بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس ایران و جهان

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان آرزوی تمام افرادی بوده که به حوزه فشن علاقمند هستند. در حال حاضر کالج‌ها و دانشگاه‌های زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که رشته طراحی لباس را تدریس می‌کنند. یکی از دلایل آن محبوب بودن این حوزه در بین افراد سراسر جهان و دلیل دیگر آن قدرتمند بودن این صنعت است. کسانی که می‌خواهند دانش خود را در زمینه طراحی مد و لباس گسترش دهند می‌توانند علاوه بر تحصیلات آکادمیک،‌ دوره‌های آزاد را نیز در موسسات معتبر بگذرانند. پس اگر علاقمند به حوزه مد و فشن هستید و قصد دارید تا تحصیلات آکادمیک خود را در این رشته ادامه دهید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برترین پایتخت‌های مد و فشن در سراسر دنیا

 هرساله هفته مد فشن در شهرهایی برگزار می‌شود که در حال حاضر به عنوان پایتخت مد شناخته می‌شوند. این شهرها شامل نیویورک، پاریس،‌ لندن، میلان و دیگر شهرهای شناخته شده است. همیشه به علاقمندان این حوزه توصیه می‌شود تا تحصیلات خود را در یکی از این پایتخت‌ها بگذرانند زیرا بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان در آن‌ها قرار داشته و زمینه‌های یادگیری زیادی فراهم است.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در پاریس

رقابت برای اولین پایتخت مد جهان بودن بسیار زیاد است. در سال ۲۰۱۵ پاریس دیگر شهرها را پشت سر گذاشته و رتبه اول را به خود اختصاص داد. این شهر خانه بسیاری از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان شامل:

 •  Ecole de la Chambre Syndicale
 •  Istituto Marangoni
 •  ESMOD-Paris
 •  Paris College of Art
 •   Studio Bercot
پاریس اولین پایتخت مد و فشن جهان

بوده که برخی از آن‌ها در کشورهای دیگر نیز شعبه‌های متعددی دارند. در مرحله بعد باید اشاره کنیم که برخی از مشهورترین طراحان مد جهان از جمله ایو سن لورن، هوبر د ژیوانشی، کارل لاگرفلد، ژان پل گوتیه، کریستین دیور، پیر کارین، کوکو شنل، رنه لاکوست و کریستین لوبوتن در صدر فهرست قرار دارند. علاوه بر این بزرگترین مجله مد جهان یعنی Elle در سال ۱۹۴۵ در پاریس راه اندازی شده و هنوز هم دفتر مرکزی آن در این شهر قرار دارد.

در نهایت بزرگ‌ترین فشن شو جهان هر دو سال یک بار در هفته مد پاریس در این شهر برگزار می‌شود. به غیر از هفته مد نیویورک، هیچ فشن شوی دیگری به اندازه این افراد سرشناس این حوزه را تحت تاثیر خود قرار نمی‌دهد. البته نباید فراموش کنیم که آن چه که مردم فرانسوی انجام می‌دهند همیشه مورد توجه دیگر افراد جهان بوده و بسیاری از آن تبعیت می‌کنند.

دانشگاه ESMOD

دانشگاه ESMOD یک مدرسه بین المللی طراحی مد و کسب و کار بوده که در شهر پاریس مستقر است. این دانشگاه در چهار شهر دیگر فرانسه نیز پردیس دانشگاهی داشته اما به طور کل دارای ۲۱ شعبه در تمام دنیا است. شهریه ESMOD که یکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان بوده برای هر دانشجو در حدود ۱۰۵۵۰ یورو در سال برای مقطع کارشناسی و ۱۲۹۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد است.

این دانشگاه نه تنها به خاطر فارغ التحصیلان شناخته ‌شده است که در میان آن‌ها نام‌هایی مانند تیری موگلر و نینا گارسیا به چشم می‌خورد، بلکه به دلیل اینکه اولین و قدیمی‌ترین مدرسه طراحی مد فرانسوی بوده شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۸۴۱ تاسیس شده و به دلیل اختراع متر و مانکن نیز بسیار مشهور است.

آموزش طراحی مد
دانشگاه ESMOD از دانشگاه‌های حوزه طراحی مد و فشن در پاریس

دانشگاه Ecole de la Chambre Syndicale

دانشگاه ECSCP یک موسسه آموزش عالی خصوصی بوده که در سال ۱۹۲۷ تاسیس شده است. احداث این مدرسه طراحی به نوعی شروعی برای مد پاریسی بود. در سال ۲۰۱۶ دو دانشگاه Parisian Couture Union Chamber و IFM اعلام کردند که با یکدیگر تلفیق شده‌اند. این دانشگاه تعداد دانشجویان بسیار محدودی داشته با این حال برترین دوره‌های طراحی مد و تکنیک را برگزار می‌کند.

از فارغ التحصیلان شناخته شده این دانشگاه می‌توان به ایو سن لورن، والنتینو و آندره کورژس اشاره کرد. اغلب دانشجویانی که برای این ادامه تحصیل در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند قبلا دوره‌های طراحی را در موسسه‌ای دیگر گذرانده‌اند. بنابراین باید بدانیم که بدون هیچ تحصیلات مرتبطی امکان پذیرش در این دانشگاه را ندارید. هزینه تحصیل در این دانشگاه از ۱۳۰۵۰ تا ۱۴۴۰۰ یورو در سال متغیر است.

دانشگاه Ecole de la Chambre Syndicale از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان

دانشگاه Paris College of Art

کالج هنر پاریس یک دانشگاه بین المللی هنر و طراحی بوده که تحت نظر و تاییدیه انجمن ملی دانشکده‌های هنر و طراحی است. نحوه آموزش در این دانشگاه تلفیقی از هنر فرانسوی در چارچوبی آمریکایی است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۱ به نام Ecole Parsons A Paris تاسیس شد. از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۰ این مدرسه ارتباط عمیقی با مدرسه طراحی نیویورکی داشته و به نام پارسونز پاریس شناخته می‌شد و از سال ۲۰۱۰ نیز به صورت یک موسسه مستقل در حال فعالیت است.

همچنین میتوان از فارغ التحصیلان شناخته شده این دانشگاه به ناتالیا فدنر، ارین فترستون، تام فورد، جورجیا هاردینگ، لازارو هرناندز، نیکی هابرمن، رایان مندوزا، دیوید پک و پاتریک رابینسون اشاره کرد. شهریه این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ۱۴ هزار یورو برای هر ترم است.

دانشگاه Paris College of Art از بهترین دانشگاه‌های پاریس در حوزه طراحی لباس

بهترین دانشگاه‌های طراحی مد و لباس در نیویورک

نیویورک همیشه یکی از چهار پایتخت برتر مد بوده و خواهد بود اما گاهی رتبه اول را به شهر پاریس واگذار می‌کند. همه ما این را می‌دانیم که نیویورک از هر نظر همیشه مرکز فرهنگ جهان بوده اما وقتی صحبت از مد به میان می‌آید، همه چشم‌هایشان را به سمت نیویورک متمرکز می‌کنند.

همانند پاریس، نیویورک نیز خانه تعداد بسیاری از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان از جمله مدرسه طراحی پارسونز، موسسه فناوری مد (FIT) و دانشکده طراحی پرت است. در قدم بعدی برخی از مشهورترین طراحان مد در جهان در نیویورک متولد شده و در حال حاضر در آن زندگی می‌کنند. رلف لورن، دونا کاران، مارک جیکوبز، تام فورد، ورا ونگ، بتسی جانسون، کارولینا هررا، جیسون وو،‌ توری برچ، بیل بلاس، آیزاک میرزاحی، جفری بین و نارسیسکو رودریگر تنها تعدادی از برترین طراحان مد به شمار می‌روند.

نیویورک یکی از برترین پایتخت‌های مد

علاوه بر موارد گفته شده یکی از بزرگ‌ترین فشن شوها دنیا در هفته مد نیویورک برگزار می‌شود. این رویداد که هر سال در فوریه و سپتامبر برگزار شده همیشه پذیرای بزرگ‌ترین نام‌های دنیای فشن بوده است. فشن شو نیویورک از سال ۱۹۴۳ شروع به کار کرده و هنوز هم یکی از بهترین‌ها است.

مدرسه طراحی لباس Parsons

این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های مد و فشن جهان بوده دارای برنامه‌های مختلفی در زمینه طراحی مد، مطالعات فشن و بازاریابی مد است. هزینه تحصیل ۴۹۸۴۴ دلار آمریکا در سال بوده و علاوه بر این باید هزینه‌هایی بابت خدمات دانشجویی که در حدود ۲۰۰ دلار در هر ترم بوده نیز بپردازید.

پکیج آموزش طراحی لباس

پارسونز علاوه بر داشتن فهرست فارغ التحصیلان بسیار چشمگیر، تمرکز زیادی بر حفظ روابط با دانشجویان قدیمی خود دارد. این باعث شده تا دوره‌ها و کارگاه‌هایی با دونا کاران و پرونزا شولر برگزار کند. اگر به لیست فارغ التحصیلان این دانشگاه نگاهی بیندازیم می‌توانیم نام‌های شناخته شده‌ای چون تام فورد، ماریا کورنجو، نارسیسو رودریگر، مارا هافمن، الکساندر ونگ و ویلی اسمیت به چشم می‌خورد.

با نگاهی دقیق به لیست فارغ التحصیلان این مدرسه می‌توانیم ببینیم اکثر اعضای هیئت علمی آن در صنعت مد در حال فعالیت بوده و چشم انداز شغلی قوی دارند.

مدرسه طراحی لباس Parsons در نیویورک

موسسه فناوری مد (FIT)

موسسه فناوری مد که توسط برخی از افراد به عنوان MIT دنیای مد شناخته می‌شود دارای برنامه‌های تحصیلی مختلفی در زمینه طراحی مد، تجارت، بازاریابی، تصویرسازی و استایل را ارائه می‌دهد. این مدرسه که در سال ۱۹۴۴ تاسیس شده به طور کلی دارای ۸۸۴۶ دانشجو بوده که در بین آن‌ها می‌توانیم نام‌هایی مانند کارولینا هررا، کلوین کلاین و مایکل کورس را ببینیم.

برای مقطع لیسانس ساکنان نیویورک برای هر ترم ۳۴۳۵ دلار و دانشجویان خارج از ایالت ۱۰۳۹۶ دلار می‌پردازند. این مدرسه طراحی دارای یک مجموعه سخنرانی و موزه نیز بوده که توسط مورخ شناخته شده مد والری استیل مدیریت می‌شود.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس لندن

شهر لندن که به نام پایتخت جهان نیز شناخته می‌شد همیشه یکی از قطب‌های صنعت مد به شمار می‌رفته است. بسیاری از خارق العاده‌ترین طراحان فشن از جمله استلا مک کارتنی، الکساندر مک کوئین، مری کوانت، جان گالیانو،‌ ویوین وست وود و کریستوفر کین از این شهر به دنیا معرفی شده‌اند. علاوه بر این لندن خانه بسیاری از دانشگاه‌های برتر مد نیز است. معتبرترین و شناخته شده‌ترین دانشگاه طراحی لباس که تقریبا تمام افرادی که در بالا اسم برده شد در آن تحصیل کرده سنترال سنت مارتینز است. دیگر مدارس معروف طراحی مد در بلندن عبارتند از London College of Fashion، دانشگاه کینگستون، شعبه لندن Istituto Marangoni، دانشگاه وست مینستر و رویال کالج هنر است.

لندن، یکی از قطب‌های صنعت مد

علاوه بر موارد گفته شده یکی دیگر از فشن شوهای بزرگ دنیا هفته مد لندن بوده که از سال ۱۹۸۴ توسط شورای مد بریتانیا در این کشور برگزار می‌شود. این رویداد که هر سال در ماه‌های فوریه و سپتامبر برگزار می‌شود بزرگترین خانه‌های مد جهان را به خود جذب می‌کند.

Central Saint Martins

دانشگاه سنترال سنت مارتینز که یکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان به شمار رفته بخشی از دانشگاه هنر لندن (UAL) است. این دانشگاه برنامه‌هایی را در زمینه طراحی مد،‌ پارچه و جواهرات ارائه می‌دهد. سنترال سنت مارتینز که تا حدی توسط دولت تامین می‌شود برای دانشجویان با استعداد از تمام حوزه‌های اجتماعی در دسترس خواهد بود. کادر آموزشی آن نیز افراد شناخته شده بین المللی مانند پروفسور لوئیز ویلسون است.

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی برای دانشجویان بریتانیا و اتحادیه اروپا ۹۲۵۰ پوند در سال و برای دانشجویان بین المللی ۱۹۹۳۰ پوند در سال است.

دانشگاه Central Saint Martins، یکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان

London College of Fashion

کالج فشن لندن دانشگاه برتر مد در جهان بوده که طیف گسترده‌ای از دوره‌های برجسته مد را ارائه می‌دهد. این مدرسه نه تنها دوره‌های طراحی مد را داشته بلکه بازاریابی مد، روزنامه نگاری، خرید و تجارت و همچنین برنامه‌هایی در زمینه زیبایی،‌ میکاپ، نقد مد و حتی دوره‌های تخصصی برای طراحی کفش و اکسسوری را نیز ارائه می‌دهد.  از آن‌ جایی که این دانشگاه نیز مانند سنترال سنت مارتینز بخشی از UAL هستند دارای شهریه‌های یکسانی خواهند بود. بیش از ۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل کرده که از میان آن‌ها می‌توان به جیمی چو و روپرت ساندرسون اشاره کرد.

دانشگاه London College of Fashion، یکی از بهترین دانشگاه‌های مد و فشن در لندن

Royal College of Art 

کالج سلطنتی هنر که طیف وسیعی از رشته‌های هنری و طراحی را ارائه می‌دهد دارای دانشجویان بسیار کمی در شعب خود است. شهریه این دانشگاه در مقایسه با دو دانشگاه دیگر بسیار بالاتر بوده و سالیانه در حدود ۳۴ هزار پوند است. دانشجویان این دانشگاه فرصت این را دارند تا در برخی از بزرگترین خانه‌های مد دنیا از جمه شرکت‌هایی مانند پرادا، لویی ویتون،‌ ژیوانشی و بربری فعالیت کرده و تجربه‌های لازم را کسب کنند. از فارغ التحصیلان شناخته شده این کالج می‌توان به Ossie Clark، Philip Treacy و Zandra Rhodes اشاره کرد.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس و مد در رم

شهر رم به دلیل فشن هاوس‌های مشهوری که اوت کوتورهای خارق العاده‌ای را تولید می‌کنند، شناخته می‌شود. وانتینو، فندی و گوچی در رم تاسیس شده و این شهر را به یکی از برترین مراکز فشن تبدیل کرده است. فروشگاه‌های D&G، شنل، جیان فرانکو فره، جیامو اترو، جیانی ورساچه، جورجیو آرمانی و پرادا این شهر را قطب خرید محصولات لوکس فشن کرده‌ است.

شهر رم علاوه بر تاریخ غنی و زیبا پذیرای بهترین دانشگاه‌های مد و فشن جهان یعنی Accademia di Costume e di Moda است. تمرکز شدید این دانشگاه روی طراحی لباس آن را به یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های مد در جهان تبدیل کرده است. دیگر مدارس برتر رم عبارتند از Accademia Koefia، Accademia Altieri Moda Arte   و Istituto Europeo di Design. شهر رم همچنین میزبان هفته مد رم بوده که هر دو سال یک بار در ماه‌های ژانویه و ژوئیه برگزار می‌شود.

شهر رم، از بزرگترین شهرها در حوزه مد و فشن

Accademia Koefia

تحصیل در آکادمی بین المللی کوفیا به معنای این بوده که دانشجو برای فعالیت حرفه‌ای در صنعت مد آماده می‌شود. دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه شامل فرآیند کامل تولید لباس‌های اوت کوتور از طراحی تا خلق می‌شود. دانشجویان در این دوره‌ها با انواع پارچه و تکنیک‌های مختلف طراحی لباس آشنا می‌شوند.

بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه در حال حاضر در صنعت مد در حال فعالیت هستند. حدود ۸۰ درصد از دانشجویان این موسسه اولین کار خود را در برندهای معروفی چون Mansion و Atelier شروع می‌کنند. شهریه این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ۶۳۰۰ یورو و برای مقطع کارشناسی ارشد ۸۳۰۰ یورو است.

Accademia di Costume e di Moda

این آکادمی که یکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان بوده دارای تاریخچه طولانی در آموزش افراد حرفه‌ای و متخصص در این زمینه است. دانشگاه Costume Moda در طی سال‌ها خود را به عنوان مدرسه‌ برتری که رو‌ش‌های آموزشی مخصوص به خود را داشته، معرفی کرده است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ تاسیس شده و امروزه در میان ۳ مدرسه برتر در جهان برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در حوزه طراحی مد و لباس است. شهریه‌های این دانشگاه برای مقطع کارشناسی از ۱۳ هزار یورو، برای مقطع کارشناسی ارشد از ۲۳ هزار یورو و برای دوره‌های کوتاه‌ آموزشی در حدود ۵ هزار یورو است.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در میلان

شهر میلان میزبان یکی از بزرگترین هفته‌های مد در جهان بوده که بهترین اعضای صنعت مد از جمله گوچی، پرادا، دولچه و گابانا، روبرتو کاوالی فقط برخی از شرکت کنندگان آن به شمار می‌روند. طراحان مد میلان به دلیل خلاقیت شگرفتی که داشته در بین مردم جهان شناخته می‌شوند. هفته مد میلان هر سال در ماه‌های فوریه و مارس برای کالکشن‌های بهار و تابستان، در سپتامبر و اکتبر برای کالکشن‌های پاییز و زمستان گرد هم جمع می‌‌شوند.

شهر میلان و صنعت مد و فشن

علاوه بر این میلان محل تولد بسیاری از طراحان مد مشهور بوده که لیست کردن کل آن‌ها غیر ممکن است اما برخی از شناخته‌ترین چهره‌ها عبارتند از:

 • جورجیو آرمانی
 • والنتینو گاروانی
 • جیانی ورساچه
 • جانفراکوه فره
 • دومینیکو دولچه
 • استفانو گابانا
 • میوچیا پرادا
 • فرانکو موسکینو
 • اتاویو میسونی
 • دوناتلا ورساچه
 • پیرپائولو پیکونتیو
 • استلا ژان
 • مارکو دی وینچنزو
نوشته های مرتبط:

در نهایت هم چندین مدرسه از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان مانند Istituto Marangoni در این شهر قرار دارند.

دانشگاه Istituto Marangoni

دانشگاه Istituto Marangoni یک مدرسه خصوصی ایتالیایی مد و طراحی بوده که شعبه‌هایی در فلورانس، لندن، پاریس،‌ شانگهای، شنزن، بمبئی و میامی دارد. این مدرسه در سال ۱۹۳۵ توسط خیاط جولیو مارانگونی در میلان تاسیس شد و در سال ۱۹۴۲ به مدرسه هنر حرفه‌ای تبدیل گشت. در ابتدای فعالیت تمرکز این مدرسه روی آموزش خیاطان و الگوسازان بود. در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به سمت طراحی مد، توسعه محصول و بازاریابی روی آورد.

دانشگاه Istituto Marangoni، از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در ایتالیا

فضاهای آموزشی این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان بوده حامل چهار نسل از متخصصان این حوزه است. در حال حاضر دانشجویان آن از ۱۰۶ کشور مختلف کنار هم هستند تا بتوانند مرزهای جدیدی برای فشن تعریف کنند. شهریه این دانشگاه برای سال اول در مقاطع مختلف از ۱۴۱۹۰ تا ۲۱۳۴۰ یورو متغیر است.  فارغ التحصیلان این مدرسه مد عبارتند از فرانکو موسکینو، دومینیکو دولچه، الساندرا فاچینتی، جولی دو لیبران، راهول میشرا، رافائل لویز، ساندرا منصور و پاتریشا منفیلد هستند.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در لس آنجلس

مانند لندن، لس آنجلس نیز جایگاه خود را در بین برترین شهرهای مد جهان تثبیت کرده است. این برای شهری که بیش از هرچیزی به فیلمسازی شهرت داشته اتفاق بسیار خوبی است. برخی از برترین دانشگاه‌های مد و فشن از کالج هنر و طراحی Otis گرفته تا موسسه طراحی مد و تجارت (FIDM) را می‌توان در این شهر پیدا کرد. تعدادی از برترین طراحان لباس جهان از جمله پاملا اسکایت لوی از بنیانگذاران Juicy Couture، سینتیا وینسنت بنیانگذار Twelfth Street و ریک اونز فقط برخی از آن‌ها هستند.

علاوه بر این مدارس مد شناخته شده و معروفی نیز در این شهر قرار دارند. هر ساله هفته مد لس آنجلس در ماه مارس و اکتبر در این شهر برگزار شده و پذیرای بیش از ۲۰ هزار میهمان و کالکشن مختلف از سراسر جهان است.

لس آنجلس، از برترین شهرهای مد جهان

کالج هنر و طراحی Otis

فعالیت کالج اوتیس از سال ۱۹۱۸ زمانی که بنیانگذار لس آنجلس تایمز یعنی هریسون گری اوتیس، وصیت کرد تا اولین مدرسه عمومی و مستقل حرفه‌ای هنر در کالیفرنیای جنوبی در ملک او تاسیس شود. پردیس اصلی این دانشگاه در حال حاضر در منطقه وست چستر لس آنجلس قرار دارد. ساختمان اصلی آن که در سال ۱۹۶۳ توسط معمار Elio Noyes طراحی شده به دلیل مدل پنجره‌های آن مشهور است.

این موسسه در ابتدا موسسه هنری اوتیس نام داشت. از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۱ وابسته به مدرسه طراحی پارسونز نیویورک بود. این ارتباط به دانشجویان اجازه می‌داد حداقل یک ترم را در شعبه نیویورک یا پاریس دانشگاه پارسونز بگذرانند. در تابستان ۱۹۹۱ این موسسه دوباره مستقل شده و به کالج هنر و طراحی Otis معروف شد. متوسط شهریه این دانشگاه بین ۳۷ هزار تا ۵۰ هزار دلار است.

کالج هنر و طراحی Otis از بهترین دانشگاه‌های طراحی مد در لس آنجلس

موسسه طراحی مد و تجارت (FIDM)

پردیس اصلی کالج FIDM در لس آنجلس دارای فضاهای مطالعه نوآورانه بوده و یک استودیو طراحی، موزه و گالری دارد. پردیس سانفرانسیکو این دانشگاه در میدان یونیون واقع شده و پردیس اورنج کانتی که برنده جایزه نیز شده دارای سالن‌های استراحت دانشجویی مختلف است. دانشجویان این دانشگاه می‌توانند سال اول کلاس‌های خود را در سانفرانسیسکو و اورنج کانتی گذرانده اما برای سال دوم باید به پردیس لس آنجلس بروند.

متوسط شهریه‌ این دانشگاه ۵۶ هزار دلار است. افراد شناخته شده‌ای که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند شامل این لیست هستند:

 • Marina Toybina
 • Lubov Azria
 • Katie Bender
 • Gessica Brooke
 • Amanda Bynes
 • Michael Kuluva

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس و مد در بارسلونا

بارسلونا یکی از سریع‌ترین صنایع مد در حال رشد را در سطح جهان دارد. ارزش بازار جهانی منسوجات و پوشاک آن در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱.۷ میلیارد دلار بوده و یکی از بزرگترین تولید کنندگان منسوجات بعد از آلمان و ایتالیا قرار دارد. بسیاری از طراحان مشهور از جمله کریستوبال بالنسیاگا، ماسیمو دوتی،‌ منگو و توس تنها تعدادی از برترین‌های این شهر هستند.

بارسلونا و صنعت مد و فشن

بارسلونا همچنین دارای بهترین دانشگاه‌های مد و فشن جهان مانند Barcelona-IED Istituto Europeo di Design، FDModa و ESDI Barcelona است. علاوه بر این شهر بارسلونا میزبان هفته مد است کشور بوده که بهترین طراحان دنیا را در این شهر گرد هم جمع می‌کند.

ESDI Barcelona

مدرسه طراحی ESDI یکی از دانشگاه‌های Ramon Llull است. این دانشگاه مدرک رسمی کارشناسی را در زمینه طراحی گرافیک، ‌طراحی مد، طراحی محصول و طراحی سمعی و بصری ارائه می‌دهد. این دانشگاه بیش از بیسا سال سابقه داشته و اولین مدرسه‌ای بوده که مطالعات دانشگاهی اسپانیا را شروع کرده و در سال ۲۰۰۸ مدرک دانشگاهی رسمی اسپانیایی را ارائه کرد.

مدرسه طراحی ESDI در سال ۱۹۸۹ به ابتکار گروهی از شرکت‌های مرتبط با اتحادیه تولید کنندگان لباس متولد شد. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که به جای رقابت بر سر قیمت،‌ نیاز دارند تا محصول با ارزش تولید کنند. بنابراین این دانشگاه به عنوان چالشی برای صنعت نساجی و طراحی لباس شروع به استفاده از توانایی‌های جدید کرد.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در برلین

کشور آلمان محل تولد برخی از برترین طراحان مد از جمله کارل لاگرفلد (متولد هامبورگ)، هوگو باس،‌ مارگارتا و ولفگانگ لی که از بنیانگذاران Escada هستند، بوده است. همچنین آلمان پذیرای بیش از ۴۰ مدرسه مد بوده که بسیاری از آن‌ها در شهر برلین قرار دارند. این دانشگاه‌ها شامل:

 • Universitat der Kunste Berlin
 •  Lette Verein School of Design
 •  KHB – School of Art and Design
 •  ESMOD Berlin
 •  Best Sabel
 •  FHTW Berlin
 •  OSZ Bekleidung und Mode
برلین از شهرهای پیشرو در حوزه فشن

هفته مد برلین نیز رویدادی بوده که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، اگرچه در مقایسه با هفته مد پاریس و نیویورک بسیار تازه کار بوده اما یکی از برترین رویدادها برای معرفی طراحان مد جوان به جهان است. این رویداد که از سال ۲۰۰۷ شروع شده هر دو سال یکبار در این شهر برگزار می‌شود.

Universitat der Kunste Berlin

ریشه‌های تاسیس دانشگاه Berlin University of the Arts به زمان فردریک سوم براندنبورگ برمی‌گردد. Royal Academy of Musical Performing Art که در سال ۱۸۶۹ تحت رهبری جوزف یوآخیم و بعدتر مدرسه دولتی هنرهای زیبای برلین که در سال ۱۸۷۵ تاسیس شد،‌ دو تا از مهم‌ترین دانشگاه‌های هنر آلمان به شمار می‌روند. در سال ۱۹۷۵ هر دو مدرسه تحت نام Hochschule der Künste Berlin ادغام شده و در سال ۲۰۰۱ عنوان دانشگاه را دریافت کرد.

Universitat der Kunste Berlin که در انگلیسی به عنوان Berlin University of the Arts شناخته می‌شود، بزرگترین مدرسه هنری در اروپا است. این دانشگاه یک موسسه عمومی هنر و طراحی و یکی از چهار دانشگاه تحقیقاتی برلین است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین دانشگاه‌های هنر در سراسر جهان شناخته می‌شود که دارای چهار کالج تخصصی در زمینه هنرهای زیبا، معماری، رسانه و طراحی موسیقی و هنرهای نمایشی است.

Lette Verein School of Design

دانشگاه Lette Verein که در ابتدا به عنوان یک مدرسه فنی تاسیس شد، برای سازگاری با شرایط اجتماعی خاص زمان خود سازماندهی شد. هدف از تاسیس این مدرسه ایجاد محیطی برای نسل‌های آینده با تحصیلات عالی بود. علاوه بر این از حمایت اعضای بانفوذ جامعه آلمان از جمله امپراتور و ملکه نیز برخوردار شد و از همان ابتدا مدیون کمک‌های قابل توجه این خانواده بود.

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در مادرید

مادرید یکی از ۱۰ پایتخت برتر مد در جهان بوده که میزبان هفته مد اسپانیا است. این رویداد که قبلا به نام Cibeles شناخته می‌شد بسیار از مدل‌ها، طراحان معروف و افراد ثروتمند را از سراسر جهان به این نقطه می‌کشاند. مادرید همچنین خانه بسیاری از بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در جهان است. برخی از این دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • Madrid-IED Istituto Europeo di Design
 •  the Technical University of Madrid (UPM)
 •  Accademia del Lusso

کریستوبال بالنسیاگا در سال ۱۹۳۰ یک خانه مد را در این شهر افتتاح کرده و تا سال ۱۹۶۸ که به طور کل این حوزه را کنار گذاشت، در آن‌جا باقی ماند. دیگر طراحان شناخته شده‌ای که در این شهر هستند شامل Manolo Blahnik، Amaya Arzuaga، Jesus Del Pozo، Adolfo Dominguez و Loewe هستند.

شهر مادرید

Madrid-IED Istituto Europeo di Design

این دانشگاه در اصل یک مدرسه طراحی خصوصی ایتالیایی بوده که در سال ۱۹۶۶ توسط فرانچسکو مورلی تاسیس شده است. این دانشگاه در چهار رشته طراحی، فشن، ارتباطات بصری و مدیریت دروس خود را ارائه می‌دهد. دانشگاه IED علاوه بر مادرید در ۸ شهر میلان، تورین، ونیز،‌کالیاری، فلورانس، رم، بارسلونا و سائوپائولو نیز دارای پردیس دانشگاهی است.

دوره‌های طراحی لباس در این دانشگاه به زبان‌های مختلف انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی تدریس می‌شود. هر سال بیش از ۱۰ هزار دانشجو در شعب مختلف آن مشغول به تحصیل می‌شوند. شهریه این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ۱۳ هزار یورو و برای ارشد یک ساله ۲۴۳۰۰ یورو است.

the Technical University of Madrid (UPM)

دانشگاه فنی مادرید در سال ۱۹۷۱ تاسیس شد، اگرچه برخی از مراکز مرتبط با آن بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشته و در قرن ۱۸ و ۱۹ تاسیس شده‌اند. هریک از آن‌ها تا سال ۱۹۷۱ به صورت جداگانه فعالیت کرده و از آن به بعد با هم ترکیب شدند. اغراق نیست اگر بگوییم که برای بیش از یک قرن و نیم بخش بزرگی از تاریخ فناوری اسپانیا توسط دانشکده‌های معماری و مهندسی نوشته شده است. دانشگاه UPM برای سال‌ها تنها مدرسه‌ای بوده که اغلب شخصیت‌های شناخته شده در آن مشغول به تحصیل و پژوهش بودند.

دانشگاه the Technical University of Madrid (UPM)

بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در توکیو

توکیو این شهر عجیب و غریب که جمعیتی نزدیک به ۳۸ میلیون نفر داشته یکی از خارق العاده‌ترین پایتخت‌های مد در جهان است. مدرسه‌های طراحی آن در شکل دادن به ذهن طراحان مد مشهور مانند هانای موری و ایسی میاکه نقش داشته‌اند. کالج مد Bunka که یکی از معتبرترین مدارس مد در جهان بوده طراحان مشهوری چون:

 • Kenzo Takada
 • Junya Watanabe
 • Yohji Yamamoto
 • Hiriko Koshino
 • Tsumori Chisato

از این شهر به دنیا معرفی شده‌اند.

شهر توکیو

هفته مد توکیو اگر نه در جهان اما در این بخش از آسیا مورد انتظارترین رویداد به شمار می‌رود. این فشن شو به دلیل راه اندازی برخی از غیرمعمول‌ترین خطوط مد جهان و شروع بسیاری از عجیب‌ترین گرایش‌های امروزی شناخته می‌شود. Tokyo Mode Gakuen College of Fashion & Design نیز یکی از برترین مدارس مد این شهر به شمار می‌رود.

Bunka Fashion College

کالج مد Bunka که در سال ۱۹۱۹ توسط ایزابورو نامیکی به عنوان یک مدرسه خیاطی کوچک برای دختران تاسیس شد یکی از بهترین دانشگاه‌های مد و فشن جهان است. در این زمان لباس‌های زیبای اروپایی فقط برای زنان خانواده‌های مرفه در دسترس بود. در سال ۱۹۳۶ نام این مدرسه به کالج مد Bunka تغییر پیدا کرده و شروع به تولید اولین مجله مد ژاپن به نام So-en کرد.

کالج مد Bunka در تاریخ خود سه دوره مهم را پشت سر گذاشت. ابتدا به مردم و خانواده‌ها یاد داد که چگونه خودشان لباس بدوزند، سپس در دهه ۱۹۶۰ طراحانی از این مدرسه مانند کنزو تاکادا و طراح یوجی یاماموتو در صحنه مد بین المللی ظاهر شده و باعث ظهور مد مدرن ژاپنی شدند. از دهه ۲۰۰۰ نیز این کالج با هدف توسعه صنعت مد پایدار مشغول به فعالیت است. شهریه این دانشگاه در حدود ۵۷۷ هزار ین برای ترم اول و ۳۸۰ هزار ین برای ترم دوم است.

فارغ التحصیلان شناخته شده‌ای که در این کالج تحصیل کرده‌اند عبارتند از:

 • Tsumori Chisato
 • Misha Janette
 • H. Naoto
 • Takeo Kikuchi
 • Asami Kiyokawa
 • Yoshiyuki Konishi
 • Mariko Mori

Kobe University of Fashion and Design

این دانشگاه در سال ۱۹۳۷ با نام Kobe Dressmaker Jogakuin به معنای آکادمی زنان تاسیس شد. در سال ۱۹۶۷ بنیاد مدرسه، کالج جونیور زنان آکاشی را تاسیس کرده که در سال ۱۹۶۹ به صورت مختلط درآمد و نام آن به کالج جونیور آکاشی تغییر پیدا کرد. در سال ۲۰۰۵ بخشی از کالج جونیور به دانشگاه مد و طراحی Kobe تغییر پیدا کرد.

داشنگاه Kobe University of Fashion and Design

دانشگاه kobe اولین مدرسه بازرگانی دانشگاهی در ژاپن بوده از این رو آن را زادگاه آموزش عالی ژاپن در اقتصاد و مدیریت بازرگانی نامیده و همواره مرکز مطالعات بازرگانی ژاپن بوده است.

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری این مبحث باید بگوییم که مد و فشن چیزی بیش از تجمل بوده بنابراین برای موفقیت در آن نیاز بوده تا آموزش اکادمیک انجام شود. علاوه بر این جستجو در دنیای مد و فشن یک حس عالی و تجربه عملی بوده که دانشجویان و علاقمندان می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس جهان آن بگذرانند. مهم‌تر از همه آموزش در موسسه‌ای که سیستم تدریس در آن منسجم بوده مانند دوره‌های آموزشی طراحی لباس آموزال نه تنها دور از دسترس نبوده بلکه می‌توان دید مناسبی را به شما بدهد.

آموزش طراحی مد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.