پرکاربردترین نرم افزارهای معماری برای دانشجویان و متخصصان

نرم افزارهای معماری به طراحان اجازه می‌دهند ایده‌ها و تصاویر ذهنی خود را راحت‌تر نشان دهند، طرح اولیه را ویرایش کنند و با اضافه کردن اطلاعات مهندسی همچون مشخصات سایت پروژه، متریال‌های ساختمانی و مشخصات سازه‌ای، طرح معماری را به واقعیت نزدیک کنند. معماران می توانند به کمک نرم افزارهای معماری به جریان طراحی و روند پیشروی پروژه نظم بدهند و زمانبندی پروژه و تقسیم وظایف بین گروه طراحی را راحت‌تر کنند.

محتوا پنهان

در ادامه کاربردی ترین نرم افزارهای معماری را به شما معرفی می‌کنیم؛ ۱۰ نرم‌افزار پرکاربرد معماری و چند پلاگین محبوب که حتما اسم آنها را زیاد شنیده‌اید. بهتر است قبل از انتخاب نرم‌افزار معماری برای یادگیری، نگاهی کامل به خصوصیات مثبت و منفی هر نرم‌افزار بیندازید و آنها را با هم مقایسه کنید.

علاوه بر دانستن ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف هر نرم‌افزار معماری، به دانستن نکات دیگری برای انتخاب نرم‌افزار مناسب نیاز دارید؛ شما باید از بازار کار معماری در ایران و خارج از کشور و نرم افزارهای پرکاربرد در بازار کار مطلع باشید.

همچنین برای انتخاب درست نرم‌افزار، باید به علایق و استعدادهای خودتان توجه کنید و نرم‌افزاری را برگزینید که با گرایش معماری و عنوان شغلی‌ مدنظرتان تطابق بیشتری داشته باشد. این موضوع را در ادامه این مطلب بیشتر شرح داده‌ایم.

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا پرکاربردترین نرم افزارهای معماری را بشناسید و بتوانید از میان آنها، مناسب‌ترین گزینه را برای یادگیری انتخاب کنید.

۱. نرم افزار اتوکد (AutoCAD)

اولین و مطرح‌ترین نرم‌افزار مورد نیاز معماران نرم افزار اتوکد است که از ویژگی‌های مثبت آن داشتن مجموعه کامل ابزارهای ترسیمی و انواع امکانات برای نقشه‌کشی دوبعدی است. اتوکد دارای نوار فرمان برای وارد کردن اطلاعات و شرتکات‌های کیبورد کاربردی است که رابط کاربری ایده‌آلی به وجود آورده است و انجام کارهای پیچیده را آسان می‌کند.

 اتوکد از مجموعه پرقدرت نرم‌ افزارهای معماری شرکت آتودسک است که امکان ادغام و انتقال فایل به انواع نرم‌افزارهای این شرکت را دارد و یک نرم‌افزار مطمئن و پرکاربرد خصوصاً برای نقشه‌کشی دو بعدی فاز یک و فاز دو و تولید مدارک پروژه معماری است.

ویژگی های مثبت نرم افزار اتوکد برای رشته معماری

 • شروع یادگیری و استفاده اولیه از آن برای ترسیم نقشه، آسان است.
 • رابط کاربری بسیار خوبی دارد و استفاده از نوار فرمان آن لذتبخش است.
 • در لایه‌بندی و تنظیمات مدارک پروژه، عالی عمل می‌کند.
 • با کمک نصب فونت کاتب از فونت فارسی پشتیبانی می‌کند.

ویژگی های منفی نرم افزار اتوکد برای رشته معماری

 • تسلط بر آن زمان‌بر است.
 • ممکن است جای خود را به نرم‌افزارهای BIM بدهد.
 • به فضای زیادی برای نصب احتیاج دارد و اجرای آن نسبتا سنگین است و به سیستم سخت‌افزاری مناسبی نیاز دارد.

اتوکد را یاد بگیرید اگر …

 • دانشجوی رشته معماری، عمران و ساختمان هستید و یا می‌خواهید در زمینه طراحی و اجرای ساختمان‌ها کار کنید.
 • قصد یادگیری هر کدام از نرم‌افزارهای مدلسازی سه‌بعدی مانند تری‌دی‌مکس و اسکچاپ را دارید و نیاز است نقشه‌های دوبعدی دقیق را به این نرم‌افزارها وارد کنید.

ما در آموزال یک دوره جامع آموزش آتوکد برای سطح مقدماتی برای شما تدارک دیده‌ایم، این دوره با گواهینامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه می‌شود و شما را با محیط نرم‌افزار اتوکد آشنا می‌کند و نقشه‌کشی دوبعدی و مدلسازی سه‌بعدی در اتوکد را به صورت عملی به همراه ارائه تمرین و پروژه آموزش می‌دهد. این آموزش پروژه‌محور است و با داشتن آزمون و ارزیابی در پایان دوره شما را تسلط بر مباحث آموزشی و استفاده کاربردی از اتوکد مطمئن می‌کند.

۲. نرم افزار اسکچاپ (SketchUp)

اسکچاپ نرم افزاری آسان برای یادگیری مدلسازی سه‌بعدی سریع است. محیط نرم افزار اسکچاپ بسیار کاربرپسند است و شما در اسکچاپ می توانید به سرعت حجم‌سازی کنید و ایده‌های خود را مدل کنید.

اسکچاپ مدل‌های آماده فراوانی دارد و آبجکت‌های رایگان و کتابخانه متریال‌های آن بسیار به کار شما می‌آید. این نرم‌افزار برای اسکیس اولیه و حجم‌سازی عالی است و در بسیاری از شرکت‌های معماری در شروع طراحی و مرحله ایده‌یابی حجمی از اسکچاپ استفاده میشه اما اسکچاپ به تنهایی یک نرم‌افزار جامع نیست و حتماً برای مرحله نقشه‌کشی و رندر نهایی نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای دیگر در کنار آن وجود دارد.

از خصوصیات مثبت نرم افزار اسکچاپ میتوانیم به کیفیت قابل قبول مدلسازی سه‌بعدی و رندر در پلاگین‌هایی همچون وی ‌ری اشاره کنیم. این نرم افزار در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند و زمان مدلسازی و تحویل پروژه را کوتاه‌تر می‌کند.

نصب و راه‌اندازی و شروع کار با اسکچاپ آسان است و این نرم‌افزار حجم متوسطی دارد و در سیستم‌های کامپیوتری متوسط نیز به خوبی اجرا می‌شود. این نرم‌افزار فایل‌های دیگر نرم افزارهای معماری را اجرا می‌کند و خروجی آن نیز در بسیاری از نرم ‌افزارهای معماری قابل اجراست.

اسکچاپ نرم‌افزار محبوبی در بازار معماری ایران و جهان است و خصوصا به عنوان یک نرم افزار طراحی داخلی سه بعدی بسیار پرطرفدار است و رندرهای داخلی باکیفیتی با اسکچاپ تولید می‌شود.

ویژگی های مثبت نرم افزار اسکچاپ

 • شروع یادگیری و مدلسازی با آن آسان است.
 • نرم‌افزاری نسبتا سبک است و بر روی اکثر سیستم‌ها به خوبی اجرا می‌شود.
 • فایل‌های آماده، آبجکت‌ها و متریال‌های رایگان زیادی برای اسکچاپ وجود دارد.
 • رابط کاربری مناسبی دارد و کار با ابزارهای آن آسان است.
 • انواع موتورهای رندر دارای نسخه اسکچاپ هستند.
 • کیفیت رندر نهایی وی ‌ری در اسکچاپ بسیار بالاست.

ویژگی های منفی نرم افزار اسکچاپ

 • سنجش ابعاد و اندازه‌های احجام در اسکچاپ مشکل است.
 • تولید مدل‌های پیچیده و سطوح منحنی و کنترل ابعاد آنها با اسکچاپ سخت است و نیاز به تسلط بالایی دارد.

اسکچاپ را یاد بگیرید اگر …

 • به نرم‌افزاری برای مدلسازی آسان حجمی برای شکل دادن به کانسپت‌های اولیه طراحی نیاز دارید.
 • به نرم‌افزاری برای مدلسازی سریع ساختمان و سایت اطراف آن نیاز دارید تا پروژه‌های دانشگاهی را با کیفیت متوسطی تحویل دهید.
 • می‌خواهید با تسلط بر نرم‌افزار اسکچاپ و پلاگین‌های رندر، خروجی‌های حرفه‌ای در طراحی داخلی و نما داشته باشید.

ما در آموزال یک دوره آموزش اسکچاپ برای شما تهیه کرده‌ایم که شما را از پایه با محیط اسکچاپ آشنا می‌کند و با آموزش آسان ابزارهای مدلسازی سه‌بعدی اسکچاپ، فرآیند مدلسازی را برای شما آسان می‌کند. این دوره آموزش اسکچاپ پروژه‌محور است و با ارائه تمرین‌های مختلف و پشتیبانی از شما در اجرای عملی تمرین‌ها، به شما فرصت کارآموزی و ارزیابی آموخته‌های خود را می‌دهد.

۳. نرم افزار تری دی مکس (۳D Max)

احتمالا دومین نرم افزار مطرح پس از اتوکد در بازار کار معماری، نرم افزار تری دی مکس است. نرم افزار ۳D Max در مدلسازی و ساخت انیمیشن بسیار قدرتمند است و از اتوکد، رویت و بسیاری دیگر از نرم ‌افزارهای معماری پشتیبانی می‌کند. این نرم‌افزار پلاگین‌های فوق‌العاده‌ای دارد و انواع انجین‌های رندرگیری دارای نسخه به‌روز برای تری‌دی‌مکس هستند.

نرم افزار ۳D Max دارای سه مجموعه مجزا است که برای استفاده در هر صنعت بهینه شده است؛ اگر شما در صنعت رسانه، سرگرمی و ساخت انیمیشن و بازی‌سازی فعال باشید می‌توانید مجموعه رسانه و سرگرمی را نصب کنید و برای کار در زمینه طراحی محصول و طراحی صنعتی، نسخه مخصوص طراحی محصول و برای معماری و مهندسی ساختمان از تری‌دی‌مکس مخصوص مدلسازی ساختمان را انتخاب کنید.

ویژگی های مثبت نرم افزار تری دی مکس

 • محبوب‌ترین نرم افزار طراحی داخلی سه بعدی در بازار کار ایران است.
 • پرکاربردترین نرم افزار نمای ساختمان در بازار کار ایران است.
 • مجموعه کم‌نظیری از پلاگین‌ها، آبجکت‌ها و متریال‌ها برای تری‌دی‌مکس وجود دارد.
 • در صورت تسلط بر تری‌دی‌مکس بالاترین کیفیت خروجی را نسبت به تمامی نرم‌افزارهای مدلسازی سه‌بعدی خواهید داشت.

ویژگی های منفی نرم افزار تری دی مکس

 • تقریبا سخت‌ترین نرم‌افزار معماری است و یادگیری آن زمان‌بر است و تمرین زیادی می‌طلبد.
 • نرم‌افزاری سنگین است که اجرای آن نیاز به سیستمی با CPU و RAM بالا دارد و در بسیاری از لپ‌تاپ‌های معمولی، کند اجرا می‌شود.

تری دی مکس را یاد بگیرید اگر…

 • می‌خواهید به عنوان طراح داخلی و طراح نمای ساختمان مشغول به کار شوید.
 • به طراحی دکوراسیون، مبلمان و کابینت آشپزخانه علاقه دارید.
 • می‌خواهید در قسمت پرزانته معماری فعالیت کنید و ویژوال آرتیست باشید.
 • علاوه بر معماری به فعالیت در زمینه انیمیشن‌سازی و بازی‌سازی علاقمند هستید.

تری دی مکس نرم افزاری قدرتمند و در عین حال پیچیده است که داشتن یک منبع آموزشی مناسب می‌تواند فرآیند یادگیری را بسیار آسان‌تر می‌کند؛ دوره آموزش تری دی مکس در آموزال دقیقا به این هدف تهیه شده است که از سطح پایه شما را با ابزارهای مهم این نرم‌افزار آشنا کند و در یک روند مناسب و به همراه تمرینات عملی، مدلسازی و انیمیشن‌سازی در تری دی مکس را برای شما راحت‌تر کند. شما در این دوره اجرای عملی یک پروژه کامل را یاد خواهید گرفت و آن را انجام خواهید داد. متخصصان ما پشتیبان آموزشی شما خواهند بود و کمک می‌کنند تمامی ایرادهای کار را در حین انجام پروژه رفع کنید.

۴. نرم افزار رویت معماری (Revit) 

نرم افزار رویت یک نرم‌افزار یکپارچه است که با بهره‌گیری از مدلسازی اطلاعات سازمان، تمامی مراحل طراحی معماری، سازه‌ای و تاسیساتی را در یک مجموعه گرد هم می‌آورد. رویت در پروژه‌های بزرگ و پیچیده برای هماهنگ کردن تیم‌های مهندسی شامل معماری، عمران، الکترونیک و مکانیک استفاده می‌شود و تمامی اعضای تیم را از طریق تکنولوژی ابری یا Cloud به هم متصل می‌کند و فایل را در هر لحظه بروزرسانی می‌کند.

نرم افزار رویت نرم‌افزاری جامع و کارآمد است که تمام بخش‌های پروژه را به هم متصل می‌کند؛ این نرم افزار بسیار هوشمند است و از اجزای ساختمان درک کاملی دارد. شما در محیط رویت خط نمی‌کشید بلکه اجزای ساختمان مانند دیوار، سقف، پله و … را جایگذاری می‌کنید. در نرم‌ افزار Revit تمامی مدارک در ارتباطی هم‌زمان هستند و هر تغییر در یک مدرک مثلا پلان، تغییر در دیگر مدارک مانند برش، نما و مدل سه‌بعدی را در پی دارد.

تسلط به محیط کاربری، منوها و تنظیمات رویت زمان‌بر است و رابط کاربری آن تفاوت‌هایی با اتوکد دارد و مثلا نوار فرمان اتوکد را ندارد، به همین دلیل برای کسانی که به اتوکد عادت دارند کوچ کردن به رویت نیاز به تمرین دارد تا عادات جدید را در ذهن خود شکل دهند. البته منوهای رویت دارای نظمی کاملا منطقی هستند و پس از صرف زمان کافی برای آشنایی با محیط آن، از کار کردن با سیستم هوشمندی همچون رویت لذت خواهید برد.

نرم افزار رویت به صورت یک مجموعه کامل و همینطور به صورت ۴ نرم‌افزار مجزا قابل نصب است و شما می‌توانید به نسبت استفاده‌ای که دارید از نسخه‌های مختلف رویت شمامل نرم افزار Revit Architecture، نرم افزار Revit Structure، نرم افزار Revit MEP و نرم افزارRevit LT  استفاده کنید.

ویژگی های مثبت نرم افزار رویت

 • پرکاربردترین نرم‌افزار BIM در ایران و جهان
 • هماهنگی با نرم‌افزارهای شرکت آتودسک از جمله تری‌دی‌مکس و آتوکد
 • بهترین نرم‌افزار برای فاز ۲ و دیتیل‌های اجرایی
 • توانمند در معماری پارامتریک و الگوریتمیک و ساخت احجام پیچیده
 • مدلینگ و رندرینگ حرفه‌ای با انواع موتورهای رندر
 • کارآمدترین نرم‌افزار برای همکاری تیم بزرگی از مهندسان و طراحان در یک پروژه معماری

ویژگی های منفی نرم افزار رویت

 • نیاز به حدود ۳۰ گیگابایت فضای نصب برای نسخه‌های جدید (۲۰۲۰ به بعد)
 • نیاز به سخت‌افزار قوی و نصب تنها بر روی ویندوز ۱۰ در نسخه‌های جدید (۲۰۲۰ به بعد)
 • هر ورژن از نرم‌افزار رویت فقط فایل‌های همان ورژن و ورژن‌های پایین‌تر را می‌تواند اجرا کند.
 • مدلسازی احجام پیچیده در رویت زمان‌بر است و استفاده از نرم افزار ۳D Max و راینو ترجیح داده می‌شود.
 • هر چند پلاگین وی ‌ری و اینسکیپ برای رویت، خروجی بسیار خوبی دارند اما آتودسک توصیه می‌کند فایل نهایی رویت را برای بالاترین کیفیت رندر به نرم‌افزار تری دی مکس انتقال دهید.

رویت را یاد بگیرید اگر

 • قصد کار در تیم طراحی معماری در پروژه‌های بزرگ و بی‌المللی معماری را دارید.
 • قصد ادامه تحصیل و کار معماری در اروپا و آمریکا را دارید.
 • به دانش روز مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM علاقمندید و می‌خواهید معماری پارامتریک را ادامه دهید.
 • استعداد و علاقه شما در معماری به سمت طراحی فاز ۲، دیتیل‌های ساختمانی، متره و مدیریت پروژه گرایش دارد.

در دوره آموزش رویت در آموزال، تمامی امکانات رویت برای معماران به صورت گام به گام به شما آموزش می‌دهیم. این دوره آموزش نرم‌ افزار رویت، دوره‌ای جامع است که از پایه شما را با محیط این نرم‌افزار آشنا می‌کند و در ادامه به نقشه‌کشی در رویت، مدلسازی پیشرفته جزئیات در رویت، مدلسازی نمای کلاسیک و نقشه‌کشی فاز دو و ترسیم دیتیل‌های اجرایی می‌پردازیم. به جرئت می‌توان گفت این دوره آموزش نرم افزار رویت معماری به حدی کامل است که مباحث معادل ده دوره آموزشی رویت در سایت‌های خارجی همچون لیندا را پوشش می‌دهد و به صورت عملی و پروژه‌محور در اختیار شما می‌گذارد.

۵. نرم افزار راینو  (Rhinoceros 3D)

نرم افزار راینو قدرتمندترین نرم افزار طراحی معماری برای مدلسازی سطوح منحنی و فرم‌های پیچیده بر پایه مدل ریاضی NURBS است. شما می‌توانید یک فرم پیچیده را در تری‌دی‌مکس یا رویت مدل کنید ولی از نظر صرفه‌جویی در زمان و اجرای راحت نرم‌افزار بر روی سیستم شما، راینو بهترین گزینه است.

قابلیت اضافه کردن اطلاعات و معماری پارامتریک در راینو وجود دارد که عملکردی نزدیک به سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان خواهد داشت. این نرم‌افزار برای مدلسازی سطوح پیچیده در طراحی صنعتی، طراحی چهره و طراحی معماری ساختمان‌های با فرم خاص، ایده‌آل است. پلاگین گرس هاپر بر روی راینو اجرا می‌شود و از قویترین نرم‌افزارها برای برنامه‌نویسی گرافیکی است و پیچیده‌ترین سطوح را با ساخت الگوریتم، مدلسازی می‌کند.

ویژگی های مثبت نرم افزار راینو

 • به نسبت دیگر نرم‌افزارهای مدلسازی مانند تری‌دی‌مکس، سبک‌تر است و راحت‌تر اجرا می‌شود.
 • در مدلسازی فرم‌ها و الگوهای پیچیده مانند پوسته‌های متحرک نما، حرف اول را می‌زد.
 • قابلیت ادغام و همکاری خوبی با نرم‌‌افزارهای مجموعه آتودسک مانند اتوکد و رویت دارد.

ویژگی های منفی نرم افزار راینو

 • نرم‌افزار نقشه‌کشی نیست و به نرم‌افزاری مانند رویت برای همکاری در تهیه نقشه‌ها و دیتیل‌ها نیاز دارد.
 • به دلیل مدلسازی احجام پیچیده، طبیعی است که تسلط بر راینو نیاز به زمان مناسبی برای آموزش و تمرین دارد.

راینو را یاد بگیرید اگر…

 • به طراحی معماری ساختمان‌های با فرم خاص، ژورنال و مسابقات معماری علاقمندید.
 • نیاز به یک نرم‌افزار مدلسازی قوی ولی سبک‌تر و خوش‌دست‌تر از تری‌دی‌مکس دارید.
 • می‌خواهید در زمینه طراحی نما فعالیت کنید و به یک نرم افزار نمای ساختمان برای مدلسازی دقیق انواع نماها با متریال و فرم متنوع و تکنولوژی پیشرفته احتیاج دارید.
 • علاوه بر معماری، به یکی از شاخه‌های طراحی صنعتی همچون طراحی جواهرات علاقه دارید.

در دوره آموزش نرم افزار راینو در آموزال، می‌توانید از پایه با محیط راینو و منطق مدلسازی در آن آشنا شوید. در این دوره دروس ترسیمی به صورت عملی و با نظم منطقی و گام به گام به شما آموزش داده می‌شود تا بتوانید انواع فرم را در راینو مدلسازی کنید از ساختمان‌های آپارتمانی معمول با فرم مکعبی تا پیچیده‌ترین فرم‌های معماری. در آخر شما با ساخت متریال و نور و رندر آشنا می‌شوید تا بتوانید پروژه کاملی را در راینو به سرانجام برسانید. این دوره پروژه‌محور است و دارای یک پروژه نهایی است که تسلط شما در مدلسازی با نرم افزار راینو را محک می‌زند.

۶. نرم افزار آرشیکد (Graphisoft ArchiCAD)

نرم افزار آرشیکد بدون شک بعد از رویت پرطرفدارترین نرم‌افزار BIM در جهان است که همچون رویت در گردآوری تمامی اطلاعات و مدارک یک پروژه معماری موفق است. آرشیکد از اولین نرم‌افزارهای BIM است که محبوبیت بالایی در ایران و جهان دارد و به دلیل سادگی استفاده و داشتن مجموعه‌ای غنی از آبجکت‌های آماده برای پروژه‌های دانشجویی بسیار مناسب است. این نرم‌افزار ارتباط خوبی با نرم‌افزارهای آتودسک از جمله تری‌دی‌مکس و آتوکد دارد.

ویژگی های مثبت نرم افزار آرشیکد

 • دارای فایل نصبی کم‌حجم‌تر از رویت و اجرای آن راحت‌تر از نرم ‌افزار Revit است.
 • یادگیری آن ساده‌تر از رویت است و آزادی عمل بالاتری در طراحی دارد.
 • کتابخانه کاملی از اشیای آماده دارد که به کار مدلسازی سرعت می‌دهد.

ویژگی های منفی نرم افزار آرشیکد

 • از نظر ابزار و امکانات یک پله پایین‌تر از رویت است.
 • نرم افزار آرشیکد در بازار کار ایران و جهان، محبوبیتی به اندازه رویت ندارد و نرم افزار Revit انتخاب اول در میان نرم‌افزارهای BIM است.

آرشیکد را یاد بگیرید اگر…

 • به دنبال یادگیری یک نرم‌افزار نسبتا ساده و با کارایی بالا و دارای تکنولوژی BIM هستید.
 • می‌خواهید پروژه‌های معماری دانشجویی را در کمترین زمان با بهترین کیفیت ارائه دهید.

۷. نرم افزار Chief Architect

نرم افزار چیف آرشیتکت یک نرم‌افزار سبک و کارآمد برای طراحی داخلی و طراحی نمای پروژه‌های معماری است. این نرم‌افزار با داشتن ۱۲۰۰۰ مدل آماده از لوازم خانگی، برای طراحی مسکونی به ویژه طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مناسب است. مدلسازی سه‌بعدی با این نرم‌افزار سریع است و امکان تبدیل مدل سه‌بعدی به نقشه‌های دوبعدی در آن وجود دارد.

ویژگی های مثبت نرم افزار چیف آرشیتکت

 • نرم‌افزاری بر پایه BIM که اطلاعات ساختمان را به صورت یکپارچه ذخیره می‌کند و هر تغییر در یکی از مدارک بر تمامی مدارک پروژه تاثیر می‌گذارد.
 • حجم نصبی پایینی دارد و اجرای آن بر روی سیستم‌های کامپیوتر مختلف راحت انجام می‌شود.
 • رندر خروجی قابل قبولی برای پروژه‌های معمولی و ساختمان‌های مسکونی دارد.

ویژگی های منفی نرم افزار چیف آرشیتکت

 • از نظر قدرت و امکانات به نرم‌افزاری بر پایه BIM مانند رویت نمی‌رسد.
 • برای پروژه‌های بزرگ مقیاس و پیچیده مناسب نیست.
 • در حال حاضر در دفاتر معماری کشورمان، چندان محبوب و پراستفاده نیست.

چیف آرشیتکت را یاد بگیرید اگر …

 • اگر می‌خواهید به سرعت یک پروژه مسکونی را تا حد قابل قبولی جلو ببرید و ایده‌های خود را در معماری داخلی با سرعت بالایی تست کنید.
 • به دنبال یک نرم افزار طراحی معماری همه‌کاره برای نقشه‌کشی و مدلینگ و در عین حال سبک و راحت برای استفاده هستید.

۸. نرم افزار فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ در رتبه اول نرم‌افزارهای گرافیکی در ایران و جهان قرار دارد. از فتوشاپ معمولا در مرحله پست پروداکشن یا پسا تولید پروژه‌های معماری استفاده می‌شود یعنی زمانی که نقشه‌ها و رندرهای شما آماده هستند و شما به نرم‌افزاری برای بالا بردن کیفیت تصاویر خروجی نیاز دارید. فتوشاپ یک نرم‌افزار پیکسلی است و امکانات بسیار خوبی برای تدوین عکس‌ها و تغییر نور و رنگ فراهم می‌کند. اگر شما در فتوشاپ به سطح حرفه‌ای برسید می‌توانید حتی ساده‌ترین رندرها را با ساخت بافت و محیط طبیعی به حرفه‌ای ترین طرح‌ها تبدیل کنید.

ویژگی های مثبت نرم افزار فتوشاپ

 • یادگیری اولیه برای تصحیح نور و رنگ در فتوشاپ آسان است.
 • پست پروداکشن بر روی رندر نهایی می‌تواند در زمان نیم ساعت، کیفیت رندر شما را چند برابر کند.
 • فتوشاپ دارای حجمی متوسط است و در اکثر سیستم‌ها قابل نصب و اجراست.
 • در کنار دیگر ابزارهای گرافیکی شرکت ادوبی، یک مجموعه کامل و کارآمد گرافیکی را تشکیل می‌دهد.
 • نمونه فایل آماده برای فتوشاپ زیاد است و به راحتی می‌توانید از مجموعه فایل‌های آماده برای بهبود کارتان استفاده کنید.

ویژگی های منفی نرم افزار فتوشاپ

 • یادگیری فتوشاپ در سطح حرفه‌ای و کار با لایه‌ها و انجام پست پروداکشن حرفه‌ای می‌تواند زمان‌بر باشد و به تمرین زیادی احتیاج دارد.
 • فتوشاپ نرم‌افزار شلوغی است و منوهای چندگانه‌ای دارد که شناخت و استفاده مناسب از تمامی ابزارها نیاز به زمان دارد.

فتوشاپ را یاد بگیرید اگر…

 • دانشجوی معماری هستید، چون یادگیری نرم‌افزار فتوشاپ در سطح مقدماتی برای ادیت رنگ و نور و شیت‌بندی معماری، آسان است و کاربرد زیادی برای شما دارد.
 • به طراحی گرافیک، عکاسی و تولید محتوای گرافیکی مانند ساخت پست‌های اینستاگرامی علاقه دارید.
 • می‌خواهید ویژوآل آرتیست و سی جی آرتیست شوید و بر پرزانته معماری تمرکز کنید، در این صورت نیاز به یادگیری فتوشاپ در حد تسلط دارید.

ما در آموزال دوره‌ای تخصصی برای آموزش پست پروداکشن معماری در نرم افزار فتوشاپ برای معماران تدارک دیده‌ایم که تمامی مباحث مورد نیاز معماران را به طور کامل پوشش می‌دهد و شما را با اطلاعات اضافی گیج نمی‌کند. در این دوره با محیط و ابزارهای مورد نیاز معماران در فتوشاپ آشنا می‌شوید و یک پروژه معماری داخلی را به طور کامل در فتوشاپ ادیت رنگ و نور، متریال‌دهی و نوردهی می‌کنید.

۹. نرم افزار Illustrator

ایلوستریتور نرم‌افزاری قدرتمند از شرکت ادوبی است که به صورت برداری کار می‌کند و خطوط و فونت را بهتر از فتوشاپ تولید و ویرایش می‌کند و بنابراین مکملی برای نرم‌افزار فتوشاپ است. این نرم‌افزار طرح‌های خطی مانند لوگو را به صورتی طراحی می‌کند که با تغییر اندازه، کیفیت و وضوح عکس تغییری نخواهد کرد. از ایلوستریتر در دفاتر مطرح معماری برای پرزانته نقشه‌ها و ادیت نهایی مدارک استفاده می‌شود.

تکمیل‌کننده نهایی پرزانته معماری در دفاتر معماری بزرگ، نرم افزار InDesign است. ایندیزاین نرم‌افزار قدرتمند دیگری از شرکت ادوبی است که برای صفحه‌آرایی و طراحی بروشور، مجله و پورتفولیو ایده‌آل است. استفاده از ایندیزاین در دفاتر معماری برای کنار هم قرار دادن تصاویر خروجی فتوشاپ و ایلوستریتور و آماده برای چاپ کردن مجموعه مدارک است.

ویژگی های مثبت نرم افزار ایلوستریتور

 • شیت‌بندی معماری به صورت حرفه‌ای در ایلوستریتور قابل انجام است.
 • ترسیم دیاگرام‌های کانسپت معماری با بالاترین کیفیت در ایلوستریتور انجام می‌شود.

ویژگی های منفی نرم افزار ایلوستریتور

 • در مقایسه عملکرد این نرم‌افزار در معماری با پیچیدگی منوهای آن، می‌توان گفت یادگیری آن اولویت اول دانشجویان معماری نیست.

ایلوستریتور را یاد بگیرید اگر…

 • می‌خواهید در بخش پرزانته معماری شامل بهبود نهایی مدارک پروژه، ترسیم دیاگرام‌های کانسپت و شیت‌بندی نهایی کار کنید.
 • به طراحی گرافیکی علاقمندید و می‌خواهید در زمینه طراحی لوگو، بنر و … حرفه‌ای شوید.

کاربردی ترین نرم افزارهای معماری برای رندرهای با کیفیت بالا

پلاگین رندر یک نرم‌افزار به حساب نمی‌آید بلکه معمولا یک افزونه است که به نرم افزارهای معماری اضافه می‌شود و با پردازش نور محیطی و انجام محاسبات، طراحی ما را به واقعیت نزدیک می‌کند. در حال حاضر دو نوع موتور رندرینگ وجود دارد: موتور رندرینگ آفلاین و موتور رندرینگ ریل‌تایم یا همزمان.

موتور رندر آفلاین ابتدا شروع به پردازش می‌کند و زمانی بین چند دقیقه تا چند ساعت را به پردازش اختصاص می‌دهد تا تصویر واقع‌نمایی به ما ارائه دهد. اما موتور رندر ریل‌تایم در لحظه پردازش می‌کند و رندر می‌گیرد و در زمان صرفه‌جویی می‌کند. البته موتورهای رندر آفلاین مانند وی ‌ری، مکسول، تیا رندر و کرونا معمولا دارای کیفیت رندر بالاتری از موتورهای رندر ریل‌تایم مانند نرم افزار لومیون و افزونه رندر اینسکیپ هستند.

موتورهای رندر آفلاین (Offline Rendering)

موتور رندر آفلاین به دو نوع Biased و Unbiased تقسیم می‌شود که منتال ری از نوع Biased، موتور رندر مکسول از نوع Unbiased و موتور رندر وی ری و موتورهای رندر جدیدتر مثل تیا رندر (Thea Render) و کرونا (Corona Render) ترکیبی از هر دو هستند. نوع Biased محدودیت بیشتری در پردازش لحاظ می‌کند و زمان کمتری برای رندر نیاز دارد ولی کیفیت رندر آن پایین‌تر از Unbiased است.

اکثر افزونه‌های رندرگیری در حال حاضر برای نرم افزارهای معماری مطرح مثل تری‌دی‌مکس، راینو، رویت و اسکچاپ موجود هستند و می‌توانید ورژن مناسب آنها را به آسانی دانلود و نصب کنید.

نرم افزار وی ری (Vray) 

پلاگین وی ری محبوب‌ترین افزونه رندر برای نرم‌افزارهای مدلسازی سه‌بعدی است که در زمینه‌های مختلفی همچون فیلم‌سازی، بازی‌سازی، طراحی صنعتی و طراحی معماری استفاده می‌شود. یادگیری پلاگین وی ری نسبتا زمان‌بر است، هرچند شما می‌توانید با آموزش مقدماتی نیز رندر متوسط و قابل قبولی بگیرید. تسلط بر تنظیمات وی ری و ساخت انواع متریال‌ها، کیفیت رندر شما را به بالاترین حد ممکن می‌رساند. اگر می‌خواهید در بازار طراحی داخلی و طراحی نما موفق باشید لازم است در کنار مدلینگ قوی، بر رندرگیری با پلاگین وی ری مسلط شوید.

ویژگی های مثبت پلاگین Vray

 • نسخه به‌روز آن برای تمامی نرم ‌افزارهای معماری سه‌ بعدی مطرح مانند تری‌دی‌مکس، رویت، اسکچاپ و راینو موجود است و شما می‌توانید نسخه کرک‌شده و رایگان آن را از سایت‌های ایرانی دانلود کنید.
 • دارای کاملترین تنظیمات برای رندر باکیفیت و امکان متریال‌سازی پیشرفته است.
 • مجموعه کاملی از متریال‌های وی ری و مدل‌های آماده دارای متریال وی ری برای دانلود وجود دارد که کیفیت رندر شما را بالا می‌برد.
 • محبوب‌ترین موتور رندر برای طراحی داخلی و طراحی نما در بازار کار است.

ویژگی های منفی پلاگین Vray

 • در مقایسه با دیگر موتورهای رندر، تنظیمات زیادی دارد و تسلط به آن نیاز به صرف زمان کافی برای یادگیری و تمرین دارد.
 • زمان رندگیری در پلاگین وی ری نسبتا بالاست و لازم است در طرح‌های پیچیده و با حجم بالا، زمان زیادی برای تحویل رندر باکیفیت صبر کنید.

وی ری را یاد بگیرید اگر…

 • می‌خواهید به پرزانته معماری مسلط شوید و طرح‌های باکیفیتی در زمینه طراحی نما و طراحی دکوراسیون داخلی ارائه کنید.

دوره آموزش نرم افزار وی ری در آموزال، دوره‌ای جامع است که شما را با زیر و بم وی ری و انواع کاربردهای آن آشنا می‌کند. برای تسلط بر وی ری لازم است بر تنظیمات مختلف آن مسلط شویم، شما برای رندر نمای خارجی در وی ری نیاز به تنظیمات مجزایی نسبت به رندر نمای داخلی دارید. به علاوه رندر گرفتن از فضای سبز اطراف ساختمان برای پروژه‌هایی که در طبیعت سبز بنا می‌شوند نیاز به رعایت نکات و جزئیاتی دارد که در این دوره با آن آشنا می‌شوید. ساخت حرفه‌ای متریال وی ری و تنظیمات رندر روز و شب از قسمت‌های مهم دیگر این آموزش است که به خوبی شما را برای ارائه کار حرفه‌ای در دفاتر معماری آماده می‌کند.

موتورهای رندر ریل‌تایم (Real-time Rendering)

نوع دوم افزونه رندر، موتورهای ریل‌تایم هستند که محاسبات لازم را به شکل همزمان انجام می‌دهند. این نرم‌افزارها برای اجرا نیاز به کارت گرافیک مناسب دارند تا بتوانند در کسری از ثانیه خروجی مناسبی به ما تحویل دهند. معروف‌ترین موتورهای رندر ریل‌تایم نرم افزار لومیون (Lumion) و پلاگین اینسکیپ (Enscape3D) هستند که هر دو بسیار ساده و کارآمدند و سرعت بالایی دارند. تنظیم دوربین و راه رفتن درون پروژه برای رسیدن به دید مطلوب برای رندر از ویژگی‌هایی است که کار با موتورهای رندر ریل‌تایم را آسان و دلچسب می‌کند.

نرم افزار لومیون (Lumion)

نرم افزار لومیون یکی از بهترین نرم افزارهای ارائه معماری است که یادگیری آسانی دارد و به سرعت می‌توانید در آن پیشرفت کنید. لومیون محیطی کاربرپسند دارد و انیمیشن‌های معماری باکیفیت را با سرعت بالا برای ما تهیه می‌کند.

گزینه اول برای تولید انیمیشن معماری در بازار کار معماری نرم‌ افزار لومیون است که به خوبی از انواع فایل‌های نرم‌افزارهای مدلسازی سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند و شما به راحتی می‌توانید فایل‌ها را از تری‌دی‌مکس، رویت، راینو و اسکچاپ به لومیون منتقل کنید و خروجی بسیار خوبی در قالب عکس و فیلم دریافت کنید.

در نرم‌ افزار لومیون امکان ویرایش همزمان طرح معماری در هنگام رندرگیری فراهم است. لومیون دارای امکانات بی‌شماری برای انیمیشن سازی سریع و دارای کتابخانه کاملی از آبجکت‌ها و عناصر ثابت و متحرک محیطی است و قابلیت تنظیم آب و هوا و بافت سطوح زمینه را دارد.

ویژگی های مثبت نرم افزار لومیون

 • ساخت انیمیشن معماری به صورت حرفه‌ای در لومیون قابل انجام است.
 • یادگیری لومیون ساده است و مجموعه کاملی از آبجکت‌های آماده برای آن فراهم است.
 • رندرگیری در لومیون سریع است و در زمان شما برای تحویل پروژه صرفه‌جویی می‌کند.

ویژگی های منفی نرم افزار لومیون

 • لومیون نرم‌افزار نقشه‌کشی و مدلسازی نیست و برای پرزانته نهایی و تهیه رندر عکس و رندر انیمیشن کاربرد دارد. البته این نکته محدوده کار نرم‌افزار را مشخص می‌کند و نکته منفی به حساب نمی‌آید.
 • نرم افزار لومیون نیاز به سخت‌افزار اجرایی قوی دارد و نیازمند رم ۱۶ گیگ و کارت گرافیک قوی است زیرا رندرگیری در لومیون تا میزان ۹۰ درصد بر روی کارت گرافیک اجرا می‌شود و به بیش از ۳۰ گیگ فضای خالی در هارد نیاز دارد.

لومیون را یاد بگیرید اگر…

 • می‌خواهید در بخش پرزانته معماری و تهیه رندر عکس و انیمیشن، حرفه‌ای شوید.
 • نمی‌خواهید زمان زیادی را در مدلسازی سایت در تری‌دی‌مکس و تنظیمات وی‌ری صرف کنید و می‌خواهید یک نرم‌افزار قدرتمند را یاد بگیرید تا تمام این کارها را ساده‌تر، در زمان کمتر و با کیفیت قابل قبول انجام دهید.

در دوره آموزش لومیون در آموزال، از ابتدای مسیر اجرای پروه با لومیون شروع خواهیم کرد و تا اجرای حرفه‌ای پرزانته پروژه را به شما آموزش می‌دهیم. در این دوره جامع انواع افکت، استفاده از انواع آبجکت، آوردن فایل سه‌بعدی به لومیون، متریال‌دهی و رندر عکس و انیمیشن به همراه تمرین‌های عملی به شما آموزش داده می‌شود. این دوره کاملا پروژه‌محور است و یک پروژه کامل برای شما اجرا خواهد شد و در آخر یک پروژه نهایی برای ارزیابی یادگیری شما در نظر گرفته شده است.

بهترین نرم افزارهای معماری برای طراحی پارامتریک و الگوریتمیک

یکی از ترندهای طراحی معماری در حال حاضر معماری پارامتریک است. طراحی پارامتریک به معنای ایجاد یک منطق با تعریف کردن پارامترها و مقدار دادن به آنهاست. بسیاری از طرح‌های پیچیده و ریتم‌داری که در طراحی سقف کاذب، نورگیرهای کرکره‌ای نما یا آجرهای تزئینی نما می‌بینید، حاصل طراحی پارامتریک هستند.

این طراحی پارامتریک است که محاسباتی انجام می‌دهد که آجرها چگونه با یک شیب مناسب در کنار هم قرار گیرند و فرم مواج زیبایی ایجاد کنند. برای طرح‌های عملکردی‌تر مانند چیدمان صندلی‌های یک آمفی تئاتر بزرگ نیز می‌توانیم از یک منطق نرم‌افزاری و ایجاد یک سری پارامترها و مقداردهی به آنها استفاده کنیم و از معماری پارامتریک کمک بگیریم.

پلاگین گرس هاپر (Grasshopper)

یکی از بهترین ابزارهای معماری پارامتریک، پلاگین گرس هاپر برای نرم‌افزار راینو است. از نسخه راینو۶ به بعد، راینو از ابتدا این پلاگین را به همراه دارد و نیازی به نصب مجزا وجود ندارد. گرس هاپر یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی است و می‌توان بدون نیاز به کدنویسی در آن پارامتر ایجاد کرد و به آن مقدار داد.

با معماری الگوریتمیک و ساخت الگوریتم‌ها، شما می‌توانید پیچیده‌ترین فرم‌ها را بسازید و مهم‌تر این که قابلیت کنترل و مقدار دادن دارید و می‌توانید با استفاده از یک الگوریتم فرم‌های متنوعی ایجاد کنید تا به فرم دلخواهتان دست پیدا کنید. بسیاری از طرح‌های پیچیده و فرم‌های شاخص ساختمان‌های معمار فقید زاها حدید با پلاگین گرس هاپر در نرم‌افزار راینو ساخته می‌شدند.

پلاگین داینامو (Dynamo)

پلاگین داینامو نیز به مانند گرس هاپر یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی است که از نسخه ۲۰۲۰ در نرم‌افزار رویت ادغام شده است و دیگر نیازی به نصب جداگانه داینامو وجود ندارد. پلاگین‌های گرس هاپر و داینامو به یادگیری مجزا از نرم‌افزارهای رویت و راینو نیاز دارند و یادگیری آنها مدتی طول می‌کشد. در مقایسه پلاگین داینامو با گرس هاپر می‌توان گفت که هر دو در ساخت الگوهای پیچیده، پترن‌ها و پوسته‌های متحرک هوشمند و … قدرتمند هستند ولی کار با گرس هاپر تا حدی آسان‌تر از داینامو است.

چطور یاد بگیریم؟ بر منبع یادگیری مناسب تکیه کنید

امیدوارم تا اینجای مطلب نکات خوبی درباره نرم افزارهای رشته معماری یاد گرفته باشید و انتخاب نرم افزار معماری مناسب از میان تمامی نرم‌ افزارهای معماری موجود در دسترس، برای شما آسان‌تر شده باشد. حالا زمان انتخاب منبع آموزشی مناسب برای یادگیری اثربخش نرم افزارهای معماری است.

یک دوره ایده‌آل آموزش نرم افزارهای معماری، تعادل را بین بخش تئوری و بخش تمرینی و پروژه‌ای حفظ می‌کند زیرا هر دو لازم هستند و شما برای یادگیری نرم‌افزار لازم است ابتدا تا حد لازم با محیط نرم‌افزار و دستورهای اصلی آن آشنا شوید و پس از آن به انجام پروژه‌های تمرینی معماری مشغول شوید.

 در آموزش نرم‌ افزار معماری بسیار مهم است که آموزش، تعاملی باشد و امکان کمک گرفتن در طول پروژه وجود داشته باشد و یادگیری‌های شما آزموده شود. توجه کند که یادگیری نرم‌افزارهای نقشه‌کشی و مدلسازی سه‌بعدی معماری در حد تسلط برای بازار کار، زمان‌بر است و اگر با پیش‌زمینه ذهنی غلطی شروع کنید یا منابع آموزشی درستی انتخاب نکنید، می‌تواند پرهزینه و ناامیدکننده باشد.

 بسیار مهم است به صورتی در یادگیری نرم ‌افزارهای معماری سرمایه‌گذاری کنید که از یادگیری دلزده نشوید، چون نه تنها زمان و هزینه شما از دست می‌رود بلکه انگیزه و اعتماد به نفس شما برای یادگیری آن نرم‌افزار نیز کم می‌شود.

ما در آموزال سعی داشته‌ایم تا جای ممکن آموزش نرم افزارهای معماری را تعاملی و پروژه‌محور کنیم، به صورتی که شما پس از گذراندن هر دوره بتوانید از محتویات آن به طور کامل در پروژه‌های معماری دانشجویی و حرفه‌ای خود استفاده کنید. آموزش نرم افزارهای معماری در آموزال به صورت جامع است و از سطوح پایه تا اجرای کامل پروژه نهایی را به شما آموزش می‌دهد.

برای اینکه بتوانیم به شما در انتخاب بهتر نرم‌افزارها با توجه به تخصص، نوع استفاده و ورک‌فلوی کاریتان کمک کنیم مجموعه‌های آموزشی با هدفی خاص را برایتان تدارک دیده‌ایم و همچنین تخفیفی بر روی قیمت پکیج‌ها در نظر گرفته‌ایم تا تهیه آموزش‌ها برای شما راحت‌تر شود.

پکیج آموزش نرم افزارهای ترسیمی آموزال دارای دو دوره جامع آموزش رویت و آموزش اتوکد است و این دو ابزار قدرتمند ترسیمی را برای تهیه اسناد و مدارک پروژه‌های معماری به شما آموزش می‌دهد.

پکیج آموزش نرم افزارهای دانشجویی شامل دوره آموزش اسکچاپ و آموزش اتوکد است که در کنار هم می‌توانند از ایده تا نقشه‌کشی، مدلسازی سه‌بعدی و رندرگیری را به شما آموزش دهند؛ تمامی امکاناتی که برای تویل پروژه‌های دانشجویی به آن نیاز دارید.

پکیج آموزش مدلسازی و رندرنیگ آموزال، دارای دو دوره آموزش تری دی مکس و آموزش وی ری است که بهترین مجموعه برای دانش‌آموختگان معماری است که قصد آماده شدن برای حضور موفق در بازار کار معماری و طراحی داخلی و نما را دارند.

پکیج آموزش پرزانته شامل سه نرم‌افزار مطرح پرزانته یعنی وی ری، فتوشاپ و لومیون است و بهترین مجموعه برای شماست اگر می‌خواهید ویژوآل آرتیست شوید و بر جنبه‌های زیبایی‌شناسانه ارائه‌های معماری تمرکز کنید.

در آموزال پکیج آموزش نرم افزارهای طراحی داخلی برایتان تهیه کرده‌ایم که شامل سه نرم‌افزار راینو، لومیون و فتوشاپ است و شما می‌توانید آموزش حرفه‌ای مدلسازی داخلی در راینو، رندرگیری با لومیون و پست پروداکشن با فتوشاپ را فرا بگیرید و به عنوان یک طراح داخلی حرفه‌ای در بازار کار معماری شروع به کار کنید.

یکی از مجموعه‌های تخصصی و کاربردی برای معماران، پکیج آموزش نرم افزارهای معماری مخصوص ساخت ماکت و پرینت سه بعدی است که شامل آموزش نرم افزار راینو و پلاگین گرس هاپر است. در این دوره‌ها می‌آموزید که چگونه پیچیده‌ترین فرم‌ها را طراحی کنید و از آنها نقشه و تصاویر گسترده حجمی تهیه کنید. خروجی مدلسازی در راینو به آسانی برای برش لیزری قطعات و ساخت ماکت و همینطور پرینت سه‌بعدی قابل استفاده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.