ترندهای دنیای عکاسی ۲۰۲۲ که نباید از آنها غافل شوید.

0 53

به هزار و یک روش می‌توان عکاسی کرد و عکس‌های جالب و خلاقانه گرفت، اما هر سالی که می‌گذرد، برخی سبک‌ها و تکنیک‌های عکاسی بیشتر از سایرین محبوب و به قول معروف «ترند» می‌شوند. در این مقاله، برخی از پررنگ‌ترین و محبوب‌ترین ترندهای دنیای عکاسی در سال ۲۰۲۲ را گرد آورده و به شما معرفی می‌کنیم.

عکاسی نوستالژی، از ترندهای سال ۲۰۲۲

عکاسان همیشه راه‌های جدیدی برای ابراز خلاقیت خود پیدا می‌کنند و یکی از این راه‌ها نگاه کردن به عکس‌های قدیمی و الهام گرفتن از آنهاست. به خصوص دهه‌های ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ میلادی پر از‌ایده‌های مختلف و جالب هستند و عکاسان با ترکیب عناصر وینتج و نوستالژی گونه‌ی این عکس‌ها با عناصر معاصرتر، تصاویر خلاقانه و جالب توجهی خلق می‌کنند.

به طور کلی به نظر می‌رسد که تصویر و حس بصری دوربین‌های یک بار مصرف و آنالوگ بار دیگر در دنیای عکاسی و شبکه‌های اجتماعی محبوبیت یافته‌اند و درحال ترند شدن هستند. این روز‌ها صفحه‌های مجازی بسیاری از کاربران پر از تصاویری است که با دوربین‌های آنالوگ و قدیمی گرفته شده‌اند. حتی برخی از افراد کیفیت تصاویر خود را با نرم‌افزار‌های ادیت پایین می‌آورند و به آن‌ها grain، کادر و… اضافه می‌کنند تا تصویرشان قدیمی‌تر و نوستالژیک‌تر به نظر برسد. چرا افراد می‌خواهند که تصاویرشان طوری به نظر برسد که انگار با دوربین‌های از مد افتاده‌ی قدیمی یا یک بار مصرف گرفته شده‌اند؟ به خصوص در این دوره و زمانه که اکثر ما اسمارت فون‌هایی با کیفیت دوربین بسیار عالی داریم؟

ترند هکاسی نوستالژی در سال 2022

شاید جواب این پرسش را بتوان در حسی یافت که این تصاویر به ظاهر قدیمی در ما ایجاد می‌کنند. اغلب ما زمانی را به خاطر داریم که برای تماشای عکس‌هایمان آلبوم‌های بزرگ عکس را ورق میزدیم و عکس گرفتن یک فعالیت لذت بخش، منحصر بفرد و خاطره‌انگیز بود. اما حالا، کارت حافظه‌ی اسمارت فون‌هایمان پر از تصاویر بی‌هدف و مختلف است که حتی به خودمان زحمت اینکه برای بار دوم به آن‌ها نگاه کنیم را نمی‌دهیم.

عکاسی طبیعی‌تر و با ادیت کمتر

هر روز افراد بیشتری به اصالت و طبیعی بودن عکس‌ها اهمیت می‌دهند و بیشتر به سوی شرکت‌ها و عکاسانی ‌می‌روند که در عکس‌های خود از نور طبیعی استفاده می‌کنند و پس از عکاسی نیز عکس‌ها را زیاد ادیت نمی‌کنند. دلیل محبوبیت این ترند را شاید بتوان در شبکه‌های اجتماعی یافت، جایی که افراد عکس‌های خود را با فتوشاپ یا فیلتر‌های اسنپ چت ادیت می‌کنند تا زیباتر به نظر برسند اما چیزی که این وسط از دست می‌رود حس طبیعی بودن و واقعی بودن تصاویر است. اگر شما هم می‌خواهید به این ترند بپیوندید، بهتر است از عکاسی سر راست و تصادفی از سوژه‌ها و مدل‌های خود شروع کنید. این گونه انگار مدل‌های خود را در حالت طبیعی خود ثبت کرده‌اید و از آن‌ها نخواسته‌اید که ژست‌های غیرطبیعی و عجیب و غریب به خود بگیرند. علاوه بر این، لوکیشن و مکان عکاسی شما باید‌تر و تمیز باشد اما افزودن تعدادی وسیله و اسباب زندگی که شاید خیلی از لحاظ ظاهر و قیافه عالی و بی‌عیب و نقص نباشند، به آن مکان حس و روح زندگی واقعی را می‌بخشد.

نمونه‌ای عکس طبیعی با ادیت کم

تصاویری که بسیار کم ادیت شده‌اند یا اصلاً ادیت نشده‌اند یا به نظر نمی‌رسد که چند لایه فیلتر روی آن‌ها گذاشته شده، به مخاطب حس نزدیکی و ارتباط می‌بخشد و به آن‌ها کمک می‌کند که بیشتر با تصویر، سوژه و مکان عکاسی ارتباط برقرار کنند. در این گونه عکس‌ها، برخلاف اکثر عکس‌های تبلیغاتی، مخاطب حس نمی‌کند که سوژه‌ها و مدل تصنعی هستند و در یک استودیوی عکاسی حاضر شده‌اند تا عکاس از آن‌ها عکس بگیرد؛ بلکه بیشتر این طور به نظر می‌رسد که به طور طبیعی یا حتی تصادفی در مکانی که متعلق به خود آنهاست و در آن راحت هستند، از آن‌ها عکس گرفته شده است.

این سبک عکاسی روز به روز بیشتر محبوب می‌شود و اکنون بسیاری از برند‌ها از این سبک عکاسی برای وب سایت، بروشور و پروژه‌های تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند.

عکاسی مینیمالیسم، از ترندهای عکاسی در سال ۲۰۲۲

امسال، احتمالاً بیشتر از هر سال دیگری، نام این سبک هنری را خواهید شنید که چندین قرن قدمت دارند. هدف مینیمالیسم این است که تمام عناصر تزئینی زائد و اضافی که کمکی به بیان هدف نمی‌کند را حذف کند. عکس‌ها و طراحی گرافیک‌های مینیمال شاید کمی زیادی ساده به نظر برسند اما در رسیدن به قصد خود مؤثر و موفق هستند و شمار زیادی از افراد این سبک را می‌پسندند و به نظرشان سبکی بی‌زمان و همیشه روی بورس است؛ به همین خاطر این سبک، به ویژه میان طراحان، بسیار محبوب است.

نمونه‌ای از عکاسی مینیمالیسم

عکاسی سورئالیسم

سبک دیگری که امسال ترند شده است سورئالیسم است که از زمین تا آسمان با مینیمالیسم متفاوت است. سورئالیسم به رؤیا‌ها و تخیل انسان می‌پردازد و هدف آن این است که ناخودآگاه و خیال انسان را به دنیای واقعی بیاورد؛ به همین خاطر، عکس‌های این سبک پر از عناصر تخیلی، ماورایی و شاید کمی عجیب و غریب است.

برای عکاسی به سبک سورئالیسم، باید با عکاسی تجربی شروع کنید و از تکنیک‌های مختلف استفاده کنید تا عکس سورئالی خلق کنید که به سبک شما، منحصر بفرد و جدید باشد. برخی از عکاسان سورئال از صحنه پردازی و گریم برای به تصویر کشیدن رویا‌های خود استفاده می‌کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است نرم‌افزار‌های ادیت را به کار ببرند. در مقاله‌ی جامع دیگری در سایت آموزال به عکاسی سورئال پرداخته‌ایم.

عکسی سورئال

عکاسی از طبیعت بی‌جان

این زیرشاخه‌ی عکاسی و هنری که با نام طبیعت بی‌جان شناخته شده است، به تازگی در دنیای عکاسی ترند شده و حقیقتاً در نوع خود بی‌همتاست. یکی از دلایلی که باعث می‌شود این سبک بسیار منحصر بفرد باشد این است که سوژه‌های این سبک شاید در نگاه اول خیلی جذاب به نظر نرسند و حتی ارزش عکاسی هم نداشته باشند. این سوژه‌ها، اکثر مواقع، ‌اشیای زندگی روزمره هستند که معمولاً در شرایط عادی خیلی به آن‌ها توجه و حتی نگاه هم نمی‌کنیم. چالش عکاسی طبیعت بی‌جان دقیقاً در همین موضوع نهفته است؛ چرا که به عنوان عکاس، مجبور هستید به دنبال روش‌هایی بگردید که این سوژه‌ها را برای مخاطبان خود جذاب و قابل توجه کنید؛ و به سبب همین دلایل، این سبک عکاسی، تمرین بسیار خوبی برای تمام عکاسان، چه آماتور و چه حرفه‌ای، است.

عکاسی طبیعت بی جان، از نمونه‌های ترند عکاسی در سال 2022

عکاسی با رنگ مایه‌های ملایم

رنگ مایه‌های ملایم در عکس‌ها آن‌هایی هستند که کمتر اشباع شده به نظر می‌رسند و کم و بیش به خاکستری می‌زنند. این رنگ‌ها رام شده و ملایم به نظر می‌رسند و رنگ خاکستری غالب بر آن‌ها اشباع کل رنگ‌ها را پایین می‌آورد. این نوع رنگمایه‌های ملایم برای یک سری سبک‌های عکاسی مانند عکاسی پرتره بسیار مؤثر هستند. غیر اشباع یا desaturate کردن به شما این امکان را می‌دهد که درخشندگی تمام رنگ مایه‌ها را کنترل کنید؛ با این حال، این تکنیک زمانی مؤثر است که شما بخواهید رنگ‌های غالب بر تصویر را تغییر دهید، مانند رنگ آبی آسمان یا رنگ سبز برگ‌ها.

از آنجایی که این رنگ مایه‌های ملایم و خاکستری طبیعی نیستند و با تغییر رنگ‌ها ایجاد می‌شوند، ابزاری که برای تغییر رنگ‌ها به آن‌ها نیاز دارید کم و بیش ساده هستند. با استفاده از گزینه‌های Hue، Saturation و Luminance (HSL) در نرم‌افزار لایت روم می‌توانید این رنگ مایه‌ها را خلق کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر رنگی که می‌خواهید را در تصویر خود انتخاب کرده و شدت آن رنگ را کاهش دهید. یکی دیگر از ترند‌هایی که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده استفاده از فیلتر با یک رنگ مایه‌ی خاص است. وقتی این فیلتر را روی کل عکس اعمال می‌کنیم، باعث می‌شود که نه تنها کل رنگ مایه‌های عکس، آن رنگ مایه‌ی خاص را به خود بگیرند بلکه کل عکس نیز یکدست‌تر و طبیعی‌تر جلوه می‌کند. راه دیگر درست کردن این رنگ مایه‌ها این است که با سطوح رنگ، تضاد و شدت رنگ‌های خود دست به آزمون و خطا بزنید و با امتحان کردن سطح‌های رنگی متفاوت سعی کنید این رنگ مایه‌ها را خلق کنید.

عکاسی با رنگ‌مایه‌های ملایم

عکاسی با پهباد، یکی از ترندهای دنیای عکاسی در سال۲۰۲۲

نمی شود مقاله‌ای در مورد ترند‌های عکاسی ۲۰۲۲ بنویسیم و در آن به عکاسی هوایی و عکاسی با پهباد اشاره نکنیم.

پهباد‌ها هواپیما‌های کوچک بدون سرنشین هستند که در عکس‌برداری‌های هوایی اکثرا برای مقاصد نظامی یا جغرافیایی از آن‌ها استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر، این پهباد‌ها در دنیای عکاسی نیز بسیار محبوب شده‌اند و عکاسان از آن‌ها برای گرفتن شات‌های زیبای هوایی استفاده می‌کنند. البته، استفاده از این پهباد‌ها قوانین مخصوص به خود را دارد و همه جا هم نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد؛ پس بهتر است قبل از اینکه به فکر تهیه کردن یکی از آن‌ها باشید، با قوانین و دستورالعمل‌هایی که در رابطه با این پهباد‌ها وجود دارد آشنا باشید. برای مثال، این پهباد‌ها باید با یک شماره رسمی ثبت شده باشند و کنترل‌کننده‌ی آن‌ها باید گواهینامه‌ی مخصوص داشته باشد. حتی اگر این پهباد‌ها را با خود به سفر خارج از کشور ببرید باید برای استفاده از آن، از نیروی هوایی کشور مقصد اجازه بگیرید. قوانین پیرامون حریم خصوصی افراد و املاک خصوصی را نیز باید در نظر داشته باشید؛ پس تصور نکنید که استفاده از این پهباد‌ها ساده و بدون دردسر است؛ با این وجود استفاده از این پهباد‌ها روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند و پرسپکتیو چشم پرنده‌ای که این عکس‌ها به ما می‌دهد، بسیار زیبا و چشم‌نواز است و به دردسر‌هایی که دارد می‌ارزد.

عکاسی با پهباد، ترند سال 2022 در عکاسی

عکاسی با اسمارت فون به صورت حرفه‌ای

تکنولوژی اسمارت فون‌ها با سرعت نور در حال تغییر و پیشرفت است و یکی از محور‌های اصلی آن دوربین این اسمارت فون هاست. آن روز‌هایی که عکس تلفن‌های همراه بی‌کیفیت و رده پایین بود مدت هاست که سپری شده و اکنون داریم به دوره‌ای نزدیک می‌شویم که دوربین اسمارت فون‌ها دیگر دست کمی از دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی ندارند.

همچنان که تکنولوژی در حال پیشرفت است، اسمارت فون‌ها به یکی از ابزار‌های جدی برای عکاسان تبدیل شده‌اند و بسیاری از هنرمندان، به جای دوربین عکاسی، از اسمارت فون خود برای عکاسی حرفه‌ای استفاده می‌کنند؛ چرا که وقتی دوربینی با کیفیت عالی در جیب شلوار خود دارند نیازی به خریدن یک دوربین دیجیتال حس نمی‌کنند.

عکاسی با اسمارت فون به صورت حرفه‌ای

علاوه بر این، چنانچه دوربین‌های اسمارت فون‌ها و اپلیکیشن‌های عکاسی روز به روز بهبود می‌یابند و برخی از آن‌ها حتی به هوش مصنوعی مجهز شده‌اند، شمار عکاسانی که با اسمارت فون عکاسی می‌کنند نیز بیشتر می‌شود و عکس‌های آنان دیگر به تصاویر دوستان و اعضای خانواده‌ی آنان محدود نمی‌شود و همه چیز را، از پرتره گرفته تا عکاسی مینیمالیستی، در بر می‌گیرد.

اگر به دنبال یادگیری تکنیک‌های عکاسی با موبایل هستید می‌توانید به مقاله موبایل‌گرافی: تکنیک‌های عکاس شدن در عصر دیجیتال سر بزنید!

جمع‌بندی

 می‌توانید هرکدام از ترندهای عکاسی در سال ۲۰۲۲ را که به نظرتان جالب است امتحان کنید و ببینید از خروجی کدام روش بیشتر لذت می‌برید. این آزمون و خطا کردن‌های به ظاهر بی اهمیت در واقع بسیار مهم هستند و به شما کمک می‌کنند که نه تنها تجربه‌ی بیشتری به عنوان یک عکاس کسب کنید و چیزهای بیشتری یاد بگیرید بلکه سبک شخصی خود در عکاسی را نیز پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.