چگونه پورتفولیو معماری بسازیم

هنگامی که صحبت از معماری و یا طراحی داخلی می شود، مسئله پورتفولیو نگرانی خاصی را در دل معماران و طراحان می اندازد. این مساله بسیار حایز اهمیت است چرا که پورتفولیو شما چیزهای زیادی به کارفرما می گوید:

 • اینکه آیا منظم هستید؟
 • آیا پیشرفت پروژه هایتان را متوجه می شوید؟
 • چه جور طراحی هستید؟

ما با این مقاله قصد داریم به شما یاد دهیم که چطور می‌توانید پورتفولیوی فوق العاده ای ارائه دهید، ازین رو من تصمیم گرفتم ترفندهای تجربی خودم را که حاصل سالها بررسی همه جانبه این فرایند خسته کننده است و آنچه را که به عنوان یک مشاور استخدامی دیده و لمس کرده ام در اختیارتان بگذارم.

چرا پورتفولیو برای معماران ضروری است؟

نمونه کارها چیزی بیش از مجموعه ای از کارهای شماست. این نشان دهنده مهارت ها، تجربه و دیدگاه منحصر به فرد شما به عنوان یک معمار است. این شانس شماست که به کارفرمایان، مشتریان و همتایان بالقوه نشان دهید که تخصص فنی، دید خلاقانه و مهارت های حل مسئله مورد نیاز برای موفقیت در این زمینه را دارید. پورتفولیو همچنین به شما امکان می‌دهد تا تأثیر طرح‌هایتان را بر پروژه‌ها و جوامع واقعی نشان دهید، و شواهد ملموسی از توانایی شما در تحقق ایده‌هایتان ارائه دهد.

چه چیزی را در مجموعه معماری خود بگنجانید؟

هنگامی که نوبت به ایجاد نمونه کار معماری شما می رسد، چند عنصر کلیدی وجود دارد که می خواهید آنها را وارد کنید:

توضیحات پروژه: یک نمای کلی از هر پروژه ای که روی آن کار کرده اید، شامل مکان، اندازه و ویژگی های کلیدی آن ارائه دهید.

محتوای بصری: از ترکیبی از نقاشی‌ها، طرح‌ها، عکس‌ها و سایر مواد بصری برای نمایش کار خود و نشان دادن روند طراحی خود استفاده کنید. مطمئن شوید که تصاویر با کیفیتی را انتخاب کنید که به طور دقیق نشان دهنده کار شما باشد و درک آن را برای بیننده آسان کند.

بیانیه شخصی: بیانیه شخصی فرصتی است برای معرفی خود و به اشتراک گذاشتن فلسفه طراحی و رویکرد خود به معماری. آن را مختصر و متمرکز نگه دارید و حتماً آنچه را که شما را از سایر معماران متمایز می کند برجسته کنید.

توصیفات: شامل توصیفات مشتریان، همکاران، و سایر معماران می تواند به ایجاد اعتبار شما کمک کند و تأثیر کار شما را نشان دهد.

نکاتی برای طراحی نمونه کارها

آن را از نظر بصری جذاب کنید: نمونه کار شما باید از نظر بصری جذاب باشد و به راحتی قابل پیمایش باشد، با طراحی تمیز و مدرن که کار شما را به طور موثر به نمایش بگذارد. استفاده از طرحی را در نظر بگیرید که بر محتوای بصری تأکید دارد، مانند یک شبکه یا یک قالب به سبک کلاژ.

نقاط قوت خود را برجسته کنید: بهترین کار و پروژه هایی که به آنها افتخار می کنید را به نمایش بگذارید و مطمئن شوید که مهارت ها و رویکردهایی را که شما را از سایر معماران متمایز می کند برجسته کنید.

آن را مختصر نگه دارید: در حالی که می خواهید مجموعه ای جامع از کار خود را شامل کنید، مهم است که نمونه کارها را مختصر و دقیق نگه دارید. حدود ۱۰-۱۵ پروژه را هدف قرار دهید که محدوده و عمق شما را به عنوان یک معمار به نمایش بگذارد.

فرآیند خود را به نمایش بگذارید: علاوه بر نمایش محصولات نهایی، حتماً تصاویر یا طرح هایی را نیز درج کنید که روند طراحی شما و نحوه رسیدن شما به طرح های نهایی را نشان می دهد.

به طور مرتب آن را به روز کنید: نمونه کارها باید یک سند زنده باشد که با حرفه شما تکامل می یابد و رشد می کند. مطمئن شوید که به طور مرتب آن را با آخرین کارها و دستاوردهای خود به روز کنید و تغییراتی را بر اساس بازخورد دیگران در این زمینه ایجاد کنید.

چگونه باید پورتفولیوی خود را ساختار بندی کنم؟

سلسله مراتب داشته باشید

به برخی از جنبه های کاریتان و اطلاعات مرتبط با آن کارها بیشتر توجه کنید و آنها را در چند صفحه اول قرار دهید. بهتر است بدانید در پورتفولیو نیز مانند مصاحبه کاری- برداشت اولیه اهمیت دارد. نمونه ای از پورتفولیو که سطوح مختلف فرآیند طراحی را نشان می دهد.

همانطور که سلسله مراتب را رعایت می کنید، حصول اطمینان از اینکه پورتفولیو شما تازه ترین کارهایتان و مربوط ترینشان را نشان دهد، امری حائز اهمیت است. شاید بشنوید که دیگران می گویند که پورتفولیو شما باید داستان تان را بیان کند، اگرچه لزومی ندارد که داستانتان به ترتیب وقوع اثر باشد- شاید نقطه آغاز شما به انتها تعلق داشته باشد، شاید اولین کار طراحی تبلیغاتی شما باید درست قبل از نهایی ترین کارتان باشد.

دو پورتفولیو تهیه کنید

اولین پورتفولیو شما همانند یک تیزر یدکی است. باید یک پورتفولیو پیش نمایش ۵-۱۰ صفحه ای باشد که نامه و cv شما را همراهی می کند. خوب است بدانید این پورتفولیو بسیار مرتبط با نقش آن بوده و چیزی است که در وهله اول توسط آن قضاوت شده و ارزیابی می شوید.

دومین پورتفولیو شما ورژن حرفه ای پورتفولیو اول شما است، که در مصاحبه آن را ارائه می کنید. این فرصتی است تا هرگونه مهارت اضافی که ممکن است داشته باشید را برجسته کنید – به خاطر داشته باشید شما باید آنچه که در پورتفولیو اول ارائه کردید را درست کنید.

معمولا خوب است که پرینت پکیجی از اسناد را به همراه پورتفولیو دوم خود داشته باشید.

برای شروع از کجا شروع کنیم؟

از نرم افزار صحیح استفاده کنید

استفاده از نرم افزار صحیح جهت تهیه و ارائه پورتفولیو شما حیاتی است- به هر حال شما دارید وارد عرصه طراحی می شود. لزومی ندارد که طرح بندیتان کاملا پیچیده باشد اما از برنامه هایی چون  Microsoft Word یا  PowerPoint نیز استفاده نکنید زیرا چنین برنامه هایی مهارت های نرم افزاریتان را نشان نمی دهد. پیشنهاد من استفاده از نرم افزار Adobe Indesign برای بهبود پورتفولیوتان است.

استفاده از فونت مناسب

به تایپوگرافی های ساده مانند Arial یا Helvetica و غیره بچسبید. مگرآنکه بخواهید مسئله خاصی را توجیه کنید. خوانا بودن، کلید کار است. شاید شما کسانی را ببینید که فونت Arial را به دلیل زیاد استفاده شدن آن، حذف کنند- اما این فونت روی بسیاری از کامپیوترها و سیستم ها قابل دسترس است، بنابراین شما مجبور نیستید با فونت ها کلنجار بروید وقتی که خیلی غیرمنتظره همه فرمت پورتفولیو شما در کل صفحات پخش می شود.یادتان باشد تمرکز باید روی کارتان باشد نه فونتتان.

نام گذاری صحیح

اگر یک شرکت در حال بررسی هزاران درخواست باشد، نامگذاری درست شما برای فایلتان، درواقع زندگی آنها را راحتتر می کند. یک راه خوب برای نامگذاری فایل به این شکل است: اسم کوچک- نام خانوادگی- شرکت

پورتفولیو خود را فشرده کنید

زیاد خوشایند نیست که چهارشنبه صبح inbox خود را باز کرده و در آنجا شش ایمیل مشاهده کنید- که همگی از یک شخص ارسال شده زیرا وی پورتفولیو خود را در خلال چندین صفحه PDF ارسال کرده است. معمولا این اتفاق به دلیل عدم فشرده سازی صحیح فایل صورت می گیرد، پس افراد پورتفولیو خود را بخش بخش می کنند. هیچ کس زمان برای اینکار ندارد!

اگر نمی دانید چطور فایلتان را فشرده کنید می توانید از Adobe یا از نرم افزارهای تبدیل آنلاین رایگان PDF استفاده کنید (کافی است به گوگل مراجعه کنید.)

آنلاین باشد یا نه؟

پورتفولیو آنلاین مزایای بسیاری دارد: تنها یک کلیک کافی است، در دسترس است، لازم نیست که با سایزهای آزار دهنده فایل مواجه شوید(اما در صورت مواجه با اینترنت کم سرعت مجبورید)، و حضور آنلاین شما را فراهم می کند.

اما در صورتیکه شما پیش زمینه طراحی UX/UI دارید، کنار بایستید زیرا شما قادر نیستید که سفر ناظر در خلال پورتفولیو خود را کنترل و بهبود بخشید. آنها می توانند از اینجا به آنجا بپرند و یا حتی کاملا بخشی از کار شما را از دست دهند.

چه محتویاتی را باید قرار دهم؟

کارخودتان را نشان دهید.

نیازی به توضیح نیست؟ و هنوز نمی توانم به اندازه کافی تاکید کنم.

ما پورتفولیوهای بسیاری را می بینیم که فقط تجسم نهایی پروژه را نشان می دهند- اگرچه این به نظر جذاب است، با در نظر گرفتن اینکه بیشترین مصورسازیها به متخصصان برون سپاری می شود، آنها کاری برای نمایش مهارت های شما انجام نمی دهند.

به من مهارت های خام خود را نشان دهید:

 • اسکیس های دستی
 • عکسهای پیشرفت کار(برای مثال تصاویر قاب سیمی، اسکرین شاتهای برنامه نویسی پارامتری)
 • رندرهای سریع WIP تکمیل شده برای بازنگری طراحی داخلی
 • اسناد ساختاری و جزئیات

زیرا این به مصاحبه گر شما نشان می دهد که شما دقیقا چه کاری می توانید انجام دهید.

اگر شما می خواهید تصویر “Hero shot” را در کارهایتان بیاورید که نشان دهید در انتها کارهای شما به چه صورتی است، ایرادی ندارد اما لطفا اعتبار آن را به کسی دهید که بخش نهایی را انجام داده است.

اگر خود شما تصاویر نهایی را انجام دادید- خب حتما آن را بیاورید، اما لازم است که من و مصاحبه گر خود را از کانسپت تا تصویرسازی ببرید. قدم به قدم. خساست به خرج ندهید.

۲مثال پورتفولیو که نشاندهنده فرایند مدلسازی پارامتری است.

سلسله مراتب، سلسله مراتب، سلسله مراتب

به بخش هایی از کارتان که مرتبط با نقشتان است بیشتر اهمیت دهید و اگر شما خودتان را به عنوان همه فن حریف معرفی می کنید حتما نمونه ی کارهایتان را در تمامی سطوح ارائه کنید.

استفاده از یادداشت مختصر در پورتفولیو

ساده، کوتاه و نکته وار باشد.

یک قالب مفید می‌تواند به این شکل باشد:

 • عنوان پروژه: توسعه مجتمع ریچموند
 • تعداد فازهای پروژه: ۱۲ فاز
 • نوع پروژه: طراحی شهری-طراحی شماتیک
 • هزینه پروژه: ۱۵ میلیون دلار
 • نرم افزار مورد استفاده در پروژه: SketchUp, Photoshop, Hand Sketch, Revit

توضیح شما باید همراستا با CV تان باشد. تمامی تصاویر و نمونه های پروژه باید مرتبط با پروژه های ذکر شده در رزومه باشد.

چگونه پورتفولیو خود را در مصاحبه ارائه دهم؟

در حقیقت شما می توانید هم به صورت کاغذی و هم به صورت فایل پورتفولیو خود را در مصاحبه ارایه دهید- اما چند نکته را در ذهن داشته باشید.

 • اگر که به صورت فایل ارائه می دهید مطمئن شوید که کامپیوتر یا اسکرین برای نمایش پورتفولیوی شما وجود دارد- هر شرکتی این امکانات را ندارد، پس قبل از ارائه بپرسید و هماهنگ کنید نه اینکه لحظه ارایه USB در دست دنبال جایی برای اتصال بگردید.
 • اگر که روی کامپیوتر و یا تبلت نمایش می دهید مطمئن شوید که اندازه کار شما مناسب بوده و به اندازه کافی بزرگ باشد. دیده ام افرادی را که پورتفولیو خود را روی iPhone یا تبلت نمایش میدهند که برای هر تصویر ۲۰ ثانیه زمان می گذارند تا اندازه آن درست شود. کاری که بسیار خسته کننده است!
 • در ارائه فایل به صورت کاغذی از کیفیت مناسب پرینت اطمینان حاصل کنید.
 • به نحوه نمایش پورتفولیو تان در یک مصاحبه فکر کنید.

بی هدف نباشید

موضوع کانسپت را گم نکنید. برای حفظ ساختار پاسخهایتان از فرمول زیر استفاده کنید:

 • اختصار
 • ارزش گذاری
 • چارچوب زمانی
 • تکمیل مراحل
 • چه کسی با شما در این پروژه کار کرده است
 • چگونه تصویر را ساخته اید

نکته بسیار مهم از نظر من این است که پورتفولیو خود را برای دوستانتان توضیح دهید و اینگونه تمرین کنید. همینطور پورتفولیو خود را برعکس ارائه دهید همانطور که در مصاحبه انجام خواهید داد.هنگامی که مصاحبه گر دفتر یادداشت را مرور می کند به سرنخهایش توجه کنید که تمرکزشان کجاست.

زبان بدن در ارائه پورتفولیو!

هزاران مقاله از Forbes، Business Insider و سایر سایتها در خصوص زبان بدن در مصاحبه ها وجود دارد – و دلیل خوبی برای آن وجود دارد- هنگامی که پورتفولیو شما عالی است، مصاحبه گر فکر می کند:

آیا من می توانم این شخص را با مشتری رو در رو کنم؟ من کاندیدهای بیشماری داشتم که در حال نشسته قوز می کردند ، به ندرت ارتباط چشمی برقرار کرده ، دست به سینه می نشستند- که این به خاطر اعصاب شکل می گیرد و شخص هیچگونه آگاهی نسبت به پیامی که ارسال می کند ندارد.پورتفولیو آنها عالی است، خودشان فوق العاده مشتاق کاری هستند که انجام می دهند و در هر شرکت یک سرمایه محسوب می شوند اما زبان بدن آنها بزرگترین مانع آنها می شود. بنابراین برای جلوگیری از زبان بدن نامناسب، به سه نکته زیر توجه کنید:

 • صاف بنشینید – فکر کنید که ستون فقرات شما به یک طناب وصل است و کسی آن را از بالا می کشد.
 • ارتباط چشمی برقرار کنید – زل زدن به مصاحبه گر خوب نیست، اما هنگامی که از شما سوال می کنند به آنها نگاه کنید. اگر برای فکر کردن نیاز است که به جای دیگری نگاه کنید ایرادی ندارد! اما برای پاسخدهی حتما به او نگاه کنید.
 • لبخند بزنید –هنگامی که لبخند می زنید اندروفین تولید می شود که منجر به کاهش استرس شما می گردد، آرامتان می کند و مهمتر آنکه ممکن است با مصاحبه گر همکار شوید پس هیجان زده باشید.

در کل در هنگام تهیه پورتفولیو خود اصل سادگی، خوانا بودن، دسترسی، و نزدیکی به ذهن را رعایت کنید و بالاتر از همه صداقت در ارائه مطالبی که مختص خود شماست.

جمع بندی

در نتیجه، یک نمونه کار با طراحی خوب و حرفه ای برای معمارانی که به دنبال نمایش کار خود و امنیت فرصت های شغلی هستند ضروری است. با تمرکز بر عناصر کلیدی یک نمونه کار موفق، از جمله توضیحات پروژه، محتوای بصری، بیانیه شخصی، توصیفات، و طراحی جذاب بصری، می توانید نمونه کارها را ایجاد کنید که به طور دقیق نشان دهنده مهارت ها و تجربیات شما باشد و به شما کمک کند از بقیه متمایز شوید. .

موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.