سطوح زبان انگلیسی چطور تعیین می‌شوند؟

0 87

در حال حاضر دانستن زبان انگلیسی به یکی از مهم‌ترین مهارت‌های فردی تبدیل شده که در تحصیل، شغل و ارتباطات افراد تاثیر بسیاری می‌گذارد. بسیاری از ما ساعت‌های بسیاری از عمر خود را صرف یادگیری زبان انگلیسی کردیم اما چطور می‌توانیم میزان پیشرفت و توانایی خود را بسنجیم؟ چطور میزان توانایی خود را به دیگران بیان کنیم؟ سطوح زبان انگلیسی به چه صورت دسته‌بندی می‌شوند و این دسته‌بندی‌ها چطور توانایی افراد را نشان می‌دهند؟ برای پاسخ دادن به این سوال‌ها باید با سیستم تعیین سطوح زبان آشنا باشیم.

تعیین سطح زبان انگلیسی چه اهمیتی دارد؟

اهمیت آشنایی با سطوح مختلف زبان انگلیسی به اهداف شما از یادگیری زبان بستگی دارد. اگر زبان انگلیسی را با هدف تحصیل یا بدست آوردن موقعیت‌های شغلی مختلف مطالعه می‌کنید، برای رزومه خود نیاز به مدرکی دارید که سطح زبان شما را تایید کند.

به علاوه زبان‌آموزان در طول دوران تحصیل خود علاقه‌مندند تا از سطح زبان خود مطلع شوند. این موضوع به آنها کمک می‌کند تا مسیر تحصیلی خود را به درستی انتخاب کنند. برای مثال شما با دانستن سطح خود و سطحی که می‌خواهید به آن برسید، می‌توانید مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی را برای خودتان تخمین بزنید. همچنین دانستن این موضوع به شما در انتخاب دوره‌های آموزشی و منابع تحصیلی کمک می‌کند.

البته اگر زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری را تنها برای تفریح و یا مسافرت یاد می‌گیرید، لازم نیست بر روی سطح خود حساس شوید. می‌توانید با فراغ بال دانش خود را بیشتر کنید و مثلا بر روی یادگیری کلمات جدید و مکالمه تمرکز کنید.

CEFR کاربردی‌ترین و مشهورترین شیوه برای تعیین سطح زبان انگلیسی در دنیا

CEFR، مشهورترین سیستم تعیین سطح زبان

کلمه CEFR که گاهی CEFRL هم نامیده می‌شود، مخفف عبارت Common European Framework of Reference for Languages است. در معنای لغوی CEFR به معنای مرجع چهارچوب مشترک اروپایی برای سطوح زبان‌های خارجی است. این شیوه سطح‌بندی یک شیوه بین‌المللی استاندارد و شناخته شده است که برای تعیین سطح حدود ۴۰ زبان خارجی کاربرد دارد.

شورای اروپا این سطح‌بندی را به‌منظور تایید توانایی زبان در افراد مختلف پایه‌گذاری کرده است. در این شیوه سطوح زبان انگلیسی به شش سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 تقسیم می‌شوند. معمولا زبان‌آموزان از این سطوح برای اعلام توانایی خود در چهار مهارت اصلی زبان یعنی، خواندن، نوشتن، حرف زدن و شنیدن استفاده می‌کنند. اما آزمون‌های رسمی هم وجود دارد که در صورت قبولی در آنها می‌توانید مدرک هر سطح را دریافت کنید.

سطح A1 و A2 در CEFR به چه معناست؟

دو سطح A1 و A2 سطوح ابتدای زبان انگلیسی هستند. در سطح A1 فرد می‌تواند اصطلاحات بسیار ابتدایی زبان انگلیسی را درک کند؛ خود را معرفی کند و از دیگران سوالاتی درباره خودشان بپرسد. در سطح A2 فرد می‌تواند اصطلاحات پرکاربرد زبان در زمینه‌های مختلف مانند خانواده و شغل را بفهمد. همچنین در این سطح فرد می‌تواند نیازهای اصلی خود را بیان کند. این سطوح معمولا برای تحصیل یا پیدا کردن شغل به زبان انگلیسی کافی نیستند. اما برای مکالمات بسیار ابتدای مفید هستند.

سطح B1 و B2 در CEFR به چه معناست؟

سطوح B در سطح‌بندی CEFR دو سطح متوسط زبان انگلیسی هستند. در سطح B1 فرد می‌تواند نکات اصلی در موضوعات مختلف مانند خانواده، اوقات فراغت، شغل و مدرسه را درک کند. همچنین با این سطح زبان انگلیسی شخص می‌تواند در هنگام مسافرت به یک کشور انگلیسی زبان نیازهای خود را برطرف کند. در ضمن توانایی نوشتن متن‌های ساده و صحبت در مورد تجربیات، آرزوها و برنامه‌ها در این زمان ممکن است.

در سطح B2 زبان‌آموز می‌تواند تا حد بسیار خوبی با افراد بومی ارتباط برقرار کند. همچنین توانایی درک ایده‌های اصلی متن‌های پیچیده مرتبط با رشته خود را دارد. در این سطح فرد همچنین می‌تواند متن‌های نسبتا پیچیده در موضوعات مختلف تولید کند.

سطح C1 و C2 در CEFR به چه معناست؟

در بین سطوح زبان انگلیسی دو سطح C1 و C2 کاملا پیشرفته هستند. در سطح C1 فرد می‌تواند متن‌ها و مکالمات طولانی و پیچیده را درک کند و به صورت طبیعی و روان ایده‌های مختلف را بیان کند. فرد همچنین می‌تواند از زبان به‌طور موثری در موقعیت‌های اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای استفاده کند. همچنین فردی با این سطح زبان انگلیسی می‌تواند متن‌هایی با ساختار مناسب در موضوعات پیچیده تولید کند.

در سطح C2 فرد تقریبا هر چیزی را که می‌خواند و یا می‌شنود به‌راحتی درک می‌کند. او همچنین می‌تواند اطلاعات منابع مختلف را به‌صورت منسجم ارائه کند و نظر خود را در مکالمات پیچیده به صورت دقیق بیان کند.      

سطوح زبان انگلیسی در دسته‌بندی CEFR به شش دسته تقسیم می‌شوند.

سطوح CERF در آزمون‌های مشهور زبان انگلیسی چطور تعیین می‌شوند؟

حالا که با ترتیب سطوح زبان انگلیسی آشنا شدیم بد نیست بدانیم این سطوح در آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی چطور تعیین می‌شوند. هرکدام از آزمون‌های زبان انگلیسی نمره‌دهی مخصوص به خودشان را دارند. اما این امکان وجود دارد که نمره‌ای که در آزمون بدست می‌آید را به سطح‌بندی CEFR تبدیل کنیم. در جدول پایین نمره آزمون‌های تافل و آیلتس و معادل آنها در CEFR آورده شده است.

آزمون  ESOL کمبریجنمره آیلتسنمره تافلمعادل در CEFR
A1
KET<4<42A2
PET۴-۵/۵۱۴۲-۷B1
FCE۵/۵-۶/۵۴۷۲-۹B2
CAE۶/۵-۷/۵۳۹۵-۱۱C1
CPE۸-۹۱۱۴-۱۲۰C2

چقدر طول می‌کشد تا به هر سطح از زبان انگلیسی دست پیدا کنیم؟

بسیاری از زبان‌آموزان مخصوصا در ابتدای مسیر می‌خواهند بدانند مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟ معمولا برای رسیدن به هر سطح، مقدار مشخصی مطالعه را در نظر می‌گیرند. برای رسیدن به سطح A1 و A2 به ترتیب ۱۰۰ و ۱۹۰ ساعت مطالعه، برای سطوح B1 و B2 به ترتیب ۳۷۵ و ۵۵۰ ساعت مطالعه و برای سطح‌های C1 و C2 به ترتیب ۷۵۰ و ۱۱۰۰ ساعت مطالعه را در نظر می‌گیرند.

به طور کل معمولا پیشرفت در سطوح ابتدایی سرعت بیشتری دارد و نسبتا راحت‌تر اتفاق می‌افتد. اما همه اعداد بالا تقریبی هستند و ممکن است برای هر فرد متفاوت باشند. برای مثال اگر شما با زبان‌هایی که ریشه لاتین دارند آشنا باشید مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برایتان کوتاه‌تر خواهد بود.

همچنین اگر هر روز تمرین کنید و شیوه‌ها و دوره‌های یادگیری مناسبی را برای خودتان انتخاب کنید سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسید. مدرسه زبان آموزال برای کسانی‌که در مسیر یادگیری زبان انگلیسی هستند، دوره‌های آموزشی متنوعی دارد که به رشد سریع‌تر شما کمک می‌کنند.

چطور سطح زبان انگلیسی خود را تشخیص دهیم؟

با اینکه هر سطح از زبان در چهارچوب CEFR تعریف مشخصی دارد، ممکن است نتوانیم سطح خود را به‌درستی تشخیص دهیم. معمولا معلم‌های زبان حرفه‌ای سطوح زبان انگلیسی را به‌خوبی می‌شناسند و از طریق مصاحبه با زبان‌آموزان می‌توانند سطح تقریبی آنها را تشخیص دهند. آزمون‌ها و سوالات تعیین سطح هم می‌توانند سطح شما را مشخص کنند. برای تعیین سطح سریع و راحت می‌توانید از آزمون تعیین سطح آموزال به صورت رایگان و آنلاین استفاده کنید.

آیا ممکن است سطح زبان انگلیسی ما در هر مهارت متفاوت باشد؟

احتمال این موضوع بسیار زیاد است. با توجه به استعداد و توانایی هر فرد در کنار سبک آموزش او ممکن است مهارت‌های مختلف خواندن، نوشتن، حرف زدن و شنیدن به‌صورت یکسان رشد پیدا نکنند. برای مثال اگر کسی تنها با خواندن و ترجمه متون زبان خود را تقویت کند ممکن است در شناخت لهجه‌های مختلف و مهارت شنیدن ضعیف‌تر باشد.

توجه داشته باشید که وقتی در یک آزمون تعیین سطح زبان آنلاین شرکت می‌کنید ممکن است مهارت صحبت کردن یا نوشتن شما بررسی نشود. هرچند معمولا اختلاف سطح بین مهارت‌های مختلف خیلی زیاد نیست و با یک آزمون کوچک هم می‌توانید سطح تقریبی خود را بشناسید. اما آزمون‌های آزمایشی جامع اطلاعات دقیق‌تری در اختیار شما می‌گذارند.

تفاوت سطح زبان انگلیسی در هر مهارت

سطح‌بندی‌های استاندارد دیگر کدامند؟

به جز سطح‌بندی CEFR که تقریبا در تمام دنیا رایج است، کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزلند و برخی ایالت‌های آمریکا سطح‌بندی‌های خاص خودشان را برای تعیین سطوح زبان انگلیسی دارند. این نوع سطح‌بندی‌ها معمولا در همان کشور پذیرفته می‌شوند و برای کسانی‌که قصد اقامت در آن کشورها را دارند کاربردی هستند.

برای مثال در کشور استرالیا سطوح زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم به پنچ دسته سطح کاربردی (Functional English)، سطح عملی (Vocational English)، سطح مسلط (Competent English)، سطح پیشرفته (Proficient English) و سطح عالی (Superior English) تقسیم‌بندی می‌شوند. در جدول پایین هرکدام از این سطوح زبان انگلیسی و معادل آنها در امتحان‌های زبان آورده شده است.

سطح زباننمره آزمون تافل آی‌بی‌تینمره آزمون آیلتس
Functional English۳۲۴/۵
Vocational Englishنوشتن و حرف زدن: ۱۴ شنیدن و خواندن: ۴۵
Competent Englishنوشتن: ۲۱ حرف زدن: ۱۸ خواندن: ۱۳ شنیدن: ۱۲۶
Proficient Englishنوشتن: ۲۷ حرف زدن: ۲۳ خواندن: ۲۴ شنیدن: ۲۴۷
Superior Englishحرف زدن: ۲۶ نوشتن: ۳۰ خواندن: ۲۹ شنیدن: ۲۸۸

جمع‌بندی

دانستن سطح زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند بتوانید دوره‌ها و کتاب‌های مناسب سطح خود را برای ادامه مسیر یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کنید. کتاب و کلاس‌هایی مناسب سطح شما هستند که یادگیری آنها برای شما نه خیلی دشوار و نه خیلی ساده است. مشهورترین شیوه برای تعیین سطح زبان انگلیسی مرجع چهارچوب مشترک اروپایی برای سطوح زبان‌های خارجی یا CEFR است. همچنین سطوح زبان انگلیسی CEFR در دانشگاه‌ها رزومه‌های کاری و برای مهاجرت بسیاری کاربردی و در تمام دنیا شناخته شده هستند.

انواع دیگری از سطح‌بندی برای زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها در دنیا وجود دارد. بیشتر این سطح‌بندی‌ها توسط کشور خاصی ارائه شده و مورد تایید همان کشور هستند. بنابراین اگر برای مهاجرت یا تحصیل در کشور خاصی اقدام می‌کنید به سطح‌بندی آن کشور هم توجه کنید. اگر تجربه شرکت در آزمون‌های تعیین سطح را دارید نظر خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.