چگونه می‌توان مهارت‌های عمرانی را به صورت مجازی آموخت؟

همانطور که می­‌دانید واقعیت مجازی دیگر بخشی از آینده دور، و مختص بازی و سرگرمی نیست؛ بلکه روشی مؤثر برای فراگیری آسان‌­تر و کم هزینه‌­تر برای افراد است. مؤسسات زیادی دوره‌های آموزشی اینترنتی را با هزینه‌­ای کمتر یا به طور رایگان، به دانش‌آموزان سراسر جهان ارائه می‌کنند. هر کسی که به اینترنت خوبی دسترسی داشته باشد و تمایل به یادگیری داشته باشد، می‌تواند این درس‌های فوق‌العاده را از بهترین دانشگاه‌ها فرا بگیرد و در پایان، مدرکی بابت گذراندن این درس هم دریافت کند. به این طریق درهای تحصیلات عالی کاملاً باز خواهد بود. دنیای جدیدی پیش روی افراد است، دنیایی که در آن مدل سیستم آموزشی به شکلی که آن‌ را می‌شناسیم با شکست مواجه خواهد شد و تحصیلات عالیه از یک امتیاز خاص برای تعداد کمی، به یک حق اولیه به‌صرفه و در دسترس برای همه بدل خواهد شد.

رشته مهندسی عمران از شاخه­‌های مهندسی است که به طراحی، نگهداری و اجرا و نظارت بر اجرای سازه‌­های مصنوعی شامل جاد‌ه‌ها، پل‌ها، کانال‌ها، سدها و ساختمان‌­های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش، و نیروگاه‌­های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت‌وساز می‌­پردازد. مهندسی عمران بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران است. یعنی هرآنچه که به آبادی و عمران یک کشور مرتبط می­شود.

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد اجرا و طراحی است. دانشجویان با توجه به توانایی خود ممکن است جذب هرکدام شوند. کسانی که کارهای اجرایی را دنبال می­‌کنند باید آمادگی کار در کارگاه‌­های داخل و خارج از شهر و ارتباط با تمامی اقشار جامعه را داشته باشند. کسانی که طراحی را انتخاب می­‌کنند باید آمادگی انجام کارهای محاسباتی را داشته و از ریاضیات قوی، شکیبایی و قدرت تجزیه و آنالیز بالا برخوردار باشند. در کل یک مهندس عمران باید علاوه بر داشتن مهارت بالا در فناوری اطلاعات، محاسبات و علوم مهندسی، توانایی تحلیل داده، مهارت مدیریت پروژه، مهارت کار تیمی و دانش کامل نسبت به قوانین و مقررات(آیین نامه­‌ها و ضوابط طراحی و محاسبات) را داشته باشد.

یک مهندس عمران می­‌تواند به راحتی مهارت‌­های مربوط به نرم‌­افزارهای تخصصی عمرانی را به روش مجازی پیش برده و در آن به مهارت دست یابد. امروزه نرم‌­افزارهای رایانه ای یکی از مهم­ترین ابزارهای کمکی مهندس عمران است. نرم‌افزارهایی چون ETABS ،Auto Cad، Matlab، Revit و …. .

ایده اصلی یادگیری مؤثر این است که دانشجویان، به جای این که به کلاس درس بیایند و به حرف‌­های استاد گوش دهند، بهتر است به سراغ مفهوم جایگزینی روند که به آن کلاس درس مجازی می­‌گوییم. در دوره‌­های آموزال، کلیپ‌­های ویدئویی ۵ تا ۲۰ دقیقه­‌ای برای فراگیری بهتر دانشجویان تهیه شده است.

ما داریم چیزهایی را که یاد می‌گیریم و تکنولوژی‌هایی را که در ابعاد گسترده استفاده می‌کنیم، جمع می‌کنیم و در ابعاد کوچکی خلاصه می‌کنیم، تا مدلی ترکیبی از تحصیلات بسازیم و در نتیجه کاری را که در کلاس درس انجام می­‌دهیم بازسازی کنیم. ما مدلی را ایجاد کردیم که تقریباً تمام هزینه‌­های تحصیلات را از بین می‌­برد. نخست کتاب و دفتر(که هزینه بر است) را حذف کردیم. دانشگاه­‌ها هزینه‌­هایی دارند که دانشگاه‌­های مجازی ندارند و در نتیجه این هزینه‌­ها به دانشجویان تحمیل نمی‌­شود. همچنین هیچ گونه محدودیت فضای آموزشی و ظرفیت نیز وجود ندارد و مشکل مسافت نیز رفع شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.