معرفی نرم افزار Enscape

0 332

نرم افزار Enscape

نرم ‌افزار enscape یک پرکاربرد پرطرفدار در دنیای معمارها است. در رشته معماری نرم افزارهای سه بعدی یک مقوله بسیار مهم به حساب می‌آیند. نیاز روز معماران ارائه کار به واسطه نرم افزارهای مدرن است تا بتوانند هرچه بهتر و کار خود را به مخاطب عرضه کنند. در این بین نرم افزارهای سه بعدی فراوانی وجود دارند که با استفاده از موتورهای رندر مختلف، نیازهای یک معمار را برای ارائه پروژه برآورده می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم نرم ‌افزار enscape را بعنوان یک موتور رندر قو به شما معرفی کنیم. راستی، موتور رندر محبوب شما کدام است؟

نرم ‌افزار Enscape چیست؟

نرم ‌افزار enscape در واقع یک پلاگین است که در سال ۲۰۱۳ در کشور آلمان و برای صنعت AEC توسط Enscape GmbH توسعه داده شد. پلاگین رندر enscape موتور قدرتمندی است که بواسطه آن شما میتوانید رندرگیری خود را براحتی انجام دهید. با این پلاگین انیمیشن‌ها و تصاویر باکیفیتی از پروژه‌های معماری و همچنین دنیای واقعیت مجازی یا VR بصورت کاملاً زنده یا Real Time ارائه می‌شوند. این نرم‌افزار قابلیت اضافه شدن به شکل پلاگین به نرم ‌افزارهای دیگری مانند Sketchup ،Rhino ،ceros ، Autodesk Revit Archicad را دارد.

همچنین محیط کاربری ساده و سرعت بالای رندر در کنار پردازش‌های سریع و زیادی که انجام می‌دهد سبب شده که یک خروجی بسیار عالی و باکیفیت را به شما ارائه دهد. ناگفته نماند که افزونه نرم ‌افزار enscape علاوه بر خروجی‌های تک فریمی که به شما ارائه می‌کند، توانایی این را دارد که پانوراما، انیمیشن و تور مجازی EXE  را براحتی به شما عرضه کند. این موتور رندر صرفاً یک رندرینگ با خروجی تک فریم را برای شما انجام نمی‌دهد. بلکه این پلاگین توانایی خلق تصاویر ۳۶۰ درجه، خروجی تور مجازی و پانوراما حتی بر روی موبایل را نیز دارد. 

رندرینگ موتور نرم‌افزار enscape در معماری

معرفی Enscape

تمرکز اصلی نرم ‌افزار enscape در قالب یک پلاگین رندرگیری، برای محاسبات تجسم واقعی یا realistic visualizations و برای AEC با پیچیدگی‌های فراوان و خاص و البته با کمترین میزان عملیات گذاشته شده است. این برنامه به منظور افزایش دادن سرعت کار در طول پروژه‌ها از تکنولوژی Real Time بهره می‌گیرد. با این قابلیت یک کاربر به راحتی میتواند مدل ۳ بعدی مورد نظر خود را بصورت زنده و البته با کیفیتی بسیار مطلوب و بالا به راحتی تماشا کند. 

بعبارتی این افزونه موتور رندری قوی است که به راحتی بر روی مجموعه کاملی از نرم افزارهای ۳ بعدی معماری نصب می‌شود. سرعت بالای رندرگیری در این پلاگین، آن را به یک موتور پرطرفدار و البته پرقدرت تبدیل کرده است.

تنظیمات نرم ‌افزار Enscape

نرم ‌افزار enscape همانند سایر نرم افزارها و تنظیمات خاصی دارد که ما در این روش به ۹ مرحله مهم برای رسیدن به یک رندر نهایی خوب در این نرم ‌افزار اشاره خواهیم کرد.

۱) مهمترین فاکتور در نرم ‌افزار enscape ، نورپردازی مناسب

در رندر نهایی اگر نوری‌پردازی ایراد داشته باشد بوضوح مشخص است. حتی کسانی که در این کار تخصص و تجربه‌ای ندارند بخوبی می‌توانند این نقص را تشخیص دهند. با در نظر گرفتن اهمیت فاکتور نورپردازی بخصوص در ساختمان‌های پایدار با مصرف انرژی بهینه، اهمیت‌دادن به این فاکتور به‌هیچ‌عنوان گزافه‌گویی نخواهدبود. اولین قدمی که کمپانی اینسکیپ برای نرم افزار خود در نظر گرفته، مشخص کردن موقعیت پروژه بر روی زمین و همچنین تعیین شمال جغرافیایی برای اطمینان حاصل کردن از شرایط دقیق پروژه است.

همانطور که می‌دانیم اهمیت نور روز بسیار زیاد است و تاثیر شگرفی بر سلامت و میزان بهره‌وری انسان دارد. به همین دلیل ما باید همیشه این فاکتور مهم را به عنوان یک شیوه طراحی مقدس در نظر داشته باشیم. دانستن این موضوع با اهمیت که ما بعنوان یک طراح قادر هستیم بطوری کاملا دقیق نورپردازی طرح خود را در مدت زمان طراحی و با استفاده از رندر زمان واقعی نرم ‌افزار enscape ارائه دهیم، یک نقطه مثبت برای ما و این نرم ‌افزار بحساب می‌آید. البته ناگفته نماند که این موضوع تنها برای نور روز و طبیعی اعمال نمی‌شود و برای نورهای مصنوعی نیز این موضوع صادق است.

۲) از تاثیر خط افق غافل نشوید

نگاه‌کردن به یک خط افق تخت و ساده در رندر نهایی بشدت خسته کننده است. این تصویر، رندر را کاملاً غیرطبیعی و مصنوعی نشان می‌دهد. این فاکتور یک اشتباه معمول و رایج است که جلوگیری کردن از آن چندان نیز راحت نیست. بکاربردن افق‌های پیش‌فرض نرم ‌افزار enscape به شما کمک می‌کند تا یک حس دقیق از آن چیزی که در محیط پیرامون ممکن است وجود داشته باشد ارائه دهید. بعلاوه شما می‌توانید از یک Skybox استفاده کنید که کاملاً سفارشی است و با دانلود آن از Open Footage.Net بک‌گراند نرم افزار خود را ارتقاء ببخشید.

Open Footage گزینه‌هایی برای پس‌زمینه دارد که رندر را بشدت آسان و دقیق انجام میدهد‌. پیشنهاد ما این است که انجام دادن این کار از بکار بردن نرم افزار فتوشاپ خیلی مناسب‌تر است. زیرا در ابتدای کار با توسعه دادن رندر نهایی، طرح تصویر شما باقی می‌ماند و بعد از آن همان پس‌زمینه‌ها از زوایای متفاوت اتاق قابل یا فضای مورد نظر قابل مشاهده هستند که سبب می‌شود شما در زمان رندر خود صرفه‌جویی کنید.

گزینه open footage در نرم افزار معماری enscape

۳) بکارگیری بافت‌های پیشرفته در نرم ‌افزار Enscape

این که ترجیح می‌دهید از پلاگین رندرگیری enscape  استفاده کنید یا از متریال‌های رویت ۲۰۱۹، تفاوتی ندارد. اما باید بدانید که بکار بردن بافت‌های باکیفیت همواره یک ایده متفاوت است. این قابلیت در نرم ‌افزار enscape بخوبی مورد ارزیابی قرار گرفته و برای ارائه یک رندر نهایی و باکیفیت مسیر دسترسی مناسب و راحتی را به کاربر ارائه می‌دهد.

۴) همینجا Bump را بخاطر بسپارید

اگر تصمیم گرفتید متریال‌های خود را توسعه دهید فراموش نکنید که نقشه‌ برجستگی‌ها یا همان Bump Maps را با دقت و به طور حتم اعمال کنید. این نقشه‌ها تاثیر سریع و مستقیمی بر کیفیت متریال و رندر نهایی شما دارند. مثلا تصور کنید که به خطوط سایه نازکی که بر روی آجرها ایجاد می‌شود احتیاج دارید و یا پارچه‌ای را بر روی مبل و صندلی مدل عثمانی خود قرار داده‌اید که دوست دارید پیچ و تاب آن به خوبی نمایان شود.

در کنار برجستگی‌های روی چوب و رگه‌های پرفرازونشیب کف فضای شما، که همگی اهمیت زیادی برای ارائه کار نهایی شما در نرم ‌افزار enscape دارند. در نهایت فراموش نکنید که بیش از حد نباید برروی بافت‌ها تاکید داشته باشید. اینکه کار نهایی شما یک رندر در نرم افزار سه بعدی یا یک تصویر واقعی است، باید کاملاً مشخص باشد.

۵)  مردم وار بودن معماری اهمیت بالایی دارد

یکی از فاکتورهای مهم معماری این است که باید برای مردم باشد. بدون شک شما نیز به این نکته واقف هستید که معماری با وجود درهم‌ریختگی و حضور مردم، بشدت واقعی‌تر بنظر می‌رسد. یک تصویر ساده، یک تصویر قابل قبول است اما یک تصویر درهم‌ریخته با حضور المان‌های انسانی یک تصویر قابل قبول مورد اعتماد است.

محتوای RPC در نرم ‌افزار enscape به شما کمک می‌کند که براحتی بتوانید یک تصویر عالی را به یک تصویر بسیار شگفت‌انگیز و خاص تبدیل کنید. در این بین کتابخانه آبجکت این نرم افزار که هم بصورت رایگان و هم با پرداخت هزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد کمک خواهد کرد تا فیگورهای انسانی را برای پروژه خود بدست آورید. اگر کمی مصمم باشید و پشتکار بیشتری نیز داشته باشید با بکار بردن محتوای RPC سفارشی، این امکان برای شما فراهم خواهد بود که به تصویر نهایی فراتر از واقعیتی دست پیدا کنید.

۶) واقعی بودن به معنای کامل بودن نیست!

واقعیت این است که واقعی بودن همیشه به معنای تمام و کمال بودن یک چیز نیست. به همین دلیل چرخاندن صندلی یا اضافه کردن یک مبل در کنار یک مجله که روی زمین افتاده و صفحات آشفته‌ای دارد می‌تواند یک ترکیب جذاب و خاص به شما ارائه کند. زمانی که محیط مورد نظر خود را طراحی و تنظیم کردید، بهتر است اشیا را بصورت کاملا تصادفی و برنامه‌ریزی نشده تغییر جهت بدهید و بچرخانید. تغییر مقیاس گیاهان را نیز فراموش نکنید.

موتور رندرینگ enscape در معماری

۷)  یار کمکی در پروژه‌های بزرگ، پروکسی‌ها

نکته مهم در آموزش نرم ‌افزار enscape این است که برای بالا بردن عملکرد خود بهتر است پروکسی‌ها را فراموش نکنید. المان‌های پیچیده‌ای به شکل اشیا که ساده‌سازی شده‌اند و با متریال‌های پیچیده و هندسه‌های عجیب، در این نرم افزار جایگزین می‌شوند. برای مثال شما می‌توانید مدل ساده پروکسی‌ها را در اسکچاپ تماشا کنید که همین پروکسی‌ها زمانی که در اینسکیپ باز می‌شوند حالتی جامع‌تر و پیچیده‌تر بخود می‌گیرند.

۸) تشخیص نمای صحیح در پلاگین رندرگیری Enscape

رسیدن به یک پرسپکتیو کامل در نرم ‌افزار enscape هنر است. اما این اتفاق با درنظر گرفتن و اعمال چند قانون مهم می‌آید رخ می‌دهد. در مرحله اول یک منظره را از نقطه دید انسانی تعیین کنید. بعد از آن از ایجاد هندسه همپوشانی یا همترازی جلوگیری کرده و مانع از ایجاد سردرگمی بشوید. در قدم بعدی اگر امکانش وجود داشت نمای خارجی را بواسطه بکاربردن پوشش‌های گیاهی مانند شاخه‌های گیاهان و درختان در پیش زمینه تنظیم کنید.

 در انتها از ایجاد شکل در مقابل صفحه جلوگیری کنید و تناسب صحیح در فضا را بوجود آورید. پیشنهاد می‌کنیم نقطه دید خود را در نرم افزار اینسکیپ به جهت‌های راست و چپ تغییر دهید تا زاویه بیشتری را ببینید. تمامی این موارد را بخاطر بسپارید و با یکی از راحت‌ترین کاربردهای این نرم افزار ظرافت زمان واقعی را به رندر نهایی خود ببخشید. این عملکرد به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن پرسپکتیو کامل را بدست آورید.

۹)  یک منظر دقیق را به بیننده ارائه دهید

مدلی که به خوبی توسعه یافته است قابلیت پذیرش یک لایه بیشتر و ظریفتر را نیز دارد. بعبارتی عمق میدان و عمق دید دو ویژگی خاص هستند که نتیجه‌ای مشابه یک دوربین فیزیکی را به شما ارائه می‌دهند. همین فاکتور براحتی می‌تواند تصویری را ارائه کند که شما به واقعی بودن یا ساختگی بودن آن شک کنید. میدان دید مشخص می‌کند که چه میزان از تصویر در نمای شما قابل مشاهده باشد.

یک منظره عریض بهبود بینایی محیطی را سبب می‌شود و به موجب آن با برقراری تعادل روبرو خواهیم بود. فراموش نکنید که عریض‌تر بودن تصویر اعوجاج آن را افزایش خواهد داد. دید و میدان، فاکتورهایی هستند که تاری پیش‌زمینه و پس‌زمینه را بهمراه دارند. نمایش دادن تمام اجزا و جزئیات در یک جهان واقعی امر ممکنی نیست اما با استفاده از عمق دید برای ایجاد تاری در بخش‌هایی از هدف تصویر، می‌توانیم یک حس کلی از واقعیت را برای بیننده ایجاد کنیم.

فضای کاربری نرم افزار enscape

مزیت یادگیری Enscape

نرم ‌افزار enscape مانند دیگر نرم افزارهای سه بعدی مزایای فراوانی دارد. با این پلاگین رندرگیری براحتی می‌توانید تصاویر سه بعدی و منحصربه‌فردی را ارائه کنید. یک واقعیت مجازی باکیفیت و انکارناپذیر که می‌تواند طرح شما را بخوبی و به بهترین شکل ممکن ارائه کند. در ادامه از مزیت‌های این نرم افزار بیشتر صحبت خواهیم کرد.

با استفاده از این نرم افزار می‌توانید نقاط قوت و ضعف یک پروژه را بخوبی بررسی کنیم و ضمن کاهش دادن زمان در بررسی و تحویل پروژه، در میزان بودجه و هزینه‌های مازاد احتمالی نیز صرفه‌جویی خواهد شد. در کنار این موارد تشخیص دادن دقیق میزان و همچنین جنس متریال مورد استفاده، نشان دادن تداخلاتی که بصورت احتمالی در پروژه ایجاد خواهند شد، امکان تجسم و ارائه کامل یک پروژه برای مخاطبان و کارفرما نیز از جمله ویژگی‌ها و  و مزایای یادگیری این نرم افزار بحساب می‌آیند.

قابلیت‌های موتور رندرگیری نرم ‌افزار enscape

پیشتر نیز اشاره کردیم که موتور رندر اینسکیپ یا نرم ‌افزار enscape برای نرم افزارهای Revit، Sketchup، Rhinoceros 3D، ArchiCAD و Vectorworks قابل استفاده است. اما در این قسمت می‌خواهیم به قابلیت‌های این موتور رندر اشاره کنیم که سبب شده‌اند این پلاگین بسیار محبوب باشد.

· قبلیت تهیه رندر و انیمیشن به صورت Real Time

قابلیت رندر گیری به صورت Real Time سبب شده است تا سرعت رندر و انیمیشن افزایش پیدا کرده و شما این اجازه را داشته باشید که همزمان تغییرات ایجاد شده را به راحتی مشاهده کنید. در کنار این مورد شما با یک کلیک ساده قادر خواهید بود به صورت کاملا مجازی در پروژه قدم زده و مشکلات و قابلیت‌ها را در تمام ساعات روز بررسی و مشاهده کنید.

· تماشای پروژه با عینک واقعیت مجازی VR

در نرم ‌افزار enscape شما توانایی این را دارید تا با برقراری اتصال بواسطه یک هدست VR مانند Oculus Rift S یا HTC Vive خیلی راحت در پروژه خود راه بروید. ضمن اینکه در کنار آن فضای پروژه خود را به خوبی لمس خواهید کرد.

· امکانات متنوع اشتراک گذاری در نرم ‌افزار enscape

در این پلاگین شما با گزینه‌های بیشماری برای به اشتراک گذاری پروژه خود با افراد یا دیگر همکاران روبرو هستید. کاربر در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید با تیم طراحی، کارفرمایان، مشتریان، مشاوران و مخاطبان خود مدل نهایی را به اشتراک بگذارید. در این بین فراموش نکنید که شما به یک سیستم خاص و قدرت‌مند و یا یک کارت گرافیک ویژه نیاز ندارید و با یک رایانه معمولی نیز می‌توانید به هدف مورد نظر خود دست پیدا کنید.

· ایجاد ابر و اتمسفر در رندر نهایی

یکی از امکانات بسیار مهیج نرم ‌افزار enscape قابلیت ایجاد ابر در رندر و تنظیمات اتمسفر است.  این افزونه برای شما این امکان را فراهم می‌کند که تنوع و تراکم ابرها را برای ایجاد یک محیط کامل و پر از احساس، با مهارت بالا خلق کنید و تنظیمات صحنه خود را به خوبی کنترل کنید. این قابلیت به فاکتورها و پارامترهای مختلفی وابسته است. که سبب می‌شوند رندر نهایی شما تیره‌تر، روشن‌تر، با ابرهای ضخیم‌تر و یا نازک‌تر ارائه شود. همچنین شما با انجام تنظیمات زمان رندر در ساعات مختلف روز و شب، می‌توانید به راحتی حرکت ابرها در آسمان طرح خود را تماشا کنید.

·  گردشی با همکاران بواسطه ابزارهای خاص نرم افزار

شما با استفاده از موتور رندر اینسکیپ به راحتی در پروژه‌ها حاشیه نویسی خواهید کرد. ضمن اینکه بصورت همزمان به واسطه این اقدام همکاران خود را از اتفاقات رخ داده در پروژه مطلع سازید. این ویژگی سبب می‌شود تا به آسانی ارتباط مداوم خود با اعضای تیم را حفظ کنید و مستقیما در جریان اتفاقات پروژه قرار گیرید.

· یک کتابخانه رویایی از ابجکت‌ها

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که پلاگین اینسکیپ کتابخانه‌ای بسیار کامل از آبجکت‌های متنوع و جذاب برای مدل سازی دارد که استفاده کردن از آنها سبب می‌شود مدل شما واقعی‌تر باشد و راحت‌تر احساسات موجود را منتقل کند. این کتابخانه به صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود و آیتم‌های جدید و جذابی به آن اضافه می‌شوند.

مقایسه لومیون و اینسکیپ

بدون شک می‌دانید که پلاگین اینسکیپ برای اسکچاپ و رویت قابل استفاده است و رندرهای فوق‌العاده‌ای را به شما خواهد داد. اما اگر قرار باشد میان اینسکیپ و لومیون یکی را انتخاب کنیم بدون هیچ شبهه‌ای، با کمی اختلاف فاحش اینسکیپ برنده میدان خواهد بود. در ادامه ویژگی‌ها و کاربری‌های این دو موتور رندر را برای شما توضیح خواهیم داد تا شما خود نتیجه گیری کرده و تصمیم بگیرید.

·  موتور رندر نرم ‌افزار enscape

در نرم ‌افزار enscape ایجاد یک فضای مجازی و یک رندر با اینسکیپ بهترین انتخاب است. زیرا مزایای فراوان آن شامل امکان ایجاد یک آسمان بسیار زیبا بدون نیاز به نرم افزار فتوشاپ، ایجاد فضای لنداسکیپ در این نرم افزار که براحتی جایگزین فضای رویت می‌شود، استفاده از رنگ‌های تیز، ایجاد روشنایی و نوردهی بسیار عالی به صورتی که به راحتی به قسمت‌های سایه‌دار نور مناسب می‌دهد، ایجاد انعکاس‌های جذاب، یک رابطه قوی کاربری بصری و همچنین کنترل کردن راحت تنظیمات، به وجود آوردن رندری که تنها چند دقیقه طول خواهد کشید و عدم نیاز به یک کارت گرافیک و سیستم قوی، می‌شود که همگی از ویژگی‌های اینسکیپ هستند.

قابل ذکر است که تنظیمات اینسکیپ بسیار راحت هستند. همچنین استفاده از ابزارهای نورپردازی متنوع و نوردهی جهانی این پلاگین به شما این کمک را می‌کند تا در مدت زمانی بسیار کوتاه منظره‌ای زیبا خلق کنید. تنها مشکلی که ممکن است در نرم افزار اینسکیپ با آن روبرو شوید انتخاب محدود درختان و افراد است که تنها در ورژن قدیمی این نرم افزار کار را  برای شما کمی سخت خواهد کرد.

·  موتور رندر لومیون

البته پلاگین لومیون نیز یکی از موتورهای رندر باکیفیت و خوب است که می‌توانید به راحتی با آن یک ارائه کار قوی داشته باشید. کتابخانه عظیم این نرم افزار از ماشین‌ها، شخصیت‌ها، اشیا متعدد و متنوعی تشکیل شده است. شاید یکی از بهترین ابزارها برای ساخت انیمیشن لومیون باشد. شما با استفاده از لومیون بدون شک نتایج باورنکردنی خواهید داشت. اما بطور معمول به زمان زیادی برای ایجاد تنظیم بافت، راه‌اندازی و تنظیمات کامل دوربین در این نرم افزار، نیاز دارید. همچنین بافت‌هایی که به عنوان پیش فرض در این نرم افزار به شما معرفی می‌شوند حرفه‌ای نیستند. ضمن اینکه محیط اطرافی که لومیون در اختیار شما قرار می دهد مانند این اسکیپ چندان حرفه‌ای نیست. از جمله مزایای این نرم افزار می‌توان به اشیا شگفت انگیز، مردم، فضای سبز و درختان خاصی اشاره کرد که در کتابخانه جامع این نرم‌افزار وجود دارد.

 همچنین محیط این نرم افزار همانند محیط بازی‌های ویدیویی بوده و پر از هیجان و جذابیت است. چمن، آسمان و محیط زیبایی که این پلاگین در اختیار شما قرار می دهد مانند اینسکیپ بی‌نیاز از نرم افزار فتوشاپ خواهد بود. اما در عین حال معایبی نیز برای لومیون معرفی شده است. در میان آنها می‌توان به رابط کاربری لومیون که البته ممکن است کار کردن با آن برای شما گیج کننده باشد، بافت‌های پیش فرضی که به‌هیچ‌عنوان خاص و چشمگیر نیستند و همچنین نیاز به یک سیستم بسیار قوی و کارت گرافیک بسیار حرفه‌ای اشاره کرد. همگی این موارد سبب شده‌اند تا محبوبیت این پلاگین نسبت به اینسکیپ کاهش یابد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نرم افزار Lumion به مقاله معرفی نرم‌افزار لومیون و کاربرد آن در معماری مراجعه کنید

موتور رندر لومیون Lumion

همه چیز تمام مانند نرم ‌افزار enscape

نرم ‌افزار enscape از قدرت پردازش بالایی برای چمن و گیاهان برخوردار است و تمام متریال‌ها و نورها را پشتیبانی می‌کند. Real Time است یعنی با استفاده از قدرت کارت گرافیک شما نمایش لحظه‌ای تغییرات و پردازش رندر را ارائه می‌کند. شما با کارت گرافیک‌های معمولی هم می‌توانید در کمترین زمان بهترین رندر را بدست آورید. ناگفته نماند که این پلاگین از هرگونه پارامتر پیچیده به دور است. همچنین سهولت کار با این نرم افزار آن را به که به یک افزونه بسیار دوست‌داشتنی و کاربردی تبدیل شود.

 با این پلاگین به سرعت می‌توانید انیمیشن داشته باشید و یک خروجی چشمگیر پانوراما از پروژه به شما ارائه می‌دهد. یادگیری آن سریع است و شما به راحتی می‌توانید به واسطه این نرم افزار با دوستان و سایر کاربران ارتباط برقرار کنید. از واقعیت مجازی VR پشتیبانی می‌کند و با ارائه فایل‌های exe از پروژه بصورت فایل سه بعدی، به شما کمک می‌کند بدون استفاده از هیچ نرم افزار جانبی دیگری کار را بر روی سیستم کارفرما ارائه دهید. در آخر باید به مهمترین ویژگی این نرم افزار اشاره کرد که کرک این پلاگین رایگان است و برای همه قابل استفاده خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.