طراحی لباس با الهام از طبیعت

طراحی لباس با الهام از طبیعت یکی از دلایل موفقیت طراحان بزرگ به شمار می‌رود. توانایی شناخت ترکیب رنگ‌های مختلف در کنار همدیگر برای خلاقیت در طراحی لباس موضوعی بوده که به خوبی می‌توان آن را در طبیعت مشاهده کرد. در این مقاله همراه ما باشید تا ضمن آشنایی با روش‌های مختلف الهام از طبیعت برای طراحی، نمونه‌های برجسته‌ای از طراحان شناخته شده دنیا را ببینیم.

چرا از طبیعت برای الهام گرفتن استفاده کنیم؟

در طول تاریخ انسان‌ها برای پیشرفت در تک تک جنبه‌های زندگی از طبیعت الهام می‌گرفتند. این را می‌توان در ساخت خانه‌ها، طراحی وسایل نقلیه و ابزارآلات نیز مشاهده کرد. الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس معطوف به زمان حال نمی‌شود بلکه از زمان‌های گذشته از ساختارهای طبیعی برای پوشش استفاده می‌شده است. امروزه علاوه بر هفته مد پاریس و لندن، استفاده از الگوها و رنگ‌های طبیعی در لباس را در قبایل اتیوپیایی نیز مشاهده کرد.

طراحی لباس با الهام از طبیعت

با این حال درک این نکته ضروری بوده که پوشیدن یک لباس باید به شخص احساس راحتی بدهد. به همین دلیل ممکن است در فرآیند الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس برخی بخش‌ها تغییر یافته یا حذف شوند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که از توجه به آن نباید غافل شویم نگاه دقیق به طبیعت است. هر روز ارمغانی تازه بوده تا به وسیله آن جنبه‌های مختلف زندگی را پیشرفت دهیم پس چه بهتر که بتوانیم از مادر طبیعت برای ایجاد خلاقیت در طراحی لباس نیز استفاده کنیم.

چگونه برای طراحی لباس از طبیعت الهام بگیریم؟

زیبایی، تنوع و قدرت طبیعت برای قرن‌ها منبع غنی خلاقیت در طراحی لباس بوده است. امروزه به ندرت پیش می‌آید که در لیست ترندهای فصلی چیزی از گل‌ها، گیاهان، الگوهای بدن حیوانات و دیگر المان‌های طبیعی به چشم نخورد. این طراحی‌ها لذت و شیفتگی ما را به جهان طبیعی نشان داده و داستان ظریفی را در مورد نحوه تعامل ما با طبیعت بیان می‌کند.

توجه به جزئیات

به عنوان اولین قدم در طراحی لباس با الهام از طبیعت، نباید به سادگی از کنار جزئیات عبور کنید. این بار که بعد از بارش باران از یک مسیر پوشیده از درختان سرسبز عبور می‌کنید به جای نگاه گذرا، به جزئیات روی برگ‌ها دقت کنید. برگ‌های سبزی که قطرات باران روی آن‌ها سر می‌خورند یکی از شگفت انگیزترین تصاویری بوده که می‌توان ساعت‌ها به آن چشم دوخت. در این نگاه شما شاهد نمایی منحصر به فرد از طبیعت هستید که می‌تواند ایده‌ای خلاقانه برای طراحی لباس را در ذهن شما بسازد. به تمام جزئیات روی برگ توجه کنید زیرا یک طراح خوب بافت برگ‌ها، الگوی قطرات آب روی برگ و تنوع رنگ‌ها در این قطعه کوچک از طبیعت را خواهد دید.

طراحی لباس با الهام از برگ درختان

تمرکز روی انواع گل‌ها و برگ‌ها در طبیعت

اگر از شما بخواهند که یک گل را طراحی کنید به احتمال زیاد متداول‌ترین شکل ظاهری را تجسم خواهید کرد: گلی با پنج گلبرگ صورتی و بنفش به همراه پرچم زرد رنگ، اینطور نیست؟ این در حالی است که تنوع ظاهری گل‌ها در طبیعت شامل بی‌شمار شکل مختلف خواهند شد. در بسیاری از آن‌ها چندین رنگ مختلف در کنار هم قرار گرفته و زیبایی بصری گل را چندین برابر کرده است. بار دیگری که قصد داشتید تا با الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس اقدام کنید نگاه موشکافانه‌تری روی طبیعت داشته و سعی کنید جزئیاتی را مشاهده کنید که دیگران از آن غافل هستند.

چگونه برای طراحی لباس از طبیعت الهام بگیریم - طراحی لباس با الهام از انواع گل‌ها و برگ درختان در طبیعت

تمرکز بر روی سایر المان‌های طبیعی

برگ‌های سبز و گل‌های صورتی اجزای زیبایی از طبیعت هستند اما همه طبیعت فقط این نیست. اگر قصد دارید تا خلاقیت در طراحی لباس را به خوبی یاد بگیرید بهتر است این بار به جزئیات چشم یک گربه یا ظرافت تارهای یک عنکبوت دقیق‌تر نگاه کنید. سایه روشنی که ابرها هنگام عبور از روی یک کوه ایجاد می‌کنند نیز می‌تواند منبع الهام بخش دیگری باشد. تمرکز روی سایر المان‌های طبیعی راهی عالی برای دستیابی به یک طراحی اصیل و خلاق است.

طراحی با الهام از طبیعت

بررسی چشم اندازهای مختلف در طراحی لباس با الهام از طبیعت

هنگام الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس از منظره‌های غیر معمول و متفاوت به سوژه نگاه بیندازید. به زمین نزدیک شوید، به بالا نگاه کنید تا بتوانید زوایای کاملا جدیدی را کشف کنید. یکی از مرسوم‌ترین روش‌های پیدا کردن چشم اندازی جدید این بوده که سعی کنید محیط اطراف را از دیدگاه موجودات و اشیا مختلف نگاه کنید. به عنوان مثال از دیدگاه مورچه‌ای که روی زمین در حال حرکت بوده به مسیر پیش رو توجه کنید. از دید یک برگ به حرکت ابرها نگاه جدیدی بیندازید تا چشمتان به روی سوژه‌های جدیدی باز شود. دیدن طبیعت به این شکل می‌تواند به ما کمک کند تا روی جنبه‌هایی تمرکز کنیم که در غیر این صورت ممکن بود از دست بدهیم.

بررسی چشم اندازهای مختلف

تماشای طبیعت از نمای دور

 سعی کنید این بار که برای طراحی لباس با الهام از طبیعت دست به قلم می‌شوید، منظره پیش رو را از فاصله‌ای دورتر مشاهده کنید. این دیدگاه باعث می‌شود تا چشم انداز تازه‌ای را تجربه کرده و دید وسیع‌تری از جهان اطراف داشته باشید. این همان چیزی است که برای الهام گرفتن به آن نیاز دارید. به عنوان مثال نگاه از بالا به یک کوهستان می‌تواند منظره کاملا جدیدی را پیش روی چشم شما قرار دهد.

تماشای طبیعت از نمای دور

استفاده از تخیل در طراحی لباس با الهام از طبیعت

به یک محیط طبیعی فکر کنید که قبل هرگز آن را از نزدیک ندیده‌اید، سپس از تخیل خود به عنوان مسیری غیر مستقیم برای یک طراحی جدید براساس آن مکان استفاده کنید. تحقیق در مورد مناظر طبیعی جدید می‌تواند یک فرآیند سرگرم کننده بوده که منجر به الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس ‌شود. برای مثال به احتمال زیاد تا به حال به گرند کنیون نرفته‌اید، بنابراین تمام تصاویر ذهنی شما برگرفته از عکس‌هایی بوده که دیده‌اید. ما می‌دانیم که این مکان در بیابانی گرم قرار گرفته که با ارتفاعات خیره کننده محاصره شده است. احتمالا رنگ‌های نارنجی و قهوه‌ای در آن به فراوانی یافت می‌شود. می‌توانیم از این تصورات استفاده کرده تا یک طرح واقعی را روی کاغذ بیاوریم.

استفاده از تخیل در طراحی با الهام از طبیعت

فرهنگ‌های تلفیق شده با طبیعت

بسیاری از فرهنگ‌ها مانند بومیان آمریکا طبیعت را در هنر، نمادها و سنت‌های خود ادغام می‌کنند. در این فرهنگ همه چیز از خانه‌ گرفته تا مذهب، آثار هنری و طراحی لباس‌ها از طبیعت الهام گرفته شده است. شما نیز با جستجو در فرهنگ‌های مشابه می‌توانید منبع الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس را پیدا کنید.

الهام گرفتن از شرایط آب و هوایی مختلف در طراحی

از آن‌جایی که طبیعت فقط روزهای آفتابی و درخشان نداشته شما باید برای طراحی لباس با الهام از طبیعت به روزهای طوفانی، سرد و برفی هم نگاه دقیقی بیندازید. برای تمرین این تکنیک به یک آب و هوا فکر کنید، احساسی را که تصور این شرایط در شما زنده می‌کند را روی ورق بیاورید. از بافت‌ها، رنگ‌ها و نمادهای آن به بهترین شکل برای ایجاد خلاقیت در طراحی لباس می‌توانید استفاده کنید.

الهام گرفتن از شرایط آب و هوایی مختلف در طراحی لباس

الهام گرفتن از شرایط آب و هوایی مختلف در طراحی

طراح مد مشهور فرانسوی، کوکو شنل، که تقریبا شش دهه بر صنعت فشن فرانسه حکومت می‌کرد می‌گوید: ″مد چیزی نیست که فقط در لباس‌ها وجود داشته باشد. مد را می‌توان در آسمان و خیابان نیز مشاهده کرد و مد روشی‌ است که ما با آن زندگی می‌کنیم″. مد تمام آن چیزی بوده که در ظاهر نمایان می‌شود به همین دلیل همیشه طراحان به دنبال الهام گرفتن از طبیعت و نقاشی‌ها برای طراحی لباس بوده‌اند.

در این بین طبیعت راهی بی‌نظیر برای تازه شدن روح انسان است. رنگ‌ها، شکل‌ها، بافت‌ها و الگوهای جذابی در طبیعت یافت می‌شوند که با استفاده از آن‌ها هر فصل می‌توانیم کالکشن جدید طراحی کنیم بدون آنکه شباهتی به طراحی‌های قبلی داشته باشد. طراحی خلاق به خودی خود یک اثر هنری فاخر به شمار می‌رود که گاهی آن را روی بوم نقاشی می‌بینیم و گاهی خود را روی پارچه لباس نمایش می‌دهد. به همین دلیل مشاهده طبیعت فرد را قادر می‌سازد تا عناصر جدیدی را در طراحی‌های خود بگنجاند.

جنبه مهمی که در طراحی لباس نباید نادیده گرفته شود این است که تفکر خلاق، بخش اساسی فرآیند طراحی به شمار می‌رود. هر طراح لباس حرفه‌ای باید درک کند که توانایی شناسایی الگوها و رنگ‌های منحصر به فرد در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. جنبه دیگری که باید توجه کنیم این است که لباس‌ها از دیرباز الهام گرفته از طبیعت بوده‌اند. پس چه چیزی بهتر از آنکه برای تمرین هرچه بیشتر به تاریخ نگاه عمیق‌تری بیندازیم.

الهام گرفتن از شرایط آب و هوایی مختلف در طراحی

مدرسه مد و فشن آموزال دوره‌ای تحت عنوان خلاقیت در طراحی لباس داشته که زیرمجموعه‌ای از پکیج تصویرسازی در طراحی لباس به شمار می‌رود. در این دوره به هنرجویان ایده پردازی در طراحی و بهره بردن از کانسپت‌ها اموزش داده می‌شود.

تاریخچه الهام از طبیعت در طراحی لباس

از دیر باز طبیعت به عنوان عامل خلاقیت در طراحی لباس به شمار می‌رفته است. در اروپای قرون وسطی و رنسانس طراحان از کتاب‌هایی که حاوی تصاویری از حیوانات و گیاهان بود برای طراحی لباس خانواده‌های سلطنتی و اشراف استفاده می‌کردند. بعدتر در قرن شانزدهم باغ‌های زینتی با انواع گل‌ها و گیاهان طبیعی برای گذراندن اوقات فراغت تاسیس شد. طراحان بزرگ در آن دوره این امکان را داشتند تا برای الهام گرفتن از طبیعت برای طراحی لباس به این باغ‌ها بروند. در سال ۱۵۰۰ میلادی باغ‌های گیاه شناسی به منظور مطالعه روی گیاهان دارویی در انگلستان تاسیس شد که کاربرد اصلی آن کشف دارو‌های گیاهی مختلف بود با این حال فرصت مناسبی بود تا طراحان لباس با نگاهی دقیق‌تر طبیعت را زیر نظر بگیرند و از آن برای خلق الگوهای جدید بهره ببرند.

پیشرفت سفرهای اکتشافی و جمع ‌آوری نمونه‌های تاریخ طبیعی از سراسر دنیا، منجر به درک عمیق‌تری از نحوه عملکرد طبیعت شد. در این میان کنجکاوی مردم در مورد حیواناتی که کمتر شناخته شده بودند افزایش پیدا کرد. برخی از افراد ثروتمند ان دوران مانند مارگارت، داچس پورتلند، مزارعی را برای پرورش حیوانات ناشناخته‌تر دایر کردند. میمون یکی از حیواناتی بود که تا قبل از سفر به آمازون در انگلستان قدیم ناشناخته بود. تاثیر این حیوانات و زیستگاه آن‌ها را می‌توان در طراحی لباس‌های آن زمان به خوبی مشاهده کرد.

تاریخچه الهام از طبیعت در طراحی لباس

با نگاه به آثار به جا مانده متوجه می شویم که لباس‌های مد روز نشان دهنده تعامل انسان با طبیعت بود. از اواخر قرن ۱۸ پزشکان سعی کردند مردم را ترغیب کنند تا برای تفریح و حفظ سلامت خود به سواحل دریا بروند. در طی این سفرهای تفریحی بسیاری از افراد صدف‌ها، جلبک‌ها و فسیل‌های دریایی را کشف می‌کردند. این سرگرمی که در مدت زمان کوتاهی بین مردم رایج شد شروعی تازه برای طراحان لباس بود. الگوهای پیچیده بدن موجودات دریایی منبعی برای خلاقیت در طراحی لباس و پارچه به شمار می‌رفت.

در قرن نوزدهم سرخس‌ها از دیگر گیاهان طبیعی بودند که مورد استقبال قرار گرفتند. تاثیر این علاقه را می‌توان در طراحی‌ دامن‌ها مشاهده کرد. یکی از نمونه‌های باقی مانده از آن دوره که در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگه‌داری می‌شود دامنی از جنس ابریشم بوده که روی آن طرح سرخس، برگ‌های خشک شده و انواع رز با دست گلدوزی شده است. این گل‌ها در زمینه‌ای مشکی به زیبایی طراحی شده‌اند به طوری که انگار به تازگی چیده شده‌اند.

تاریخچه الهام از طبیعت در طراحی لباس

در قرن بیستم طراحان اغلب از الگو‌ها و طرح‌های الهام گرفته از بدن حیوانات استفاده می‌کردند به ویژه طرح پلنگی که یکی از محبوب‌ترین‌ها در بین مردم به شمار می‌رفت. از نیمه دوم قرن بیستم تا به امروز واکنش طراحان به طبیعت بیشتر شخصی بوده است. برخی از آن‌ها مانند الکساندر مک کوئین طراحی لباس با الهام از طبیعت را به شکل نگرانی خود از فعالیت‌های مضر انسانی روی زمین به نمایش می‌گذارد. کالکشن ۲۰۱۰ این طراح به نام آتلانتیس افلاطون تماما الهام گرفته از تغییرات نگران کننده زمین از جمله ذوب شدن یخ‌های قطب بود.

طراحی‌های مشهور با الهام از طبیعت

الهام گرفتن از طبیعت در طراحی لباس را می‌توان به شکل گسترده‌ای در کالکشن‌های مختلف طراحان مشهور مشاهده کرد. نگاه دقیق و تیزبین آن‌ها به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن لباس‌هایی را طراحی کرده که جزئی از طبیعت چشمگیر به حساب می‌آيند.

  • Elie Saab

الی صعب فشن دیزاینر شناخته شده لبنانی در کالکشن بهار و تابستان ۲۰۱۴ خود با نام ″وعده بهار″ از جزئیات شگرفی در طبیعت برای طراحی استفاده کرد. پالت رنگی که در این کالکشن استفاده شد از نقاشی‌های هنرمند هلندی قرن نوزدهم سر لارنس آلما تادما بوده است. در این بین هنرنمایی اصلی صعب را می‌توان در تلفیق رنگ‌ها به شکل سایه روشن برای ایجاد جلوه‌‌هایی خاص از طبیعت دانست. تصاویر زیر یکی از چشم‌نوازترین طراحی‌های این دیزاینر بوده که می‌توان خلاقیت را در جای جای آن مشاهده کرد.

Elie Saab از طراحان الهام گرفته از طبیعت
  • Jason Wu

طراح دو رگه کانادایی تایوانی، جیسون وو در کالکشن بهار و تابستان ۲۰۱۳ با الهام از شب پرستاره اثر هری فیندر، لباس شبی طراحی کرد که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف کند.

jason wu و طراحی‌های الهام گرفته از طبیعت

  • Giambattista Valli

کالکشن پاییز و زمستان ۲۰۱۴/۲۰۱۵ با الهام از باغ‌های الحمرا در اسپانیا طراحی شده است. این طراح‌ سال‌ها پیش به دیدن باغ‌های زیبای این شهر رفته و لباس‌های این کالکشن را با الهام از طبیعت اسپانیا و فرهنگ زیبای آن طراحی کرده است.

طراحی Giambattista Valli با الهام از طبیعت
  • Yiqing Yin

یی کینگ یین تنها در دو فصل توانست جای خود را در هفته مد پاریس باز کند. این طراح چینی در کالکشن پاییز و زمستان ۲۰۱۲/۲۰۱۳ با الهام از دریا و آسمان و ترکیب آن با ابریشم موفق شد یکی از زیباترین کالکشن‌های کوتور را طراحی کند.

yiqing yin در طراحی لباس با الهام از طبیعت
  • Gosia Baczynska

گوسیا باچینسکا پس از اولین نمایش خود در پاریس با مجموعه جدیدی از طراحی‌ها در بهار و تابستان ۲۰۱۴ دوباره بازگشت. این طراح با نگاهی عمیق به قوه تخیل خود کالکشنی خیره کننده را ارائه می‌دهد.

طراحی Gosia Baczynska
  • Blumarine

با یادآوری نام این برند اولین چیزی که به ذهن می‌آید تصویری از گل‌ها و شکوفه های زیبا است. آنا مولینری موسس و طراح برجسته این برند در کالکشن ۲۰۱۵ خلاقیت در طراحی لباس را به اوج خود رسانده و با استفاده از شکوفه‌های گیلاس ژاپنی که نماد بهار بوده، به استقبال ما آمده است.

طراحی Blumarine با الهام از فصل بهار و شکوفه‌ها
  • Bottega Veneta

توماس وایر در کالکشنی زیبا که در بهار و تابستان ۲۰۱۰ ارائه داد با الهام از این منبع بی‌پایان اعتراف کرد که لباس‌های او به مانند یک بوم خالی بوده که هر فرد با پوشیدن آن، می‌تواند ویژگی‌های خود را نمایان کند. در تصویر زیر یکی از بهترین پیراهن‌های شب این برند را می‌بینید که با الهام از یک پدیده شگفت انگیز مانند رعد و برق طراحی شده است.

طراحی Bottega Veneta با الهام از رعد و برق
  • Stephane Rolland

استفان رولند در مجموعه طراحی‌های بهار و تابستان ۲۰۱۲ خود پیراهنی خیره کننده با الهام از یکی از عکس‌های هوایی گرفته شده از پاتاگونیای شیلی طراحی کرده و در معرض نمایش قرار داد.

Stephane Rolland
  • Comme des Garcons

ری کواکوبو در پاییز و زمستان ۲۰۱۳/۲۰۱۴ با طراحی‌های خیره کننده خود در ذهن تماشاگران انفجاری عظیم را به وجود آورد. این مجموعه برگرفته از برگ‌های پاییزی و رنگین کمان و تلفیق آن با طرح‌های مارپیچ بود.

طراحی Comme des Garcons با الهام از برگ پاییزی و رنگین کمان
  • Alexander McQueen

الکساندر مک کوئین در بهار و تابستان ۲۰۱۲ با الهام از جنگل پاییزی، بافت‌ها و الگوهای بسیار چشم نوازی را پدید آورد. 

طراحی Alexander McQueen با الهام از طبیعت

 با شرکت در دوره آموزشی کالکشن سازی مدرسه مد و فشن آموزال یاد می‌گیرید که چطور با یک ایده به طراحی پرداخته و نحوه درست ارائه یک کالکشن موفق به چه صورت است.

جمع بندی

طراحان مد برای زنده ماندن در دنیای مد که به سرعت در حال تغییر است باید از طبیعت الهام بگیرند. طراحان نیاز به خلاقیت دارند که در ایدئولوژی و ادراک طراحی آن‌ها تفاوت ایجاد کند. طراحی لباس یک تجربه مملو از خلاقیت بوده که می‌تواند روی جامعه تاثیر بگذارد. برای قرن‌ها طبیعت یک منبع الهام بخش بزرگ برای هنمندان مختلف بوده است. در دوران معاصر نیز برای طراحی لباس با الهام از طبیعت می‌توانیم ظرافتی جاودانه خلق کنیم. الهام‌هایی که طبیعت به صنعت مد می‌دهد دلیل محکمی بر این اسن که مادر طبیعت همواره بزرگترین موزه برای مشاهده بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.