فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان

یادگیری زبان انگلیسی در سراسر دنیا چالشی جدی است که راهکارهای جدی می‌طلبد. به همین دلیل بیشتر ما روزهای زیادی را صرف رفتن به کلاس‌های زبان و سروکله زدن با دستور زبان می‌کنیم. همه این کارها برای یادگیری زبان واجب هستند. اما شاید گاهی بتوانیم راه شیرین‌تری برای تقویت زبان انگلیسی پیدا کنیم. برای مثال دیدن فیلم به زبان انگلیسی می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما این که چه فیلمی ببینیم و چطور فیلم ببینیم در میزان یادگیری ما موثر خواهد بود. پس باید فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان که متناسب با سطح ما هستند را بشناسیم و از آنها برای یادگیری بهتر کمک بگیریم.

معرفی فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان انگلیسی

چرا فیلم دیدن به زبان انگلیسی سودمند است؟

قبل از اینکه بخواهید این تمرین را انجام دهید شاید بد نباشد بدانید واقعا چرا این کار برای شما مفید خواهد بود؟ دیدن فیلم و سریال شما را با بخشی از فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان آشنا می‌کند. قطعا فیلم‌ها تمام جنبه‌ها و واقعیات اجتماعی را نشان نمی‌دهند اما بخشی از ویژگی‌های فرهنگی هر جامعه را بازتاب می‌دهند که برای زبان‌آموزان جالب خواهد بود.

دلیل مهم دیگر این است که افراد مختلف در فیلم‌هایی که در کشورها و شهرهای مختلف تولید می‌شود، لهجه‌های گوناگونی دارند. در نتیجه دیدن فیلم به شما کمک می‌کند تا لهجه‌های مختلف را بهتر بفهمید. وقتی انگلیسی یاد می‌گیرید و با افراد مختلف صحبت می‌کنید با لهجه‌های بسیار گوناگونی روبه‌رو می‌شوید، پس باید آماده باشید.

البته در فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان معمولا اصطلاحات روزمره و عامیانه که در کشورهای مختلف کاربرد دارند را می‌شنویم. این کار به ما کمک می‌کند تا از دنیای کتاب‌ها آموزشی و حتی ادبی بیرون بیاییم و در دنیای واقعی قدم بگذاریم؛ جاییکه مردم هر روز از هزاران اصطلاح غریب و متفاوت استفاده می‌کنند.

به جز تمام موارد بالا، فیلم دیدن لذت‌بخش است. درواقع دیدن فیلم و سریال با هدف یادگیری زبان یک تیر با دو نشان است. می‌توانید هم لذت ببرید و هم یاد بگیرید. اگر هم برای دیدن فیلم‌های طولانی یا سریال‌های چند فصلی فرصت ندارید، می‌توانید از فیلم های کوتاه برای تقویت زبان انگلیسی استفاده کنید.

فیلم‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی در سطح ابتدایی

برای اینکه از فیلم‌ها چیزی یاد بگیرید لازم نیست سطح زبان بالایی داشته باشید. حتی در سطح ابتدایی هم می‌توانید از فیلم هایی که برای تقویت زبان انگلیسی مناسبند بهره ببرید. چطور است با انیمیشن شروع کنید؟ از آنجایی که انیمیشن‌ها مخاطب کودک هم دارند، معمولا از زبانی ساده‌تر استفاده می‌کنند.

والاس و گرومیت: نفرین موجود خرگوش‌نما (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit)

اگر این انیمیشن را ندیده‌اید، باید بدانید احتمال زیادی وجود دارد که عاشقش شوید. این انیمیشن با استفاده از تکنیک استاپ موشن و در بریتانیا ساخته شده است. بنابراین اگر به لهجه بریتیش علاقه دارید، این انیمیشن یکی از بهترین فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان شما خواهد بود. والاس و سگش گرومیت در یک روستا به کار خرگوش‌گیری مشغول هستند تا اینکه دستگاه آنها خراب می‌شود و مغز والاس با مغز یکی از خرگوش‌ها جابه‌جا می‌شود. درست است که این انیمیشن برای کودکان است اما کلی شوخی مخفی دست اول هم برای بزرگ‌ترها در دل فیلم جاسازی شده است.

صحنه‌ای از فیلم والاس و گرومیت (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) برای تقویت زبان انگلیسی

اکسترای انگلیسی (Extra English)

این سریال دقیقا برای آموزش زبان انگلیسی ساخته شده است. زبان سریال بسیار ساده است و در دل داستان به طور نامحسوس نکات دستوری و تلفظ بسیاری را آموزش می‌دهد. این مجموعه در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ برای دانش‌آموزان دبیرستانی ساخته شد. نکته جال این که سری آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی آن هم برای علاقه‌مندان به این زبان‌ها وجود دارد. درست است که نوجوانان مخاطبان اصلی این سریال هستند اما هدف آن آموزش زبان است. در نتیجه بازیگران کلمات را بسیار واضح ادا می‌کنند. همین موضوع باعث شده این سریال به یکی از برترین فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان در تمام سنین تبدیل شود.

در این سریال هکتور برای دیدن دوست مکاتبه‌ای خود آنی به خانه او می‌آید؛ جایی که آنی و بریجیت با هم زندگی می‌کنند. هکتور تلاش می‌کند تا در مدتی که اینجاست زبان خود را تقویت کند. این سه نفر در کنار نیک که همسایه خوشگذران آنهاست، موقعیت‌های طنز بامزه‌ای ایجاد می‌کنند.

سریال اکسترای انگلیسی (Extra English) برای تقویت زبان انگلیسی

فیلم‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی در سطح متوسط

برای کسانی که در سطح متوسط زبان انگلیسی قرار دارند دیدن فیلم‌ها و سریال‌های کمدی رمانتیک بسیار آموزنده و البته سرگرم‌کننده خواهند بود. شوخی‌های فیلم‌ها و سریال‌های کمدی معمولا تعداد زیادی اصطلاحات جدید را به شما یاد می‌دهند و از آنجا که خنده‌دار هستند بهتر در ذهن باقی می‌مانند.

مثل بکهام کات‌دار بزن (bend it like Beckham)

این فیلم کمدی، رمانتیک و دراماتیک داستان یک دختر ۱۸ ساله از خانواده هندی ساکن لندن به نام جس را روایت می‌کند که عاشق فوتبال است. الگوی او ستاره فوتبال انگلیس دیوید بکهام است، اما از نظر خانواده جس فوتبال بازی کردن برای یک دختر کار درستی نیست. جس در پارک فوتبال بازی می‌کند و در همین جا با ژولیت آشنا می‌شود که بازیکن فوتبال است. پس به این ترتیب جس به تیم آنها می‌پیوندد. بازی گرم بازیگران در کنار داستان سرگرم‌کننده این فیلم را به یکی از فیلم‌های محبوب سال‌های اخیر تبدیل کرده است. در این فیلم می‌توانید با لهجه هندی-بریتانیایی بیشتر آشنا شوید و این لهجه را در کنار لهجه‌های دیگر بریتیش بشنوید.

مثل بکهام کات‌دار بزن (bend it like Beckham) جهت تقویت زبان انگلیسی

هری پاتر (Harry Potter)

قطعا همه طرفدار فیلم‌ها و سریال‌های دراماتیک و کمدی نیستند. اگر بیشتر به فیلم‌های تخیلی علاقه دارید، حتما از هری پاتر خوشتان می‌آید. سری فیلم‌های هری پاتر از فیلم‌های بسیار خاطره‌انگیز و سرگرم‌کننده انگلیسی هستند. از آنجایی که بسیاری از ما کتاب‌های هری پاتر را خوانده‌ایم، از داستان کلی آن باخبر هستیم و این به درک بهتر ما کمک می‌کند. به همین دلیل هری پاتر به‌راحتی در فهرست بهترین فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان قرار می‌گیرد. لهجه این فیلم‌ها بریتیش است و از آنجا که مجموعا هشت قسمت دارند، تا مدتی خوراک خوبی برای آموزش زبان شما فراهم می‌کنند.

مجموعه فیلم‌های هری پاتر (Harry Potter) جهت تقویت زبان انگلیسی

فیلم‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی در سطح پیشرفته

هرچه سطح زبان شما پیشرفته‌تر باشد کار شما برای انتخاب فیلم راحت‌تر است. زیرا تا حد خوبی متوجه داستان اصلی فیلم می‌شوید. اما دیدن فیلم برای تقویت زبان باید بتواند به شما کمک کند تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید، پس بهتر است فیلم‌هایی را انتخاب کنید که از لغات پیچیده‌تری استفاده می‌کنند. البته بسیاری از فیلم‌هایی که برای سطوح متوسط مفید هستند، اصطلاحات و آموزش‌های بسیاری هم برای سطوح بالاتر دارند. در نتیجه شما می‌توانید تقریبا از هر فیلم یک چیز تازه یاد بگیرید.

داستان ازدواج (Marriage Story)

داستان ازدواج یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۹ آمریکا بوده است. بازیگران اصلی این فیلم اسکارلت جوهانسون و آدام درایور هستند. این فیلم داستان زندگی یک زوج را نشان می‌دهد که در آستانه طلاق هستند. این موضوع، زندگی آنها و اطرافیانشان را به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. داستان ازدواج نظر مثبت منتقدان بسیاری را جلب کرده است. فیلم‌نامه، بازی بازیگران و کارگردانی این فیلم نظرات مثبت زیادی دریافت کرده و به همین دلیل می‌تواند هم لذت‌بخش باشد و هم برای تقویت زبان انگلیسی مفید باشد.

فیلم داستان ازدواج (Marriage Story) جهت تقویت زبان انگلیسی

درس‌آموزی (An Education)

یکی دیگر از نمونه‌های بسیار خوب فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان فیلم درس‌آموزی است. این فیلم محصول سال ۲۰۰۹ است و شما را به انگلیس سال ۱۹۶۰ می‌برد. فیلم ماجرای یک دختر نوجوان و سختکوش به نام جنی را روایت می‌کند که خانواده سختگیری هم دارد. در یک روز بارانی جنی در ایستگاه اتوبوس منتظر است که با یک مرد میانسال سوار بر یک ماشین لوکس آشنا می‌شود. به طور کل این فیلم درباره بلوغ است و در این باره حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. فیلم درس‌آموزی برای جایزه‌های متعددی نامزد بود که از میان آنها می‌توان به اسکار سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

فیلم درس‌آموزی (An Education) جهت تقویت زبان انگلیسی در سطح پیشرفته

نکاتی برای آموزش زبان از طریق دیدن فیلم

  • فیلم‌های جذاب را انتخاب کنید: بسیاری از روش‌های آموزش زبان خسته‌کننده هستند اما دیدن فیلم می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. اگر بتوانید از این کار لذت ببرید می‌توانید وقت بیشتری را صرف آموزش کنید. برای انتخاب فیلم‌هایی که برای شما جذاب هستند به سراغ ژانرها و بازیگران مورد علاق خود بروید.
  • فیلم‌هایی در سطح زبان خودتان ببینید: فیلمی برای شما مناسب است که وقتی آن را می‌بینید در جریان کلی داستان آن قرار بگیرید و بتوانید داستان آن را تشخیص بدهید. در عین حال فیلم مورد نظر شما نباید آنقدر ساده باشد که چیز جدیدی برای شما نداشته باشد.
  • فیلم‌ها را بدون زیرنویس ببینید: زیرنویس توجه شما را از فیلم می‌گیرد و اگر فارسی باشد آموزش شما را مختل می‌کند. بهترین کار این است که حداقل در بار اول فیلم را بدون زیرنویس ببینید. بعد از آن می‌توانید یک بار فیلم را با زیرنویس انگلیسی ببینید تا بفهمید تا چه حد کلمات را درست فهمیده بودید و بتوانید املای کلمات جدید را یاد بگیرید.
  • در شرایط مناسب فیلم ببینید: خیلی از افراد می‌گویند، ما زیاد فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان می‌بینیم ولی تغییر زیادی در سطح زبانمان ایجاد نشده است. دلیل این موضوع این است که احتمالا شرایط درستی را برای دیدن فیلم رعایت نمی‌کنند. بهتر است فیلم را چند بار ببینید. در بارهای اول فیلم را به طور کامل ببینید، بعد از چند بار دیدن می‌توانید فیلم را در جاهایی که می‌خواهید متوقف کنید و لغات و اصطلاحات جدید را یادداشت کنید.
  • قرار نیست تمام فیلم را یاد بگیرید: حتی بعد از آنکه چندین بار یک فیلم را دیدید و دیگر تقریبا تمام آن را متوجه می‌شدید قرار نیست تک‌تک عبارات و جملات آن را یاد گرفته باشید. ذهن خود را باز بگذارید و اجازه دهید تا تمام عبارات و لهجه‌های مختلف به گوش شما برسند، در پایان آموزش کلی چیز تازه یاد گرفته‌اید ولی انتظار نداشته باشید تا تمام کلمات در ذهن شما باقی بمانند.
دیدن فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان

کلام آخر

یادگیری زبان انگلیسی با کمک فیلم یکی از جذاب‌ترین روش‌های یادگیری زبان است. احتمالا قبلا بارها درباره آموزش زبان انگلیسی با سریال‌های مشهوری مانند فرندز و سیمپسون‌ها شنیده‌اید. در این مقاله برای هر سطح از زبان انگلیسی چند فیلم معرفی کرده‌ایم که شاید کمتر درباره آنها شنیده باشید. سعی کنید هر فیلم را چندین بار ببینید تا اصطلاحات فیلم و لهجه‌های موجود در آن برای شما آشنا شوند. می‌توانید یک بار هم فیلم را با زیرنویس ببینید و برخی از اصطلاحات آن را یادداشت کنید. در نهایت برای تجربه بهتر راحت باشید و از دیدن یک فیلم خوب لذت ببرید. شما از کدام فیلم های انگلیسی برای تقویت زبان استفاده کرده‌اید و چه نتیجه‌ای گرفته‌اید؟ لطفا تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین شما به کمک آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آموزال، میتوانید سطح زبان خود را به صورت آنلاین ارزیابی کنید و در صورت تمایل به کمک مدرسه آموزش زبان انگلیسی آموزال، مهارت های شنیداری، گفتاری، خواندن، و نوشتن خود را تقویت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.