برای آموزش تافل (TOEFL) از کجا شروع کنیم؟

برای بسیاری از دانشجوها و کسانی که قصد مهاجرت یا ارتقا شغلی دارند، امتحان تافل یکی از سرنوشت‌سازترین امتحان‌هاست. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا مدرک تافل را به‌عنوان یک مدرک زبان انگلیسی معتبر می‌پذیرند. اما گرفتن نمره قابل قبول در تافل کار چندان ساده‌ای نیست. به علت محدودیت زمان در گرفتن پذیرش دانشگاه‌ها و با توجه به هزینه‌های بالای این امتحان برای بسیاری از افراد فرصت تکرار چندباره آزمون وجود ندارد. بنابراین انتخاب بهترین روش آموزش تافل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آزمون آزمایشی؛ شروعی مطمئن

اگر می‌خواهید در آزمونی مانند تافل شرکت کنید باید قبل از هرچیز با چهارچوب‌های امتحان و جزئیات آن آشنا باشید. می‌توانید به سایت رسمی تافل سر بزنید و درباره جزئیات آزمون بخوانید. به طور کل امتحان تافل چهار مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و حرف زدن را می‌سنجد. در نهایت شما در هر مورد نمره‌ای از ۱ تا ۱۲۰ بدست می‌آورید. خوب است قبل از مطالعه برای آزمون از نحوه نمره‌دهی، انواع سوالات موجود و زمان‌بندی آزمون باخبر شوید.

برای اینکه بدانید دقیقا با چه آزمونی روبه‌رو هستید بهترین کار این است که در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. آزمون‌های آزمایشی دقیقا شبیه به امتحان اصلی هستند. این کار به شما کمک می‌کند تا اولا بدانید نمره تقریبی امتحان تافل شما قبل از شروع مطالعه چقدر است و دوما بدانید در چه زمینه‌هایی ضعف دارید و نقاط قوت شما کجاست. سپس می‌توانید با این اطلاعات ارزشمند آموزش تافل را آغاز کنید.

آموزش تافل از ابتدا (TOEFL)

روشن کردن مسیر با هدف‌گذاری

بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا شرکت در آزمون تافل را انتخاب می‌کنند. اما شما ممکن است برای به دست آوردن یک شغل خاص، ارتقا در شغلی که دارید، مهاجرت به یک کشور دیگر یا تنها برای آگاهی از سطح زبان خود از طریق یک آزمون معتبر در امتحان آیلتس شرکت کنید. هدف شما نشان می‌دهد باید روی چه مواردی بیشتر کار کنید. همچنین خیلی اوقات هدف شما حداقل نمره مورد نیاز شما را تعیین می‌کند.

به‌علاوه گاهی نمره برخی مهارت‌ها اهمیت بیشتری دارد. برای مثال اگر هدف شما از گرفتن تافل بدست آوردن شغلی است که در آن دائم با تلفن صحبت می‌کنید، مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ از اهمیت زیادی برخوردار خواهند بود. وقتی هدف خود را از گرفتن مدرک مشخص می‌کنید، نمره مورد نیاز شما هم مشخص می‌شود و در نتیجه مسیر یادگیری تافل برای شما روشن‌تر می‌شود.

انتخاب بهترین روش برای آموزش تافل

بهترین روش آموزش تافل برای شما روشی است که با سطح زبان شما، ویژگی‌های فردی و شخصیتی که دارید و سبک یادگیری شما مطابقت داشته باشد. برای مثال ممکن است شما کار کردن با یک معلم خصوصی را به کلاس‌های عمومی ترجیح دهید. شاید اصلا نخواهید در کلاسهای آمادگی تافل شرکت کنید و آموزش خودخوان را ترجیح دهید.

هرکدام از این روش‌ها را برای مطالعه انتخاب کردید، بهتر است این چند نکته را رعایت کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. اول آنکه برنامه آموزشی خود را با توجه به سطح زبان خود تعیین کنید. اگر هنوز نمی‌دانید در چه سطحی هستید می‌توانید در آزمون تعیین سطح رایگان آموزال به صورت آنلاین شرکت کنید تا به طور تقریبی سطح زبان انگلیسی خود را بشناسید.

برای آموزش تافل برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. برای مثال اگر سه ماه فرصت مطالعه دارید، تصمیم بگیرید قرار است در هر ماه و هر هفته چه مطالبی را مطالعه کنید. حتما آزمون‌های آزمایشی خود را تحلیل کنید و اشتباهات خود را مرور کنید تا از تکرار آنها جلوگیری کنید.

آمادگی برای آزمون تافل (toefl)

برنامه‌ریزی جداگانه برای هر مهارت

ممکن است شما در یکی از چهار مهارت زبان انگلیسی توانایی بیشتری داشته باشید. زبان‌آموزان معمولا مهارت نوشتن را کمتر تمرین کرده‌اند و در این قسمت احتیاج به تمرین بیشتری دارند. شما می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را در هر مهارت بدست بیاورید و با توجه به توانایی که در انجام هر مهارت دارید برای آن برنامه‌ریزی کنید. شاید لازم باشد روی یک مهارت کمی بیشتر وقت بگذارید. می‌توانید آزمون‌های آزمایشی خود را تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس آن به‌دقت برنامه‌ریزی کنید.

مثلا برای مهارت شنیداری به پادکست‌های انگلیسی با موضوعات متنوع آکادمیک گوش کنید. همچنین می‌توانید از سخنرانی‌های تد برای آشنایی با موضوعات مختلف و آموزش تافل استفاده کنید. سعی کنید به رادیوها و پادکست‌هایی با لهجه‌های مختلف گوش کنید و همه لهجه‌ها را به‌خوبی درک کنید.

برای مهارت خواندن روزنامه‌های انگلیسی، سایت‌ها و مجلات علمی انگلیسی مانند science و یا سایت‌های خبری مانند BBC استفاده کنید. بهتر است با تکنیک‌های تندخوانی هم آشنا باشید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان به درک درستی از مطالبی که می‌خوانید برسید.

برای دو مهارت حرف زدن و نوشتن بهتر است از یک معلم کمک بگیرید. زیرا پاسخ دقیقی برای سوالات مربوط یه اسپیکینگ و رایتینگ تافل وجود ندارد. اما یک معلم حرفه‌ای می‌تواند به‌راحتی اشکالات شما را بگیرد و شما را در جهت بهتر شدن راهنمایی کند. در نظر داشته باشید فارغ از مطالب گوناگونی که مطالعه می‌کنید بهتر است نمونه‌سوالات تافل را هم داشته باشید و هر چند وقت یک بار در همان زمان دقیق آزمون به آنها پاسخ دهید تا پیشرفت خود را بسنجید.

تقویت گستره لغات

دانستن لغات بیشتر برای هر چهار مهارت زبان انگلیسی مفید و کارآمد است. بنابراین هرچه دایره لغات خود را گسترده‌تر کنید می‌توانید درک بهتری از مطالب انگلیسی داشته باشید. هرگاه در یک متن، سخنرانی یا حتی زیرنویس خبرها به یک لغت تازه برخورد کردید آن را در جایی یادداشت کنید. معنی آن را در لغت‌نامه پیدا کنید و هم‌معنی‌های آن را هم یاد بگیرید. یادگیری یک کلمه جدید زمانی کامل می‌شود که تلفظ و املای صحیح آن را هم بلد باشید.

برای آنکه کلمات بهتر در ذهن شما باقی بمانند می‌توانید آنها را در یک جمله به کار ببرید. سپس جمله را روی یک کاغذ یادداشت کنید و در جایی قرار دهید که آن را ببینید. مثلا می‌توانید آن را روی آینه دستشویی یا یخچال نصب کنید. هروقت چشمتان به کاغذ افتاد کلمات جدید را مرور کنید تا در ذهن شما باقی بمانند. همچنین اگر به دنبال پیدا کردن دیکشنری مناسب برای هدفتان هستید، می‌توانید به مقاله بهترین دیکشنری‌های زبان انگلیسی مراجعه کنید

تقویت گسترده لغات به کمک دیکشنری در آموزش تافل

کمک گرفتن از یک معلم یا دوست

یک راه سریع برای رسیدن به نتیجه مطلوب کمک گرفتن از یک معلم حرفه‌ای است. نکته مثبت درباره معلم‌های حرفه‌ای این است که این افراد تجربه بسیار زیادی در آموزش تافل دارند. آنها نکات بسیاری را برای موفقیت بیشتر در آزمون می‌دانند که به رشد سریع‌تر شما کمک شایانی می‌کند.

دوره‌های آموزشی آنلاین بسیاری هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از خانه آموزش تافل را دنبال کنید. اگر هنوز زبان عمومی شما چندان قوی نیست می‌توانید با دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی فشرده شروع کنید و سپس برای آزمون آماده شوید. مدرسه زبان انگلیسی آموزال تعدادی دوره آموزشی متناسب با سطوح مقدماتی و متوسط دارد که می‌توانند شما را در این مسیر کمک کنند.

حتی اگر نتوانستید از یک معلم حرفه‌ای کمک بگیرید، راهنمایی‌های یک دوست که تجربه بیشتری در امتحان تافل دارد ممکن است سودمند باشد. حتی هم‌صحبت شدن با یک انگلیسی زبان در شبکه‌های اجتماعی مانند هلوتاک تجربه مفیدی خواهد بود. ممکن است یک انگلیسی زبان حاضر باشد در ازای یاد گرفتن فارسی کمی انگلیسی به شما یاد بدهد. این یک تجربه فرهنگی جذاب و یک آموزش دوطرفه سودمند خواهد بود.

فراهم کردن محیطی آرام

برای زمان مطالعه خود مکانی آرام و بدون حواس‌پرتی را در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید در اتاق خود، یک کتابخانه نزدیک خانه و یا یک کافه دنج درس بخوانید. سعی کنید در زمان مطالعه موبایل خود را خاموش کنید و از شبکه‌های اجتماعی دور باشید. اگر در اتاق خود آموزش تافل را دنبال می‌کنید، از بقیه اعضای خانواده خود بخواهید تا در زمان مطالعه مزاحم شما نشوند. به این ترتیب می‌توانید مطالعه‌ای دقیق و بالاترین بازده را تجربه کنید.

بهتر است تا جای ممکن استرس را از خود دور کنید. شاید بتوانید چند تمرین مدیتیشن را امتحان کنید. اگر احساس ناآرامی یا ناامیدی کردید، می‌توانید تمرین تنفس ۴-۷-۸ را امتحان کنید. هوا را با چهار شماره به داخل بکشید. سپس به اندازه ۷ شماره آن را حبس کنید و در آخر در طول هشت شماره آن را رها کنید. علاوه بر تمرین‌های مدیتیشن ورزش کردن هم می‌تواند به داشتن آرامش بیشتر و دور کردن استرس کمک کند.

محیطی برای آمادگی آزمون تافل

مدت زمان آمادگی برای آزمون تافل

این سوال اساسی بسیاری از زبان‌آموزان است. اما درواقع پاسخ دقیقی برای آن وجود ندارد. مدت زمان لازم برای آمادگی جهت آزمون تافل به سطح زبان شما و میزان آشنایی شما با این آزمون بستگی دارد. اگر عمق دانش شما از زبان انگلیسی بسیار زیاد است، می‌توانید در زمانی حدودا یک ماهه آموزش تافل خود را به پایان برسانید.

اما اگر زبان شما در حد کمی بالاتر از متوسط است احتمالا چند ماهی را باید صرف یادگیری زبان عمومی و استراتژی‌های مربوط به آزمون تافل کنید. در حالیکه اگر زبان شما در حد بسیار ابتدایی است، بهتر است ابتدا در کلاس‌های عمومی زبان شرکت کنید و دانش عمومی زبان خود را بالا ببرید. بعد از آنکه دانش زبان انگلیسی شما به حد مطلوبی رسید می‌توانید خود را برای آزمون تافل آماده کنید.

آموزش تافل فرآیندی تدریجی و زمان‌بر است که به آگاهی دقیق از جزئیات آزمون تافل، برنامه‌ریزی مناسب و تحلیل نتایج آزمون‌های آزمایشی و صبر و آرامش احتیاج دارد. به نظر شما دیگر چه مواردی برای شروع یادگیری تافل ضروری هستند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.