برای بسیاری از کسانی که درگیر آموزش زبان انگلیسی برای آزمون آیلتس هستند، مهارت شنیداری یا لیسنینگ مهارتی مهم اما پردردسر است. خیلی‌ها وقتی یک فیلم را بازیرنویس انگلیسی می‌بینند درک بسیار خوبی آن دارند اما به محض آنکه زیرنویس حذف شود بسیاری از دیالوگ‌ها را از دست می‌دهند. اگر شما هم زبان انگلیسی را بیشتر از روی کتاب‌ها و یا با لهجه‌ای خاص آموزش دیده‌اید احتمالا بخش لیسنینگ آیلتس برایتان چالشی بزرگ است. اما نگرانی به دلتان راه ندهید با انجام تمرین‌های مناسب و پیدا کردن شناختی دقیق‌تر از لیسنینگ آیلتس می‌توانید مشکلتان را حل کنید.

در آزمون لیسنینگ آیلتس با چه چیزی مواجه می‌شویم؟

برای موفقیت در هر آزمونی بهتر است قبل از هر اقدامی از جزئیات آن باخبر شویم. همانطور که می‌دانید امتحان آیلتس در دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. این دو آزمون در بخش لیسنینگ تفاوتی ندارند، پس چه برای آیلتس جنرال آماده می‌شوید و چه برای آکادمیک در بخش لیسنینگ موقعیت یکسانی دارید. امتحان لیسنینگ در آیلتس چهار بخش دارد. در هربخش تنها یک بار به یک متن از پیش ضبط شده گوش می‌دهید و به سوالات مربوط به آن پاسخ می‌دهید. در طول سی دقیقه هر چهار بخش تمام می‌شوند و از آنجا که آیلتس آزمونی مبتنی بر کاغذ است، شما ده دقیقه فرصت خواهید داشت تا پاسخ‌هایتان را به پاسخ‌نامه منتقل کنید. البته به تازگی نوع کامپیوتری این امتحان هم برگزار می‌شود. اگر در امتحان کامپیوتری آیلتس شرکت می‌کنید در پایان آزمون دیگر از ده دقیقه فرصت خبری نیست و تنها دو دقیقه فرصت دارید تا پاسخ‌هایتان را چک کنید.

انواع سوالات لیسنینگ آیلتس

بیایید با هر بخش از آزمون لیسنینگ آیلتس بیشتر آشنا شویم.

 • بخش اول: این بخش شامل یک مکالمه ضبط شده بین دو نفر است که در موقعیت‌های اجتماعی طبیعی رخ می‌دهد.
 • بخش دوم: این بخش شامل یک تک‌گویی (مونولوگ) با زمینه اجتماعیست. برای مثال ممکن است به یک سخنرانی درباره امکانات اجتماعی گوش دهید.
 • بخش سوم: این بخش شامل یک مکالمه بین دو تا چهار نفر است و در موقعیتی آموزشی مانند دانشگاه رخ می‌دهد.
 • بخش چهارم: این بخش شامل یک تک‌گویی با موضوعی آموزشی است. برای مثال ممکن است به یک سخنرانی در دانشگاه گوش دهید.

در تمام بخش‌های آزمون لیسنینگ آیلتس طیف وسیعی انواع لهجه‌های محلی انگلیسی به کار می‌رود. پس اگر می‌خواهید موفق باشید آشنایی با یک لهجه خاص را کنار بگذارید و سعی کنید درک خوبی از همه لهجه‌های رسمی پیدا کنید. در هرکدام از این بخش‌ها ممکن است با انواع مختلفی از سوال مانند: جای خالی، چندگزینه‌ای، تطبیقی، نقشه، جدول، فرم، پاسخ کوتاه و کامل کردن جمله بر بخورید. بهتر است قبل از آزمون پاسخ دادن به اشکال مختلف سوال را تمرین کرده باشید.

برای تقویت مهارت لیسنینگ لهجه‌های مختلف را یاد بگیرید.

نکات لیسنینگ آیلتس در جلسه امتحان که حتما باید بدانید

 1. قبل از شروع آزمون نگاهی به سوال‌ها بیندازید. در تست لیسنینگ آیلتس این فرصت در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود تا قبل از پخش صدا سوال‌ها را بخوانند. این فرصت را از دست ندهید.
 2. محدودیت کلمات را در نظر بگیرید. توجه کنید که در هر سری از سوال‌ها محدودیتی برای تعداد کلمات وجود دارد که در ابتدا نوشته شده. مثلا ممکن است برای یک سری سوال نوشته باشد بیشتر از دو کلمه و/یا عدد ننویسید.
 3. کلمات را درست هجی کنید. اگر در پاسخ به سوالی غلط املایی داشته باشید از آن سوال نمره نمی‌آورید.
 4. متمرکز باشید. از قبل تمرین کنید تا اگر در جلسه امتحان صدای کوچکی آمد یا چیزی بر طبق عادتتان نبود تمرکزتان را از دست ندهید.
 5. سوالی را خالی نگذارید. یادتان باشد در لیسنینگ آیلتس نمره منفی برای پاسخ‌های منفی وجود ندارد؛ پس اگر در پاسختان شک دارید بنویسیدش. لازم  نیست وقت زیادی روی هر سوال بگذارید. اینطوری ممکن است سوال‌های دیگر را از دست بدهید. پس پاسخی را که به ذهنتان رسید را بنویسید و ترجیحا سوالی را بدون جواب رها نکنید.

محاسبه نمره لیسنینگ آیلتس

شما در امتحان لیسنینگ به چهل سوال پاسخ می‌دهید. هر سوال یک نمره دارد. برای اینکه نمره هر سوال را بگیرید باید پاسختان از نظر املا و دستور زبان صحیح باشد. البته هر دو املا انگلیسی و آمریکایی کلمات پذیرفته می‌شوند و مختصرنویسی‌های استاندارد هم قابل قبول‌اند. در پایان نمره‌ای که از چهل بدست آوردید به نمره‌ای بین ۰ تا ۹ تبدیل شده و به شما اعلام می‌شود. در جدول پایین می‌توانید نحوه تبدیل نمره را ببینید.

تعداد پاسخ صحیحنمره از ۹
۳۹-۴۰۹
۳۷-۳۸۵/۸
۳۵-۳۶۸
۳۲-۳۴۵/۷
۳۰-۳۱۷
۲۶-۲۹۵/۶
۲۳-۲۵۶
۱۸-۲۲۵/۵
۱۶-۱۷۵
۱۳-۱۵۵/۴
۱۱-۱۲۴

چطور خودمان را برای امتحان لیسنینگ آماده کنیم؟

حالا که از جزئیات نمره‌دهی و چند و چون آزمون باخبر شدیم بد نیست از تکنیک‌های لیسنینگ آیلتس بگوییم. این تکنیک‌ها بهتان کمک می‌کنند تا در کمترین زمان بیشترین آمادگی را برای امتحان لیسنینگ آیلتس پیدا کنید. واضح است که بهترین راه برای تقویت لیسنینگ تمرین و تمرین مداوم است اما چند ترفند وجود دارد که تمرین‌های شما را موثرتر می‌کند. پس این ترفندها را به یاد بسپارید.

 1. مهارت نوشتن و گوش کردن بطور همزمان را تمرین کنید. نوشتن و گوش کردن بطور همزمان کار بسیار دشواریست اما در نظر داشته باشید که لازم نیست تمام چیزی را که می‌شنوید روی کاغذ بیاورید، فقط کافیست نکات مهم و ضروری را یادداشت کنید. با تمرین و دیدن نمونه سوال‌های مختلف کم‌کم می‌توانید تشخیص دهید که کدام اطلاعات مهم هستند و نوشتن کدامشان کلیدیست.
 2. به فایل‌های صوتی و یا ویدیوهای بدون زیرنویس گوش کنید. ممکن است در ابتدا بخشی از محتوا را متوجه نشوید اما کم‌کم پیشرفت می‌کنید و کلماتی که در صحبت مختصر ادا می‌شوند یا ضعیف‌تر تلفظ می‌شوند را راحت‌تر می‌فهمید.
 3. با متن گوش کنید. شاید این توصیه با توصیه قبلی متناقض به نظر بیاید، اما شما واقعا نیاز دارید تا هر دو این کارها را انجام دهید. مثلا می‌توانید فایل‌های صوتی با متن را از اینترنت دانلود کنید. بار اول آنها را بدون متن گوش دهید و تلاش کنید تا معنیشان را درک کنید. برای بار دوم می‌توانید به سراغ متن بروید و این بار بر روی چیزهایی که متوجه نشدید و کلمات جدید تمرکز کنید. می‌توانید تا چند روز یه فیل را گوش دهید تا تمام جزئیات آن را متوجه شوید.
 4. پادکست‌ها را از یاد نبرید. این روزها پادکست‌های انگلیسی مختلف با لهجه‌های متنوع وجود دارند. پادکستی پیدا کنید که موضوع مورد علاقه شما را دارد. اگر دوست دارید متن پادکست را هم داشته باشید و بتوانید چند بار هم همراه با دیدن متن بشنویدش، پادکست‌های شش دقیقه‌ای BBC بدردتان می‌خورند. سخنرانی‌های TED هم گزینه‌های خوبی برای شنیدن هستند که هم زبانتان را تقویت می‌کنند و هم با ایده‌های تازه آشنایتان می‌کنند.
 5. سریال ببینید! این یک توصیه نسبتا راحت است. اغلب مردم از دیدن سریال‌های تلویزیونی لذت می‌برند با کمی دقت می‌توانید سریال موردعلاقه‌تان را به کلاس درس تبدیل کنید. سریال‌ها را با دقت ببینید و اصطلاحات و کلمات جدیدی را که می‌شنوید یادداشت کنید.
 6. یوتیوبر مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. سایت یوتیوب پر از آموزش‌های مختلف به زبان انگلیسی است. حتی یوتیوبرهای زیادی هستند که معلم زبان انگلیسی هستند و ترفندها و نکات جالبی درباره لیسنینگ آیلتس بهتان یاد می‌دهند. یوتیوبرهای انگلیسی زبان با لحن و لهجه طبیعی انگلیسی صحبت می‌کنند. فهمیدن این لهجه‌ها دقیقا همان چیزیست که شما برای تقویت لیسنینگ آیلتس احتیاج دارید.
 7. املا کلمات را یاد بگیرید. یکی از دردسرهای بزرگ کسانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند املای کلمات است. در امتحان لیسنینگ اگر کلمه را درست شنیده باشید ولی با دیکته اشتباه نوشته باشید، نمره نمی‌گیرید، پس دیکته کلمات مهم است.

بهترین منابع لیسنینگ آیلتس کدامند؟

اگر تا به حال به فروشگاه‌های کتاب‌های زبان سر زده باشید حتما از تنوع کتاب‌های مربوط به آیلتس باخبرید. اگر از قبل با منابع آیلتس آشنایی نداشته باشید ممکن است کمی گیج شوید یا با کتابی که برایتان مناسب نیست به خانه بروید. برای خرید کتاب بهتر است از قبل از سطح زبانتان باخبر باشید و کتابی بگیرید که برای سطح شما مناسب باشد. اما چه بهتر که برخی کتاب‌های مشهور را هم بشناسید. کتاب‌های listening for ielts، tactics for listening و ielts anvantage از کتاب‌های شناخته شده برای آزمون لیسنینگ آیلتس هستند. اگر نمی‌دانید سطح مهارت لیسنینگ شما چقدر است بد نیست سری به سایت britishcouncil و در آزمون تعیین سطح رایگان مهارت شنیداریش شرکت کنید. بعد از آنکه سطحتان را شناختید می‌توانید در همین سایت به تمرین‌های مناسب سطحتان گوش کنید.

کتاب‌ها تنها منبع شما نیستند

همانطور که در بالا اشاره کردیم پادکست‌ها، سریال‌های تلویزیونی، ویدیوهای یوتیوب و سایت‌های اینترنتی منابع خوب دیگری هستند که می‌توانید در نظر داشته باشید. به‌علاوه تعدادی اپلیکیشن موبایل هم برای تقویت مهارت شنیداری وجود دارند. برای مثال اپلیکیشن آموزشی BBC Learning English یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موجود برای یادگیری مهارت‌های مختلف زبان است. اپلیکیشن IELTS Listening‏ هم صرفا برای تقویت مهارت شنیداریست.

استفاده از پادکست‌ها و سریال‌ها برای تقویت مهارت لیسنینگ آیلتس بسیار مناسب است.

چطور به نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب دسترسی داشته باشیم؟

دسترسی به نمونه سوالات امتحان آیلتس کار چندان دشواری نیست. سایت رسمی آیلتس تعدادی از نمونه سوال‌ها را به تفکیک نوع سوال در اختیار کاربرای قرار می‌دهد. سایت‌های معتبر دیگری مانند ielts-up و mini-ielts هم تعدادی نمونه آزمون دارند که می‌توانند کمک‌کننده باشند. اگر خواستید از نمونه سوال‌های موجود استفاده کنید، بهتر است هر چهار بخش را همزمان انجام دهید، زمان‌بندی آزمون را رعایت کنید و سعی کنید تا جای ممکن شرایط امتحان را شبیه‌سازی کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.