آشنایی با سبک باروک در طراحی لباس + نمونه طرح لباس باروک

0 129

باروک سبک شناخته‌شده‌ای در هنر، معماری، موسیقی و مد است که شروع آن در قرن ۱۶ میلادی در ایتالیای کنونی بوده است. سبک باروک در طراحی لباس سبکی شاخص است که نمایانگر اوج اشرافی‌گری و توجه به جزئیات بوده است و تا امروز نیز الهام‌بخش طراحان مشهور مد جهان است.

سبک باروک در هنر و لباس

در دوره باروک نقاشی‌ها و نقوش پیچیده در همه چیز دیده می‌شد، از مبلمان گرفته تا لوازم زینتی طلاکاری‌شده. بسیاری از آثار هنری که در دوره باروک ساخته شده‌اند، پرتزئینات و پرخرج هستند و از مذهب کاتولیک الهام می‌گیرند.

سبک باروک در معماری

توجه بسیار به جزئیات زینتی و گران‌قیمت است که سبک باروک در طراحی لباس، معماری و دیگر هنرها را شاخص و چشمگیر می‌کند. موسیقی باروک الگوهایی پیجیده دارد و معماری باروک چشمگیر و نمایشی است. نقاشی باروک بزرگ‌مقیاس و دارای مولفه‌های مذهبی کاتولیک و لباس‌های باروک پرزرق‌و‌برق و پرانرژی هستند.

سبک باروک در معماری داخلی

در این مطلب به بررسی سبک باروک در طراحی لباس پرداخته‌ایم. همچنین سعی کرده‌ایم با آوردن نمونه‌هایی از لباس‌های مردانه و زنانه دوره باروک و معرفی اجزای مهم آنها، تصویر درستی از لباس سبک باروک در ذهن شما ایجاد کنیم. با ما همراه باشید.

مشخصات پوشش اشراف در دوره باروک

طراحی لباس به سبک باروک مجلل و نمایشی است. وقتی صحبت از سبک باروک در طراحی لباس به میان می‌آید، افراط و ولخرجی را به ذهن می‌آورد. در دوره باروک معمولا از پارچه‌های ابریشمی استفاده می‌شد. در مواقعی نیز پارچه مخمل به کار گرفته می‌شد. در لباس‌های باروک از پارچه کتان نیز برای لایه داخلی لباس‌ها استفاده می‌شد.

سبک باروک در طراحی لباس و معماری اروپا

لباس‌های باروک رنگارنگ و براق بودند و خصوصا برای لباس شب از ترکیب رنگ سیاه در کنار رگه‌ها و نقوش نقره‌ای و طلایی استفاده می‌شد. انواع پارچه توری نفیس در قسمت یقه و سرآستین به کار می‌رفت و از کفش‌های پارچه‌ای با تزئینات جواهر استفاده می‌شد.

لباس زنان اشرافی در دوره باروک

لباس معمول زنان اشرافی در دوره باروک نوعی پیراهن به نام مانتو (Mantua) بود. نام مانتو از شهری در ایتالیا که به تولید پارچه‌های ابریشمی نفیس مشهور بود گرفته شده است. البته در فرانسوی نیز به کت، Manteau می‌گویند.

مانتو یک پیراهن مجلسی مجلل بود که در زیر دامن آن یک زیردامنی (Petticoat) پوشیده می‌شد که قسمت پایین‌تنه را پف می‌داد. این زیردامنی‌ها معمولا حلقه‌هایی سیمی بودند که در زیر دامن پوشیده می‌شدند و مانند لباس تصویر زیر حجم زیادی به لباس می‌دادند.

لباس اشرافی زنانه باروک

این لباس مربوط به سال ۱۷۵۳ است و در مراسمات خاص و رسمی استفاده می‌شده است. در بافت این لباس گران‌قیمت از مقدار زیادی نقره‌دوزی بر روی پارچه ابریشمی استفاده شده است. در این پارچه ۱۴ رنگ مختلف نخ ابریشم و ۴ نوع نخ نقره به کار رفته است. این لباس در قسمت آستین‌ها و میان‌تنه چین‌دار و چندلایه است.

لباس زنانه سبک باروک در طراحی لباس اشرافی

شکم‌پوش (Stomacher) قسمت مهمی از پیراهن‌های زنانه دوره باروک بوده است و  به قسمتی از لباس گفته می‌شد که از یقه تا شکم را می‌پوشاند و بسیار کارشده و پرتزئینات بود. در بسیاری از موارد جنس پارچه شکم‌پوش با بقیه لباس متفاوت است و تزئینات بیشتری از جمله گلدوزی‌های زیبایی دارد.

کفش‌های زنانه در دوره باروک با پارچه ساخته می‌شدند. هر چند معمول نبود که پیراهن و کفش از یک نوع پارچه ابریشمی بافته شوند. این کفش‌ها معمولا دارای سگک فلزی بودند. کفش زنانه باروک در انواع مختلف نوک‌تیز، نوک‌صف، پاشنه‌بلند و پاشنه‌کوتاه را در تصویر زیر می‌بینید.

کفش پارچه ای سبک باروک در طراحی لباس

طرح‌ها و رنگ‌های پوشش زنانه در دوره باروک در طول زمان و در کشورهای مختلف اروپایی تنوع زیادی داشت. چند نمونه از لباس زنانه باروک به علاوه شاخصه‌های مهم این سبک در طراحی لباس زنانه در تصاویر زیر می‌بینید.

لباس مردان اشرافی در دوره باروک

کت مردانه دوره باروک به Doublet معروف بود و نوعی کت پُرشده و پَددار بودد. نمونه‌ای از این نوع کت را در پایین می‌بینید که دارای زبانه‌های محکم است و با نوعی پایین‌پوش پف‌دار مردانه به نام Hose پوشیده می‌شد. به چفت‌و‌بست این کت Points گفته می‌شد که دکمه‌ای زینتی از طلا یا نقره داشت.

کت مردانه سبک باروک

ست لباس یکدست مشکی، در دوره‌ای طولانی بین مردان اشرافی هلند امروزی مرسوم بود و همانطور که در تصویر زیر می‌بینید لباس مشکی را همراه با یقه و سرآستین توری سفید و کفش‌های زینتی می‌پوشیدند.

ست یکدست مشکی مردانه - سبک باروک در طراحی لباس

در دوره باروک شلوارهای مردانه (Breeches) معمولا تنگ و تا زانو بودند و همراه آنها چکمه یا جوراب‌هایی تا زانو پوشیده می‌شد. در پوشاک مردان در دوره باروک استفاده از جلیقه‌های نفیس (Waistcoat) در زیر کت بسیار رایج بود. مردان در دوره باروک از کلاه‌گیس فر استفاده می‌کردند و یا موی طبیعی خود را بلند می‌گذاشتند و آراسته می‌کردند.

لباس مردانه در دوره باروک

کت و شلوار مجلل زیر، لباسی درباری و مربوط به دهه ۱۷۸۰ در فرانسه است و سبکی در حال گذار از باروک به سبک روکوکو دارد. گلدوزی ابریشمی جلیقه با جزئیات زیادی انجام شده است و تضاد زیبایی با کت تیره دارد.

در اواخر دوره باروک یقه کوتاه ایستاده رایج شد و از دستمال گردن‌های کوچک‌تری استفاده می‌شد و به جای سرآستین توری از گلدوزی در سرآستین استفاده می‌شد. به علاوه دنباله کت‌ها، بلند، کارشده و پرجزئیات بودند و توجه را به خود جلب می‌کردند.

کت و شلوار مردانه درباری به سبک باروک در طراحی داخلی

شلوارهای نسبتا تنگ مخمل با رنگ تیره یکی از شاخصه‌های پوشاک مردان در قرن ۱۸ بود. این شلوارها در قسمت کمر و زانو دکمه می‌خوردند. این دکمه‌ها زینتی و از جواهر بودند و یا با همان پارچه مخمل شلوار، پوشش می‌شدند.

تاثیر سبک باروک در طراحی لباس امروزی

از میان سبک‌های تاریخی، سبک باروک الهام‌بخش بسیاری از طراحان معاصر است. سبک باروک در طراحی لباس مجلسی بسیار محبوب است و طرح‌های زیادی در فستیوال‌های هنری مانند اسکار از مشخصه‌های سبک باروک استفاده می‌کنند.

 سبک باروک در طراحی لباس امروزی کاربرد رنگ مشکی و طلایی

در چند سال گذشته از سبک باروک در طراحی لباس روزمره و اسپرت هم استفاده شده است و تیشرت‌ها، دامن‌ها، شلوارها و کت‌های شیکی با عناصر سبک باروک مانند کنتراست رنگی سیاه و سفید و جزئیات نقره‌ای و طلایی‌رنگ طراحی شده‌اند.

سبک باروک در طراحی لباس روزمره و اسپرت

جیانی ورساچه در دهه ۱۹۸۰ میلادی به کمک سبک باروک تحولی در دنیای مد به وجود آورد. او سبک باروک را از یک سبک هنری اصیل ایتالیایی به سبکی همه‌پسند و عجیب و غریب در طراحی لباس‌های امروزی تبدیل کرد.

کاربرد زنجیرهای طلا، نقوش حیوانات، رنگ‌های درخشان و پارچه‌های ابریشمی و ساتن در مجموعه لباس‌های ورساچه در این دهه، عناصر سبک باروک را یک بار دیگر محبوب کرد.

 سبک باروک در طراحی لباس امروزی پارچه با نقوش نقره ای

امروزه نیز روند الگوبرداری از شاخصه‌های سبک باروک در طراحی لباس در برندهای مشهوری مانند دولچه اند گابانا، جیوانچی، رالف لورن، بالمین و … ادامه دارد. لباس‌های الهام‌گرفته از سبک باروک از پارچه‌های ابریشمی، جین و کتان دوخته می‌شوند.

گلدوزی مدرن پارچه در سبک باروک در طراحی لباس

طرح‌های لباس برند دولچه اند گابانا به شدت از سبک باروک الهام می‌گیرند و دارای گلدوزی‌های مجلل و اکسسوری‌های جواهرمانند هستند. طرح‌های لباس به سبک باروک در کلکسیون پاییز و زمستانه عرضه می‌شوند، زیرا پارچه‌های مخمل و ابریشمی، شلوار و دامن‌های جین گلدوزی‌شده و چکمه‌های طلادوزی‌شده مناسب هوای سرد هستند.

جمع‌بندی

سبک باروک در طراحی لباس به پیچیدگی نقوش و مجلل بودن پارچه‌ها شهره است. با اینکه صدها سال از دوره باروک می‌گذرد، مولفه‌های سبک باروک در مد و طراحی لباس زنده و پررنگ است.

طراحان مشهور مد مانند جیانی ورساچه، جیان فرانکو فره و فرانکو موسچینو از سبک باروک در طرح‌های خود بهره می‌برند و از عناصر مد باروک مانند پارچه‌های طلایی درخشان، نقوش پرگل و گلدوزی‌های تزئینی استفاده می‌کنند.

پارچه نفیس ابریشمی در پیراهن زنانه به سبک باروک

آشنایی با سبک‌های اشرافی و پرجزئیاتی مانند باروک، نکات مهمی را درباره طراحی لباس به شما می‌آموزد. اگر شما به طراحی لباس علاقمند هستید و در مسیر یادگیری و کسب تجربه در این حرفه هستید، مطالعه مطلب « یادگیری طراحی لباس را از کجا شروع کنم؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مطلب به مراحل،‌ روش‌ها و سوالات رایج شما در زمینه طراحی لباس پاسخ داده شده است.

سبک باروک در طراحی لباس، سبکی مجلل و خلاقانه است و آشنایی با شاخصه‌ها و الگوهای آن به تنوع هر چه بیشتر طرح‌های شما می‌کند. ما در آموزال دوره خلاقیت در طراحی لباس را برای شما تهیه کرده‌ایم که طراحی، ایده‌پردازی و تصویرسازی زیبای لباس‌ها را به شما می‌آموزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.