اپلای در رشته طراحی لباس

0 305

اپلای رشته طراحی لباس یکی از آرزوهای بزرگ همه افراد علاقمند به فشن است. تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا این فرصت را پیش روی شما قرار می‌دهد تا زمینه‌های رشد و پیشرفت را سریع‌تر پیدا کنید. همچنین باعث آشنایی شما با افراد تاثیرگذار این صنعت می‌شود. شاید این تفکر وجود داشته باشد که فشن هم بخشی از هنر است و برای یادگیری آن نیازی به گذراندن دوره‌های آموزشی و تخصصی نیست.

این تفکر می‌تواند برای فردی صدق کند که به قصد تفریح و سرگرمی وارد این حوزه می‌شود اما اگر می‌خواهید تا به یک طراح شناخته شده تبدیل شوید، لازم است تا تحصیلات آکادمیک و اصولی داشته باشید. دلیل آن هم این است که طراحی لباس امروزه بسیار رقابتی بوده و سرعت پیشرفت این صنعت بسیار زیاد است. در صورتی که می‌خواهید در این زمینه بهترین باشید، تا انتهای این مقاله از آموزال همراه ما باشید.

درباره رشته طراحی لباس

طراحان لباس بعد از اتمام تحصیل در این زمینه و وارد شدن به حوزه کاری، مسئولیت طراحی لباس‌های زنانه، مردانه و بچگانه را برعهده دارند. این دسته بندی‌ها شامل لباس ورزشی، لباس زیر، لباس راحتی، لباس مجلسی، کیف و کفش و لباس‌های دیگر است. برخی از طراحان روی اکسسوری‌های مختلف مانند روسری، کمربند، کیف دستی و جوراب هم تمرکز می‌کنند.

این افراد از طریق فشن شو‌ها و همکاری با برندهای مختلف خود را مطرح کرده و نامی ماندگار می‌سازند. همچنین محصولات خود را از طریق اینترنت و فروشگاه‌های خرده فروشی در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهند. با این حال برای رسیدن به چنین جایگاهی نیاز به یک دانش اولیه است. قدم اول این است که یک موسسه یا دانشگاه مناسب که رشته مورد نظر شما را داشته پیدا کنید. سپس با اپلای در آن و تکمیل تحصیلات خود، موارد ضروری و لازم را یاد می‌گیرید.

پذیرش دانشگاه در رشته طراحی لباس

ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس

برای تحصیل در رشته طراحی لباس در خارج از کشور دو راه پیش روی شما قرار دارد. اولین راه این است که بعد از اتمام دوران هنرستان یا دبیرستان برای ورود به یکی از دانشگاه‌های هنر در خارج از کشور اپلای کنید. در این صورت می‌توانید دوران لیسانس خود را گذرانده و بعد از آن وارد بازار کار شوید.

راه دیگی که پیش روی شما قرار دارد این است که برای مقطع کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس اپلای کنید. این گزینه، اغلب انتخاب مناسب‌تری است زیرا دیگر نیازی به گذراندن دوره‌ اولیه در کالج نیست. تحصیل در مقطع فوق لیسانس می‌تواند مزایای دیگری هم داشته باشد که از بین آن‌ها می‌توان به دریافت بورسیه برای ادامه تحصیل اشاره کرد.

رشته طراحی لباس در خارج از کشور و اپلای در رشته طراحی لباس

اغلب دانشگاه‌های معتبر در دنیا برای تحصیل دانشجویان پویا و کوشا در دانشگاه خود بورسیه و فاندی را در نظر می‌گیرند. با این حال کمتر پیش آمده که این بورسیه به دانشجویان مقطع لیسانس تعلق بگیرد. هرچقدر که سطح درسی و علمی شما بالاتر برود، احتمال دریافت این کمک هزینه هم بیشتر خواهد شد.

آموزش خساطی و طراحی الگوی دوخت

تحصیل در مقطع لیسانس برای رشته طراحی لباس

تحصیل در رشته طراحی لباس در مقطع لیسانس بین سه تا چهار سال طول می‌کشد. در بیشتر کشورها این دوره چهار ساله بوده اما کشور انگلستان استثنا است. اگر برای ادامه تحصیل وارد این کشور شوید، خواهید دید که برای تحصیل در مقطع لیسانس سه سال و برای فوق لیسانس یک سال زمان اختصاص داده شده است.

رشته طراحی لباس در دانشگاه شامل ۱۲۰ تا ۱۳۰ واحد است که بسته به موسسه آموزشی یا دانشگاه انتخابی شما در نهایت مدرک هنرهای زیبا، لیسانس هنر یا لیسانس مطالعات حرفه‌ای با گرایش طراحی مد دریافت خواهید کرد. برنامه‌های درسی معمول در این رشته شامل طراحی و تصویر سازی، اصول هنر و طراحی، طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، طراحی الگو، پارچه کشی،‌ طراحی اکسسوری، توسعه محصول، تولید پوشاک و شیوه‌های کسب و کار مد است.

رشته طراحی لباس در خارج از کشور

تفاوتی ندارد که در کدام دانشگاه تحصیل کنید، حتما یک دوره کارآموزی خواهید داشت. این دوره هم مرتبط با شرکت‌های طراحی یا تولید پوشاک بوده که مورد تایید دانشگاه شما است. علاوه بر این لازم است تا در سمینار‌ها و دوره‌های آزاد هم شرکت کنید تا بیشتر با این زمینه حرفه‌ای آشنا شوید. پروژه طراحی سال آخر نیز در بیشتر دانشگاه‌ها اجباری است.

بهترین دانشگا‌ه‌ها برای تحصیل در مقطع لیسانس در رشته طراحی لباس

موسسات و دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان رشته طراحی لباس را ارائه می‌دهند. از بین این دانشگاه‌ها، برخی در رنکینگ‌های جهانی بالاتر هستند. در زیر لیستی از این دانشگاه‌ها به همراه محل تحصیل و دوره آموزشی آورده شده است.

عنوان رشتهنام دانشگاهکشوردوره تحصیل
Fine Arts in Fashion DesignAcademy of Art Universityایالات متحده۸ ترم
Fashion DesignMacromedia University of Applied Sciencesآلمان۷ ترم
FashionCambridge School of Visual & Performing Artsانگلستان۳ سال
Fashion DesignStephens Collegeایالات متحده۴ سال
Apparel DesignMiddle Tennessee State Universityایالات متحده۴ سال
Arts in FashionArts University Bournemouthانگلستان۳ سال
Textile, DesignTechnical University of Liberecچک۳ سال
Fashion DesignMount Mary Universityایالات متحده
Fashion DesignIED – Istituto Europeo di Design Milanایتالیا۳ سال
Fashion Design & ManufactureMarbella Design Academyاسپانیا۳ سال
Fashion Merchandising with a Concentration in Fashion DesignBay State Collegeایالات متحده۴ سال
Fashion Design and/or Tailoring and Fashion TechniquesCANVASسوئیس۳ سال
Footwear and Accessory DesignAcademy of Art Universityایالات متحده۸ ترم
Fashion DesignAnglia Ruskin Universityانگلستان۳ سال

تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای رشته طراحی لباس

اگر در مقطع لیسانس در رشته طراحی لباس یا یکی از رشته‌های مرتبط با آن تحصیل کرده باشید، می‌توانید برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس هم اقدام کنید. مدت زمان تحصیل در این مقطع بسته به دانشگاه و کشور مورد نظر شما بین ۱ تا ۲ سال به صورت تمام وقت است. در مقطع فوق لیسانس تمرکز شما روی مباحث تخصصی‌تر بوده و برای ورود به بازار کار حرفه‌ای آماده می‌شوید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای رشته طراحی لباس

بهترین دانشگا‌ه‌ها برای تحصیل در مقطع لیسانس در رشته طراحی لباس

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا فرصت‌های بی‌شماری را پیش روی شما قرار می‌دهد. برای اپلای در هر یک از این دانشگاه‌ها لازم است تا نمرات بالایی در مقطع قبلی گرفته و رزومه خوبی داشته باشید. در زمینه رشته طراحی لباس، رزومه شما همان نمونه کارها و پورتفولیویی است که تهیه می‌کنید. در ادامه به بررسی بهترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس می‌پردازیم.

عنوان رشتهنام دانشگاهکشوردوره تحصیل
Fashion DesignCambridge School of Visual & Performing Artsانگلستانیک ساله
Digital Fashion InnovationArts University Bournemouthانگلستانیک ساله
FashionNorwich University of the Artsانگلستانیک ساله
Design Specialising in Fashion DesignAAS Collegeیونان۱۳ ماهه
Master of Arts in Fashion and Textile DesignAccademia Italianaایتالیادو ساله
Master of Arts in Contemporary Fashion DesignIFA Parisفرانسه۱۵ ماهه
Sustainability in Fashion and Creative IndustriesAMD Akademie Mode & Designآلمان۱۸ ماهه
MenswearUniversity of Westminsterانگلستان۲ ساله
Fine Arts program in Fashion DesignFITایالات متحده
Stage Design & Fashion DesignUniversity of Arts Magdalena Abakanowiczلهستان–  
Collection ManagerESIMODEفرانسه۲ ساله
Fashion Design and ManagementAccademia Italianaایتالیا۲ ساله
Fashion Technology and WearablesIED – Istituto Europeo di Design Barcelonaاسپانیا۹ ماهه
Branding and Fashion DesignIADEپرتغال۲ ساله
Fabrics Innovation DesignAccademia Costume & Modaایتالیا

در مسیر اپلای رشته طراحی لباس به چه مواردی باید دقت کرد؟

در هنگام تحقیقات خود برای اپلای در رشته طراحی لباس باید به موارد مختلفی توجه کرده و در مورد آن‌ها حتما سرچ کنید. در زیر به مهم‌ترین موضوعاتی که باید مورد توجه شما قرار بگیرد؛ اشاره می‌کنیم.

دانشگاه هایی که در رشته طراحی لباس پذیرش دانشجو دارند

انتخاب رشته مورد نظر در خارج از کشور

به عنوان یک دانشجوی علاقمند به فشن می‌توانید در رشته‌های مختلفی تحصیل کنید. هنگام انتخاب رشته تحصیلی خود باید در مورد کشور مورد نظر، شهریه لازم و مدت زمان تحصیل هم تحقیق کنید. هریک از این موارد می‌تواند مسیر جدیدی را پیش روی شما قرار دهد.

نحوه اقامت در دوران تحصیل

در همین راستا لازم است در مورد نحوه اقامت خود هم تحقیق کنید. برخی از دوره‌ها به صورت آنلاین هستند و نیازی به حضور در کشور مقصد ندارید. برخی از دوره‌ها نیز خوابگاه و محل اقامت به دانشجویان ارائه می‌دهد. اگر قصد دارید تا در طول اموزش، با افراد هم سن و سال خود معاشرت کنید خوابگاه انتخاب بسیار خوبی است.

نحوه اقامت در دوران تحصیل رشته طراحی لباس

هزینه‌ها و تامین مالی

دانشگاه‌های مختلف، هزینه‌های متفاوتی برای تحصیل دارند. هنگام انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر باید به این موضوع دقت کنید که شهریه و هزینه‌های زندگی در آن شهر چقدر بوده و آیا بورسیه‌ای به شما تعلق می‌گیرد یا خیر. البته رشته‌های مربوط به طراحی لباس اغلب بورسیه‌های زیادی ندارند اما می‌توانید با انتخاب یک شهر و دانشگاه ارزان‌تر؛ تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش دهید. به عنوان مثال انتخاب شهری مانند پاریس هزینه بسیار زیادی دارد.

مزیتی که اروپا داشته این است که حمل و نقل عمومی در آن بسیار قوی است. بنابراین اگر لازم است شهر کوچک‌تری را انتخاب کنید و با سرویس حمل و نقل خود را به دانشگاه برسانید.

دریافت ویزا برای اپلای رشته طراحی لباس

برای اخذ ویزا ابتدا باید برای دانشگاه اپلای کرده باشید. اگر از سوی دانشگاه پذیرش را گرفتید، می‌توانید وقت سفارت گرفته و برای انجام مقدمات اقدام کنید. بسیاری از کشورها از شما مدرک زبان معتبر هم درخواست می‌کنند. بسته به اینکه قصد رفتن به کدام کشور را دارید، درباره مدرک زبان معتبر و ضروری آن هم باید از قبل اقدام کنید.

دریافت ویزا برای اپلای رشته طراحی لباس

بعد از دریافت پذیرش و مدرک زبان لازم، وقت سفارت گرفته و موارد زیر را همراه خود ببرید:

  • پاسپورت معتبر
  • چند قطعه عکس با استانداردهای لازم
  • کارت‌های شناسایی
  • مقداری پول برای پرداخت هزینه‌های سفارت
  • ترجمه رسمی ریز نمرات
  • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی قبلی
  • رزومه و پورتفولیو
  • توصیه نامه از سوی اساتید قبلی
  • تمکن مالی برای تحصیل و اقامت در صورت نداشتن فاند

این مدارک برای اپلای در رشته طراحی لباس اغلب کشورها یکسان است با این حال بهتر است قبل از مراجعه به سفارت از سایت دولت آن کشور، مدارک لازم را بررسی کنید.

همچنین با گذراندن دوره‌های آموزشی طراحی لباس آموزال می‌توانید با دریافت مدرک بین‌المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر رزومه‌ای مناسب برای اپلای بدست آورید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.