهم روزمره را همراه با روش‌ها و ابزارهای رایگان بررسی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.