چگونه یک پروژه معماری بگیریم ؟

پروژه معماری شاید در ابتدای امر برای دانشجویان یک شهرت و معروفیت چشمگیر بنظر آید. واژه‌ای دهن پرکن و مهم که هر کسی را متقاعد می‌کند تا رشته معماری را انتخاب کند. اما در دوران دانشجویی تبدیل به واژه‌ای می‌شود که بی شباهت به کابوس نیست. با گذر از عصر تحصیل و دانشگاه و آشنا شدن با بازار کار و چراها و چگونه‌هایش، تقریبا افراد سرخورده می‌شوند. اما نه همه ! تنها اشخاصی که بدون هیچ پشتوانه و فقط با تکیه بر توانایی‌های خود می‌خواهند وارد این عرصه شوند. اما نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا در چند قدم اول شما را همراهی کنیم.

مهندسان معمار در حال انجام پروژه معماری.

پروژه معماری

در ابتدای کار همه چیز سخت و غیرممکن بنظر می‌رسد. تمایل دارید تا به‌تنهایی پروژه‌های مهمی را انجام دهید. اما اصول کار این است که همه چیز از گام اول شروع می‌شود. همه چیز باید پله پله مسیر خود را طی کند. زمان مهم است و مدیریت آن شما را حرفه‌ای خواهد کرد. انجام یک پروژه معماری در قدم اول نیاز به این دارد که شما به خود و توانایی‌هایتان اعتماد و اعتقاد داشته باشید. البته راه اندازی دفتر شخصی و گرفتن پروژه چندان راحت نیست. البته اگر راه و روش اصولی را بلد نباشید بدون شک مدت زمان زیادی را هدر خواهید داد. در ادامه قدم به قدم به شما خواهیم گفت که چطور شروع به گرفتن کارهای مختلف کرده و در کنار آن دفتر خود را نیز راه اندازی کنید.

بررسی پروژه معماری در دفتر معماری.

· به خود و هدف هایتان اعتماد دارید ؟!

قدم اول این است که مطمئن شوید گرفتن پروژه معماری ، فعالیت کردن در این حوزه و راه اندازی یک دفتر کار مستقل همان خواسته‌ای است که سال‌ها برای آن رویاپردازی کرده‌اید. بدون شک طی کردن چنین مسیری با سختی‌های فراوانی روبرو است. برای اینکه موفق باشید باید سخت کار کنید. این سخت کار کردن چیزی بیشتر از حدود به تصویر کشیده شده در ذهن شما است. البته گرفتن یک پروژه و راه اندازی و مدیریت یک دفتر کار نیاز به آزادی و انعطاف پذیری دارد. اما در ازای آن مزایای زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. بدون شک این قدم، بزرگترین چالش زندگی شما محسوب می شود. سال‌ها باید با تعهد و مداومت تلاش کنید تا در نهایت راهی جز موفق شدن نداشته باشید. بعد از رسیدن به قله موفقیت بدون شک از چشیدن طعم آن لذت خواهید برد.

· برنامه‌ریزی و دیگر هیچ !

زمانی که تصمیم گرفتید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و یک پروژه معماری بگیرید، باید در قدم دوم یک برنامه جامع تدارک ببینید. بعبارتی برنامه‌ریزی کنید ! این برنامه ریزی راهنمایی خواهد بود تا به راحتی شما را به سرمنزل مقصود برساند. تا زمانی که یک برنامه‌ریزی مدون و معقولانه را برای مراحل انجام کار و تدوین راهبردها پیاده نکرده‌اید، تحت هیچ شرایطی نباید به مرحله بعد بروید. شاید این قدم کمی شما را بترساند و پشیمان بشوید. در نهایت هم تصمیم بگیرید که فقط با انجام پروژه‌های دانشجویی معماری زندگی خود را مدیریت کنید ! اما نگران نباشید. این مرحله حتی اگر یک سال نیز به طول انجامد بازهم در نهایت شما ما سود کرده‌اید. مرحله برنامه ریزی در انجام پروژه‌های معماری بشدت برای شما مفید و کارآمد خواهد بود.

· برای گرفتن یک پروژه معماری در گوشی حرف نزنید !

در دوران دانشجویی ما با انجام پروژه دانشجویی معماری و رعایت نکاتی ساده و پیش پا افتاده مثلا دانستن ضوابط طراحی پلان مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی و غیره کارهای خود را براحتی انجام می‌دادیم. گاها بطور خصوصی و پنهانی از افراد ماهر و دوستان خود کمک می‌گرفتیم و در نهایت پروژه دانشجویی معماری ما بسته می‌شد. اما این بار همه چیز متفاوت است.

اگر دو قدم قبل را با اقتدار و محکم برداشته باشید، در این قدم بدون هیچ چون و چرا و تزلزلی، با صدای بلند اعلام خواهید کرد که قصد انجام پروژه معماری و راه اندازی فضای شخصی خود را دارید. تصورات بقیه در مورد ما  هیچ اهمیتی ندارد. به دوستان، خانواده و اطرافیان، نزدیکان، همسالان و حتی دیگر معماران اطلاع دهید که قصد دارید اولین پروژه معماری خود را گرفته و پرقدرت آن را مدیریت کنید. همه باید بدانند ! این یک نکته کلیدی ساده، اما کمی سخت است. ممکن است در این راه به منابعی نیز احتیاج داشته باشید، که برای مثال مطالعه یک کتاب بازاریابی بخوبی می‌تواند برای شما راهگشا باشد.

نحوه انجام و گرفتن یک پروژه معماری به صورت فریلنس.

· باز هم پای فضای مجازی درمیان است

البته یکی از راه‌های بسیار مهم که یک میانبر نیز محسوب می‌شود، ورود به فضای مجازی و راه اندازی یک وبلاگ یا حتی یک پیج اینستاگرام است. شما بعنوان یک شخص صاحب نظر با یک وبلاگ می‌توانید همه چیز را زیرورو کنید. پرسونای خود را تعریف کنید تا مشتری ایده‌آلتان جذب شود. نام مشخصی برای وبلاگ در نظر بگیرید و زمینه فعالیتی را نیز مدنظر داشته باشید. مطالب شما در پیج اینستاگرام یا وبلاگ باید جالب، آموزنده، سرگرم کننده و مداوم باشند. با رعایت کردن همین چهار فاکتور، با سرعت فراوانی مشتریان زیادی را جذب می‌کنید که بدون شک به مشتریان دائمی شما تبدیل خواهند شد.

برای گرفتن یک پروژه معماری در ابتدای امر باید صادق باشید. نحوه شروع فعالیت خود را در مسیری که در پیش گرفته‌اید به اشتراک بگذارید. تخصص‌های خود را معرفی کرده، نمایش دهید. به هیچ عنوان از به رخ کشیدن توانمندی‌های خود ترس نداشته باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا بازاریابی در معماری را به سرعت یاد بگیرید و پیاده کنید. این یک جمله قدیمی و پرتکرار است که “مردم تمایل دارند با افرادی همکاری کنند که آنها را دوست دارند، می‌شناسند و به آنها اعتماد متقابل دارند.” یک وبلاگ یا پیج اینستاگرام با درنظر گرفتن شرایطی که گفتیم، این قدرت را دارد که با افراد علاقه‌مند ارتباط پیدا کرده و همانند یک چوب جادو برای شما معجزه کند.

· عنکبوت‌ها را دوست داشته باشید !

وقتی اسم عنکبوت‌ها به میان می‌آید، اولین چیزی که در ذهن من نقش می‌بندد خانه‌های آنها است که میشود بی‌شباهت به شبکه‌های ارتباطی نیست. برای داشتن یک بازار کار مداوم و گرفتن پروژه معماری شما باید روابط خود را گسترش دهید و شبکه ارتباطی خود را حفظ کنید. شبکه‌های مجازی دیجیتال در کنار وبلاگ، به سرعت می‌توانند شبکه ارتباطی گسترده‌ای را برای شما ایجاد کنند. شروع به کار در معماری ممکن است کمی سخت بنظر برسد. اما با درنظر گرفتن تمامی شرایط و فاکتور‌هایی که ما تا به این قسمت به شما معرفی کرده‌ایم، بدون شک موفقیت در انتظارتان خواهد بود.

اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و لینکدین با اشتراک گذاری برنامه‌های شما بدون هیچ هزینه‌ای و تنها با کمی وقت گذاشتن موفقیت را تضمین می‌کنند. مقالات را در این وبلاگ اشتراک گذاری کنید. بروزرسانی آنها را به صورت مداوم انجام دهید و فراموش نکنید که هرچقدر شبکه‌های دیجیتالی شما رشد کنند، شانس شما برای مدیریت پروژه معماری بیشتر خواهد بود. شبکه‌هایی که دیجیتال نیستند نیز روابط قوی را ایجاد خواهند کرد که حتی سال‌ها حفظ شده و بادوام هستند. برای مثال با مربیان مدرسه فرزندان و اولیاء دوستان فرزندان خود ارتباط برقرار کنید. همچنین در مورد حوزه فعالیتی و برنامه‌هایی که دارید با آنها گفتگو کنید. این ارتباطات به زودی برای شما پروژه‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد که در نهایت شما را شگفت‌زده  می‌کند.

دفترکاری معماری جهت گرفتن پروژه معماری به صورت فریلنس.
Portrait of creative multi-ethnic team collaborating on project during meeting in office
مطالب مرتبط
۱ از ۱۲

· فعالیت‌های داوطلبانه را در اخذ پروژه معماری دست کم نگیرید

شروع کار در معماری خیزشی بلند و البته یک برنامه ریزی عملی نیاز دارد. انجام پروژه تری دی مکس، انجام پروژه دانشجویی معماری، آگاهی از اصول طراحی پلان مسکونی و انتقال آن به دیگران، اطلاع داشتن از قیمت انجام پروژه‌های دانشجویی اتوکد یا اطلاع از قیمت پروژه دانشجویی معماری و انجام آن بصورت صفر تا صد و داوطلبانه، می‌تواند مفید باشد اما کافی نیست. شما نیاز دارید تا بیشتر از اینها شناخته شده. پس به شهرداری منطقه خود بروید و با چاپ کردن کارت‌های تبلیغاتی کوچک حوزه فعالیت خود در زمینه معماری را اطلاع رسانی کنید.

آینده جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید باید برای شما مهم باشد. پس اطلاع رسانی کنید که در ازای دریافت مبلغی اندک و یا حتی بدون اخذ هزینه‌ای، همیشه در دسترس هستید. همچنین تمایل دارید تا در کمیته‌های مشورتی مانند بررسی یا برنامه ریزی معماری نقش داشته باشید. ضمن اینکه به کتابخانه محل سکونت خود مراجعه کرده و یا به مدارس و هنرستان‌ها سر بزنید و در صورت نیاز به تخصص شما، به آنها کمک کنید. اینکه کاملا داوطلبانه خدمات معماری را انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند تا با ارائه اولین پروژه معماری خود در وبلاگ شخصی، کاربران و مشتریان با وجه دیگری از چهره شما آشنا شوند. وجه شخصیتی خیرخواهانه و هدفمند که در کنار لحاظ کردن سود و منفعت، به منافع جامعه نیز اهمیت می‌دهد.

· و باز هم نقش فضای مجازی در پروژه معماری

در مورد وبلاگ صحبت کردیم، نوبتی هم که باشد نوبت به وبسایت است. یک سایت پروژه معماری ، کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه به سمت شما سوق پیدا کنند. مشتری در اولین قدم خود وارد گوگل شده و لیست شرکت ها، شماره تماس آن ها و معماران محلی را جستجو خواهد کرد. وب سایت ها را مرور کرده و از طریق آنها اطلاعات لازم را کسب می‌کند. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم گرفتن پروژه معماری و انجام یک سایت پروژه معماری نیاز به تفکری اصولی و یک برنامه ریزی دقیق دارد. گاها شما می توانید به صورت فریلنسر برای مثال یک نمای ساختمان تجاری مدرن را نیز طراحی کنید. البته انجام این قبیل کارها در دنیای مدرن امروزی و به واسطه اتفاقاتی که رخ می دهد، رواج پیدا کرده و رایج شده است.

اما فراموش نکنید که برای راه اندازی یک وب سایت و انجام پروژه معماری حتماً نباید کار اجرا شده داشته باشید. چشم‌انداز های طراحی که همگی با رندر های دستی و کامل انجام شده اند، طراحی ها و طرح های زیبا که شاید حتی ساخته نشده باشند، همگی می توانند نقطه شروعی برای وبسایت شما باشند. بهتر است حوزه خدماتی و فعالیت خود را مشخص کرده و یک وب سایت حرفه‌ای برای خود طراحی کنید. شک نکنید که به زودی استراتژی اصلی شما مشخص شده. ضمن اینکه در ادامه پروژه‌های واقعی و اجرا شده خود را یک به یک بر روی وبسایت بارگذاری می‌کنید.

طراحی معماری و سازه به صورت ماکت.

· با ایمیل مارکتینگ چقدر آشنا هستید ؟!

وقتی که برای شروع فعالیت خود و گرفتن پروژه معماری ، وبلاگ و وب سایت خود را راه اندازی کردید، یعنی اولین قدم برای گرفتن پروژه کامل معماری را پرقدرت برداشته اید. قدم بعدی این است که یک لیست از ایمیل‌های مورد نظر خود تهیه کنید. برای مثال افرادی که ایمیل آنها در لیست شما قید شده است را با کتاب های الکترونیک کوتاه، خبرنامه‌ها، راهنمای قیمت انجام پروژه‌های دانشجویی اتوکد، چگونگی انجام شیت بندی معماری، قیمت پروژه دانشجویی معماری و انواع و اقسام پروژه‌های معماری دانشجویی که ممکن است در زمان دانشجو بودن انجام داده باشید، آشنا  کرده و برای آنها ارسال کنید. 

این لیست به شما کمک می‌کند تا با افرادی که به خدمات شما در حوزه معماری علاقه‌مند هستند ارتباط مستقیم داشته باشید. این عملکرد یک نقشه هوشمندانه است که از شما یک مورد قوی و بالقوه در پس‌زمینه ذهن مشتری خواهد ساخت. مشتری شما زمانی که تصمیم داشته باشد یک پروژه معماری انجام دهد بدون شک شما اولین و شاید تنها معماری هستید که بدون هیچ تحقیقی به یادتان افتاده و به شما مراجعه خواهد کرد.

· در انتخاب پروژه معماری بی ادعا باشید

اینکه چگونه وارد بازار کار معماری شویم یک نکته مهم است که اصول خود را دارد. اما در مصاحبه های متعددی که با معماران موفق انجام شده، تاکید فراوانی بر موضوع بی‌ادعا بودن و انجام تمام پروژه‌های معماری بوده است. شما یک معمار انتخابی یا یک معمار انتخابگر نیستید. در همین دلیل است که باید در ابتدای کار تمام پروژه‌هایی که به شما پیشنهاد می‌شوند را بی چون و چرا بپذیرید. بهترین کار خود را ارائه کنید تا هم در تقویت رزومه موفق باشید و هم ارتباط بیشتر و محکم‌تری با جامعه مخاطبان داشته باشید.

پروژه معماری.

بدون شک در گذشته معماران بزرگ نیز در آلبوم کارهای خود، پروژه‌هایی دارند که در مورد آن‌ها صحبت نشده و حتی اشاره‌ای نیز به آنها نکرده‌اند. بعد از اینکه برای ورودی کارهای خود با چند پروژه معماری اجرا شده و متفاوت روبرو شدید و روند رو به رشدی را برای کار خود در پیش گرفته‌اید، آنگاه با توجه به استراتژی مورد نظر به راحتی می‌توانید پروژه‌های مورد علاقه را انجام داده و بقیه را رَد کنید. این امر مستلزم این موضوع است که شما رزومه خود را نشان داده و در همان زمینه که در راستای استراتژی‌های کاری شما است پروژه‌ها را قبول کرده و انجام دهید.

· زمان عمل کردن است !

در انتها به مهمترین مرحله برای انجام پروژه معماری خواهیم رسید؛ شروع کردن !

بله تمام نکات را گفتیم تا به این مرحله برسیم. مقدماتی که لازم بود آنها را تدارک ببینید تا با درنظر گرفتن تمام جوانب و اصول، کار اولین پروژه خود را آغاز کنید. فراموش نکنید که در این راستا شما برای کارهای ابتدایی خود می‌توانید انجام پروژه معماری در منزل را امتحان کنید و با کمک نرم افزارهای معماری کار را اصولی و با تمام مهارت پیش ببرید. بدون اولین قدم و بدون اقدامات ریز، کوچک و جزئی، شک نکنید که هیچگاه پروژه را انجام نداده و یک مشتری بالقوه و واقعی نخواهید داشت. پس دست بکار شوید و استارت فعالیت خود را بزنید.

پروژه معماری تنها شروع سختی دارد

بدون شک شروع کسب و کار در حوزه معماری و انجام پروژه‌های متعدد نیازمند انرژی، تلاش و یک زندگی شخصی منعطف است. شما نمی‌توانید در زندگی خصوصی خود مخفیانه عمل کنید و جداگانه آن را مدیریت کنید. اساسی‌ترین نکته است که شما برای توسعه شبکه کسب و کار خود و انجام یک پروژه معماری باکیفیت نیاز دارید که بر روی مهارت گفتگو و اجتماعی بودن خود کار کرده و آن را ارتقا دهید.

هم صحبتی با مردم باید برای شما به یکی از لذت بخش‌ترین فعالیت‌ها تبدیل شود تا در ادامه، مسیر موفقیت خود را به راحتی طی کنید. این بعبارتی بدان معناست که رشد و توسعه برای شما مهم بوده و شما در کنار اعتقاد و ایمان به خود، تمایل دارید تا قسمتی زندگی شخصی خود را به فعالیت‌های حرفه‌ای اختصاص دهید.

همچنین داشتن یک رزومه و پورتفولیوی مناسب در حوزه معماری به شما در گرفتن یک پروژه معماری کمک می‌کند و باعث می‌شود تا با استفاده از آن اعتماد افرادی که در پروژه نظارت دارند را جلب کنید. پس اگر به دنبال بررسی این هستید که یک پورتفولیوی مناسب معماران چگونه باید باشد و حتی از کجا باید شروع کرد، حتما به مقاله راهنمای نگارش پورتفولیو مخصوص معماران و طراحان داخلی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.