معرفی نرم افزار جمینی و کاربرد آن در طراحی لباس

0 327

نرم‌افزارهای طراحی لباس به آسان‌تر شدن کار طراحان مد و فشن کمک می‌کنند. به کمک ابزارهایی همچون نرم افزار جمینی ترسیم الگو، سایزبندی و رفع اشکالات آسان‌تر می‌شود. در نرم افزار طراحی لباس جمینی می‌توان به آسانی چندین گزینه و آلترناتیو طراحی را ذخیره کرد و برای مدل لباس، نوع پارچه و رنگ آن تصمیم‌گیری کرد.

نرم افزار جمینی چیست؟ محیط کاربری نرم افزار جمینی

سیستم CAD/CAM علاوه بر مرحله طراحی لباس در دیگر مراحل تولید در صنعت پوشاک اثر گذاشته است و مراحلی مانند چاپ طرح بر روی پارچه، برش قطعات، دوخت و بسته‌بندی و ارسال لباس را دگرگون کرده است.

از نرم افزار جمینی نه تنها در طراحی لباس بلکه در طراحی پوشاک ورزشی و مبلمان داخلی منزل استفاده می‌شود. نمونه‌ای از الگوی طراحی پوشش مبل چرمی در نرم افزار جمینی را در تصویر زیر می‌بینید.

طراحی پوشش مبل در نرم افزار جمینی
طراحی پوشش مبل در نرم افزار جمینی
طراحی لباس ورزشی در جمینی
طراحی لباس ورزشی در جمینی

امکانات نرم افزار جمینی در طراحی لباس

 • طراحی الگوی لباس
 • تولید جداول سایزبندی
 • نمایش اشکالات الگوی لباس قبل از پیاده‌سازی روی پارچه
 • شبیه‌سازی مجازی الگوی لباس بر تن مانکن
 • کاهش هزینه‌های تولید و صرفه‌جویی در زمان طراحی
 • چندین ابزار برای آسان کردن ساخت و جابجایی درز، پلیسه و ساسون
 • ترسیم دقیق و کنترل منحنی‌ها با توابع پارامتریک (تابع Bezier)
 • رابط کاربری به زبان‌های انگلیسی، فارسی، عربی و …
 • ارتباط مطلوب با دیگر نرم‌افزارهای طراحی و تولید لباس
 • ارتباط مطلوب با دستگاه دیجیتایزر، پلاتر و برش شرکت جمینی و دیگر شرکت‌ها
 • تعیین راه و بیراه پارچه
 • انتخاب انواع کوک و دوخت
 • تخمین طول و عرض و وزن پارچه مصرفی در هر الگو
 • ویرایش سریع الگوها و امکان استفاده از اجزای طرح‌های پیشین در الگوی جدید
 • امکان وارد کردن نقوش، لوگو و … و قرار دادن بر روی طرح
 • وارد کردن طرح و سایز انتخابی مشتریان در هنگام خرید اینترنتی (شخصی‌سازی سفارش)
 • اتصال به فضای ذخیره‌سازی ابری برای نمایش طرح در دستگاه‌های الکترونیکی مختلف
ذخیره‌سازی ابری در نرم افزار جمینی

اهمیت نرم‌افزارهای دارای سیستم CAD در طراحی لباس

ورود تکنولوژی CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) در طراحی لباس تحولی ایجاد کرده است. نرم‌افزارهای دارای سیستم CAD مانند نرم افزار جمینی به بالا بردن دقت طراحی الگو کمک شایانی می‌کنند. در این نرم‌افزارها ترسیم الگوی لباس و ارتباط قطعات به دقت انجام می‌شود و خطاهای انسانی کاهش پیدا می‌کند.

به کمک این تکنولوژی، مسیر طراحی لباس تا دوخت نهایی به کمک مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای مرتبط به دستگاه‌های چاپ و برش کنترل می‌شود. شرکت رومانیایی Gemini CAD Systems SA مجموعه‌ای کامل از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای طراحی لباس و تولید پوشاک را به بازار عرضه می‌کند.

روند کار و انواع نرم افزارهای شرکت جمینی

شرکت جمینی در هر چهار مرحله طراحی و تولید پوشاک به ارائه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای کاربردی می‌پردازد. این چهار مرحله شامل طراحی و توسعه (Design & Develop)، برنامه‌ریزی فرآیند چاپ (Plan & Process)، تولید (Manufacture) و فروش اینترنتی و سفارشی‌سازی (e-Commerce & Customization) است.

طراحی و توسعه به کمک نرم افزار جمینی (Design & Develop)

نرم افزار جمینی Pattern Designer مهم‌ترین نرم‌افزار این مجموعه در طراحی الگو و سایزبندی لباس است. در این مرحله الگوی لباس طراحی می‌شود و با فرمت PDF خروجی گرفته می‌شود و قابل پرینت است.

آموزش خساطی و طراحی الگوی دوخت

برنامه‌ریزی فرآیند چاپ (Plan & Process)

در این مرحله برنامه‌ریزی نستینگ، چاپ و برش پارچه انجام می‌شود. نستینگ (Nesting) یا چیدمان به‌صرفه در بسیاری از صنایع از جمله صنعت پوشاک کاربرد دارد.

نستینگ در نرم افزار جمینیو برنامه ریزی فرآیند چاپ

نستینگ به کمک الگوریتم‌های نرم‌افزاری انجام می‌شود و کمک می‌کند تا در مصرف مواد خام مانند پارچه صرفه‌جویی شود و مقدار کمتری پارچه پِرت شود.

Gemini NestEXPERT مهم‌ترین نرم‌افزار شرکت جمینی در نستینگ است که طرح نهایی چاپ پارچه را به فرمت‌های PDF یا EPS به دستگاه برش می‌فرستد.

تولید (Manufacture)

در این مرحله چاپ پارچه و برش دقیق قطعات الگو توسط دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود. دستگاه برش جمینی VISIONCUT نام دارد. تصویری از دستگاه چاپ و برش جمینی را در نمایشگاه فرانکفورت آلمان ۲۰۱۷ می‌بینید.

دستگاه برش جمینی VISIONCUT و تولید

فروش اینترنتی و سفارشی‌سازی (e-Commerce & Customization)

 در این مرحله شخصی‌سازی سفارش و فرستادن اطلاعات انتخابی مشتریان به نرم افزار جمینی با کمک نرم‌افزارهای واسط انجام می‌شود.

 شخصی‌سازی سفارش در نرم افزار جمینی

در تصاویر زیر می‌توانید تمامی تولیدات شرکت جمینی را در ۴ بخش فرآیند تولید پوشاک ببینید.

بهترین نرم‌افزارهای طراحی الگوی لباس جایگزین نرم افزار جمینی

علاوه بر نرم افزار جمینی چندین نرم‌افزار طراحی الگوی پرطرفدار در میان طراحان لباس وجود دارد. در ادامه نرم‌افزارهای مطرح طراحی لباس که می‌توانند جایگزین نرم افزار جمینی باشند را به شما معرفی می‌کنیم:

نرم‌افزارهای طراحی الگوی لباس جایگزین نرم افزار جمینی

نرم‌افزارهای تخصصی طراحی لباس

نرم‌افزار Lectra

نرم‌افزار Lectra در طراحی لباس

Lectra از نرم‌افزارهای مجهز طراحی لباس، کفش، روکش مبلمان و … است که سیستم کاملی از طراحی تا چاپ و برش را به بازار مد و فشن ارائه می‌دهد.

نرم‌افزار Gerber

نرم‌افزار Gerber در طراحی لباس

این نرم‌افزار طراحی لباس بر پایه سیستم CAD از محبوب‌ترین نرم‌افزارها در میان طراحان لباس است که در طراحی الگوی لباس، کفش، سیستم چاپ و … کاربرد دارد.

نرم‌افزار Assyst و کاربرد آن در طراحی لباس

نرم‌افزار Assyst و کاربرد آن در طراحی لباس و طراحی داخلی

این نرم‌افزار در صنعت لباس و طراحی داخلی کاربرد زیادی دارد و از نرم‌افزارهای محبوب ارائه سه‌بعدی باکیفیت و دقیق است.

نرم‌افزار OptiTex

نرم‌افزار OptiTex از شناخته شدین ترین نرم افزارها در طراحی لباس

نرم‌افزار OptiTex از شناخته‌شده‌ترین نرم‌افزارها در طراحی لباس است که انواع امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم‌افزار سابقه چندین ساله دارد و از نرم‌افزارهای پرکاربرد طراحی الگوی لباس در ایران و جهان است.

نرم‌افزار Marvelous Designer

نرم‌افزار OptiTex از شناخته شدین ترین نرم افزارها در طراحی لباس

نرم افزار مارولوس دیزاینر از پرطرفدارترین نرم‌افزارها در میان علاقمندان به طراحی لباس است. محیط ساده کاربری، امکانات فوق‌العاده و کیفیت بالای نمایش سه‌بعدی لباس بر تن مانکن، این نرم‌افزار را محبوب کرده است.

نرم‌افزارهای طراحی صنعتی و معماری

نرم‌افزار راینو Rhino

نرم‌افزار راینو Rhino در طراحی لباس

نرم‌افزار راینو از نرم‌افزارهای قدرتمند و محبوب طراحی صنعتی و معماری است. راینو نرم‌افزاری شناخته‌شده است و منابع آموزشی بسیاری برای آن در دسترس است. راینو در طراحی سه‌بعدی سطوح منحنی، شبیه‌سازی فرم بدن انسان و سطوح پارچه و لباس توانمند است و شما به خوبی می‌توانید شبیه‌سازی سه‌بعدی لباس بر تن مانکن را شبیه‌سازی کنید. همچنین میتوانید برای آگاهی بیشتر از کاربردهای این نرم افزار در حوزه‌های مختلف به مقاله معرفی نرم افزار راینو مراجعه کنید.

نرم‌افزار آتوکد AutoCAD

نرم‌افزار آتوکد AutoCAD در طراحی لباس

اتوکد نرم‌افزاری پرکاربرد در شاخه‌های متعدد طراحی و مهندسی است و برای ترسیم دقیق الگوی لباس مناسب است. شما به خوبی می‌توانید الگوی لباس را در نرم‌افزار اتوکد ترسیم کنید و پرینت بگیرید.

نرم‌افزار کورل‌دراو CorelDraw

نرم‌افزار کورل‌دراو CorelDraw طراحی لباس

نرم‌افزار کورل‌دراو یکی از نرم‌افزارهای قدرتمند وکتور یا بُرداری است که برای انواع تصویرسازی از جمله طراحی فونت، لوگو، ست اداری و … استفاده می‌شود. محیط کاربری کورل‌دراو ساده و کاربرپسند است و استفاده از آن دلچسب است. شما می‌توانید از کورل‌دراو برای طراحی لباس و ارائه تصاویر زیبایی از طرح خود استفاده کنید.

نرم‌افزار ایلوستریتور Illustrator در مقایسه با نرم افزار جمینی

نرم‌افزار ایلوستریتور Illustrator در مقایسه با نرم افزار جمینی

ایلوستریتور نرم‌افزاری قدرتمند از شرکت ادوبی است که مانند کورل‌دراو در تصویرسازی وکتور یا بُرداری تخصص دارد. به کمک ایلوستریتور می‌توانید ارائه‌های زیبایی از طرح خود داشته باشید.

علاوه بر این از ایلوستریتور برای ساخت نقوش و لوگوها و وارد کردن آنها به نرم‌افزار های طراحی لباس استفاده می‌شود. از دیگر محصول مطرح شرکت ادوبی یعنی فتوشاپ نیز می‌توان برای طراحی نقوش و طرح‌ها و آوردن آنها به دیگر نرم‌افزارها استفاده کرد.

نرم‌افزار فتوشاپ در طراحی لباس

نرم افزارهای زیادی در دنیای طراحی وجود دارد و هرکدام کارای و سبک متفاوتی دارند، اگر مایل هستید تا با کاربردی ترین و مهم ترین نرم افزار‌های طراحی لباس آشنا شوید می‌توانید به نوشته بهترین نرم‌افزارهای طراحی لباس مراجعه کنید.

ورژن جدید نرم افزار جمینی Gemini Pattern Designer X20

اولین ورژن نرم افزار طراحی لباس جمینی در سال ۲۰۰۴ به بازار آمد و امروزه شاهد ارائه ورژن جدید آن یعنی X20 هستیم. در ادامه چند ویژگی مهم نسخه جدید نرم افزار جمینی را معرفی می‌کنیم:

ورژن جدید نرم افزار جمینی Gemini Pattern Designer X20

در اختیار داشتن سه شیوه برای ترسیم شکل‌ها

در ورژن جدید نرم افزار جمینی سه شیوه در دسترس شماست: ترسیم آزاد، شیوه ترسیم با کمک نرم‌افزار و شیوه ترسیم پارامتریک.

ورژن جدید نرم افزار جمینی ابزارهای جدید

نمایش سه‌بعدی تاشدگی پارچه و جهت تا

نمایش سه‌بعدی تاشدگی پارچه و جهت تا نرم افزار جمینی 2021

امکان جدید Linked Patterns برای همگام‌سازی اتوماتیک شکل‌های الگو در ورژن جدید جمینی

Linked Patterns نرم افزار جمینی ورژن 2021

۲۷ نوع درز مجاز برای گوشه‌ها در ورژن جدید جمینی

27 نوع درز مجاز برای گوشه‌ها نرم افزار جمینی

تایید الگو و یافتن ایرادات در ورژن جدید جمینی

تایید الگو و یافتن ایرادات

ارائه دیتاشیت (برگه اطلاعات) محصول

ارائه دیتاشیت (برگه اطلاعات) محصول در ورژن جدید نرم افزار جمینی

آموزش نرم افزار جمینی : آشنایی با محیط کاربری

یادگیری نرم افزار طراحی لباس جمینی آسان است، زیرا محیط کاربری منطقی و قابل درکی دارد که بسیار شبیه به نرم‌افزارهای نقشه‌کشی مانند اتوکد است.

ابزارهای مورد نیاز شما در نوار ابزار اصلی نرم‌افزار در بالای صفحه در دسترس است و در پنجره سمت راست انواع ابزارهای ویرایشی برای انتخاب نوع دوخت، سایزبندی و … وجود دارد که در تصویر زیر قابل مشاهده است. بهتر است مسیر آموزش نرم افزار جمینی را از آشنایی با منوهای اصلی آن شروع کنید.

آموزش نرم افزار جمینی آشنایی با محیط کاربری

جمع‌بندی نهایی نرم افزار جمینی!

یادگیری نرم‌افزارهای طراحی لباس همچون نرم افزار جمینی کار شما را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند و خلاقیت شما را در ارائه چندین ورژن از هر طرح بالا می‌برد و علاوه بر آن می‌توانند مزیت بزرگی برای شما در کار حرفه‌ای در صنعت پوشاک باشد.

یادگیری نرم افزار جمینی برای شما مزیت زیادی در بازار کار ایجاد می‌کند، زیرا زمان طراحی لباس و ترسیم الگو را کاهش می‌دهد و همچنین ویرایش و ایجاد تغییرات در طرح را آسان می‌کند. نرم افزار طراحی لباس جمینی می‌تواند هزینه‌های تولید لباس را تخمین بزند و خطاهای احتمالی را به شما گزارش دهد.

نرم افزار جمینی Gemini CAD و کابرد آن در طراحی لباس

یادگیری نرم‌افزارهای طراحی لباس شما را از ترسیم دستی و تصویرسازی بر روی کاغذ بی‌نیاز نمی‌کند بلکه پس از شکل‌گیری ایده‌های اولیه، به اجرای سریع‌تر و دقیق‌تر آنها کمک می‌کند. شما برای استفاده مناسب از نرم‌افزارهای طراحی لباس باید به اصول الگوسازی و دوخت لباس آشنا باشید. در این صورت است که می‌توانید ایده‌های خود را به بهترین صورت در نرم‌افزار پیاده کنید.

در آموزال سه دوره آموزش الگوسازی و دوخت لباس را برای شما تدارک دیده‌ایم که در ترم اول دوره الگوسازی و دوخت لباس آموزال مبانی طراحی الگوی دامن‌ها و فون‌های مختلف و دوخت آنها را می‌آموزید.

ترم دوم دوره الگوسازی و دوخت لباس آموزال به بررسی و کنترل الگوهای بالاتنه و نکات مربوط به دوخت آنها اختصاص دارد و ترم آخر آن، دوره طراحی الگوی شلوار آموزال است و طراحی و رسم الگوی شلوار را به شما می‌آموزد.

این سه دوره را می‌توانید به صورت یکجا و در پکیج خیاطی و طراحی الگوی لباس آموزال با تخفیف ویژه در اختیار داشته باشید و پس از موفقیت در گذراندن هر سه دوره، گواهینامه دانشگاه امیرکبیر را به زبان انگلیسی دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.