اصول نوشتن مقاله معماری

اصول مقاله نویسی در رشته معماری با دیگر رشته‌ها متمایز نیست. اما براساس قوانین و مقرراتی که باید در نوشتن مقاله رعایت کرد، چندان هم مقاله نویسی در این رشته ساده و بدون زحمت نیست. بدون شک دانستن اصول نوشتن مقاله معماری کمی زمان خواهد برد.در نتیجه مقاله شما در هر حوزه‌ای مانند معماری سبز، معماری بومی، معماری اسلامی، تکنولوژی در معماری، معماری پایدار و غیره می‌تواند حرفی برای گفتن در میان سایر همتایان خود داشته باشد.

اصول نوشتن مقاله معماری.
نحوه نوشتن مقاله معماری

بررسی اصول مقاله نویسی معماری

مقالات علمی پژوهشی در حوزه معماری شامل مقالات مختلفی می‌شوند که در مجلات تخصصی به چاپ خواهند رسید. البته برخی از این موارد و مقالات نیز در مجلات دیجیتال چاپ خواهند شد. مقالات علمی و پژوهشی در رشته معماری مانند سایر مقالات همچنین مقالات isi ، به بخش‌های متعددی تقسیم‌بندی می‌شوند.

به عبارتی بر طبق اصول مقاله نویسی ، یک مقاله از قسمت‌هایی مختلفی مانند عنوان، نویسندگان، چکیده مطالب، مقدمه مقاله، مواد و روش‌های استفاده شده در تحقیق، بحث و نتیجه گیری، منابع و مراجع تشکیل می‌شود. باید خاطرنشان کنیم که مهمترین اصل نگارش یک مقاله انتخاب مناسب موضوع است. اگر نوشتن مقاله در حوزه معماری از موضوعات مورد علاقه شماست، برای آموزش صحیح مقاله نویسی در این حوزه ما را همراهی کنید.

اصول نوشتن مقاله معماری.
بررسی اصول مقاله نویسی

· موضوع مناسب، مهمترین اصل در اصول مقاله نویسی معماری

نوشتن یک مقاله معماری به یک موضوع جذب کننده نیاز دارد. شما می‌توانید به راحتی از یک رویداد یا از یک حرکت عجیب و غریب در گذشته الهام بگیرید و با ایده گرفتن از آن، مقاله را تولید کنید. دیده شده که افراد با یک پرسش مقاله خود را شروع می‌کنند و با جزئی نگری موضوع را گسترش می‌دهند. توجه به این موضوع در قالب اصول مقاله نویسی حائز اهمیت است. ما از درونیات و ذهنیات یک معمار در زمان خلق اثر آگاه نیستیم و نمی‌دانیم که او چه تصورات و تفکراتی در زمان خلق اثر خود در سر می‌پروراند. حتی مطمئن نیستیم که اثر خلق شده با تصورات او همگام هستند یا خیر؟

نکته‌ای که باید به عنوان اصول مقاله نویسی آن را درنظر بگیرید این است که سنجش اطلاعات اهمیت زیادی دارد. برای انتخاب کردن یک موضوع علمی و قابل ارائه در معماری باید مطمئن باشید که منابع کافی در اختیار شما قرار داشته باشد. برای مثال تحلیل یک سازه یا یک اثر معماری به نقشه ها و عکس‌های مربوط نیاز دارد تا به راحتی ارزیابی شود. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کافی در حوزه پیش رو برای شما فراهم است.

· روش تحقیق را مشخص کنید

تحقیق کردن در رشته معماری به ۲ صورت انجام می‌شود. یکی بواسطه تحلیل‌های بصری و کتاب‌ها، یعنی مطالبی را که دیگران به واسطه مورخان معماری یا تحلیلگران ارائه کرده‌اند، خوانده و ارزیابی می‌کنیم. روش دوم اینکه نویسنده مقاله از نگاه یک معمار و با دانش خود بواسطه عکس‌ها و طرح‌ها موضوع پیشرو را ارزیابی کند. در باب آموزش اصول مقاله نویسی و بعد از اینکه موضوع انتخاب شد، مقاله را باید به یکی از دو روش ارائه شده انجام داد.

پیشنهاد ما این است که در گام اول با متخصصین رشته معماری و اساتید خود مشورت کنید و دیدگاه آنها را نیز در نظر بگیرید. کتاب‌های مرجع بشدت پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود و دایره المعارف‌ها دیدی کامل و جامع از حقایق و چیستی موضوع را در مقابل شما ایجاد می‌کنند. روش تحقیق علمی پژوهشی بعبارتی به شما کمک خواهد کرد که از صحت و واقعی بودن اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید و در نهایت این روش تحقیق است که با مشخص کردن یک خط مشی کلی راه و روش مقاله نویسی را برای شما نمایان می‌کند.

روش تحقیق در نوشتن مقاله معماری.
روش تحقیق در مقاله نویسی معماری

· دفاع از مقاله با مثال‌های عینی

نکته مهم در مقاله نویسی این است که شما باید پژوهش خود را با مثال‌های عینی ارائه کنید. برای مثال اگر بخواهید اصول روشنایی طبیعی در یک ساختمان را بررسی کنید، با نشان دادن حقایق و به تصویر کشیدن جلوه ملموس پژوهش خود باید یک ساختمان را که دقیقا مطابق با ایده و پژوهش شما بنا شده و موجودیت دارد، ارائه کنید‌. عکس‌ها را آن نشان دهید و این نکته را به خاطر بسپارید که ارائه نمود واقعی پژوهش شما سبب می‌شود نظریه‌ها و افکاری که در مورد آنها موضوعی ارائه کرده‌اید، معتبر معتبر باشند.

ویژگی‌های بنا را بررسی کنید و براحتی متوجه شوید که چه جنبه‌هایی را باید در مقاله خود ارائه کنید. برای مثال اگر مقاله شما در مورد جلوه یک بنا و تأثیر آن بر زیبایی شهر است می‌توانید به قرن نوزدهم پاریس بروید و در مورد هوسمان، معمار بزرگی که بلوارهای این شهر را طراحی می‌کرد، نکات و موارد اصلی را ارائه کنید. اشاره کردن به یک موضوع این چنینی و درنظر گرفتن ایده‌های بکار برده شده برای جلوه بهتر و زیباتر یک بنا، سبب می‌شود که به راحتی مقاله پیشرو را به صورت ماهرانه و با درنظرگرفتن اصول مقاله نویسی ، ارائه کنید.

· در نهایت، نگارش یک مقاله واقعی در حوزه معماری

مجلات معماری از سطح بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند و در آموزش مقاله نویسی معماری باید به این موضوع توجه شود که مطالب درج شده در مقاله، کاملاً تخصصی و علمی باشند. مخاطب یک مجله می‌خواهد اطلاعات جدیدی را یاد بگیرد و با موضوعات خلاقانه‌‌ای روبرو شود. بعبارتی نگارش یک مقاله معماری علمی پژوهشی باید براساس ایده‌های طراحی و همچنین بناها و ساختمان‌های قدیمی و نو پایه‌گذاری و منتشر شود. این موضوع سبب می‌شود که افراد علاقه‌مند بتوانند از استراتژی‌های پیشرو در طراحی‌های آینده خود بهره بگیرند.

بعبارتی مقالات علمی پژوهشی بر پایه اصول مقاله نویسی در حوزه معماری، دیدگاه‌های مختلف و متفاوتی را در طراحی و معماری با سایر معماران به اشتراک می‌گذارند. مطالعه کردن این مقالات به معماران، مهندسان معمار و طراحان کمک می‌کند تا بتوانند اطلاعات و دانش خود را ارتقا ببخشند. مقالات علمی پژوهشی که در مجله‌های تخصصی در حوزه معماری چاپ می‌شوند به پژوهشگران، مهندسین معمار، اساتید معماری و طراحان کمک می‌کنند که بتوانند از این اطلاعات به خوبی بهره برداری کنند.

نگارش مقاله در حوزه معماری.
نگارش مقاله در حوزه معماری

اصول مقاله نویسی و فرمت مقالات ISI

برای نگارش مقالات isi و تسلط به نگارش مقاله معماری به زبان انگلیسی براساس اصول مقاله نویسی ، باید بدانیم که چه مقالاتی می توانند مقاله isi باشند. پایگاه علمی تامسون رویترز به نام isi و پایگاه علمی الزویر با نام Scopus در اصل ۲ نهاد مستقل هستند که در زمینه‌ نشر پژوهش‌های مهم علمی بصورت مستقل در جهان فعالیت می‌کنند. مقالات و ژورنال‌هایی که بواسطه الزویر پوشش داده می‌شوند با نام Scopus و مقالاتی که تحت پوشش تامسون رویترز هستند بعنوان مقالات isi معرفی میشوند. نگارش مقالات در هر ۲ گروه الزویر و تامسون رویترز شبیه هم بوده و ما در ادامه نگارش مقالات isi را برای شما شرح خواهیم داد.

· هدف خود برای نگارش مقاله isi را مشخص کنید

قدم اول برای اینکه بدانیم چگونه یک تحقیق خوب بنویسیم این است که هدف خود از نگارش مقاله آی اس آی را مشخص کنیم. اگر با این رویکرد که تنها مقاله خود را در مجلات isi چاپ کنید قصد دارید مقاله بنویسید، بهتر است در همین مرحله متوقف شوید. ساده‌تر بگویم، داوران مجله اگر مقاله شما بوی نوآوری و تازگی ندهد آن را تایید نخواهند کرد. معمولاً در مجلات داخلی این‌گونه مقالات راحت‌تر چاپ می‌شوند. اما انتشار ۱ مقاله با رگ و ریشه و اصیل که اصول مقاله نویسی در آن رعایت شده باشد، به عنوان یک مقاله آی اس آی بسیار راحت‌تر است.

· در هر حالتی اصول مقاله نویسی را رعایت کنید

پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم که رعایت اصول مقاله نویسی حتی برای یک پژوهش ساده نیز واجب است، چه برسد به اینکه شما قصد داشته باشید یک مقاله آی اس آی بنویسید که قرار است در مجلات معتبر جهانی چاپ شود. مقالات علمی معتبر در حالت کلی از ۳ بخش ابتدایی، بدنه و نتیجه گیری یا قسمت پایانی تشکیل شده‌اند. رعایت اصول و چهارچوب نگارشی همینطور نوع صفحه بندی و تایپ صحیح همگی از نکات مهم نگارش مقاله محسوب می‌شوند.

· چهارچوب اصلی و کلی در مقالات ISI

مشخص کردن چهارچوب مقاله یکی از گام های اصلی در رعایت اصول مقاله نویسی محسوب می‌شود. عنوان مقاله باید جذاب باشد و فراموش نکنید که از اصطلاحات کلیدی تشکیل شده باشد. فراز و فرود اغراق آمیز به موضوع ندهید و فراموش نکنید که روش تحقیق یکی از مهم‌‌ترین قسمت‌ها در مقاله محسوب می‌شود. یافته‌های خود در پژوهش را ارائه کنید و سپس با نتیجه گیری موضوع را خاتمه دهید. دستاوردی که در انتهای پژوهش ارائه می‌شود حاوی پیشنهادات و راه‌حل‌هایی است که شما در انتهای مقاله به آنها دست پیدا کرده‌اید. در نهایت  فراموش نشود که رفرنس‌ها و منابع تحقیق و پژوهش نیز ذکر شوند.

چهارچوب اصلی و کلی در مقالات ISI.
چهارچوب اصلی و کلی در مقالات ISI

· زمان‌بندی و زمان‌بندی

این نکته بسیار مهم است که بعد از درنظر گرفتن اصول مقاله نویسی باید زمان‌بندی را نیز لحاظ کنید. همیشه این موضوع را به خاطر بسپارید که تحقیق و پژوهش زمان زیادی می‌طلبد و حتی ممکن است ماه‌ها به طول انجامد. پس با لحاظ کردن یک زمان‌بندی مناسب براحتی اهداف خود را به دست آورید.

· چکیده را در اصول مقاله نویسی دست کم نگیرید

یکی از اصول نوشتن مقاله در مقالات آی اس آی که باید حتما آن را لحاظ کنید این است که قبل از هر کاری چکیده نویسی انجام دهید. تمام مطالب نوشته شده را مطالعه کرده و بعد تلاش کنید چکیده‌ای مطابق با مطالب درج شده تهیه کنید. چکیده مقاله بعبارتی یک جمع بندی کلی از تمام مطالبی است که در مقاله خود به رشته تحریر درآورده اید.

· نشان کردن یک مجله معتبر

فراموش نکنید که تنها نکته مهم رعایت اصول مقاله نویسی نیست. بلکه در مقاله انگلیسی معماری اولین چیزی که باید پیش از هر کار آن را در نظر بگیرید نشان کردن یک مجله با اعتبار و با کیفیت است. اگر تصمیم گرفتید که در مجلات معتبر مقالات خود را چاپ کنید به راحتی می‌توانید از این امتیاز برای اپلای کردن در دانشگاه‌های کشورهای خارجی بهره بگیرید. مجلاتی که ارجاعات صورت گرفته به آنها زیاد است، مجلاتی هستند که بشدت مورد توجه و استقبال اساتید قرار می‌گیرند. همچنین ثبت کردن مقاله در این مجلات چندان آسان نیست. البته فراموش نکنید که شما به هیچ عنوان نباید بطور همزمان مقاله خود را به ۲ یا چند مجله متفاوت ارسال کنید. این کار سبب می‌شود که در بلک لیست مجلات اسم شما درج شود.

· یک ترجمه تخصصی و تمیز، کلید اصلی در اصول مقاله نویسی معماری

تا این قسمت، مقاله معماری شما براساس فرمت مقالات isi و با رعایت اصول مقاله نویسی به رشته تحریر درآمده است. اما نکته اصلی اینجاست که اگر نتوانید آن را به زبان انگلیسی ترجمه کنید مثل این است که هیچ کاری انجام نداده‌اید. شما باید با توجه به فرمت مجلاتی که قرار است مقالات شما را چاپ کنند، ترجمه مقاله آی اس آی خود را انجام دهید. در نظر گرفتن فرمت نهایی این مجله‌ها به شما کمک می‌کند که مقاله ارسالی شما ریجکت نشود.

یک ترجمه تخصصی و تمیز، کلید اصلی در اصول مقاله نویسی.

ساده نویسی یا فوت کوزه‌گری در نوشتن مقاله معماری

همیشه به خاطر بسپارید که راه‌ها و روش‎های مختلف و متنوعی برای یادگیری اصول مقاله نویسی وجود دارند، اما همیشه بهترین راه ساده‌ترین راه است. به هر میزان که محتوای مقاله و تحقیق شما قابل فهم‌تر، روان‌تر و ساده‌تر باشد شک نکنید که جذابیت آن برای مخاطب بیشتر خواهد بود. البته این سادگی نباید باعث شود که زبان نگارشی شما عامیانه شود و دیگر یک زبان تخصصی و علمی نباشد.

این سبک نگارش شماست که سبب جذب مخاطب خواهد شد. تحقیق کردن، به رشته تحریر درآوردن و رعایت ساختار اصلی و کلیدی مقاله‌نویسی، نیمی از مسیر شما است. نیمه دیگر آن انتشار بواسطه مجلات معتبر و بین‌المللی است. یک ایده منحصر به فرد و تازه، ارزش پژوهش شما را هزار برابر می‌کند. پس توصیه ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی کپی نکنید. همچنین مطمئن شوید که تابحال مقاله‌ای با موضوعیت مقاله شما به چاپ نرسیده است.

و در نهایت

ما در این مقاله تمام تلاش خود را انجام دادیم تا شما را با مقاله نویسی و اصول نوشتن مقاله آشنا کنیم. نوشتن مقالات معماری چه در گروه علمی – پژوهشی و چه در دسته مقالات isi، به اصول مقاله نویسی احتیاج دارد. یک مقاله انگلیسی معماری بعد از رعایت کردن تمام روش‌های فوق در نهایت باید بتواند محصولی نوآورانه و خلاقانه را ارائه کند.

ما به شما قول می‌دهیم که رعایت تمام نکات ارائه شده در این مقاله برای شما منتج به تولید یک مقاله معماری فوق‌العاده در پایان کار خواهد شد. فراموش نکنید که چاپ کردن یک مقاله مناسب و علمی در مجلات داخلی و خارجی، تاثیر فراوانی بر آینده شغلی و تحصیلی شما خواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنیم به مطلب چگونه یک پروژه معماری بگیریم هم سر بزنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.